Stratos píše:to se vi uz dlouho ze 10nm je u INtelu hroznej pruser...
...ale nevie sa do akej miery ich to ovplyvní.
O problémoch sa vedelo ale sprvu sa vravelo len o pár mesiacoch zdržania, čo sa ukázalo byť skôr pár rokov, čo im trocha rozhádzalo architektúry a ďalšie veci ktoré sú od procesu priamo závislé (FPGA, Xeony Pi).
Teraz sú vo fáze, že im nik nezverí výrobu vlastných čipov, na čo sa tak trocha spoliehali, pretože v desktope/serveroch predávajú pomerne veľký kremík za pomerne nízku cenu, takže ťažšie zrobia na financovanie nasledujúcich leading-edge tovární.
Takže konečne sa začína hovoriť o tom, čo som spomínal už pred pár rokmi, a síce Intel bude platiť GlobalFoundries za to, aby sa "postarali" o ich továrne.
No vidíte a já jsem 18C vyměnil za 6C s o 1/4 vyššim IPC pro nevyužitelnost....
Další jádra a thready trpěj věcí které se říká "diminishing returns" čim více jí máte tím častěji budete mít situaci že to SW nevyužije. HW tu máme, ale tuna peněz se bude muset nalejt do SW aby to bylo využitelný.
Je tu také rozkol mezi AMD a Intelem, kde AMD tlačí čistě počet jader (i za cenu numy, dělené cache, multiCPU zapojení se všemi jeho nevýhodami), kdežto Intel v serverech nasazuje speciální výpočetní jednotky (PGA), a (i pro desktop) se hrne cestou AVX a obecně vektorizace, kde naopak AMD priority vůbec nemá, ala CPU instrukce podporuje ale neumí ani AVX256 na fullspeed. Tzn tu do budoucna bude rozkol v tom pro co optimalizovat.
Další faktor jsou GPU které přebíraj spoustu věcí od CPU. Zde jsem si myslel že alespoň v tom videoeditingu... ale i tam jsem na bottlenecku GPU akcelerace a CPU se fláká. Argument že CPU co má tunu jader/threadů to dá rychleji je také lichej, protože 18C enkódoval SW cestou cca stejně rychle jak 4C s GPU akcelerací v H264. V H265 vítězilo GPU 3x-4x i proti 18C. Samo sebou se to dá sabotovat ala použiju náročnej postprocessing effekt bez GPU akcelerace a v tu chvíli bude CPU na 100% a bude to o něm ale proč bych to dělal, nejsem žádnej profi a střikam v Cyberlink powerdirectoru protože je cheap easy a fast.
Další faktor je taky Apple, kterej se vydá zas komplet jinym směrem, ne přes GPU ale přes specifické čipy/akcelerátory na konkrétní funkce. Ala k čemu velké GPU když ve video editingu se nepoužívaj SP ale jen UVD enkodér, tak proč nemít spešl mini čip čistě s enkodérem že, to je jejich přístup a možná v budoucnu tento přístup skombinujou i s odklonem od Intelu protožře je již nebudou potřebovat a jejich ARM čipy maj akoro 2x takové IPC jak ty nejlepšíé konkurenční, ala jsou reálnou konkurencí ne pseudo produktem co v praxi sotva doshane na Atom.
Jinými slovy, budoucnost je nejistá, vítám nárůst jader, ale nad 8C je využitelnost nyní velice diskutabilní a kam to půjde do budoucna je nejisté.
Každopádně co považuji za naprosto neakceptovatelné já pokles výkonu na thread ať už z jakéhokoliv důvodu (mesh, bezpečnostní fixy), prostě pokles IPC. U AMd IPC a takt poroste, u Intelu od R 2015 stagnuje či klesá, tzn AMD je na koni.
Nový ovladač Intel Turbo Boost 3.0 v spolupráci s XTU dokáže to, čo si zrejme prajú užívatelia viacjadrových CPU, teda výkon 8700K v hrách a single core a zároveň výkon v multi core. Finta spočíva v nastavení jedného jadra na frekvenciu v multi režime a naopak všetky ostatné jadrá na frekvenciu v single. ITB adaptívne prideľuje zvýšené Vcore výhradne aktívnym jadrám, výsledok je v linku : https://www.zonerama.com/jozko1/Photo/4444118/148253164
//edit Wilik - promaz OT - Intel news se jmenuje tohle tema!
co cekat u Intelu budme radi ze vubec nakej Z390 naklonec vyda.. ono vice mene vse od Z170/270 a vejs je defakto zbytecny.. je to jenom prejmenovavani neustale dokola toho samyho.. i dobry Z270 by klidne zvladli 8 jadro kdyby to Intel poladil... Jenomze oni nechtej kdyz takhle vic vydelaj na neustalym vydavani novych a novych desek.
Pre Intel bude zaujímavý záver roka, kedy bude predaj novej generácie desktopových procesorov v plnom prúde na čele s vynikajúcim i9-9900K, to hodne zamieša karty.
jozkopower píše:Pre Intel bude zaujímavý záver roka, kedy bude predaj novej generácie desktopových procesorov v plnom prúde na čele s vynikajúcim i9-9900K, to hodne zamieša karty.
9900K nic nezmeni, pokud s epotvrdi cena, nebude to skoro nikoho zajimat.. kdo uz ma na procak vic jak 13-15tis jde do TR4 nebo LGA2066.. Valna vetsina procaku co se proda do mainstremu je v cene do 8tis s DPH a zde ma AMD lepsi nabidku
Intel ve čtvrtek večer po zavření trhu zveřejnil výsledky za 2Q, které na všech úrovních překonaly očekávání. Tržby dosáhly 17,0 mld. dolarů (+15 % r/r), což bylo nad odhady (16,8). Čistý zisk se ve 2Q se zvýšil na 5,0 mld. USD (78 % r/r), převedeno na jednu akci (EPS) 1,04 USD, což opět výrazně překonalo očekávání (0,97 USD). Ve struktuře mírným zklamáním byl pouze nižší růst tržeb v klíčové segmentu (data-center).
Společnost také zvýšila svůj výhled pro 3Q (EPS 1,15 USD; tržby 17,6-18,6 mld.) a pro celý rok (EPS 4,15 USD; tržby 68,5-70,5 mld.). Jelikož výsledky za 2Q i výhled pro 3Q jsou nad odhady analytiků, ale celoroční výhled je jen mírně nad očekáváním, z toho si trh odvodil, že společnost očekává jisté zpomalení ve 4Q. Následně reakce trhu na výsledky byla negativní a v poobchodní fázi klesly kolem 3 %.