DOC_ZENITH píše:Nemohli... nestihli..... víš že ten CPU měl původně nahradit K8? V době K7 začalo AMD dělat na své vlastní variantě netburst-like CPU, ala super frekvence jako hlavní tah. K8 je hodně vylepšená K7 obohacená o 64-bit, HT, paměťovej řadič, atd. To jí sakra zvedlo efektivitu ale furt vychází z K7, už tehdy AMD dělalo na nástupci (což je zcela běžné architektury se vyvíjej 2-3generace dopředu) a to byl BD. Původní návrh byl ale tak špatnej že jej komplet zrušili a snažili se přežít déle s K8. Přišlo Core2 a nastal průser, rychle byl stláskán Phenom (čímdál více ustupoval ruční a nastupoval strojovej návrh což bohužel vede k neefektivním CPU), kterej je opět boostlá K8. Phenom II byl opět die-shrink, bugfix a větší cache. Za celou tu dobu... 8 let defakto, nebyli i přes několik pokusů, respinů, novejch startů. Nebyli schopni tu architekturu dotahnout do solidního, ne vynikajícího ale byť jen solidního stavu. Tak kolik víc času chceš aby měli? Každej kdo zkoušel jít cestou frekvencí dostal na prdel a už navždy šel cestou IPC. Intel si to sežral s Netburstem, IBM s G5 generací, i Sparc CPU se poslední dobou hodně zaměřujou na IPC.
Ale vždyť právě Phenom II je důkazem, že i malá firma s mnohem menším budgetem než Intel postupně ten procesor k té dokonalosti dovedla.
K7 určitě nic jako Bulldozer nahradit nemělo. První zmínky o Bulldozeru jak ho známe nyní jsou až z období 2005, kodový název Sandtiger měl právě představovat první CPU BD architektury. Původní K8 projekt byl mnohem ambicióznější. Dělal na něm ještě mimo jiné i Keller a mělo to být CPU s důrazem na multithread a SMT. Keller a dalsi prisli do AMD prave z velice ambiciozniho (4-way SMT, 8-way issue, ...) projektu Alpha 21464 v roce 1999 - 4 roky pred vydanim Hammeru. Na tu dobu celkem nepředstavitelný procesor.
Právě téhle velké složitosti návrhu a jeho praktického (ne)využití se AMD nakonec zalekla a tak na poslední chvíli byl původní projekt K8 zrušen a místo něj nastoupila na jeho místo hodně přepracovaná K7 ( 64 bit + integrovaný řadič pamětí + Hyper transport ) přesně jak jsi napsal, z té vychází Phenom I a Phenom II a nakonec LLano. To je důkazem, jak postupnými malými inovacemi můžeš vytvořit docela dobře konkurenceschopný CPU, za předpokladu, že máš dobrý základ. A ten K7 určitě představovala.
Po Kellerově odchodu a následně po Weberovi (práce na "K8") byl dalším kdo pracoval na nové architektuře Andy Glew (
multistar architecture) Ten pracoval na původní K10 (2002 -2004), která se v základu hodně podobala současnému Bulldozeru s nějakými rozdíly jako je miniaturní L0 trace cache, SpMT, write back cache atd. Původně existovalo několik variant K10 z nichž jedna byla dokonce low power core (!). Glewův návrh byl ale pro AMD příliš radikální a tak Glew AMD v roce 2004 opustil a K10 byla přepracována do podoby Phenomu (podobně jako se K7 přetransformovala do nové K8). Butler a Moore ale hodně nápadů od
původního Glewova návrhu převzali a ty pak upravili do konečné podoby BD architektury. To že jen upravovali původní K7 postupnou evolucí až ke K10 (K9 projekt byl zrušen úplně) a jako novou architekturu nakonec "oprášili" starý projekt z roku 2000 jen dokazuje, že za celá ta léta nebyli schopni vymyslet nic lepšího
Chuck Moore presented a slide
with Multicluster Multithreading on it to analysts in 2004 or 2005. But
things went quiet. There were several patents filed, with diagrams that
looked very much like the ones I drew for the K10 proposal. But, one
often sees patent applications for cancelled projects.
Of course, AMD has undoubtedly changed and evolved MCMT in many ways
since I first proposed it to them. For example, I called the set of an
integer scheduler, integer execution units, and an L1 data cache a
"cluster", and the whole thing, consisting of shared front end, shared
FP, and 2 or more clusters, a processor core. Apparently AMD is calling
my clusters their cores, and my core their cluster. It has been
suggested that this change of terminology is motivated by marketing, so
that they can say they have twice as many cores.
Tak to alespoň vyplývá z
emailové komunikace s Andy Glewem a z jeho
Blogu.
Osobně si nemyslím, že by AMD chtělo Intelu konkurovat nějakou vysokofrekvenční architekturou ala Pentium 4. Nebyl k tomu žádný důvod. K7/K8 na mnohem nižších taktech a při nižší spotřebě dosahovala tentýž nebo lepší výkon než P4. Nebyl proto žádný rozumný důvod vrhat se do něčeho podobného.
V době Phenomu I a Phenomu II nešlo o žádné automatizované návrhy, dokonce ani Bulldozer nebyl vytvořen tak vysokou mírou automatizovaného návrhu jak se traduje, byla v něm velká část custom maker navrhovaných a optimalizovaných ručně. Průšvih byl v jiné věci. AMD mělo nějaký návrh na papíře a pár testů v simulátoru, ale v době kdy došlo na finální ladění čipu a jeho fyzickou implementaci už mělo AMD jen velmi málo talentovaných a zkušených inženýrů, protože velká část byla propuštěna nebo odešli sami. Bulldozer tak dodělávali mladí a nezkušení inženýři, kterí neměli s navrhováním tak komplexních CPU jako Bulldozer žádné zkušenosti. Přidej k tomu porodní bolesti s 32nm SOI procesem a máš na pořádný průser zaděláno.
z výpovědi jednoho bývalého inženýra : Guys - I have nothing to be disgruntled about. I left on my own accord. I had great times at AMD making a64 and creating amd64. AMD paid me enough to pay for a house in silicon valley and a porsche. I quit on my own and was not pressured to do so. They were sad to see me go, and i was sad to leave
I am not disgruntled. I am sad. Sad that AMD squandered their lead because new management decided that the way to compete was design CPUs the way that chips in toasters are designed. And worse, to do it with giant teams of unskilled designers instead of a small team of highly experienced engineers who know how to design transistor by transistor.
http://forums.macrumors.com/showpost.ph ... tcount=598
http://www.brightsideofnews.info/print/ ... nster.aspx
@Hladis: Bulldozer nemá s Dirkem Mayerem nic společného, ten pracoval na K7/K8 a v podstatě jeho tým je zodpovědný za fiasco s Barcelonou a TLB bugem. Bulldozer navrhl Mike Butler (někde se ještě uvádí i Chuck Moore), který nyní mimochodem pracuje u Samsungu. Ten si vzal něco z původního návrhu K8 od Kellera a některé ideje použil ve vlastním návrhu architektury BD. Oba, jak Keller (pro svou K8) tak Butler čerpali svou inspiraci z DEC ALPHA procesoru. (Butler a Moore zase "obšlehli" nápad Andyho Glewa z jeho původního projektu K10)
AMD potřebovalo přijít s něčím radikálně novým právě protože v podstatě byli kritizováni, že jen "recyklují" roky starou architekturu (K7), zatímco Intel se svým režimem Tick-Tock pravidelně přináší nová CPU a nové architektury. U AMD jsme museli na novou architekturu čekat 8 let (!) Zatímco Intel diky svým prostředkům mohl vyvíjet několik větví paralelně. To mu ostatně zachránilo krk, když šlápli vedle s Pentiem 4, mohli sáhnout po Pentiu M. Právě Pentium M bylo základem budoucí úspěšné řady Core, Core 2 až do vydání Nehalemu, který si vzal z AMD a "K8" to nejlepší a spojil to do jediného CPU.
AMD Athlon (K7), 1999 - Dirk Meyer (Dir. Engr.), Fred Weber, ...
# x86-64 architecture - Kevin McGrath and Dave Christie
* Kevin McGrath, x86-64 architecture (video), September 2000
# AMD Opteron (K, 2003) - Jim Keller and then Fred Weber
* Jim Keller left and the initial K8 design was canceled
* Fred Weber led the project to revise the K7 into a 64-bit core