Gorelordův Stixion B-440

Chlazení PC pomocí vody - vodní systémy, bloky, hadice, nádoby, kompresory, atd.

Moderátor: morke

Odpovědět
RAD-x
Červená karta
Červená karta
Registrován: 24. dub 2008
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Gorelordův Stixion B-440

Příspěvek od RAD-x »

Zdravím všechny vodníkáře, i ty začínající. Dostal se mi do rukou v nadpisu zmíněný Stixion B-440 ...jelikož jsem nikde nenašel přímé srovnání tohoto bloku s jinými českými ale i zahraničními konkurenty, rozhodl jsem se, udělat si malý test sám pro sebe. Někdo mě ale nakopl abych se o výsledky podělil.
Už pěkných pár let vlastním Cawedog Zouy a zálohu HeatKiller rev3. Ti zkušenější z vás jistě Zouy znají, jedná se o český výrobek špičkové kvality, který ve své době deklasoval prakticky jakoukoliv i zahraniční konkurenci a je stále velmi dobrý i dnes...jeho návhr ve své době byl přelomový, restrikce malá a podávané výkony exceletní. Doba nám ale pokročila a tak i já jsem se ptal a poohlížel, zdali Ondra Cawedog nevydal nějaký refresh toho zdařilého bloku...bohužel ne. Znáte to, člověk si rád kupuje nový věci. Vzpoměl jsem si na Gorelorda a jeho serii bloků Stixion, které také nebyly špatné...během chvilky jsem zjistil, že je k mání inovovaný Stixion B s označením 440. Cena 1200Kč působí příjemně ale nikoli high endově, ať tak nebo tak, člověk by nerad utratil 1200Kč pro nic za nic že? Zjištění, že jste si za 1200Kč pořídili blok horší než váš púvodní letitý by asi nebylo to pravé.

Hádám, že oba bloky, jak Cawedog Zouy tak HeatKiller jsou známé ale pro jistotu...
Cawedog Zouy
Obrázek Obrázek

Watercool HeatKiller
Obrázek Obrázek


Pro ty z vás kteří neznají ani Bloky Stixion, ani jejich výrobce, je zde odkaz na stránky http://www.aquacool.cz/stixionb440.php a zde pár fotografií bloku.

Obrázek Obrázek Obrázek
Blok je velmi solidně zpracován, pokovení vypadá kvalitně, konstrukce je poměrně jednoduchá, drážkování se na různých blocích i jiných
výrobců objevuje již poměrně dlouho. Tryska už tak obvyklá není...jedná se o onen červeně zbarvený plast, který svým vlivem trochu zvýší
restrikci, avšak zároveň zvýší i celkový chladící výkon bloku. O teorii proudění kapaliny s tryskou a bez trysky vám jistě rád poví výrobce bloku
Gorelord. Záměrně jsem si vybral TOP z polykarbonátu, mám možnost alespoň částečně pozorovat vnitřek bloku a v případě zanesení, rozebrat a vyčistit
blok ve vhodný čas v neposlední řadě má také materiál zhruba 4x větší odolnost proti prasknutí, než standartní plexi...a taky suprově vypadá. Zouy ani HeatKiller tuto možnost nemají a tak často sudnáte a rozeberete uplně čistý blok. Dodávaný montážní materiál je dostatečný, závit šroubku přesně sedí do závitu socketu LGA 2011, jsou však přiloženy užitečné plastové podložky, které ochrání blok i vaši zakládní desku před otlačením, v případě montáže na jiný socket. Intel spona je řešena tak aby vyhověla všemu od socketu 775 až posocket 2011 nebo 1150 a brzy přibyde i spona pro AMD. Top vypadá robustně, přesto se jedná o polykarbonát a je třeba trocha opatrnosti, utahování topu k samotnému bloku by nemělo být "na krev" ale spíše "s citem" Stejně tak utažení skompletovaného bloku k vaší desce pomocí těchto šikovných matiček(viz foto níže), pružinka pod matičkou je taktéž součástí montážního matroše od Gorelorda.
Obrázek

Polykarbonát při příliš velkém tlaku může prasknout, ti z vás kteří tedy nemají zkušenost, nebo cit...můžou sáhnout po ertacetalovém topu, ten je mnohem odolnější a to jak vůči tlaku(cca 8x), tak vůči chemikálijím. To ocení především hard core vodníkáři, kteří používají ruzné směsi alkoholu společně s jejich podchlazením, nebo ti kteří používají oleje.

Takže... pokračování je vcelku jasné, jak dopadne HeatKiller 3.0 a letitý Zouy proti Stixionu B-440? Pro testování jsem použil "bohužel"
pouze procesor Intel Core i7 4930K pro platformu X79 s paticí 2011. Procesor je provozován 24/7 na taktu 4,65GHz se zapnutým HT.
Okruh disponuje těmito komponenty
čerpadlo:Laing DDC 18W + XSPC TOP
radiátory: XSPC 2x 360mm + 6x120mm FAN@1200RPM
expa : Cawedog
Teplovodivá pasta : Arctic Cooling MX-2
Pro toto testování jsem zvolil jednoduchý okruh, který má vždy pouze CPU blok, abych eleminoval co možná nejvíce vedlejších vlivů.
Teplota v místnosti byla po celou dobu všech testú udržována na 22°C.

Ti z vás kteří pamatují skvělou českou redakci zabývající se podrobnými testy i vodního chlazení, si jistě pamatují, že se měřila
velká spousta parametrů. Bohužel, toto v mém testu nenajdete. Bude se jednat čistě o srovnání teplot dosažených na tomto CPU. Původ
tohoto testu je vlastně čistě moje potřeba zjistit, jak se věci mají a jestli je Stixion důvodem pro uprage mého vodníka. Rozhodl jsem se monitorovat otáčky čerpadla...to by mi mělo dát alespoň hrubé povědomí o restrikci Stixionu. Přesná čísla tlakové ztráty však nečekejte. Jediný parametr který bude mít nějakou formu přesnosti je zátěžový test programem OCCT, který jsem na každém bloku, s identicky nastaveným CPU nechal běžet 15minut, po předchozím ustálení teploty v idle.

Zouy rev. II 12V = 4150RPM
Obrázek

Stixion B-440 12V= 4470RPM
Obrázek

Byl jsem poměrně překvapen jak velký nakonec rozdíl byl, 5-8°C proti Zouy, to je slušný výsledek. Rovněž otáčky čerpadla jsou o 300RPM vyšší, což značí o něco menší restrikci než Zouy, HeatKiller se nedostal přez 3900RPM. Když jsem se Stixionem začínal, vůbec jsem nevěděl co od něj čekat. Nakonec mi nezbývá než uznat, že B-440 za svou cenu podává výsledky minimálně srovnatelné, spíše lepší než jeho konkurenti např. s takovouto cenovkou http://www.alphacool.cz/produkt/Waterco ... 1=01060706 . Jak můžete vidět na fotografijích, blok vizuálně možná nepúsobí takovým dojmem jako např. německá konkurence ale ostudu ve vaší sestavě jistě neudělá a jistě se najdou i tací, kterým se blok vzhledově líbí. Na druhé straně bych naopak vyzdvihl výkon proti němuž např. Heat killer trochu zaostává, přitom cenově je trochu někde jinde...
Ve srovnání s oběma českými bloky snad kromě vzhledu zůstal pozadu a při testování jsem nebyl schopen dokončit oněch 15min zátěže, jelikož procesor
s teplotami nad 76°C nebyl stabilní. Další výhodou nového Stixionu je opravdu nízká restrikce. V okruhu s více bloky tak bude jeho použití zřejmě bezproblémové i se slabším čerpadlem.
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Gorelordův Stixion B-440

Příspěvek od MaWa »

Nic proti Stixionu, ale pokud ti ten samý CPU ten Heatkiller neuchladil, tam jsi měl něco dost špatně :roll: Ten Heatkiller má teploty o cca 1 - 2 stupně lepší než Stixion.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Gorelord
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. kvě 2007
Bydliště: Lázně Bělohrad
Kontaktovat uživatele:

Re: Gorelordův Stixion B-440

Příspěvek od Gorelord »

Nic proti Heatkillerovi, ale uz proti B-400 mel Heatkiller o 2 stupne horsi teploty podle testu v cttl.cz a B-440 je jeste o par stupnu lepsi. Kde jsi videl testovani Stixiona proti Heatkillerovi?
CPU: AMD Ryzen 5 5600G, MB: Asus ROG STRIX B550-A, GPU: AMD Radeon RX 6700 XT, RAM: Crucial Ballistix DDR4 32GB (4x8GB) 3200MHz CL16, PSU: Be quiet! Straight Power 11 - 750W BN283, HDD: Samsung 970 EVO 500GB, Case: Lian Li PC-A7010, Headphones: Beyerdynamic DT 990 PRO, LCD: 32" LG 32GP850-B, **PC is Aquacooled**
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Gorelordův Stixion B-440

Příspěvek od MaWa »

Testování Stixionu oproti Heatkilleru jsem viděl u mně, když jsem tu skládal jednu šestijádrovou Xeon mašinu nataktovanou na 4.65 GHz. Pasta Liquid Ultra, pumpa D5 na full, radiátor RX480 s Noctua fany z obou stran na full, teploty B-440 o cca 1 - 2 stupně v IBT vyšší než Heatkiller...
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Gorelord
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. kvě 2007
Bydliště: Lázně Bělohrad
Kontaktovat uživatele:

Re: Gorelordův Stixion B-440

Příspěvek od Gorelord »

Tak Heatkillera zapujc do Extrahardware na test bloku a uvidi se :roll:. V pondeli ti budou psat a bude tam i B-440..
Vysledek z cttl je zde: http://www.aquacool.cz/graphs/stixionb400b.gif
CPU: AMD Ryzen 5 5600G, MB: Asus ROG STRIX B550-A, GPU: AMD Radeon RX 6700 XT, RAM: Crucial Ballistix DDR4 32GB (4x8GB) 3200MHz CL16, PSU: Be quiet! Straight Power 11 - 750W BN283, HDD: Samsung 970 EVO 500GB, Case: Lian Li PC-A7010, Headphones: Beyerdynamic DT 990 PRO, LCD: 32" LG 32GP850-B, **PC is Aquacooled**
RAD-x
Červená karta
Červená karta
Registrován: 24. dub 2008
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Gorelordův Stixion B-440

Příspěvek od RAD-x »

Já jen podotknu, že blokú jsem vyzkoušel ve své megalománii opravdu hodně, Stixion jsem podceňoval kvuli jednoduchému návrhu a velikosti...B-440 nakonec předvedl neuvěřitelně malou restrikci a suprovej výkon...když já napíšu suprovej, tak myslím bez konkureční, většinu HW kritizuju i když stojí balík...jen málo věcí si nechám tak dlouho jako třeba Zouy a jen velmi obtížně je nahrazuji, tohle ale byl zrovna ten případ...pro příklad...používám už 8let pořád stejnou klávesnici Siemens a slavná Razer Lycosa se mi válí pod stolem, potrpím si na skutečně kvalitní věci a vždy si je zkouším a poměřuji s jinými...recenze je sice hezká, bohužel mě se dost často stává že dojdu k jiným závěrúm a to u více druhú HW, nejen u vodního chlazení. Dejme tomu, že na nějakém CPU by mohl třeba HT předvádět jiné výsledky, nebo být klidně srovnatelný (ale tomu nevěřim) pokud ještě navíc vezmu v úvahu jeho cenu...hm, další věc je, že stixion je od Gorelorda...kterýho máme tady na foru, když mi cokoliv bude chybět, nebo nedej bůh bude blok vadný...vyřeším to během dní ale reklamuj si takovýho HK...ta pravděpodobnost selhání takhle kvalitních blokú je sice malá ale například spona...Zouy mi vydržel od prvního dne Nehalemu na trhu...vydrží mi tak dlouho spona na HK nebo B-440? nevím ale vím, že pokud ne...napíšu Gorelordovi a mám plnej support a rychle. Podle mě je to prostě momentálně TOP blok, ať se na to dívám z jakýkoliv strany, nelze mu nic vytknout...nic.
nevidany
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2005
Bydliště: Č. Budějovice, Praha

Re: Gorelordův Stixion B-440

Příspěvek od nevidany »

Stixion I-300 mám stejně dlouho jako Ty Zouy :)
Vydrží... A s tím supportem mohu potvrdit...
Odpovědět

Zpět na „Voda“