Samovolná změna volného místa

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
prograw
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 13. čer 2014
Bydliště: Brno / Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Samovolná změna volného místa

Příspěvek od prograw »

Zdravím,


obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně samovolného připisování a mazání dat na systémovém disku.

Dnes jsem si všiml, že mám na svém systémovém SSD, pouze 1,49GB volného místa. Tento fakt mi připadal zvláštní, takže jsem označil všechny položky na disku (včetně zobrazení skrytých položek) a podíval se do vlastností. Ukázalo se, že celkem data zabírají 57,4GB.

Myslel jsem, že je to nějaká vizuální chyba. Restoval jsem tedy PC a hned po naběhnutí plochy jsem otevřel Tento počítač. Na SSD bylo najednou volných 5,1GB. Nechal jsem to tedy být a v tuto chvíli mi disk hlásí 4,18GB volného místa.

Upozorňuji, že mám cca 14 dní starou, čistou instalaci Windows 7. Doteď jsem používal pouze stěžejní programy pro funkci PC (web prohlížeč, office, různé benchmarky z oficiálních zdrojů, desítky ovladačů a unitilek + FC3), tudíž bez jakéhokoliv Warezu. Jako antivir používám zakoupený Avast, Internet Security.


Nesetkal se někdo, prosím, s tímto problémem a dokázal mi pomoci?

Děkuji všem! :)
Projekt: Corsair 300R Black&Gold. Finální fotky ZDE

Currently notebook user only - Dell XPS 15 9550 - i5 6300HQ 2800MHz@undervolt 0.870V / GTX 960M / 8 GB / Kingston SSDNow 120 GB M.2 / WD Blue 1TB
Má krátká recenze k vidění zde
Chief4
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. led 2006
Bydliště: Praha

Re: Samovolná změna volného místa

Příspěvek od Chief4 »

to není problém, to je vlastnost windows :D

když označíš všechny soubory tak to není všechno, je tam třeba vyhrazený místo pro různý funkce jako obnovení, koš atd..

a po restartu se to mění, někdy si to něco samo zálohuje, někdy se zase něco vymaže, prostě Microsoft, ať si uděláš systémovej disk jak velkejch chceš, tak windows se rozhodne že ho zlikviduje
9900k, 3070ti, wqhd@144 & 4k@60 OLED
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Samovolná změna volného místa

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Pokud nevypneš obnovení systému, nezrušíš hiberfile, nedáš ručně swap a nepřesuneš temp někam kde na něj uvidíš a můžeš jej púravidelně promazávat, tak tohle je normál, bobtná to.
Fidor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 13. bře 2007
Bydliště: Praha

Re: Samovolná změna volného místa

Příspěvek od Fidor »

Jo mě včera takhle vypekly W8.1 64bit, mam taky čistou instalaci asi 14 dní na 120Gb SSD, na disku 45gb free, zapnul jsem Windows update, našlo to asi XY aktualizací že prej 900mb cca, dam instalovat (pouze doporučené aktualizace), a pak kouknu po instalaci a na disku 35gb free :shock: celkem mě to nasr*** tak jsem radši zkontroloval že mam vypnutý věci jako režim obnovení systému a indexování a mam takže vůbec nevim jak svejch 10gb získam z5 :( vyčištění disku mi vrátilo 300Mb
AMD Ryzen 5 5600x; NH-D15S; Gainward GTX 1080 Phoenix GLH 8Gb; 32Gb DDR4 (3600Mhz CL16); ASUS TUF Gaming B550-Plus, Kingston A2000 M.2 - 1TB, Fractal Design Tesla R2 500W; Fractal Design Define S; Samsung C27FG73 (144hz); Leopold FC750R PD (Cherry Mx RED); Logitech G pro X superlight (800 DPI); iFi ZEN DAC V2; Edifier R1280DB; Sennheiser HD560S + Antlion ModMic 4.0. - PS4 slim 2TB -.
prograw
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 13. čer 2014
Bydliště: Brno / Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Samovolná změna volného místa

Příspěvek od prograw »

OK.

Já jsme, že jsem si toho u původního PC vůbec nevšiml. M2l jsem stejné SSD, konktrétně 840 Basic, 120GB.
Projekt: Corsair 300R Black&Gold. Finální fotky ZDE

Currently notebook user only - Dell XPS 15 9550 - i5 6300HQ 2800MHz@undervolt 0.870V / GTX 960M / 8 GB / Kingston SSDNow 120 GB M.2 / WD Blue 1TB
Má krátká recenze k vidění zde
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Samovolná změna volného místa

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Fidor píše:Jo mě včera takhle vypekly W8.1 64bit, mam taky čistou instalaci asi 14 dní na 120Gb SSD, na disku 45gb free, zapnul jsem Windows update, našlo to asi XY aktualizací že prej 900mb cca, dam instalovat (pouze doporučené aktualizace), a pak kouknu po instalaci a na disku 35gb free :shock: celkem mě to nasr*** tak jsem radši zkontroloval že mam vypnutý věci jako režim obnovení systému a indexování a mam takže vůbec nevim jak svejch 10gb získam z5 :( vyčištění disku mi vrátilo 300Mb
Nastav ručně swapák na pevnou tebou danou hodnotu (nebo vypni pokud máš tunu ram), vypni hiberfile (zapnout CMd s admin právy a napsat " powercfg -h off " + enter a pokud to nevyhodí chybu měl by bejt pryč. Vypnout obnovení systému a pak se kouknout do koše a do tempu co je tam za bordel. Pokud možno pak temp v systémově proměnejch přesuň jinam. Tohle je základ pokud nechceš aby se OS choval jak prase.
Fidor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 13. bře 2007
Bydliště: Praha

Re: Samovolná změna volného místa

Příspěvek od Fidor »

RAM mam jen 8Gb, zkusim to nějak poladit jak píšeš děkuju
AMD Ryzen 5 5600x; NH-D15S; Gainward GTX 1080 Phoenix GLH 8Gb; 32Gb DDR4 (3600Mhz CL16); ASUS TUF Gaming B550-Plus, Kingston A2000 M.2 - 1TB, Fractal Design Tesla R2 500W; Fractal Design Define S; Samsung C27FG73 (144hz); Leopold FC750R PD (Cherry Mx RED); Logitech G pro X superlight (800 DPI); iFi ZEN DAC V2; Edifier R1280DB; Sennheiser HD560S + Antlion ModMic 4.0. - PS4 slim 2TB -.
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Samovolná změna volného místa

Příspěvek od Spring »

Swap nevypinat, pouze nastavit, protoze mnoho SW se bez aktivniho pagefile neobejde a pouziva se z dobreho duvodu. Temp/Cache bych ze SSD pryc nedal, dela to komfort a duvod, proc chtit SSD. Temp/Cache lze zkrotit i nastavit individualne. Treba muj browser nesmi cache pouzit, ovsem z jineho duvodu, nez je SSD.

Velkym statickym skladistem zustava samotny Installer, ktery uklada nepouzivane zalozni kopie

robocopy /e /move "%WINDIR%\Installer" "X:\Cesta\Installer"
mklink /j "%WINDIR%\Installer" "X:\Cesta\Installer"
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Samovolná změna volného místa

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Super cache si v browseru zakázat taky můžu, ale hrabání na disk browserem se moc nezmění a většinu jej stejně způsobuje flash a jeho bufferování, a pitomej flash moc nastavit nejde, resp kdyby jsi věděl jak byl bych vděčnej.
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Samovolná změna volného místa

Příspěvek od Spring »

Staci nastavit, ale obavam se, ze s flash nepohnes, protoze Adobe odvedlo dobrou praci v identifikaci a moznostech ziskanych informaci. Konkretne nevim, protoze flash jako takovy ani nemam. Nepotrebuji ho a html5 to jisti, ten zbytek jako konference nebo prednasky stahnes.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
prograw
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 13. čer 2014
Bydliště: Brno / Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Samovolná změna volného místa

Příspěvek od prograw »

Před chvílí jsem si dělal pořádek v discích a ejhle.

Po smazání 3D Marku z SSD mi najednou hlásí 27,8 GB volných dat :-D

Nevím, nerozumím.. ale asi už je to OK :)
Projekt: Corsair 300R Black&Gold. Finální fotky ZDE

Currently notebook user only - Dell XPS 15 9550 - i5 6300HQ 2800MHz@undervolt 0.870V / GTX 960M / 8 GB / Kingston SSDNow 120 GB M.2 / WD Blue 1TB
Má krátká recenze k vidění zde
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“