Zvládá FSB i 150 mam to otestovaný s PIII-S Tuleněm, akorát to pak už nesmíš moc ládovat RAM.
mr.qeg píše:Nedělal někdo porovnání P4NW s Celeronem Cedar Mill na stejném taktu? Oba 512Kb cache...Zřejmě nejvyšší IPC ze všech P4 měl ten Northwood, ale byl by to zajímavý test.
Největší IPC z Netburstů měl Gallatin díky L3, což je ale jen Nothwood s extra cache, pak Samotnej NW, pak už to bylo mišmaš, prescott 1M a 2M byly cca plichta, Cedarmill to samé. A nejhorší byl Willamete. Takt na takt dejme tomu oba na 3Ghz by P4 Nortwood vyhrál nad cedar-mill Celerem, ale v absolutních OC číslech ne, protože Northwoody končej někde kolem 3,4Ghz a Cedarmill dává často klidně 4,6 i s boxem, takže tak no. Cedad-mill už je v onom funkčnim territoriu ale má stále tu velkou latentní 2MB L2, jen je jí 1/4 deaktivovaná.
Cedarmill je jen die-shrink Prescottu2M, ale ten shrink se povedl a ty CPU najednou šly o Ghz vejš a moc netopily. To už bylo ale pozdě a Core2 byla stejně za dveřmi, tak je Intel ani nehrotil, nechal je pod 4Ghz a nechal to dožít a ty CPU se staly jen čipy pro odlazení 65nm linek pro příchod Core2.
werygood píše:Mně by zase dost zajímal test 2C/4T Preslera vůči začátkům Nehalemů.
Vícejádrovej Netburst byl katastrofa. V době jednojader se ještě P4 držela i vůči K8 mimo hry v compute a video třeba díky onomu HT. Celá tak architektura ale měla děsnej problém v závislosti na prostupnosti paměti (L1 byla nicotná a L2 latentní + pipeline přílkiš dlouhá způsobující stally), proto to měla quad-pumped FSB a pod. Problém je že P4 uživíš dejme tomu 800Mhz rychlou FSB a stejně rychlejma RAM, tzn DDR1 400 v dualu. Teprve to přestává bejt limitující no a teď si představ že tam na tu FSB ty -CPU prdneš dva. Co se asi stane. Budou se navzájem limitovat. Proto taky bylo Pentium D mnohem horší proti dvoujádrové K8 než P4 proti jednojádrové. To byl fail a chamtivost intelu ala sebrání HT všem krom extreme modelů tomu dala třešničku na dort. Core 2 to roznese na kopytech a je fuk že to má 4 thready. Nehalem by si s tim vytřel zadek i kdyby jsi mu nechal aktivní jen 1 jádro.
MV - Jo, Mobilnéí NW Celeron nesl 256KB a byl to takovej černej kůň low-endu. Rozdíl mezi desktop verzí se 128KB byl drastickej a ten CPU byl cheap. Byla to doba kdy se mobilní CPU prodávaly vedle desktopovejch normálně v obchodech, ta defakto pokračovala v době Pentia M a zatrhlo jí až Core duo a později pomalej konec socketů v laptopech. Ten Celer šel navíc dobře točit. Zajímavý taky je že mobilní P4 takhle použít nešla protože ta měla speedstep a desktop boardy si s tim neporadily a jely jen na nejnižšim násobiči, kdežto mobilní Celer speedstep neměl, tzn jako mobilní CPU shit (nenažraný v idlu), ale do desktopu po OC good deal.