yuri.cs píše:DOC_ZENITH píše:No právě, 6/8C pro desktop only je blbost, ale pro server neni!
Nj, pokud se budeme bavit o tom opravdovem 6c, tak tam by SR 6c neprekonalo PD 8c.
Pokud zahrneme 8c, tak by asi 8c PD bylo prekonano. Jenomze je otazkou o kolik, kdyz by takty byly kvuli opusteni SOI jeste nizsi.
Taky by se uz asi musela resit ta psychozni PCIe 2.0 NB+SB platforma. Protoze v marketingovych slidech by se u "brand new super-cool Steamroller cores" moc dobre nevyjimal ten chipset a PCIe 2.0.
Anand tenkrat psal, ze se v AMD u SR nikdo ani nezabyval problemy s L3, tudiz zadna L3 varianta planovana asi nebyla.
PD8c bohužel neexistuje. Vishera totiž nevychází z PD ale je to jen opravené Zambezi. Jedinej PD produkt co máme je trinity/richland a zrovna IPC zázrak to neni protože PD bez L3 nestačí na překonání buldozeru s L3. A to má BD furt tu komickou L3 co běží asynchro a jen na 2,2Ghz, ala od 65nm K10 z roku 2007 se frekvence L3 u AMD zvedla jen o 400Mhz.
L3 je nutná pro servery, bez ní je to takový "meh". A herní výkon je bez ní taky meh.
Taky co se týče SOI, já v tom zázrak nevidim. AMD uvedlo SOI procesy co suxxovaly (65nm) stejně jako intel měl své co suxxovaly(90nm). SOI neni spása. U FX je otázka jestli za ty mizerné vlastnosti mohl výrobní proces nebo návrh CPU a architektury. Vzhldem k tomu že early čip na tom procesu bylo LLano a llano neni zlé, navíc má velkou rezervu pro undervolting, tak se dá říci že výrobní proces ne, takže je chyba v návrhu. Tudiž ve výsledku 8 jádrové 16 modulové server čipy běžely zhruba na 2,2-2,4Ghz což při IPC buldozer architektury znamená katastrofu. Bylo to horší než 12 jádrové K10 45nm Magnycoury a to je problém.
Co se SR týče, pokud se IPC zvedne jak ukazuje geekbench + přesun na novej proces i bez SOI, tak by to za to stálo, ale evidentně neni zájem. Dále SR pokud je mi známo taky umí PCI-E 3.0, a southbridge má sice 2.0, ale Intel má v southbridge taky stále jen 2.0. Klíčové je jak by se architektuře dařilo v těch oblastech do 3Ghz vs voltáž vs spotřeba u těch 12/16 jádrovejch server čipů. Pokud dobře a byla by zde zpětná kompatibilita, určitě by se jich pár do serverů prodalo. Majitelé G34ky by měli na co upgradovat protže FX jim nic nepřinesla.
Smrt AMD v serverech defakto nastala tim že neměli odpověď na QPI. Sběrnice co je dost rychlá na to aby spojila vícero CPU tak že jeden může přistupovat do RAM toho druhého bez ztráty prostupnosti... a přišlo to 2008. Dodnes AMD nenašlo odpověď a to je problém. Jakmile se intel zbavil FSB a jejích limitací tak AMD odpadla protože HT nestíhá a nemělo opět žádnou zásadní inovaci od K10. Posun z 2000 na 2600Mhz u FX neni inovace standardu, ale jen OC díky odladění chipsetů, ta prostupnost je dnes už tak malá že by neuživila ani PCI-E 3.0 sloty.
A lidi co vyzvihujou ARM projekty AMD jen upozornim že AMD se k armu dostalo teprve nedávno, defakto je to pro ně novinka, defakto jen díky odkupu sea-micro. AMD zatim ani své army jejich vlastního návrhu nemá, jen přebírá ty oficiální čipy jako třeba Samsung, atd. A sorry, ale micro-servery žádná spása nejsou a AMD je jeden z 3rd party ARM výrobců ani si nedělaj vlastní změny architektury jako třeba apple, tudiž na už takhle malé ARM mikroserver séně jsou zanedbatelní. AMD nemá ARM produkt co by na trhu měl význam či byl něčim lepší než ta tuna jinejch. To by si musela navrhnout svůj, s dobrym řadičem paměti, rychlejší než ty stock smarpdragony, cortexy, atd. a dobrym GCN GPU a snažit se jej prorvat místo třeba Tegry. Do té doby jsou jen jeden z mnoha na trhu kterej je omezenej. Těch úloh co obsloužej low-power mikroservery není nekonečně mnoho a penetraci jinam nemaj vůbec.
Navíc mikroservery teď začne obsazovat novej Atom kterej vede nejen výkonem, ale samo sebou x86 compatible což je i tam sakra výhoda. Místo armů by tam měli cpát Jaguary. Ale to se jich pravděpodobně vůbec netýká, pravděpodobně je to práce těch lidí ze sea micro kteří nebudou přímo napojeni na vývojáře CPU (pokud ještě ňácí zbyli). Stejně jako když se AMD spojilo s ATI, trvalo to 5 let než vydali společnej produkt.