Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od racecar »

O tej zaruke viem prave hladam fakturu.

btw:
Inac uznaju mi reklamaciu ked na disku nefunguje poistka? Tj kabel sa da vytiahnut aj bez stlacenia poistky.

// treba k popisu zavady nejaky odborny popis?
Naposledy upravil(a) racecar dne úte 25. lis 2014, 19:52, celkem upraveno 1 x.
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Pojistka je součást kabelu ne disku. Pokud neni viditelně fyzicky poškozenej tak OK.
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od havli »

Dostal se mi do rukou starsi 300GB IDE disk... a docela me prekvapilo kolik ma najeto.
Predpokladam, ze je ok. Na zalohy jeste poslouzi.
Obrázek
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Kéž by všechny disky vypadaly po takový době provozu takto... Akorát si dávej bacha na manipulaci za chodu. Ložiska budou už jetý, jednou jsem si takhle killnul jedno starý WDčko, byl naprosto v pohodě a já jej za chodu otočil, nijak ostře, z lehka a pomalu ale tomu ložisku to stačilo aby se plotna jemně vychílila a hlava jí škrábla a bylo finito. Resp ne finito, kupodivu ještě naběhnul a většinu dat se mi podařilo šnečí rychlostí dostat ven, ale prostě jsem ho tim killnul.
Natheron
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. kvě 2014

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Natheron »

Zdravim, mám asi týden novou Baracudu 7200.14 a v HD tune se mně nezdaj ty číslá, je tam moc číslic, co to znamená ?

http://ulozto.cz/xi1f7kdj/novy-rastrovy-obrazek-bmp
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Uploaduješ bitmapu že ti ruce neupadnou!

Tvůj disk je v pohodě, u Seagate je běžné že nemá 100% standardní smart a u některejch položek má random hauznomera.
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od PET5 »

Ano, když jsem teď testoval 2TB disky, tak Seagate tam měly taková šílená čísla i u důležitých položek přesto, že byly úplně nové. Neznamená to, že by byl disk vadný. Nakonec je to vidět i na screenshotu o tři příspěvky výše.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
Xnovic
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 20. zář 2007
Bydliště: Plzeň

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Xnovic »

Můžete se mrknout na tohle?
Problém disku byl ten, že v něm včera začalo pískat a nechtěl naběhnout, občas nenaběhl ani v BIOSu, zkoušel jsem ho v několika PC..

Dnes ráno jsem ho zkusil znovu a kupodivu naběhl normálně..

Tak jsem si zálohoval nejnutnější věci a teď jak s reklamací. Nerad bych jim poslal na reklamaci "funkční disk", který mi vrátí zpět..
Na používání a ukládání důležitých věcí se fakt nehodí..
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
CPU:Ryzen 7 5800xMB:ASUS ROG Strix X570 - F GamingChladič:Noctua NH-D14 RAM:Kingston HyperX Black 2x16Gb 3600MHzVGA:Asus RTX 3080 TUFCase:ASUS ROG Strix HeliosHDD:Samsung 960 Evo 500GB+2TB WD Red+2TB SSD AData+4TB Seagate Zdroj:EVGA Supernova P2 1000W
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Total mrtvej. Pokud tohle naběhlo a načetlo partition je to malej zázrak.
Montty
Nováček
Nováček
Registrován: 20. pro 2014

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Montty »

Zdravím, dnes mi prišiel nový hdd a to Western digital 1TB blue . pri štarte pc hlási chybu S.M.A.R.T status bad backup and replace. po stlačení f1 sa dá nabootovať cez bios.. do windowsu sa normálne dostanem... Skúsal som crystaldiskinfo (v tomto programe je vsetko v poriadku) a hd tune pro .. V tomto programe mi to hlási failed na "end to end error detection) (pridavam screeny..) + windows detekuje hardiskový problém. Prosím nejake rady?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hele, zálohuj, vypadá to na problém řadiče, end to end error jsou problémy cache, to neni dobrý.
Montty
Nováček
Nováček
Registrován: 20. pro 2014

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Montty »

DOC_ZENITH píše:Hele, zálohuj, vypadá to na problém řadiče, end to end error jsou problémy cache, to neni dobrý.
okey diky zajtra ho idem dať na reklamaciu
cameroncz
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. pro 2012

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od cameroncz »

Zdravim, můžu požádat o malou vánoční radu? :D,


Mám SSD ADATA SX900(256GB) a problém je, že windows z ničeho nic odmítají bootovat.
Vždy vyhodí hlášku že nebyl nalezen žádný bootovací disk, všichni ji známe.

Tak jsem připojil SSD k sobě do mé sestavy, PRojel Error Scanem v HD TUNE, všechno zelený, tady je odkaz na health. http://imgur.com/o8VquFA
Mě se zdá vše v pořádku, až na Wear Range Delta, ale ta 3% jsou vzhledem k zapsaným 24TB podle mě OK.

Pokud disk neni nastaven jako systémový tak se chová uplně v pořádku, ale když nastavím aby se z něj bootovalo tak vyhodí uplně stejnou hlášku. Zkoušel jsem to několikrát, přepojoval jsem ho mezi SATA porty, a jednou už začal bootovat windows, ale hodil při bootu blue screen, ale žádný minidump se nevytvořil a od té doby pořád stejná hláška že nebyl nalezen žádný bootable drive.


Otázka teda zní, jde to nějak opravit? Popř je disk spolehlivý, nebo raději koupit nový? Potřebujeme, aby na disk byl absolutní spoleh, neni možný aby uprostřed sezony odešel, máme štěstí že jsou vánoce a všechny zakázky hotové.


Děkuji za rady a přeji všem Veselé Vánoce :)

EDIT: Zkusil jsem udělat obnovu windows z instalačního CD, ale windows se vůbec neobjeví v nabídce pro výběr OS určeného k opravě.

Nějaký nápad jak to opravit, nebo mám prostě reinstalovat Windows? Jak říkám, neni možný aby se todle stalo v sezoně, a to že se windows rozpadl uplně z ničeho nic se mi vůbec nelíbí.
CPU: 9900k @ 5Ghz @ D15 GPU: EVGA 980ti SC+ MB:ASUS ROG STRIX Z390-H RAM: 32GB HDD: WD Red 2TB SSD: 970 EVO 500GB, 850 PRO 1TB CASE: CM Storm Stryker Monitor: 27" PG279Q PSU: Corsair RM750i
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nopravuješ OS, resp to z 99% nic dobrého nepřinese, musíš se dostat do příkazového řádku (vygoogluj si jak), a tam spustit

bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
bootrec /rebuildbcd

Tohle ti obnoví boot sektor a zaváděcí část OS. Pokud ani toto nepomůže tk je systém zničenej celej a je nutnej reinstal. Nicméně, pak bych si kladl otázku jak se to stalo že, vadou HW samotného SSD to nutně bejt nemusí.
braano
Nováček
Nováček
Registrován: 13. pro 2013

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od braano »

Zdravím, windows mi začal vypisovať chybu pri tomto disku. Po kontrole cez HDtune je disk v poriadku, akurát Spin up Time je červené. Žiadne podzrivé zvuky disk nevydáva.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Disk má problémy se roztáčet, motor či ložisko neni OK. Ihmo zálohuj a pryč, jednou přijde den kdy už se prostě neroztočí ačkoliv do té doby může fungovat OK.

Vyjámka je pokud se používá jako exterák, tam by to mohlo dělat nedostatečné napájení.
braano
Nováček
Nováček
Registrován: 13. pro 2013

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od braano »

Doteraz sa používal ako exterák k MMC, ale dal som ho do PC a odvtedy vyskakuje sem tam chyba.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

No tak to nasbíral jestě za dob exteráku. Smart neresetneš. jen hlídej ať ta hodnota neroste dál, když to budeš chvíli ingonrovat, win se ti pak dotářou jestli už tu hlášku nemaj zobrazovat. V biosu jde smart check taky vypnout.
braano
Nováček
Nováček
Registrován: 13. pro 2013

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od braano »

Ok, dík.
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Mr.Nigga »

Zdravím a prosím o radu. Windows 8 mi u tohoto disku neustále nabízejí kontrolu jednotky při které buď nezjistí žádné chyby nebo něco zjistí a chtějí restart. Tohle se děje skoro při každém startu PC a dnes se mi to stalo už 2x (kontrola, oprava, po chvíli zase kontrola a oprava)

SMART mi přijde ok, až na položku Hardware ECC Recovered, která se neustále rychle zvyšuje.
HDTune.jpg
Přikládám i výpis Windows co provedl za opravy, podobně to vypadá při každé opravě
Win.PNG
Díky za radu
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“