Převody jednotek pro DF

Foťáky, kamery, DVD a DivX přehrávače, TV karet, web kamery, satelity a dalších.

Moderátoři: CageJ, Dzin

Odpovědět
no-X
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 24. úno 2004
Bydliště: Č.Budějovice

Převody jednotek pro DF

Příspěvek od no-X »

Různí výrobci udávají parametry svého zboží v různých jednotkách a srovnání dovu konkurenčních výrobků kvůli tomu často bývá značně problematické. Protože jsem už několikrát tabulky/vzorce na převod různých veličin souvisejících s parametry filtrů a předsádek hledal, rád bych tímto threadem ukrátil hledání jiným:


Filtry - snížení jasu:

Filtry snižují množství světla dopadající do objektivu a různí výrobci a weby tenhle parametr uvádějí v různých jednotkách, což komplikuje situaci, když si člověk potřebuje srovnat parametry konkurenčních produktů... pokusil jsem se o "převodovou" tabulku těch nejčastějších pro lepší srovnání...

Obrázek


Filtry - barevná teplota:


Barevná teplota světla je veličina, která udává zjednodušeně řečeno míru barevného nádechu mezi modrou a červenou. Střední hodnota, tedy bílé světlo odpovídá 5500K (Kelviny), čím chladnější (=do modra), tím vyšší číslo, čím těplejší (=do červena), tím nižší číslo. S "teplým" světlem se setkáváme při východu/západu slunce, vydává ho plamen (oheň, svíčka...), klasické žárovky. Studené světlo je obvyklé v letních dnech, kdy je slunce vysoko na obloze a krajinu osvětluje modrá obloha. Případně ve dnech, kdy je zataženo.

Digitální foťáky to většinou dokážou dobře vykompenzovat, ale při focení na film to může být problém, protože tam není vyvážení bílé realizovatelné jinak, než přes filtry (existují i nějaké speciální filmy pro různé barevné teploty, ale v tom se neorientuju vůbec ). Tyhle filtry se dělí do dvou skupin - oteplující (warming) a ochlazující (cooling). Každá skupina se ještě dělí na dvě podskupiny - oteplující na řadu 81 (nižší účinek) a 85 (velmi silný účinek) a ochlazující na 82 (nižší účinek) a 80 (velmi silný účinek). Ty jsou ještě dále dostupńovány podle konkrétní barevné teploty - připravil jsem tabulku...

Obrázek

Ještě pro zajímavost - koeficient řady 81 a 82 je 1,3-1,6; u řady 85 kolem 1,6 a v případě řady 80 až mezi 2-4.

Krom těchto existují ještě nějaké další filtry, které ale přímo nezapadají do uvedeného značení, ale zmiňuji je proto, že je občas používají i "digitální fotografové" - jsou to filtry Skylight, které blokují UV záření a mají světlé zarůžovělé zbarvení, kterým kompenzují chladné záření modré oblohy. Existují dva základní typy - SKY1A a SKY1B. Teoreticky by se měly lišit oteplujícím účinkem, který by měl být v případě 1B vyšší. Bohužel to ale někteří výrobci berou tak nějak podle sebe, takže se může stát, že 1A od jednoho výrobce bude mít vyšší účinek, než 1B od druhého

Účinek Skylight filtrů se pohybuje od -100 do -200K. -200K je ale na Skylight už docela dost, většinou jde o hodnoty nižší.

Další známý W pochází od Tiffenu a jmenuje se "Tiffen 812". Jeho účinek se pohybuje kolem -300K, což odpovídá filtru 81B, ale liší se zabarvením (hnědavý nádech). Zmiňuju ho proto, že ho Tiffen přidává i do warming-polarizeru.

Dodání oteplujícího účinku v případě polarizačních filtrů není nic neobvyklého, podobná řešení nabízí většina lepších výrobců. Polarizáky tedy jako takové do jisté míry ochlazují, ale konkrétní hodnoty není možné uvést, protože se to liší model od modelu a také to závisí na nastavení filtru (míra polarizace) a dále na konkrétní scéně (čím více polarizovaného světla/modré oblohy, tím větší může ochlazující účinek být).

Za zmínku stojí ještě didymiové filtry, které potlačují vlnovou délku mezi červenou a zelenou barvou, což (jak je vidět např. z následujícího obrázku spektrální analýzy denního světla z webu lifelite.de) odpovídá většinou odstínům žluté, které samy o sobě barevnou teplotu zvyšují.

Obrázek

Odstranění těchto vlnových délek logicky vede k ochlazení, ale konkrétní hodnoty se mi nepodařilo najít. Určitě budou záviset i na konkrétním modelu filtru - efekt není u všech výrobců identický. Odhadem bych ale řekl, že půjde o ochlazení někde kolem +300K, ale je to jen hodně hrubý odhad - nemám výbavu na změření přesného rozdílu, může to být i víc.


Makro / mikro / close-up - zvětšení:

Některá skla udávají zvětšení v dioptriích, jiná v poměru. Převod je jednoduchý. Každá dioptrie (+) přidá zvětšení 0,25x. To znamená - standardní velikost je 1x. Pokud použijeme předsádku s údajem +1D, je výsledné zvětšení 1,25x. Pokud +4D, je to 2x atd.

vzorec: (D/4)+1 = zvětšení

nechcete-li počítat, stačí se podívat do tabulky uvedené níže

Obrázek

------------------
odkazy:
stručné info o warming filtrech: http://www.2filter.com/faq/warmfil.html
klíč k číselnému značení filtrů vč. faktrů konkr. filtrů: http://www.jackspcs.com/filters.htm
dioptrie, zvětšení http://www.bertech.com/product8/magnifi_notes.htm | http://www.heinc.com/scienscope/diopter.html

thx2 sx02
Nejlepší moderátor ve výslužbě
Odpovědět

Zpět na „Digitální foto a video“