Kompresorove chladenie kvapaliny pre novu zostavu.

Chlazení pomocí dusíku, kompresoru, Peltierem a další.

Moderátor: morke

Odpovědět
Dakkon330
Nováček
Nováček
Registrován: 24. říj 2015

Kompresorove chladenie kvapaliny pre novu zostavu.

Příspěvek od Dakkon330 »

Zdravim vsetkych overclockerov a blaznov do chladenia.

Takze planujem si spravit kompresorove chladenie pre pc s tym ze vsetko budem testovat na mojom staruckom pocitaci takze ak sa aj nieco posere odnesie si to stary pc ktory uz moc nema hodnotu a ak vsetko pobezi 1-2 tyzdne uspesne a bez problemov tak to aplikujem na novu zostavu.
Ryzen 5900x s rtx 3800 pripadne 6900xt radeon.

Na zaciatku by som sa chcel spitat ci tu ma niekto na stranke skusenosti alebo ci mu bezi pocitac na kompresorovom chladeni ze by mi s tym pomohol.
Momentalne som nazaciatku ale nieco uz mam nastudovane, spociaku som to chcel riesit velmy jednoducho :) len cez novu mraznicku ako napr.tuto

https://mraznicky.heureka.sk/whirlpool-whm221133/

20kg/24 hodin mraziaci vykon, energeticka trieda A+++ s vybornou izolaciou 60hod. s 10 rocnou zarukou kompresora :), do ktorej by som dal medeny radiator so ziabrami a ten chladil ventilatorom a cez medene trubky by prudila nemrznuca antikorozna kvapalina a bolo by to polozene v mrazaku napojil hadice a na otvaracie veko mraznicky by som spravil nauhlenu izolaciu od krajov 0-2-3cm, pumpa a vodny klasicky blok + by mi ostala kopa miesta na potraviny takze akoby 2v1.
Takze to je taky uplne jednoduchy system ktory by si mohol kazdy doma spravit za par ecok ak uz ma doma nejaky vykonnejsi mrazak.

Ale rozhodol som sa pre efektivnejsi sposob a to chladit kvapalinu rovno medenou trubkou vedenou z kompresora ktora moze mat aj -40 stupnov zalezi od typu kompresora.

2 nazorne videa: https://www.youtube.com/watch?v=W_O6Rey ... Compressor
: https://www.youtube.com/watch?v=bVlFFgC ... Compressor

a jedno specialne kde rovno spravi medenu krabicku ktoru rovno prilozi na procesor a nechladi ziadnu tekutinu priame kompresorove chladenie
: https://www.youtube.com/watch?v=OWKG4F8 ... =dumyyyyyy -Krasnych - 10 stupnov na prociku- kto by nechcel :)

Rozhodol som sa ale pre variantu chladenia kvapaliny ako je to principovo na prvych 2 videach,pretoze pri tom uz je vela prace defakto vlastny socket si spravit resp uchytenie na procesor tam musi vsetko krasne sediet doliehat a aj s kondenzaciou je tam trosku vacsi problem.

Samozrejme som si vedomy ze najviac si treba dat zalezat na ochranu proti kondenzacii kde zamyslam pouzit specialnu plastelynu ci tvarovatelnu specialnu gumu s tym ze mozno celu zakladnu dosku by som dal do akoby ,,specialneho plastu alebo nieco podobne a vysal komplet vzduch a spravil vaakum a tym zamedzim kondenzacii uplne.

Momentalne si prezeram kompresory a prislusenstvo k nemu, ak sa niekto vyzna v kompresoroch a aky je najlepsi zvolit rad si necham poradit je ich strasne vela... povedzme ze maximalny prikon nech je 200-300wattov a kolko bude stihat chladit kvapaliny v expanznej nadobe sa uz uvidi,medena trubka by mala mat -40 tak by bolo super drzat kvapalinu na -35 stabilne :D,bude to boj Ryzen 5900x ktory povedzme pojde na 300-400 wattoch ak na 4,7ghz all core 1,34 napati ide do 200 wattov tak by nemal byt problem takymto sposobom uchladit i 300-400 wattov pripadne viac.
StepanPepan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2010
Bydliště: Praha

Re: Kompresorove chladenie kvapaliny pre novu zostavu.

Příspěvek od StepanPepan »

Pomocí měrného skupenského tepla tání vody a údaje "20kg/24 hodin mraziaci vykon" si vypočítej, jaký je momentální chladící výkon mrazáku.

Mrazničky a chladničky jsou dimenzované hlavně na udržování teploty, nikoli na velký chladící výkon.

"Kompresorove chladenie kvapaliny" má smysl hlavně v podobě chladícího zařízení na vodu (používaného např. v mořských akváriích), kdy se voda chladí na teplotu vyšší, než je rosný bod, aby nedocházelo ke kondenzaci a ničení techniky.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompresorove chladenie kvapaliny pre novu zostavu.

Příspěvek od python.p »

Nápad je to dobrej to jo, ale...

Nejdřív si to zkus. Na 24/7h je to prostě úplná hovadina. Nějakou zkušenost s tím mám a je to tak na jeden den hraní a pak hotovo, HW vysušit a nechat bejt....

Ta mraznička na tohle nemá výkon, fakt ne.

PS: Představuješ si to jak hurvínek válku. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Dakkon330
Nováček
Nováček
Registrován: 24. říj 2015

Re: Kompresorove chladenie kvapaliny pre novu zostavu.

Příspěvek od Dakkon330 »

Viem ze mraznicky a chladnicky su dimenzovane skor na udrzovanie teploty a nie na priamy velky chladiaci vykon, ale tak uvazujem skor nad tym kompresorom zvlast ze sa vyberie vhodny typ na to co potrebujem a nerobit to cez mrazak klasicky domaci.

Nejak jak je to na tych videach co som dal odkaz,priamo chladi kvapalinu z medenej trubky v ktorej je ta kompresorova chladiaca zmes.

Ako jasne vsetko to chcem skusit na starom pocitaci,otestovat to tak tyzden a ked vsetko pojde v poriadku tak az pak si to hodim na novu zostavu,musi prejst testom odmrazenia vymrazenia cela ta kondenzacia je zaklad a prave na tej doske bude asi treba po vacsej ploche celu uzatvorit a vysat vzduch,spravit akoby vaakum a tym padom sa tam nemoze robit ziadna kondenzacia.

Zajtra budem volat pripadne si riesit s nejakym zamestnancom co predava kompresory tak snad mi poradi ktory kompresor by bol na to najvhodnejsi prave na dany typ chladenia ktory pozadujem to mu ukazem videa a vysvetlima uvidi sa

Python.p a ako presne si sa s tym hral jak presne si to chladil s tym kompresorom,cez kvapalinu si to spravil alebo na priamo?
StepanPepan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2010
Bydliště: Praha

Re: Kompresorove chladenie kvapaliny pre novu zostavu.

Příspěvek od StepanPepan »

Dakkon330 píše:uvazujem skor nad tym kompresorom zvlast ze sa vyberie vhodny typ na to co potrebujem
Kdo ti ten kompresor vybere, kdo ti navrhne custom chladící systém, kdo ti prodá jeden kus kompresoru a dalších potřebných dílů, kdo ti to vyrobí? A ZA KOLIK? Jsi bohatý?
Dakkon330 píše:na tej doske bude asi treba po vacsej ploche celu uzatvorit a vysat vzduch,spravit akoby vaakum a tym padom sa tam nemoze robit ziadna kondenzacia.
Chápeš, že celá deska a komponenty na ní jsou navržené s tím, že se počítá, že se bude ochlazovat vzduchem?
Dakkon330
Nováček
Nováček
Registrován: 24. říj 2015

Re: Kompresorove chladenie kvapaliny pre novu zostavu.

Příspěvek od Dakkon330 »

Mas normalne obchody kde ti s tym poradia ci uz cez chat komunikaciu alebo telefonicky aj co sa tyka tych kompresorov a prislusenstva.

Ja budem hlavne potrebovat navarit medene trubky ktore sa normalne k tomu kupuju ako prislusenstvo a to ponorit do expanznej nadoby s pumpou co sa realne kupuje cele pripadne i zvlast keby ze kupim vacsiu expanznu nadobu a pumpu.Hadice fitinky a vodny blok kupim normalne co sa kupuju k vodnemu chladeniu napr od EK alebo Phantek to este uvidim od koho podla efektivity.
Jasne niekomu to dam spravit ale to je robota tak na 2 hod. max ani to nie to zas nebude nejak extremne drahe a vsetko ostatne ako kondenzacia si budem riesit sam.

Chcem sa zmestit tak do 500-550 euro (kompresor+prislusenstvo tak do 200-250 a ostatne veci ako nadoba,pumpa,hadice,fitinky a vodny blok na cpu s tym ze skoro tolko by ma vysiel kvalitny custom vodnik kde len za velky radiator clovek vyhodi 80-100euro a vykon chladenia bude niekde uplne inde.

Bude to trosku drahsie jasne ako custom vodnik ale ne o moc a tie teploty budu niekde uplne inde.
StepanPepan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2010
Bydliště: Praha

Re: Kompresorove chladenie kvapaliny pre novu zostavu.

Příspěvek od StepanPepan »

Já bych tvoje plány chápal, kdyby jsi byl nějakým způsobem spjatý s chladírenským oborem, měl odborné a technické zázemí atd. a tenhle projekt by ti přes svou nesmyslnost přinesl zábavu, poučení, atd.
pavel_p
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. led 2014

Re: Kompresorove chladenie kvapaliny pre novu zostavu.

Příspěvek od pavel_p »

Nebo mrkni na toto, to vypadá že by to mělo jít propojit na běžný okruh. Nastavit sice jde "jen" 20 stupňů ale tak nebudeš muset řešit kondenzaci a budeš to mít prakticky zapojit a jet. Ale je to pěkná pálka...
https://www.alphacool.com/detail/index/sArticle/21410
Dakkon330
Nováček
Nováček
Registrován: 24. říj 2015

Re: Kompresorove chladenie kvapaliny pre novu zostavu.

Příspěvek od Dakkon330 »

JN to je trosku drahe 950 euro a nema tak nizke teploty.

Tu je jeden cech a ma na youtube videa jak s tym chladi teda vaporizerom priamo ...
https://www.youtube.com/watch?v=rAU7Vuw ... ROHardware

A hadaj kolko stoji ten isty kompresor ktory pouziva ten cech -115 euro bez prislusenstva ... https://www.skh-kaeltetechnik.de/Compre ... ecop-NL11F

ratajme prislusenstvo maximalne asi do 100vky ani to nie a mas brutal chladenie vody alebo nejakej nemrznucej zmesy.
pavel_p
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. led 2014

Re: Kompresorove chladenie kvapaliny pre novu zostavu.

Příspěvek od pavel_p »

Tak jednotlivé komponenty jsou vždy dražší, tady bys platil za hotové řešení. Jak píšeš nevýhoda jsou vyšší teploty a samozřejmě cena. Výhoda je že prakticky nemusíš řešit kondenzaci ani žádné speciální úpravy PC kromě těch, které bys dělal i při klasickém vodnikovi.
Dakkon330
Nováček
Nováček
Registrován: 24. říj 2015

Re: Kompresorove chladenie kvapaliny pre novu zostavu.

Příspěvek od Dakkon330 »

Uvidim kazdpopadne to chcem skusit a ked tak napisem co noveho mam a ci sa mi to bude darit zrealizovat, zajtra by som mal komunikovat s ludmi co sa vyznaju do kompresorov a pod. a uvediem ich do obrazu na co to potrebujem.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompresorove chladenie kvapaliny pre novu zostavu.

Příspěvek od python.p »

Elkim tady prodáváal hotove řešení... stálo to 25k kus....
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Dakkon330
Nováček
Nováček
Registrován: 24. říj 2015

Re: Kompresorove chladenie kvapaliny pre novu zostavu.

Příspěvek od Dakkon330 »

Aha a je nanho nejaky kontakt?Pripadne ci mam skusit sukromnu zpravu ze by som mu napisal alebo iny sposob kludne.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompresorove chladenie kvapaliny pre novu zostavu.

Příspěvek od python.p »

Prodával... to znamená, že už prodal. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Dakkon330
Nováček
Nováček
Registrován: 24. říj 2015

Re: Kompresorove chladenie kvapaliny pre novu zostavu.

Příspěvek od Dakkon330 »

No nasiel som si pana ktory ma skusenosti s kompresormi aj s montazou a vie mi s tym poradit aj zmontovat do hotoveho a priamo v mojom meste, tak budem potom informovat ked to dame do kopy a budem testovat na starsom pc co sa tyka dlhodobej prevadzky.Chcel som nech pouzijeme lepsi plyn ako R134 ktory sa skor pouziva do -20 az -25... chcem ist aspon na -30 a tam sa pouzivaju insie druhy plynov.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Kompresorove chladenie kvapaliny pre novu zostavu.

Příspěvek od Shaquille »

tady jsou ty Elkimovy chillery. Mozna najdes nekde v bazaru vlakno kde to prodaval, ja si jen ulozil odkazy:
https://forum.lab501.ro/showthread.php?t=15405
https://forum.lab501.ro/showthread.php?t=14511
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Odpovědět

Zpět na „Ostatní metody chlazení“