Asus P5QL/EPU nenabootuje

Pro procesory Intel Core, Pentium, Celeron, Xeon a další.

Moderátor: Eddward

Odpovědět
sokkro
Nováček
Nováček
Registrován: 26. čer 2020

Asus P5QL/EPU nenabootuje

Příspěvek od sokkro »

Ahoj, MB Asus P5QL/EPU, Win 7, po bezproblémovém chodu systém lehce zadrhl, v systémových událostech jsem našel hlášku o problémech s ATAPI (přesné znění už si nepamatuji). Nyní, po pár dnech se stalo, že BIOS vidí všechny disky, nicméně pokus o start systému končí hláškou Reboot and select proper Boot device...
1. Co se polámalo?
2. Půjde to spravit?

Díky
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Asus P5QL/EPU nenabootuje

Příspěvek od zsdx »

Disky BIOS sice vidi, ale nemuze z nich bootovat. Zkontrolovat jejich poradi v BIOSu zvladnes snadno, overit, zda je na nem aktivni oddil o trochu hure.
Samo je muzes vyzkouset v jinem PC, treba v Crystal DIsk Info nebo HDTune.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Asus P5QL/EPU nenabootuje

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Odchází SSD nebo deska (v případě se štěstim jen jeden Sata port třeba). Tak trochu doufám že deska, je čas nechat tu Core2 jít po těch 13 letech do věčných lovišť.
sokkro
Nováček
Nováček
Registrován: 26. čer 2020

Re: Asus P5QL/EPU nenabootuje

Příspěvek od sokkro »

Po nabootování do HBCD z flešky jsou vidět všechny disky, všechna data. Při prohlížení Správce zařízení a zároveň šťourání v case (odpojování a připojování napájení disků) záznam o HW "mrkal", prostě se choval nestabilně. Ukázalo se, že vývod externího portu USB na skříň, zakončený 2 x 4 jednopinovými konektory, má dva z pinů povytažené (u toho portu s fleškou HBCD) a tudíž mu hrabání v kabeláži nesvědčilo. Takže mám za to, že tahle déletrvající nestabilita mohla nějakým způsobem zprasit MBR na zaváděcím disku. Což se mi ovšem nepodařilo napravit. Neměli byste někdo nějaké HowTo pro líné a pomalé?:-)
Briketa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. zář 2003
Bydliště: Kladno

Re: Asus P5QL/EPU nenabootuje

Příspěvek od Briketa »

PC: Core i3-12100F, Gigabyte B660M-DS3H, Patriot 2 x 8GB DDR4 3200 MHz , Crucial MP510 480GB PCIe 4x, MSI RX6600 Mech 8GB, HP w2207, Asus DRW-2014L1T
NB: Dell Latitude 5510
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Asus P5QL/EPU nenabootuje

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano, nezapomeň ale mít ve chvíli kdy budeš tyto příkazy provádět připojené jen SSD se systémem, vyhneš se problému že by se ti boot soubory mohly dát na jinej disk než kde máš windows.
sokkro
Nováček
Nováček
Registrován: 26. čer 2020

Re: Asus P5QL/EPU nenabootuje

Příspěvek od sokkro »

Hmm, takže doposud neúspěch. Nabootoval jsem z instalační flešky do přklazového řádku. Zapojen pouze disk se systémem (instalační procedura systém nenalezla). Příkaz Bootrec /ScanOs nalezl disk se systémem. Bootrec /FixMbr proběhl successfuly, ale chyba neopravena, příkazy Bootrec /Fixboot a bootrec /RebuildBcd skončily hláškou Element not found. Chyba trvá.
Odpovědět

Zpět na „Socket 423, 478, 479, J a T“