Intel Cypress Cove, Golden+Raptor Cove (Rocket/Alder/Raptor Lake)

Vše o procesorech Integrated Electronics.

Moderátoři: Eddward, Baneshee

Odpovědět
Dolan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. kvě 2015

Re: Intel Cypress Cove, Golden Cove (Rocket lake/Alder lake)

Příspěvek od Dolan »

Ale ARMy už dlho podporujú rôzne režimy spotreby, celočíselné aj frakčné nastavenia PLL... a IO je tam rádovo rýchlejšie ako v x86 takže nastavenie frekvencie a spotreby je limitované vpodstate len fyzickými limitmi PLL. Navyše ak by to bolo tak kritické tak by nepoužívali zastaralé little vedľa najmodernejších big jadier (väčšinou).

Čiastočný dôvod v tých ARMoch je, že na niektoré operácie potrebujú in-order jadrá, respektíve vo veľkých jadrách by museli používať flush/lock inštrukcie ktoré znižujú výkon pre ostatné procesy na jadre.

Ďalší dôvod je podľa mňa samozrejme to že chcú viac jadier (12 core mobily), čo je podľa mňa aj prípad Intelu. :D Apple by som tu celkom neťahal, vlastne ani ostatné mobilné procesory (a SBC odvodené od mobilných procesorov, napr raspberry, M1) by som tak priamo neporovnával, často sú limitované spotrebou celého SOC (ktorá je často menšia ako teoreticky maximálna spotreba jedného big jadra).

Kôli tomu napríklad little jadro nikdy nemusí dostať celý power budget a už pri návrhu ho môžu dať na užšiu alebo nižšie taktovanú zbernicu...

Intel s tým problém mať nemusí, s tými ich power limitmi im to bude krásne škálovať.

Ďalšia verzia, čo som počul je, že Atomy "čoskoro" nahradia Core a tieto hybridy budú preto že všetok sw. je písaný na Core...

btw.: KNL bol FAIL pretože:
1- tragický typicky x86 pamäťový systém
2- mesh
3- nízky integer respektíve všeobecne skalárny výkon tých Atomov limitoval sheduler dokonca aj v Linuxe (72 jadier s hyperthreading-4)
yuri.cs
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. led 2007
Bydliště: hl.m. piva
Kontaktovat uživatele:

Re: Intel Cypress Cove, Golden Cove (Rocket lake/Alder lake)

Příspěvek od yuri.cs »

Nebyl bych takovy pesimista. Tyhle Atomy uz nejsou Atomy z netbooku. Jde o evoluci revolucniho jadra Tremontu - staci dohledat. Alder Lake bude slozeny ze 8c/16t Golden Cove a 2*4c Gracemont.

Golden Cove maji mit o 20% vyssi IPC nez Tiger Lake => ~15% nad Zen 3.
Gracemont maji mit IPC Skylake/Comet Lake.

To neni uplne malo vykonu sbaleneho v te jedne krabicce. Ale samozrejme, jde o heterogeni architekturu. Jadra jsou jinak rychla, jinak se vzbouzeji ze spanku, do toho jeste SMT... Takze Intel bude muset s Microsoftem neco vymyslet.

Na druhou stranu, jak moc radikalne se tahle situace lisi od CCX-aware SMT schedulovani pro Zen?
It will be amazing in case after 10GHz we will see 20GHz, 30GHz and so on, just like we witnessed the thorny way from 10MHz to 33MHz in the eighties. -xbitlabs.com
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Intel Cypress Cove, Golden Cove (Rocket lake/Alder lake)

Příspěvek od Srandista »

DOC: dalsia vec je, ze aj keby nakrasne Intel hodil velku kopu prachov na Microsoft, aby konecne od zakladu fixol ten scheduler a optimalizoval ho na CPU s velkym poctom threadov, tak z toho bude automaticky tazit aj AMD, a zas by si o tolko imho v Intely nepomohli...
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
yuri.cs
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. led 2007
Bydliště: hl.m. piva
Kontaktovat uživatele:

Re: Intel Cypress Cove, Golden Cove (Rocket lake/Alder lake)

Příspěvek od yuri.cs »

It will be amazing in case after 10GHz we will see 20GHz, 30GHz and so on, just like we witnessed the thorny way from 10MHz to 33MHz in the eighties. -xbitlabs.com
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Intel Cypress Cove, Golden Cove (Rocket lake/Alder lake)

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nic moc, (resp odpovídá to skutečně výkonu co měl mít Ice-lake, ale v r 2017/18 :P) + stále tam neni TSX, fanoušci emulace/virtualitzace non x86 architektur zapláčou.
Srandista píše:DOC: dalsia vec je, ze aj keby nakrasne Intel hodil velku kopu prachov na Microsoft, aby konecne od zakladu fixol ten scheduler a optimalizoval ho na CPU s velkym poctom threadov, tak z toho bude automaticky tazit aj AMD, a zas by si o tolko imho v Intely nepomohli...
No to bych vůbec nevsázel, Intel to přes peníze už zkoušel a vždy failnul. A to ne u MS, MS pro ně OS udělal, ale vývojáři ostatního SW se na ně vysrali. Zde je to to samý. Práce MS končí tam kde zajistěj aby staré aplikace neskouzávaly na little jádra a aby nové dostávaly od OS feedback co jsou big a co little jádra a jakej maj load, zbytek už je v rukou vývojářů apliakcí a ti jsou rádi co... líný!

Ostatně současnej sheduler je stále v totálních troskách, jak je na tom vlastně starej Thredripper, vyřešeno nebo už to všichni vzdal ia jen se o tom nemluví? A i na Intelu, zkoušel jsi někdy win na Intel systému co má více jak cca 16-18 jader a nebo mnoho CPU? Je to tragédie.

Co se heterogeních architektur týče, místo Atom hybridu bych mnohem raději viděl ARM hybrid, bylo by to super pro developery multiplatformího SW + schopnost nativního chodu ARM apliací.
LastPCgamer
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. pro 2012

Re: Intel Cypress Cove, Golden Cove (Rocket lake/Alder lake)

Příspěvek od LastPCgamer »

Ak sa už v budúcnosti má ísť cestou zlepencov tak mi je rozhodne sympatickejšie riešenie od AMD s jeho čipletmi než toto heterogénne "zlepencové" riešenie čo plánuje predviesť Intel. Ale aj tak som zvedavý na výkon a praktické výsledky Alder Lake. Možno to bude fungovať dobre.
CPU: Intel Core I7 5820K@4.5GHz; Cache 4GHz + Noctua NH-D15;*** MB:ASUS X99-A;*** RAM: 4x4GB DDR4 3000MHz CL 15-17-17-35 1T Corsair;*** GK: EVGA GeForce GTX 1080Ti SC Black Edition Gaming ICX***;*** M.2 NVMe SSD: Samsung 970 EVO PLUS 500GB;*** SATA III SSD: Samsung EVO 850 500GB, Crucial MX500 1TB;*** SATA II HDD: 500GB Hitachi 7200RPM ;*** Op. Drive: Samsung DVD-RW SH-S223F;*** Sound Card: ASUS Xonar Phoebus;*** PSU: Seasonic SS-860XP Platinum;*** MOUSE: RAZER Deathadder Chroma;*** MOUSEPAD: Roccat Taito;*** KEYBOARD: Roccat Isku;*** HEADSET: Sennheiser PC 360 G4ME;*** MONITOR: 27" Acer Predator XB271HU 144Hz, IPS, G-Sync;*** CASE: Cooler Master HAF 922;*** OS: Windows 10 64bit Home; Herné konzoly: Playstation 5, NINTENDO Switch
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Intel Cypress Cove, Golden Cove (Rocket lake/Alder lake)

Příspěvek od flanker »

Intel Rocketlake vs Zen3 IPC na 4GHz
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Dá se říci, že IPC je slušné, tak nějak na půl cesty mezi Zen2 a Zen3. Díky vysokým frekvencím i9-11900K by mohl mít multicore podobný jako Ryzen 7 5800X a single core možná občas lehce lepší (4850 MHz Boost Ryzen vs 5300 MHz Rocketlake)
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Intel Cypress Cove, Golden Cove (Rocket lake/Alder lake)

Příspěvek od crashPC »

Ano, pokud to škáluje lineárně (a tady obvykle ano), bude intel o 6% lepší v ST. Záleží co all core stock takt, teploty a příkony. Já myslim, že by mohl i vyhrát nad 5800X v MT.

S Curve optimizérem u AMD by se to mohlo stáhnout cca na půlku. Tedy 3% v ST. Alespoň já to tak mám s 5900X. To je vpodstatě zanedbatelné, dokud se Intel nezačne taktovat (a asi v ST nebude moc mít kam), takže rozhodne cena a dostupnost obojího.

Mrzí mě, že intel a inteláci po světě maj plnou hubu keců o 18% výkonu navíc proti Zen3. Vždyť toto je pěkná zdravá konkurence.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
THANATOS
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. zář 2009
Bydliště: Nové Zámky

Re: Intel Cypress Cove, Golden Cove (Rocket lake/Alder lake)

Příspěvek od THANATOS »

crashPC píše: Mrzí mě, že intel a inteláci po světě maj plnou hubu keců o 18% výkonu navíc proti Zen3. Vždyť toto je pěkná zdravá konkurence.
Plný súhlas, zákazník by si mal želať zdravú konkurenciu. Ak jeden výrobca výraznejšie vyhráva vo viacerých smeroch, tak to vedie k vyšším cenám, stačí sa pozrieť ako narástla cena Zen3, keď sa stali lídrom a utrpel pomer cena/výkon.
Lenovo Legion Y540-15IRH CPU: Intel Core i5 9300H GPU: NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB RAM: 24GB 2666Mhz Micron SSD: 512GB WDC SN720 + 1TB Crucial MX500
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Intel Cypress Cove, Golden Cove (Rocket lake/Alder lake)

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano ale nazívat Rocket-lake konkurencí je hodně přitažený. Konkurencí pro co? Tak maximálně pro 5800X. Tam ale nabídka AMD skoro začíná.

To nejkonkurenčnější co Intel za poslední 4 roky udělal je nynější snížení cen.
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Intel Cypress Cove, Golden Cove (Rocket lake/Alder lake)

Příspěvek od crashPC »

Ve hrách by to měla bejt konkurence pro 5900X a 5950X.
V produktivitě k tomu 5800X.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Intel Cypress Cove, Golden Cove (Rocket lake/Alder lake)

Příspěvek od DOC_ZENITH »

V hrách jsou ale všechny ZEN3 CPU prakticky identické, ok, 5600X je možná občas trochu níže ale v praxi kdyby tě někdo posadil k PC s 5800X 5900X a 5950X a v 90% i s 5600X a nechal ti poslepu jen v hrách říci jakej je tam CPU tak to nepoznáš, a to ani v těch co jsou CPU limited. Z tohodle úhlu pohledu je 32C threadripper naprostej fail.

A Rocket lake bude to samé, jsou tu dohady jestli bude v hrách o 0-10% rychlejší dle nastavení PBO? To je nic a v praxi to bude max 8 jádro s 200+W ve full loadu, je to fail ne konkurence. Pokud by byl aspoň o 1/4 rychlejší šel bych na to upgradovat, ale takhle je to zapomenutej zrušenej a poté z horbu vykopanej Ice-lake s 8 jádry portlej na 14nm. Meh.

Víte jakej je vůbec opravdovej důvod toho proč jsem přešel z 9900K na 5800X? Strach z degradace, protožě většina 14nm Intelů se kterejma jsem měl tu čest (u sebe nebo u známých) časem zdegradovala. A radši jsem se toho zbavil než se tak stalo i u mne s tou 9900K, protože 8700K a 5775C mi předtim zdegradovaly a to na naprosto safe voltážích. To že je to o něco rychlejší je jen takovej bonus. Myšlenka že kupuju další 14nm Intel z toho by mi mrazilo v zádech.
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Intel Cypress Cove, Golden Cove (Rocket lake/Alder lake)

Příspěvek od crashPC »

DOC_ZENITH píše:V hrách jsou ale všechny ZEN3 CPU prakticky identické, ok, 5600X je možná občas trochu níže ale v praxi kdyby tě někdo posadil k PC s 5800X 5900X a 5950X a v 90% i s 5600X a nechal ti poslepu jen v hrách říci jakej je tam CPU tak to nepoznáš, a to ani v těch co jsou CPU limited. Z tohodle úhlu pohledu je 32C threadripper naprostej fail.

A Rocket lake bude to samé, jsou tu dohady jestli bude v hrách o 0-10% rychlejší dle nastavení PBO?

Rozumim Ti a souhlasím, ale prodává snad intel procesory na základe slepýho testu? Ne. Čísla prodávaj. A intel čísla rád nafukuje. Někde uvidíme 18% nebo víc v jejich grafech a materiálech, a geekové/fanboys nebo i ostatní na to prostě naskáčou jak mouchy na hovno.
5600X relativně viditelně kulhá, i když není vůbec špatnej. Hodně dobrej, ale grafy říkaj něco jinýho. A v ten moment člověka ty peníze hozený do kanálu mrzej, když může hodit do kanálu už jenom o půlku víc, a mít ty bragging rights, že. Ještě nevíme jakej to je fail, ale pro mě to bude dobré, pokud to donutí AMD iterovat další sérii procesorů o znatelně vyšším výkonu nebo srážet ceny. V ten moment to bude veškerá konkurence, kterou veskutečnosti potřebujem.

Máš pravdu. Kupovat 8C 14nm do 2021-2026 je něco strašnýho.
Naposledy upravil(a) crashPC dne pát 1. led 2021, 18:48, celkem upraveno 1 x.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Intel Cypress Cove, Golden Cove (Rocket lake/Alder lake)

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Btw to že 8C modely jsou dva a jediný čím se lišej jsou frekvence jen potvrzuje že to bude vytažený už by default totálně na strop a ten model pod existuje jen pro udání horších 8C kousků. Tzn OC bude no... skoro nulové (pod 10%), tohle fakt ne.

OK pokud už nědko má LGA1200 desku s nefunkčnim M2 northbridge slotem, a šel do toho jen proto že Intel zlevnil a má tam třeba 6 jádro tak ok, vražte to tam, ale jinak ne.
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Intel Cypress Cove, Golden Cove (Rocket lake/Alder lake)

Příspěvek od webwalker »

Hele, já jsem teď upgradoval skoro 3 roky starý i7-8700K (Delid) na R5900X a rozdíl ve hrách je prakticky NULA (v některých hrách dokonce downgrade) :-D
Takže upgrade na prd, ale protože Rocket bude mít jepičí život a také jsem měl strach, že se ten 8700K ještě té další generace nedožije, raději jsem tedy upgradoval (ale nerad). Další upgrade v roce 2022 již snad bude s těma DDR5 a PCIE5 veselejší.
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Intel Cypress Cove, Golden Cove (Rocket lake/Alder lake)

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já jsem z 9900K na 5800X pocejtil v 50% her nic a v dalších 50% + mimo hry upgrade (cca 20%) je to takový svižnější a cejtim jako bych mě lepší frametimes. Downgrade jsem nepocejtil nikde.

Šel jsem do 5800X protože jsem chtěl jednotnou cache, bál jsem se problémů se stutterem a pod na double-chiplet modelech. V praxi se to dle testů až na naprosté vyjímky neděje, takže jsem se asi bál zbytečně, ale na druhou stranu více jak 8 jader stejně nevyužiju a jakmile přijde ZEN4 nebo Sapphire rapids tak bude upgrade na novou DDR5 platformu, takže plánovanej život max 2 roky.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Intel Cypress Cove, Golden Cove (Rocket lake/Alder lake)

Příspěvek od Srandista »

Nic take sa tam nepise...
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
michalos
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. lis 2009
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Intel Cypress Cove, Golden Cove (Rocket lake/Alder lake)

Příspěvek od michalos »

Krtku ty asi neumíš moc anglicky co? :-D :-D :-D Do článku se ani koukat nemusíš, stačí si přeložit tebou postnutou větu....

Nebo jsi snad čekal, že na Z590 půjde u Comet Lake procesorů PCI-Express 4.0? Ne, tam půjde jen 3.0, to je snad všem jasné....
CPU: AMD Ryzen 7800X3D, MB: Asus CROSSHAIR X670E Gene, RAM: 64GB DDR5 Corsair Dominator TITANIUM FE 6000 MHz CL30-36-36-76, VGA: AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 (new reference), SSD1: Samsung 990 PRO 2TB (System) + USB/Sata 7,68TB Micron 5210 ION (enterprise), PSU: Seasonic Prime TX-850 Titanium 850W, Corsair K100 RGB OPX US layout, Panasonic TX-65JZ2000E, Asus RT-AX88U OS: Windows 10 Enterprise
zhor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. čer 2005
Bydliště: Liberec

Re: Intel Cypress Cove, Golden Cove (Rocket lake/Alder lake)

Příspěvek od zhor »

Me by spis zajimalo jestli PCIE4 pojede na Z490 s Rocket Lake, to asi zatim moc jasny neni.
PC1: CPU=i7-11700F+NH-U12A | MB=Asus TUF B560M-Plus | RAM=Corsair LPX 2x16G 3600 | GPU=Asus RTX4070 Dual | SSD=Samsung 970 Evo Plus 1T+SSHD: Seagate FireCuda 2T | PS=Corsair TX750M | Case=FD FocusG Mini | Mon= MAG272-165Hz | OS=W10Pro |
PC2: CPU=i7-6700K+NH-U9B | MB=Asus Z170M-Plus | RAM=Corsair LPX 2x8G 3200 | GPU=EVGA GTX980 SC | SSD=Samsung 850 Evo 250G | OS=Kubuntu |
Odpovědět

Zpět na „Procesory Intel“