Po krátké odmlce jsem dootestoval druhý notebook, tentokrát zařaditelný pro všestrané využití a to model ASUS K52D. V tomto notebooku tiká procesor stáje AMD a o to možná více bude pro některé z vás preview zajímavější (přece jen, drtivá většina notebooků obsahuje Intel procesor).
Nejprve zhodnotím ze svého pohledu design a zpracování notebooku (dnes se nebudu zabývat balením, jelikož se jedná o nudnou kartónovou krabici). Poprvé jsem využil k focení mého maskota, panáček FlanK3r se nyní bude objevovat u většiny fotografií mých a nebo zapůjčených komponent. Co se týká designu, jedná se o tradiční klasické tvary notebooku.Ničím nás neurazí, ale zároveň ani nepřekvapí. Vrchní část šasi je vyrobena z lesklého plastu s jednoduchým logem ASUS a jemným "potištěným" vzorkem. Ten nevypadá nijak rušivě, naopak řekl bych byznys dojmem. Co se týče pevnosti, vrchní část krytu se po mírném tlaku ruky mírně ohýbá. Naopak spodní část a tělo je vyvedeno v matném (či lehce polomatném) provedení a je mnohem pevnější.
Další pohled věnuji otevřené části notebooku a bočním pohledům. Notebook lze otevřít odhadem o nějakých 130 stupňů, což se mi jeví zcela dostačující. Rám obrazovky je lesklé černé barvy a i samotný monitor je lesklý. Velikost zobrazovací plochy monitoru je cca 15.6".Ve vrchní části je tradičně jako u všech notebooků umístěná minikamera s rozlišením 0.3 MPx. Ke kvalitě zobrazení se dostaneme ještě později. Na levé straně můžeme nalézt USB výstup, audio konektory a výstupy na monitor. Na této straně je i "výfuk" pro chlazení. Na pravé straně má notebook konektor pro napájení, pro RJ45, USB a konektor pro SD kartu . Najdeme zde i DVD vypalovačku.
Zajímavý je čelní pohled na tělo notebooku. Dané otvory nejsou nasávací otvory pro přívod vzduchu, ale výstup reprodukovaného zvuku (na obrázku níže jsou vidět v horní části obrázku). Ke kvalitě zvuku se vyjádřím také později. Tentokrát jsem se na základě několika dotazů či připomínek zaměřil i na další aspekty krom měřených benchmarků.
Pokoušel jsem se dostat i do útrob notebooku, avšak po namáhavém odšroubování dvou šroubků za využití značné síly a div ne strhnutí hlaviček šroubu jsem od tohoto pokusu upustil . Vinu však na tom má hlavně šroubovák, který byl bez rukojetě . Baterie je 6-článková se specifikací 4400 mAh resp. 48.4 watthodin.
Klávesnice je lemována matným vzorkovaným plastem příjemným na dotek a nezanechávajícím otisky. To je určitě dobře!Samotné rozložení kláves a jejich provedení je velmi obdobné jako u minule testovaného notebooku a také podobné jako u mého soukromého notebooku. Problém zvyknout si jsem neměl (pro informaci mám spíše štíhlejší prsty středně dlouhé až dlouhé) a k prohýbání klávesnice během psaní nedocházelo. Kombinace kláves FN+"XX" je dnes také již zcela zaběhlá, umožňuje zapínání/přepínání různých funkcí. Touchpad je tzv multimediální. Tzn. různými pohyby prstů můžeme zoomovat či posouvat obrázky apod. Na dotyk reaguje velmi citlivě.
Přejdeme k hardwarové stránce. Udělal jsem několik screenshotů v CPU-Z, CPUID monitor Pro, AMD overdrive (není dodáván v softwarové výbavě). Procesorem je trojjádrový AMD Phenom II N830 s frekvencí až 2.1 GHz v plném vytížení. Ve skutečnosti se nejedná o plnohodnotný Phenom jak známe z desktopu, ale o Athlon II. Neobsahuje totiž L3 cache. Grafikou je slušná AMD (bývalá ATI) mobility HD5470. Ta pracuje na taktech 750 MHz pro jádro a 800 MHz pro paměti. V idle pochopitelně na mnohem nižších taktech (AMD grafiky již od řady 4000 jsou velmi úsporné). Disk je od WD o kapacitě 640 GB.
V další subčásti se podíváme na dodávaný software a benchmarky
notebook ASUS K52D - co takhle AMD v notebooku?
Moderátor: Don
- flanker
- Moderátor
- Registrován: 13. pro 2005
- Bydliště: Brno
- Kontaktovat uživatele:
notebook ASUS K52D - co takhle AMD v notebooku?
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
- flanker
- Moderátor
- Registrován: 13. pro 2005
- Bydliště: Brno
- Kontaktovat uživatele:
Re: notebook ASUS K52D - co takhle AMD v notebooku?
Nyní k dodávanému softwaru. Dodaný software je velmi obodbný jak u G53J, znovu schopná utilitka ASUS Splendid, kde máme několik přednastavených profilů a nebo si další vytvoříme pomocí posuvníků sami. Kvalita obrazu při čistě čelním pohledu lze s touto utilitou vyladit dle požadavku uživatele.
ASUS controldesk lze zapnout pomocí "hot FN key", umožní nám nastavit nejen profily výkonu Power Gear, ale i zvuk atd. Malý náhled níže spolu s teplotami z CPUID monitor...
A nyní k samotným benchmarkům. Testování proběhlo na 64-bit Windows Seven. Nyní jsem přidal od minule testovaného notebooku více 3D benchmarků. Začněme však s benchem disku a následně procesorovými benchmarky. Jak jsem již uvedl, procesor je Phenom N830 2.1 GHz se stáje AMD.
Samotný 640 GB WD disk viz Everest a v HD Tune:
Tradiční superpí 1M a 32M je vhodný na srovnání podobných architektur procesorů
Nyní několik Everest benchmarků. Postupně: zápis, kopírování, čtení a CPU queeen
Nyní přejdeme k modernějším tetsům procesoru, které umí těžit z podpory více jader. Zůstaneme u výpočetních benchmarků. Nejstarším z nich je HexusPi (alias PiFast)
Následován MaxxPi, MaxxFloops a wprime:
Šachové výpočty ve Fritz chess benchamrku:
V komprimačním archivátoru winrar si vede K52D následovně:
Nyní přejdeme k rendrovacím benchmarkům, které zastupují Cinebench R10, novější Cinebench R11.5 a nakonec real timový Aurana bench.
Pamětové a procesorové benchmarky máme za sebou, nyní k 3D benchmarkům. Začneme se syntetickými testy v 3D marcích, Unigine benchmarcích a následně několik integrovaných herních benchmarků a poté dojmy z praktického hraní třech titulů.
Computemark
3D mark 2005 a 3D mark 2006
Poslední dobou se staly oblíbené benchmarky od Unigine, hlavně benchmark Heaven. Otestoval jsem však i starší Tropic. Nejprve nastavení a pod ním výsledek (rozlišení nativní).
Výsledek může vypadat směšně, jedná se však o náročný benchmark.
Dalším benchmarkem byl Stone Giant.
Integrované herní benchmarky byly využity: Resident Evil, Street Fighter 4, Devils may cry, pěkný Final Fantasy 14
Praktickým hraním jsem ověřil tituly QuakeLive, Gothic IV a NFS Shift.
S hraním Quakelive po internetu nebyly poznat žádné zátuhy, hra běžela naprosto plynule i během team deatmatchového klání (až 8 hráčů).
O poznání horší to bylo s náročným Gothic IV, při nastavení na maximální detaily při nativním rozlišení byla hra sice hratelná, ale snímky odhaduji tak kolem 10 FPS . Při snížení na medium již může být tako náročná hra obstojně hratelná.
NFS Shift byl hratelný i s vysokými detaily. Nezaregistroval jsem nějaké poznatelné cuknutí. Tedy pro občasné hraní her s rozumnými detaily lze tento notebook vcelku doporučit.
Teď zhodnotím své subjektivní poznatky jako jsou zvuk, pozorovací úhly a výdrž baterie apod. Zkusil jsem pochopitelně i kvalitu kamery o rozlišení 0.3 Mpx. Zbarvení objektů se zdá věrohodné, rozhodně však kamera nestíhá zachytit zcela reálný děj, rychlejší pohyby jsou trhané a opožděné. Myslím si však na druhou stranu, že málokdo z vás bude přes notebookovou kamerou provádět gymnastická cvičení, aby jste okouzlili osobu na druhé straně přenosu . Na klasický hovor v sedě je zobrazování dostatečné. U této kamery bych se ještě pozastavil, údajně dle výrobce kamera umí rozpoznat obličej uživatele a lze této funkce zvané SmartLogon, využít jako přihlášení do systému. Tuto featurku jsem však neodzkoušel.
Pokusil jsem se i o pozorovací úhly a jejich vnímání. V tomto ohledu se mi zdál tento notebook lepší, než předchozí G53J. Lze například sledovat film i jako spolusedící z levé či pravé strany notebooku. Odhad na úhel? Cca 35-40 stupňů? Nevím. Z horního pohledu je to o něco horší než z pohledu z boku (uvítám náměty jak toto přesněji zhodnotit). Při podhledu se naopak jakoby ztrácelo barevné schéma v krajích obrazovky. Samotný displej má rozlišení 1366x768.
Reproduktory jak jsem již uvedl na začátku první části, jsou v přední části těla notebooku. Zvuk byl klasický jako jsme všichni u notebooku zvyklí-bez výšek a basů, spíše "zvonivý". Na maximální hlasitost již na poměry notebooků nadprůměrně slyšitelný (pokud s rovnáms osobním notebookem, předchozím G53J, a dvěma HPčky které vlastní spolubydlící na bytě). Nedalo mi to a ejhle...Stačilo si pohrát trochu s ekvalizérem a kvalita zvuku se posunula alespoň o půl třídy nahoru. Vyzkoušel jsem jej na několika žánrech mp3 v různých kvalitách.
Výdrž baterie je jedním z aspektů pro případné kupující. Po nabití a běžné kancelářské práci notebook vydržel okolo 2h. Úplný idle stav jsem nezkoušel, taktéž jsem se nepokoušel o hraní her bez vypojeného napájecího konektoru. Pro zajímavost jsem vyzkoušel i ukázku taskmanageru při přehrávání filmu v DVD rip kvalitě
Posledním stavem jsou teploty. V klidu jsou teploty CPU okolo 40-44 C.
V zátěži se vyšplhaly až na 74 C. Aurana bench a Cinenbench R11.5 dělájí své .
Co říci závěrem? Pokud bych neměl již notebook, určitě by se jednalo o jeden z kandidátů. Osobně od notebooku čekám obstojnou výdrž na baterii, využil bych ho pro kancelářskou práci, přehrávání filmů při občasných cestách domů k našim a tu a tam nenáročné hraní i novějších herních titulů. Procesorový výkon potěší atypickým trojjádrem (byť na nižší frekvenci), který může konkurovat dnešním core i3 a některým core i5 mobile. Po stránce designu (klasika, elegance) nemám výhrad, snad jen se mi nelíbí černý a lesklý rám okolo lesklé obrazovky.
ASUS controldesk lze zapnout pomocí "hot FN key", umožní nám nastavit nejen profily výkonu Power Gear, ale i zvuk atd. Malý náhled níže spolu s teplotami z CPUID monitor...
A nyní k samotným benchmarkům. Testování proběhlo na 64-bit Windows Seven. Nyní jsem přidal od minule testovaného notebooku více 3D benchmarků. Začněme však s benchem disku a následně procesorovými benchmarky. Jak jsem již uvedl, procesor je Phenom N830 2.1 GHz se stáje AMD.
Samotný 640 GB WD disk viz Everest a v HD Tune:
Tradiční superpí 1M a 32M je vhodný na srovnání podobných architektur procesorů
Nyní několik Everest benchmarků. Postupně: zápis, kopírování, čtení a CPU queeen
Nyní přejdeme k modernějším tetsům procesoru, které umí těžit z podpory více jader. Zůstaneme u výpočetních benchmarků. Nejstarším z nich je HexusPi (alias PiFast)
Následován MaxxPi, MaxxFloops a wprime:
Šachové výpočty ve Fritz chess benchamrku:
V komprimačním archivátoru winrar si vede K52D následovně:
Nyní přejdeme k rendrovacím benchmarkům, které zastupují Cinebench R10, novější Cinebench R11.5 a nakonec real timový Aurana bench.
Pamětové a procesorové benchmarky máme za sebou, nyní k 3D benchmarkům. Začneme se syntetickými testy v 3D marcích, Unigine benchmarcích a následně několik integrovaných herních benchmarků a poté dojmy z praktického hraní třech titulů.
Computemark
3D mark 2005 a 3D mark 2006
Poslední dobou se staly oblíbené benchmarky od Unigine, hlavně benchmark Heaven. Otestoval jsem však i starší Tropic. Nejprve nastavení a pod ním výsledek (rozlišení nativní).
Výsledek může vypadat směšně, jedná se však o náročný benchmark.
Dalším benchmarkem byl Stone Giant.
Integrované herní benchmarky byly využity: Resident Evil, Street Fighter 4, Devils may cry, pěkný Final Fantasy 14
Praktickým hraním jsem ověřil tituly QuakeLive, Gothic IV a NFS Shift.
S hraním Quakelive po internetu nebyly poznat žádné zátuhy, hra běžela naprosto plynule i během team deatmatchového klání (až 8 hráčů).
O poznání horší to bylo s náročným Gothic IV, při nastavení na maximální detaily při nativním rozlišení byla hra sice hratelná, ale snímky odhaduji tak kolem 10 FPS . Při snížení na medium již může být tako náročná hra obstojně hratelná.
NFS Shift byl hratelný i s vysokými detaily. Nezaregistroval jsem nějaké poznatelné cuknutí. Tedy pro občasné hraní her s rozumnými detaily lze tento notebook vcelku doporučit.
Teď zhodnotím své subjektivní poznatky jako jsou zvuk, pozorovací úhly a výdrž baterie apod. Zkusil jsem pochopitelně i kvalitu kamery o rozlišení 0.3 Mpx. Zbarvení objektů se zdá věrohodné, rozhodně však kamera nestíhá zachytit zcela reálný děj, rychlejší pohyby jsou trhané a opožděné. Myslím si však na druhou stranu, že málokdo z vás bude přes notebookovou kamerou provádět gymnastická cvičení, aby jste okouzlili osobu na druhé straně přenosu . Na klasický hovor v sedě je zobrazování dostatečné. U této kamery bych se ještě pozastavil, údajně dle výrobce kamera umí rozpoznat obličej uživatele a lze této funkce zvané SmartLogon, využít jako přihlášení do systému. Tuto featurku jsem však neodzkoušel.
Pokusil jsem se i o pozorovací úhly a jejich vnímání. V tomto ohledu se mi zdál tento notebook lepší, než předchozí G53J. Lze například sledovat film i jako spolusedící z levé či pravé strany notebooku. Odhad na úhel? Cca 35-40 stupňů? Nevím. Z horního pohledu je to o něco horší než z pohledu z boku (uvítám náměty jak toto přesněji zhodnotit). Při podhledu se naopak jakoby ztrácelo barevné schéma v krajích obrazovky. Samotný displej má rozlišení 1366x768.
Reproduktory jak jsem již uvedl na začátku první části, jsou v přední části těla notebooku. Zvuk byl klasický jako jsme všichni u notebooku zvyklí-bez výšek a basů, spíše "zvonivý". Na maximální hlasitost již na poměry notebooků nadprůměrně slyšitelný (pokud s rovnáms osobním notebookem, předchozím G53J, a dvěma HPčky které vlastní spolubydlící na bytě). Nedalo mi to a ejhle...Stačilo si pohrát trochu s ekvalizérem a kvalita zvuku se posunula alespoň o půl třídy nahoru. Vyzkoušel jsem jej na několika žánrech mp3 v různých kvalitách.
Výdrž baterie je jedním z aspektů pro případné kupující. Po nabití a běžné kancelářské práci notebook vydržel okolo 2h. Úplný idle stav jsem nezkoušel, taktéž jsem se nepokoušel o hraní her bez vypojeného napájecího konektoru. Pro zajímavost jsem vyzkoušel i ukázku taskmanageru při přehrávání filmu v DVD rip kvalitě
Posledním stavem jsou teploty. V klidu jsou teploty CPU okolo 40-44 C.
V zátěži se vyšplhaly až na 74 C. Aurana bench a Cinenbench R11.5 dělájí své .
Co říci závěrem? Pokud bych neměl již notebook, určitě by se jednalo o jeden z kandidátů. Osobně od notebooku čekám obstojnou výdrž na baterii, využil bych ho pro kancelářskou práci, přehrávání filmů při občasných cestách domů k našim a tu a tam nenáročné hraní i novějších herních titulů. Procesorový výkon potěší atypickým trojjádrem (byť na nižší frekvenci), který může konkurovat dnešním core i3 a některým core i5 mobile. Po stránce designu (klasika, elegance) nemám výhrad, snad jen se mi nelíbí černý a lesklý rám okolo lesklé obrazovky.
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora