Čím vyčistit vypalovačku?

Vše o CD-R/RW, DVD±R/RW, Blu-ray, HD DVD, ZIP, FDD a dalších.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

vAg
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003

Čím vyčistit vypalovačku?

Příspěvek od vAg »

Mam Teac 8x a zacina pekne blbnout(kazde druhe cd muzu vyhodit),napadlo me vycistit cocku,ale nevim jak a cim!
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MaWa »

znáš takový ty tyčinky na čistění uší ? :oops:
+ nějakej líh nebo prostě co nejčistší alkohol...
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
vAg
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003

Příspěvek od vAg »

Znám,i ten líh někde najdu,Diky :-D
Athlon2200,MSI K7N2-ILSR,MSI FX 5200 128MB,monitor AOC 19,DIMM 256MB/333MHz,HDD-Maxtor 80GB/7200 A,HDD-Seageate 40GB/7200,CDRW-TEAC58W a DVD-ROM-Sony,Genius optical mouse,zdroj 300W, WinXP
DVC64
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. čer 2003
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DVC64 »

No někteří v diskusích na www.cdr.cz před lihem varovali, že prý ta čočka "zašedne". Abych pravdu řekl, vždycky jsem CD optiku čistil čistou kvalitní slivovicí a s výsledky jsem byl spokojen. Nicméně asi nejlepší řešení (dle WIFTa, a já se s ním ztotožňuji) je použít ty tyčinky do uší a tekutinu z čistících CD (v žádném případě nepoužívat přímo to CD s kartáčkem, jen tu tekutinu na tyčince!!!!!!!!!!).
Barton 2500+ ; 8RDA3+ 2.0 ; OCZ PC433 (2x256MB) ; Sapphire 9200 64MB 128bit; Barracuda 7200.7 ST380011A ; Plextor PX-W5224TA ; Aopen H600B 350W ; Pinnacle PCTV Pro ; Philips 170B5CS
Glummer
Nováček
Nováček
Registrován: 08. lis 2003

Příspěvek od Glummer »

Ta čistící kapalina se jmenuje Isopropylalkohol. Lih bych moc nedoporucoval, protoze dela "mapy". Prodava se to bud u cisticich cd (cd vyhodte a pouzijte jen tu tekutinu :wink: ) nebo samostatne - ani by to nemelo byt moc drahe...
Spectral
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 08. čer 2003

Příspěvek od Spectral »

Přesně tak, izopropylalkohol je na čištění nejlepší. Ověřeno.
Veterán
ICE
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 02. čer 2003
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ICE »

tal lih ti na cocku nedoporucim... radsi destilovanou vodu...
brm
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. čer 2003
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od brm »

Preco nepouzivat cistiace CD, ale iba tu tekutinu? Moze ta kefka poskodit mechaniku? :oops:
Intel Core2Duo E6750 | Scythe Ninja Plus Rev. B | ASUS MAXIMUS FORMULA | Corsair 4×1GB DDR2-800 TWIN2X 4-4-4-12 | ASUS EN8800GT/G/HTDP/512M | 3x Western Digital WD6400AAKS 640GB 16MB 3Gb/s + Western Digital WD5001ASYB 500GB 16MB SATA 3Gb/s | Samsung 203D | MSI megaSKY 580 DVB-T | Enermax Liberty ELT500AWT | CoolerMaster CM-690 | Eizo S1731 | default | oc
icq je mŕtve, nech žije jabber
Bathory
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 28. úno 2004
Bydliště: BlackworlD
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bathory »

Jistě. Cokoliv, co mechanicky tře o čočku ji může poškodit, je ale rozdíl vzít vatičku a šup sem šup tam :love: nebo roztočit uvnitř na několik tisíc otáček čistící médium. Každý, kdo má rád svoji mechaniku ji tohoto ušetří. :oops:
Bathory
Pecaf
Nováček
Nováček
Registrován: 01. pro 2004

Příspěvek od Pecaf »

Bathory píše:Jistě. Cokoliv, co mechanicky tře o čočku ji může poškodit, je ale rozdíl vzít vatičku a šup sem šup tam :love: nebo roztočit uvnitř na několik tisíc otáček čistící médium. Každý, kdo má rád svoji mechaniku ji tohoto ušetří. :oops:
Nehledě na to, že se vetšinou z těch kartáčků a čistících látek uvolňuje do prostoru mechaniky pěknej bordel, kterej se dostane všude a samozřejmě může pak zhoršovat funkci "plovoucího závěsu" čočky (mimo jiné..)
trodas
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. zář 2004
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od trodas »

Co takhle okenu na kapnutou na vaticku? :wink: :)

Takhle se "mene profi" cisti objektivy digitalu, tak proc by se tak nedala cistit plastova cocka mechaniky, ze :razz:
"It is dangerous to be right in matters on which the established authorities are wrong." - Voltaire
"I believe that all the people who stand to profit by a war and who help provoke it should be shot on the first day it starts..." - Hemingway
Bathory
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 28. úno 2004
Bydliště: BlackworlD
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bathory »

Protože okena je barevná a zůstane na povrchu čočky slabý film ze skalice, nebo čím je to barvený a pak to bude ještě horší. To už radši tu vodu.

Zapomeňte všichni na okeny, pitralony a whisky. V nejhorším případě použijde francovku a hlavně pořádně zkontrolujte čočku, aby na ní nezůstali chloupky z vaty. Hlavně nic barevnýho!!!
Bathory
kuceraj
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 17. pro 2003
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kuceraj »

SAVO, jedině SAVO !!!!! :lol: Ne to je samozřejmě vtip ...
Já už dlouho používám technický líh + čistící tyčinky do uší a zatím jsem nezaznamenal žádný problém ...
MB: DFI LANParty UT nF4 Ultra-D CPU: AMD Athlon64 X2 3800+@5000+ 2.0 -> 2.6GHz (bez IHS) - Noctua NH-U12F RAM: GSkill 2x1GB 500@520 MHz 3-5-5-8 GPU: Gigabyte 8800GTS 320MB HDD: Hitachi HDS728080PLA380, Hitachi HDS722516VLAT80, Seagate ST3320620AS PSU: Fortron BlueStorm 500W TV: Leadtek DTV2000 H MOUSE: Razer DiamondBack KEYB: Microsoft ComfortCurve 2000 SOUND: Logitech Z-2300 THX CASE: AOpen H700B
Muad'Dib
Červená karta
Červená karta
Registrován: 19. črc 2004
Bydliště: Sobôtka 98/6, Rimavská Sobota, 97901, Slovenská republika, EÚ

Příspěvek od Muad'Dib »

Tak nejlepší je použít speciální potřeby na čištění optiky. Mně osobně se nejvíce osvědčilo použití speciálního papírku na čištění čoček spolu se speciální kapalinou. Ten papírek vypadá jako takový ten na brýle. Když jsem to dělal posledně, měl jsem k dispozici i hadřík, ale ten jsem raději nepoužil, bál jsem se, abych tu čočku nepoškrábal. Na některých lahvičkách s tou kapalinou by mohla být i taková malá houba; tu jsem raději nepoužil, z podobného důvodu. Dělal jsem to tak, že jsem napřed mikroskopem prozkoumal, jak je vlastně ta čočka zašpiněná, tedy jaký bordel na ní je; pak jsem na to kápnul tu kapalinu a růžkem toho papírku jsem jen velice zlehka po povrchu té čočky přejížděl. Poté jsem tu kapalinu tím papírkem odsal, celou proceduru jsem zopakoval, potom jsem tu čočku ještě přepláchl tou kapalinou. Na závěr, po vytřasení té kapaliny a samovolném vyschnutí (nebo ještě lépe vyfoukání - ale pokud možno, tak ne přímo na ni, kvůli bordelu, který by se tam zajisté přichytil) jsem udělal inspekci mikroskopem a výsledek? Inu, lepší, mnohem lepší než na začátku, ale pořad to neuspokojovalo moje perfekcionistické ambice, tak že to celé ještě jednou...

Tyhle věci si můžete objednat od nějakých firem, které nabízejí takové věci k čištění optických přístrojů (dalekohledů, mikroskopů, foťáků atp.), nebo to můžete zkusit sehnat v podobných specializovaných obchodech/prodejnách.

Takhle jsem čistil i "čočku" ze CCD kamery, no to byla pořádná onanie...! Ty čočky ve vypalovačkách ani zdaleka nejsou tak citlivé a snesou leccos. Ovšem... nezapomínejte na to, že do závěrečného sestavení mechaniky uplyne nějaká tá doba, za kterou se na tu čočku může přichytit kdejaký bordel.
Bathory
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 28. úno 2004
Bydliště: BlackworlD
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bathory »

Muad'Dib píše:Tak nejlepší je použít speciální potřeby na čištění optiky........
To má být nějaká vložka do předsilvestrovskýho programu? :D To už jste se doopravdy všichni zbláznili nebo vezmeme útokem obchody s mikroskopy. Proč dělat vědu z něčeho, co vědou není ... kus špejle ... kus vaty ... trocha lihu nebo francovky ... vypucovat ... nechat zaschnout a očima zkontrolovat povrch, jestli tam není nějaké smítko prachu :lookround:
Bathory
ALC
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 06. led 2005

brutální silou

Příspěvek od ALC »

já osobně mam TEAC W540E 40/48/12 a poslední dobou začala harašit, skoro nečetla..... nejdřív jsem upgradoval firmware... ale to jen začala číst CD ktéré ani neuměla..... a pak začala harašit uplně se všema CDs a vypalovat na ní? tak možná RW ale R ani náhodou 9/10 zku......

a tak sem se na...l a obložil máti o takovej děsně jemnej štěteček na nějakej pudr nebo co asi na stíny.... ale fakt jemňounkej :) na čočku jsem nepoužil žádnej spešl přípravek ale jen jsem na ní dejchnul a štětečkem vyčistil a nakonec jsem na celej pohyblivej jezdec s čočkou připlác vysavač a nechal ji asi 2 minuty podusit aby to vysálo všechen bordel a ostatně i celej vnitřek...... a fachčí
MBDFI AD73PRO,512MBDDR266,ADM AthlonXP-Thoroughbred rev.B 2400+@2600 (2120),SBlive5.1,Seagate80GB,IBM60GB,TEAC48/40/12,FX5700128MB128b
sheeen
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 13. dub 2004
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sheeen »

Taky se klonim k nazoru ze izopropyl...pouziva se v servisech atd..ale ne na vatu ale na spcialni hadrik kterej nepoušti chlupy a jinej bordel..neco takovyho čim se čistej brejle lupy čočky k mikroskopům apod...samozřejmě nepomuže to vždy..někdy už je to optika prostě v hajzlu(neveřit tomu že mechanika ma životnost 50000 hodin na 25%zatež..to možna tak ten motor co je v ní) :lol:
George Baker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. lis 2004
Bydliště: Brno <-> Bolešov (SK)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od George Baker »

Z čoho je ta cocka??
AMD fanATik ;)
Phenom II X3 720BE @ unlock X4 3,5Ghz 1,45V; 4GB RAM KingSton 1066Mhz; Radeon HD 4850 @ 675/2600; GigaByte MA790X-UD4P; WD Caviar Black 640GB; 500W Fortron BlueStorm;
Maxtor
Začátečník
Začátečník
Registrován: 23. říj 2003

Příspěvek od Maxtor »

vetsinou z plastu.. :(
kuceraj
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 17. pro 2003
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kuceraj »

sheeen píše:Taky se klonim k nazoru ze izopropyl...pouziva se v servisech atd..ale ne na vatu ale na spcialni hadrik kterej nepoušti chlupy a jinej bordel..neco takovyho čim se čistej brejle lupy čočky k mikroskopům apod...samozřejmě nepomuže to vždy..někdy už je to optika prostě v hajzlu(neveřit tomu že mechanika ma životnost 50000 hodin na 25%zatež..to možna tak ten motor co je v ní) :lol:
Kde se dá isoprophyl sehnat ??? Co třeba Bauhaus ??? - mám to blízko :-D
MB: DFI LANParty UT nF4 Ultra-D CPU: AMD Athlon64 X2 3800+@5000+ 2.0 -> 2.6GHz (bez IHS) - Noctua NH-U12F RAM: GSkill 2x1GB 500@520 MHz 3-5-5-8 GPU: Gigabyte 8800GTS 320MB HDD: Hitachi HDS728080PLA380, Hitachi HDS722516VLAT80, Seagate ST3320620AS PSU: Fortron BlueStorm 500W TV: Leadtek DTV2000 H MOUSE: Razer DiamondBack KEYB: Microsoft ComfortCurve 2000 SOUND: Logitech Z-2300 THX CASE: AOpen H700B
Odpovědět

Zpět na „Optická, výměnná a jiná zařízení“