Ovladač zvukovky jako zdroj nahodilých BSOD.

Ovladače - doporučení, názory a problémy kolem nich.

Moderátor: CageJ

Odpovědět
LeBron23CAVS
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. srp 2014

Ovladač zvukovky jako zdroj nahodilých BSOD.

Příspěvek od LeBron23CAVS »

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda mám nějakou možnost, jak pořešit problémy s ovladačem u zvukovy. Zvuková karta je Audio Probe Spartan A. Mám stažen poslední ovladač ze stránek výrobce. Už 3 dny používám nové PC, kde mám AMD procesor a ASUS desku (předtím jsem měl Intel a MSI desku a žádný problém nikdy nebyl). Od prvního dne s novým PC mám nahodile (nezávisle od toho, co dělám) tak 1-2 BSOD denně. Projel jsem to diagnostikou a vše ukazuje na problém s ovladačem spawdm64.sys. Což by měl být právě ovladač mé zvukové karty. Přemýšlel jsem nad odinstalací ovladače a nechat pouze nějaký výchozí ovladač, ale nejsem si jistý, zda je to dobrá cesta. Na stránkách Audio Probe mají přímo u posledního ovladače, že zlepšuje stabilitu s AMD procesory, ale abych měl každý den 1-2 BSOD, to mi nepřijde moc ok :(. Nějaké nápady prosím.

Děkuji.
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Ovladač zvukovky jako zdroj nahodilých BSOD.

Příspěvek od crashPC »

Blbá otázka: konkrétní HW, OS a build/verze?
Zkusil bych přeinstalovat chipset, a bude to chtít tahat logy toho co se opravdu děje. BSOD není prvopříčina.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
LeBron23CAVS
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. srp 2014

Re: Ovladač zvukovky jako zdroj nahodilých BSOD.

Příspěvek od LeBron23CAVS »

Wow, děkuji za rychlou reakci.
Chipset jsem zkusil přeinstalovat včera a bohužel žádná změna.
Diagnostika mi tvrdí, že je to DPC_WATCHDOG_VIOLATION (133)
The DPC watchdog detected a prolonged run time at an IRQL of DISPATCH_LEVEL
or above.
MODULE_NAME: spawdm64
IMAGE_NAME: spawdm64.sys
Když dám minidumpy do whocrashed, tak to tvrdí, že možná je problém v amdppm.sys
Když dám minidumpy do bluescreenview, tak to tvrdí, že může být problém v ntoskrnl.exe
Když kouknu na memory dump v whocrashed, tak to tvrdí, že může být problém s usbxhci.sys
Ale věřím té windbg diagnostice, která přímo zmiňuje ten ovladač mé zvukové karty.

A pardon HW je AMD 5950X, Asus Dark Hero x570 (bios poslední 3003), OS: Win 10 Pro 19042.685
Naposledy upravil(a) LeBron23CAVS dne úte 15. pro 2020, 12:15, celkem upraveno 1 x.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Ovladač zvukovky jako zdroj nahodilých BSOD.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jako první je odisntaluj a provozuj to chvíli jako generic HDaudio device (pokud to bude hrát) pokud BSOD přestanou aspoň si budeš jisej že je to audio driver a pak pokračuj odtamtud.
LeBron23CAVS
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. srp 2014

Re: Ovladač zvukovky jako zdroj nahodilých BSOD.

Příspěvek od LeBron23CAVS »

Máte pravdu. To bude dobrý odrazový můstek. Děkuji.
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Ovladač zvukovky jako zdroj nahodilých BSOD.

Příspěvek od crashPC »

Ten postup od DOCe určitě. Připomíná mi to jednu sviňárnu se streamováním zvuku v novejch windows a nekompatibilitu se starším HW, který to neumí "asynchronně".
Zkusil bych pak jestli to dělá s driverem ale bez zvukovky, s driverem a zvukovkou, ale mutnutou atd. A hledal bych problém kompatibility konkrétního buildu Winů.
Naposledy upravil(a) crashPC dne úte 15. pro 2020, 12:50, celkem upraveno 1 x.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
LeBron23CAVS
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. srp 2014

Re: Ovladač zvukovky jako zdroj nahodilých BSOD.

Příspěvek od LeBron23CAVS »

Hmm, děkuji za tip. Určitě na to mrknu. Je fakt, že ta zvukovka už není nejmladší. Možná nakonec bude jednodušší koupit novou :D.
LeBron23CAVS
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. srp 2014

Re: Ovladač zvukovky jako zdroj nahodilých BSOD.

Příspěvek od LeBron23CAVS »

Tak jsem odstranil ty Audio Probe ovladače a jedu na defaultních. Zvuk funguje v pořádku a žádný BSOD už nenastal. Budu tedy časem uvažovat o nové zvukové kartě. Děkuji všem zúčastněným za rady. :)
Odpovědět

Zpět na „Ovladače“