Asus B85-PRO Gamer / H97-PRO Gamer (1150, B85 / H97)

Základní desky firmy Asus.

Moderátor: Eddward

flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Asus B85-PRO Gamer / H97-PRO Gamer (1150, B85 / H97)

Příspěvek od flanker »

Obrázek

Dnes už se konečně můžu vrhnout na samotný popis desky. Zbývá ještě zpracovat pak samotné výsledky měření. Nejprve něco málo k čipsetu B85. V zásadě se dá říci, že se jedná o lehce osekaný Z87. Z praktického hlediska však nejsou omezení veliká. Tím největším je pro nadšence nemožnost taktování, nicméně u dnešní desky Asus B85-PRO Gamer to neplatí!

Obrázek
Čipset má podobné schéma jak Z87, procesor distribuje 16 PCIe linek 3.generace. První změnou je však podpora pamětí, pro B85 nemá smysl kupovat paměti rychlejší než 1600 MHz. Naštěstí je reálný přínos frekvence pamětí jen v jednotkách procent (s výjimkou procesorů APU a jejich vliv na výkon integrované grafiky). Dalším mírným omezením je počet USB. Z87 disponuje 4x USB 3.0 a 14x USB2.0. B85 má stejný počet možností pro USB 3.0, u USB 2.0 o dvě méně. S tím myslím dokážeme žít :-). Z uživatelského pohledu poslední změnou je počet SATA 6G. B85 má o dvě SATA 6G méně, místo nich pak to jsou SATA 3G. Znovu nic, co by nám v praxi brzdilo disky (a stále nám zbývají čtyři rychlé SATA 6)...

Balení
Desku nalezneme v novém, červeno černém balení. Laik by si ji lehce spletl s ROG a nebo MSI Gaming. Nicméně náleží do třídy Gamer, se kterou se možná budeme setkávat častěji. Deska je už samotným přebalem určena hráčům a nadšencům, pro které je ROG prostě nedostupný.
Obrázek

Na zadní straně krabice nalezneme nejpodtstatnější informace o podpoře, specifikacích a funkcích. Například zvukový Supreme FX, Gamers Guardian (ochrana portů, RAM a použití kvalitních kondenzátorů) a info o síťové adaptaci na různé hry pomocí Intel síťovky a unikátního softwaru.
Obrázek

Obsah balení
Příslušenství není nikterak velké, najdeme zde to nejnutnější jako je podrobný manuál k desce, brožura pro sestavení PC, dvojice SATA kabelů, zadní krytka na výstupy a instalační DVD.
Obrázek

Popis základní desky obecně
Základní deska je formátu ATX, ale je o něco uzčí než běžné ATX hraničních rozměrů. Barevnému provedení jasně dominuje červená s černou včetně PCB. Šedé jsou jen některé pamětové sloty, primární PCIe slot a nebo SATA konektory. Po vzhledové stránce se mi deska líbí. Rozhodně se bude vyjímat i v case s průhlednou bočnicí. K rozložení nemám příliš co dodat. Potěšující jsou pasivy nad mosfety napájení, napájecí konektory desky i pro CPU jsou na tradičních místech. Je zde přímo 8-pin, což se může hodit pro lepší přetaktovatelnost (ale pochopitelně to není všechno). Jak uvidíte později, napájení pro procesor a iGPU je osmifázové a digitálně řízené. To je rozhodně plus a hlavně v B85 segmentu se jedná o nadstandard. Rozložení PCIe slotů dává také logiku, potěšující je hlavně daný fakt podpory Crossfire a nebo SLI (linky se pak přerozdělí na 2x 8). Deska disponuje dvěma PCIe 1x a také třemi staršími PCI sloty. Na desce je kromě 6 SATA konektorů ještě slušně vymyšlená část PCB se zvukovým čipem, kde se vrátím později v článku.
Do desky můžeme osadit až 32 GB paměti o frekvenci 1600 MHz, dual sloty pro paměti jsou barevně odlišené, mají pojistku z horní strany a také mikročip pro hlídání analogového obvodu proti přepětí. Ventilátory je možn zapojit do celkem pěti konektorů. Všechny jsou čtyřpinové.
Obrázek

Popis částí desky
Jižní můstek je skryt pod pasivem, ten je chladný a nehrozí riziko přehřívání (v zátěži okolo 42 C)
Obrázek

SATA konektorů je celkem šest. Pozitivní je, že jsou zahnuté. Dva vyčnívající v černé barvě jsou SATA 3G, zbylé čtyři patří k SATA 6G

IO výstupy jsou opatřeny ochrannou vrtsvou stříbra. Proti přepětí jsou na PCB desky malé mikročipy. Zleva uvidíme PS2 konektory, SPDIF, grafické výstupy HDMI, DVI a VGA, 4x USB 2.0 a 2x USB 3.0, gigabit LAN a zvukové výstupy.
Obrázek

Nakonec tu máme spodní okraj desky. Ten nabídne směrem zleva doprava: přední audio konektor, SPDIF konektor pro výstup, jumper pro vymazání paměti BIOSu, TPM konektor, COM, konektor pro ventilátor, dva USB konektory (až 8x USB2.0) a konektory pro zapojení skříně.
Obrázek

Napájení základní desky
Obrázek
Pasivy jsou přichyceny plastovými kolíky přes pružinku, naštěstí však drží dostatečně a nijak se neviklou.

Obrázek
Konce pasivů z profilu směřují ven od desky, tudíž je teplo směrováno "ven".

Obrázek
Obrázek
Jeden z pasivů jsem oddělal, jak vidíte, napájení na této straně obsahuje čtyří fáze, celkem jich deska má pro procesor a grafické jádro osm. Napájecí část jsem označil červeně. Ta je navíc digitálně řízená, o to se stará čip digivrm+ zvýrazněný fialovou barvou. Každá fáze se zde skládá z dvojice mosfetů od Semiconductor (horní a dolní), cívek s feritovým jádrem od firmy TRIO a 5K kondezátorů. Zeleně jsem potom označil napájecí konektor ze zdroje pro procesor.

Tady vidíme už samotné napájení pamětí. To se skládá ze dvou fází, červeně jsem označil kontrolér pro řízení pamětového okruhu.
Obrázek

Detaily desky

Modře jsem orámoval zemnící mikročipy, které slouží proti přepětí/elektrostatickým výbojům, v červeném rámečku to je P260 jakožto USB jistič proti přepětí/proudu. Rozhodně vynikající věci...Zelená barva rámuje ASM čip pro inicializaci digitálního výstupu na IO.
Obrázek

Pod jižním můstkem nalezneme vyjímatelný BIOS čip v pouzdře a pod ním indikační diodu jižního můstku.
Obrázek


IO čip Nuvoton pro řízení a kontrolu otáček ventilátorů, teplotních sensorů atd, oranžová je potom čip pro taktování a monitoring OC - TPU.
Obrázek

Levý okraj desky ve spodní polovině. Zde zaujímá největší část oddělené PCB se zvukovým čipem, zesilovačem a zvukovými kondenzátory. Samotný Supreme FX je zvýrazněn zelenou barvou. Vidíme tam sluchátkový zesilovač , samotný odizolovaný zvukový čip (obsahuje snad aktuálně nejkvalitnější integrovaný čip ALC1150) a audio kondenzátory ELNA. Podporuje osmikanálový zvuk a nebo multi streaming. V PCB je navíc efektní "zvuková" linka, která vede k IO výstupům a při zapnutém PC efektně svítí.
Oranžovou barvou jsem orámoval ASM čip, mající na starost PCI sloty skrze nativní PCIe x1.
Modrým rámečkem je označený Intelovský síťový čip, I217V, Intelovské síťové čipy jsou známe svou lepší odezvou, než třeba od Realteku...To ocení znovu gamerská komunita.
Obrázek

Testovací sestava a testy
Asus B85-PRO Gamer
Intel core i7-4770K+box chladič
2x 4GB Kingston HyperX Predator 2666 MHz@ 1600 MHz XMP
Radeon R9-270X OC edice
500GB HDD WD 7200RPM
mechanika Asus DVD/RW SATA
1200W zdroj Corsair AX1200 (ne zcela ideální na měření příkonu běžných sestav)
22" LCD TN

Sestava ještě bez GF karty :)
Obrázek
Obrázek

Testoval jsem na Windows 7 64-bit s SP1, použil jsem programy MaxxPI, Superpi, UCbench, Cinbenech R15, 3D Mark11, Far Cry II bebchmark, x264 FHD test, Fritzchess test, ROG realbench 1.1

BIOS a software
Prostředí BIOSu se přizpůsobilo celkovému vzevření desky - černo-červená. BIOS je svižný, přehledný a i nováček se v něm rychle zorientuje.

Obrázek
Úvodní obrazovka poskytne informace o aktuálním čase (nastavte si jej přesně), informacích o CPU/RAM/BIOS verzi, druhý "proužek" informuje o otáčkách ventilátorů, napětích a pamětech. Už zde si můžeme navolit XMP profil pamětí. To stejné platí pro nastavení ventilátorů, kde jsou 3 přednastavené profily. System Performance je uzpůsobení PC dle požadavků. Chceme více úspory energie a ticho? Potom je pro nás Power Saving. Pro dominanci výkonu zase ikonka Asus Optimal . Spodní pásek je nastavení priority bootování.

Obrázek
Obrázek
Zcela dole jsou potom ještě další tlačítka (např vlastní popis SATA konektorů a nebo rychlý vstup k nějaké položce jako na druhém obrázku), i pro vstup do rozšířeného zobrazení BIOSu...

Obrázek
Abychom nemuseli pořád prohledávat BIOS položku po položce, můžete si nejpoužívanější nastavení dát mezi oblíbené

Obrázek
Obrázek
Část věnována nastavení pro procesor, paměti, iGPU z hlediska napětí, napájení a na této desce i taktování :-)

Pro méně znalé je tu OC tuner, nataktuje systém zcela automaticky
Obrázek

digitální řízení
Obrázek

Blikající LED lajnu můžeme v BIOSu i vypnout
Obrázek

Otáčky ventilátorů kromě přednastavených profilů můžeme ladit i ručně podle své libosti
Obrázek

BIOS popisovat zcela komplexně je zdlouhavé, proto je ke stažení zde většina podstatných obrázků:
http://ulozto.cz/xQmXvj2G/bios-zip

Software je starý známý AI Suite, nyní v třetí revizi. Softwaru není co vytknout, je tak komplexní a vychytaný, že jsem doposud lepší utilitu u žádného výrobce nenašel.

Digitální řízení a napájení
Obrázek

EPU alias úsporná opatření a jak si je nastavíme
Obrázek
Obrázek

TPU souvisí s přetaktováním a s tím vše spojené. Součástí je také autotuning.
Obrázek
Obrázek

Nastavení průtoku v PC (buď přednastavené 4 profily a nebo manuální nastavení)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Herní "cheat" Sonic Radar, který detekuje směr přicházejících zvuků ve hře.
Obrázek

Pro hraní je tu Gamefirst II, tento software je také dítkem ROG už před lety, dobrá utlita pro priorizaci síťových procesů jako je hraní různých her, streamování, sdílení dat apod (na malé náhledy stačí pro zvětšení kliknout)
Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

výsledky testů na základní frekvenci
Superpi 1M a 32M (lehká zátěž na jedno vlákno)
Obrázek
Obrázek

Fritzchess test (všechna pracovní vlákna) - můžete si povšimnout i příkonu
Obrázek
Obrázek

Maxxpi32M (všechna pracovní vlákna)
Obrázek

Cinebench R15
Obrázek

náročný X264FHD test
Obrázek

UCbench (zatíží postupně všechna vlákna, podporuje instrukce), 937.1 bodů (více je lépe)
Obrázek

winrar
Obrázek

ROG Realbench (single i multithread, komplexní test)
Obrázek

3DMark 11 Performance test
Obrázek

Far Cry II, DX10, 1920x1080, Ultra Detaily, 4x AA, fyzika very high... 132,87 FPS průměrně
Obrázek


Přetaktování s BOX chladičem
Taktování s BOX chladičem není nic, co bych doporučoval. Ale i s BOX chladičem je možné drobný overclock. Netrápil jsem procesor příliš dlouho, cca 15 minut v OCCT, teploty už byly atakující 100 C a to opravdu je téměř na hraně. Snažte se se svými chladiči udržet v OCCT a podobných programech teploty do 90 C, v praktickém užití pak budou naštěstí teploty ještě asi o 10 C nižší.

Prvně jsem podřídil nastavení automatickému TUNERU v BIOSu. Procesor měl nastavení 43-43-42-41s napětím 1.225 V. Pro zajímavost jsem zkusil dva benchmarky, lehhké superpí a poté náročný Cinebench R15 a také odečetl spotřebu sestavy...

86 W během výpočtu, 64 W v idle
Obrázek

171 W zátěž, 64 W v klidu, výkon pěkných 824 bodů! Haswell je prostě úsporná platforma, to je jistá věc.
Obrázek

Jak dopadlo ruční ladění? Vzhledem k chlazení jsem se musel umírnit v napětí, jak to jen šlo. Naštěstí můj i7-4770K je slušný kousek, s napětím 1.185 V jsem neměl problém se stabilitou na 4400 MHz, dokonce ze zkušenosti vím, že tento kus zvládne i 4500 MHz (s Gelid Tranquillo). Teploty v OCCT byly už striktní...Pro zvětšení OCCT klikněte na obrázek.

Obrázek

Jak se daný výsledek projevil na výkoně? Nuže prvně CInebench R15. Takové skóre hravě překonává téměř vše, co je aktuálně na trhu. Jednovláknový výkon Haswellu je potom bezkonkurenční (takový populární Athlon 64 X2 má nižší skóre i při využití svých dvou jader!). I tady jsem uvedl příkon sestavy během benchmarku.
Obrázek

Fritzchess benchmark
Obrázek

Ve Far Cry II se zapotí hlavně grafická karta...I proto je zde příkon sestavy vyšší než čistě v procesorovém testu. Průměrné snímky jsou 135,5 FPS, minimální pak 106,14 FPS.
Obrázek

V 3D Mark11P byla největší zátěž odměřena při combined testu, kdy pracuje CPU i GPU současně na vyšší obrátky...Výkon také narostl.
Obrázek


Závěr
Co tedy dodat? Na trh přichází zajímá deska založená na čipsetu B85, která díky zpracování, osazení, možnostem BIOSu i taktování, kvalitě audia může směle konkurovat dražším Z87 deskám. Navíc je směřována směrem na hráče a případné domácí taktovače (samotné napájení je pro B85 nadprůměrně řešené). O tom svědčí nejen agresivní zbarvení, ale i kvalitní audio část (v rámci integrity), síťový Intel LAN čip a dodávaný software pro streaming, sdílení a nebo samotné hraní. Chválím i přepěťové ochrany výstupních portů a nebo použití kvalitních 5000h kondenzátorů na celé desce (vyjma ELMA). Abych to ještě laicky vysvětlil, 5000h při provozní teplotě nad 100 C :), což is myslím z vás nikdo v troubě péci nebude. Za cenu okolo 2600 Kč se jedná o jeden ze skvostů mezi deskami pro Haswell a byla by škoda jej přehlížet. A jak se říká, pozdě, ale přece :).
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
Polki
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. lis 2013
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Asus B85-PRO Gamer - infa, novinky, recenze atd

Příspěvek od Polki »

Ach ten hříšný boxový chladič , ještě si promyslím hlavní dotaz ... :)
I7 4770K - Gryphon + Thermal Armor + 12 GB RAM + 120 GB kingston SSD + 3 TB Disk + nVidia GTX 560 TI Turbo.
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Asus B85-PRO Gamer - infa, novinky, recenze atd

Příspěvek od flanker »

update prvního postu o kompletní výsledky. Jj, já zašantročil někam backplate od Gelidu a nechtělo se mi trávit den hledáním :) Noctuu zas mám na Kaveri už namontovanou a "hrdost a blbost" mi nedovolila ji demontovat :). Takže pro tentokrát jen BOX :)
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Asus B85-PRO Gamer - infa, novinky, recenze atd

Příspěvek od havli »

BOX chladic je relativne v pohode. Ja jsem ted chvili provozoval s BOXem i5 2500k a je to naprosto v klidu, tech 60W uchladi jako nic.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Asus B85-PRO Gamer - infa, novinky, recenze atd

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ne všechny box intely jsou stejný i když se to tak na první pohled může zdát.

Ty od celerů po I3 jsou hliník only, I5 a I7 maj měděný jádro. Ale co je nejpodstatnější, člověk tam může naprosto random naít 3 výrobce fanů. Nidec, Foxcon, Delta. Foxcon a delta jsou tiché fany které fakt stačí pro jakejkoliv CPU občas i s OC bez zvedání vcore. Šatnej je ten od Nidecu, ten už při trochu zvýšených otáčkách je slyšet a jeho použití v PC kde je jinej než ultra úspornej CPU by bylo otravný.
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: Asus B85-PRO Gamer - infa, novinky, recenze atd

Příspěvek od Dithius »

nezareaguje na tohle INTEl nějak jak před nedavnem kdy bylo možné taktovat na non Z87 deskách a udělal update, který stím zkoncoval :(
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Asus B85-PRO Gamer - infa, novinky, recenze atd

Příspěvek od flanker »

toto je dle mě právě výjimka, která byla předem schválena s Intelem, což je pochopitelně dobře pro koncové zákazníky :).
Jinak BOX není terno, na normální provoz to ujde, ale s OC to hučí a topí jak samotné peklo :), na i7 s HT je to prostě moc.
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
del42sa
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 18. lis 2009
Bydliště: Omicron Persei 8

Re: Asus B85-PRO Gamer - infa, novinky, recenze atd

Příspěvek od del42sa »

To je pěkná deska, trochu mi stylem připomíná desky od MSI, takový ten "uklizený" design. :)
"The more you buy, the more you save" AI everywhere - Nvidia CEO at Computex 2023 https://www.youtube.com/watch?v=FhlE3m1trM4
Vega Primitive Shader combines the functions of vertex and geometry shader and with the right knowledge you can discard game based primitives at an incredible rate" https://pcper.com/2017/01/amd-vega-gpu- ... tecture/2/

Case NZXT H230 Silent, CPU AMD Cezanne, Ryzen 7 5700G + SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024, GPU Sapphire Radeon RX 7600 8GB, MB Gigabyte Aorus B550-PRO V2, 16GB DDR4 4400Mhz CL18 Patriot Viper 4 Blackout, system HDD SSD M.2 Kingston FURY Renegade NVMe 1TB, Seagate Baracuda HDD 1TB SATA III , data HDD WD RED 1TB SATA III, Quad HD VA monitor 27" MSI Optix G27CQ4 Free Sync 165 Mhz 10bit HDR, Win 10-64 bit Pro, zdroj Cooler Master V550 Semi-Modular 550W 80 PLUS GOLD
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Asus B85-PRO Gamer - infa, novinky, recenze atd

Příspěvek od flanker »

její styl určitě má, ale ej to nová řada Asus, protože ROG je třeba už vyloženě premiovka a ne každá hráč/nadšenec má na ROG (byť Hero Maximus je z mého pohledu docela levná).
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
del42sa
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 18. lis 2009
Bydliště: Omicron Persei 8

Re: Asus B85-PRO Gamer - infa, novinky, recenze atd

Příspěvek od del42sa »

to jo, cena je určitě dobrá a tyhle desky mají i hodně dobře vybavený bios :) Navíc je to Asus, záruky kvality.
"The more you buy, the more you save" AI everywhere - Nvidia CEO at Computex 2023 https://www.youtube.com/watch?v=FhlE3m1trM4
Vega Primitive Shader combines the functions of vertex and geometry shader and with the right knowledge you can discard game based primitives at an incredible rate" https://pcper.com/2017/01/amd-vega-gpu- ... tecture/2/

Case NZXT H230 Silent, CPU AMD Cezanne, Ryzen 7 5700G + SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024, GPU Sapphire Radeon RX 7600 8GB, MB Gigabyte Aorus B550-PRO V2, 16GB DDR4 4400Mhz CL18 Patriot Viper 4 Blackout, system HDD SSD M.2 Kingston FURY Renegade NVMe 1TB, Seagate Baracuda HDD 1TB SATA III , data HDD WD RED 1TB SATA III, Quad HD VA monitor 27" MSI Optix G27CQ4 Free Sync 165 Mhz 10bit HDR, Win 10-64 bit Pro, zdroj Cooler Master V550 Semi-Modular 550W 80 PLUS GOLD
miromen
Nováček
Nováček
Registrován: 12. pro 2011

Re: Asus B85-PRO Gamer - infa, novinky, recenze atd

Příspěvek od miromen »

Ikdyž po OC tak 64W v IDLE je na Haswell nějak moc. Na jinych deskach na zakladnich taktech berou sestavy pod 40W.
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Asus B85-PRO Gamer - infa, novinky, recenze atd

Příspěvek od flanker »

po OC s BOX chladičem to není moc. 64W je nic, vzhledem k tomu, že zdroj je AX1200W, má tam pevý disk, mechaniku, R9-270X, máš nastavené jinak napájení desky než v defaultu a napětí je vyšší na procesoru

viz zde desky na mé tetsovací sestavě v defaultu:
http://pctuning.tyden.cz/hardware/zakla ... t?start=16
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
Johny86
Nováček
Nováček
Registrován: 01. říj 2009

Re: Asus B85-PRO Gamer - infa, novinky, recenze atd

Příspěvek od Johny86 »

Ahoj, mám v plánu nakup nové základní desky, procesoru a ramek. Chci koupit desku od ASUSu a na FB Asusu mi byla doporučena tahle deska. Zajímá mně ale jetli bych si raději melěm koupit nějakou desku s Z87 chip setem? Mám v plánu za desku utratit max 3500 kč. zatím jsem uvažoval o některé z těchnto: Z87-K, Z87-A, Z87-C. Opravdu mám raději sáhnout to této desce? A nebo raději po některé z těch co jsem napsal? Díky za radu.
Polki
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. lis 2013
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Asus B85-PRO Gamer - infa, novinky, recenze atd

Příspěvek od Polki »

možná zkus tuhle ... co ty na to do trojky ...

Kód: Vybrat vše

http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=148&t=207313&sid=a0ba051a1ec3dcf259376e194b127962
http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=148&t=207313
I7 4770K - Gryphon + Thermal Armor + 12 GB RAM + 120 GB kingston SSD + 3 TB Disk + nVidia GTX 560 TI Turbo.
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Asus B85-PRO Gamer - infa, novinky, recenze atd

Příspěvek od flanker »

doporučuju si přečíst reenzi,aby si měl jasno, proč je třeba fajná ta B85-PRO Gamer, případně pročíst jak píše Polki odkaz
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
PaulCZE
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. bře 2012
Bydliště: Olomouc

Re: Asus B85-PRO Gamer - infa, novinky, recenze atd

Příspěvek od PaulCZE »

Též příložím pár polínek do ohně. Prvně však musím ohodnotit kvalitní a informativní recenzi. Takové recenze se čtou téměř samy.

Co si o této desce myslím? Že tohle je skutečná Asus Hero, nikoliv její sestra, která nese onen přesný název. S uvedením Asus Hero se výrobce dušoval, že chce vytvořit základovku pro širší skupinu lidí, která by ráda taktovala na něčem kvalitním ze série ROG, ale nechce za to dávat horentní sumy peněz. Myšlenka byla dobrá, ale realizace o poznání horší. Narvali do portfolia základovek čipsetu Z87 další ROG produkt (Impact, Formula, Extreme), který ovšem, i přes své kvality, svojí cenou mnoho zájemců spíše odradí. Tohle je ta deska, na které se dá velmi slušně taktovat, disponuje též i poměrně kvalitní audio částí a je k mání za obstojné peníze. Ideální produkt pro hráče.
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: Asus B85-PRO Gamer - infa, novinky, recenze atd

Příspěvek od Dithius »

Jediná deska která byla vyvedená pro mě z pohledu nadšence tak byla tato deska:

http://extrahardware.cnews.cz/dfi-blood ... 0%9C-verzi

Myslím, kdyby se výrobci jako Asus a gigabyte zbavili všech blbosti dali na desku funkční věci se silným napajením a kvalitně odladěným biosem, tak by se mohla pořídit levná deska s dostatečnými parametry pro max OC.

na tom blood Ironu když si člověk dodělal kaskádu chlazenou (což ale i DFI mohla udělat rovnou) tak se na ní dalo taktovat perfektně.
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Asus B85-PRO Gamer - infa, novinky, recenze atd

Příspěvek od flanker »

tehdy to šlo, dns jsou procáky více náročné na napájení a vchytávky na OC v podobě tlačítek +- a nebo jumperů/přepínačů se hodí. To holt se podepíše na prémiové ceně.

ALe jinak souhlasím, ROG je sama o sobě premiová řada a je otázkou, zda další produkt jako Hero zde není konkurenční vůči třeba Gene (když pomineme rozměry). Gamer, pokud by byl i v Z97, tak by měl šanci prorazit mezi masy.
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
newek
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 07. kvě 2009
Bydliště: Vyškov

Re: Asus B85-PRO Gamer (1150, B85)

Příspěvek od newek »

Super recenze flankere! Každopádně mě dost sere, že deska zatím stále není k mání ani na alfacompu, ani na czc a alze. Mám už v košíku sestavu s OEM Widlema a musím čekat jak idiot... V jscomputers jí sice maj, ale zase ceny všeho ostatního tam jsou dost mimo... si člověk fakt nevybere...
Polki
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. lis 2013
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Asus B85-PRO Gamer (1150, B85)

Příspěvek od Polki »

Než se sem k nám do Čr něco dostane tak to fakt trvá léta . takže obrnit se trpělivostí ...
I7 4770K - Gryphon + Thermal Armor + 12 GB RAM + 120 GB kingston SSD + 3 TB Disk + nVidia GTX 560 TI Turbo.
Odpovědět

Zpět na „Asus“