Recenze myši ASUS ROG Keris Wireless

Klávesnice, myši, volanty, tablet, joysticky, podložky, pedály, řadící páky, atp.
Odpovědět
winycz
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. lis 2012

Recenze myši ASUS ROG Keris Wireless

Příspěvek od winycz »

Koncem minulého roku vypustil do světa ASUS novou bezdrátovou herní myš ROG Keris Wireless. Na první pohled se zdá o vcelku obyčejnou herní myšku, která má pouze nahradit model ROG Gladius Wireless, Chakram nebo Pugio. Jenomže ona tak obyčejná není, je až extrémně lehounká!

Obrázek

TECHNICKÉ SPECIFIKACE A POPIS

Herní myš ASUS ROG Keris Wireless je vzhledově velmi podobná starším myším ROG Gladius Wireless, na druhou stranu, co taky nového na vzhledu vymýšlet, hlavně aby ergonomie byla vyhovující. Tvarem a rozložením bočních tlačítek je myš určena primárně pro pravoruké uživatele, nicméně ani jako levák nemám problém s držením a používáním myši v levé ruce.

S rozměry 118 mm na délku, 62 mm na šířku a 39 mm na výšku se jedná spíše o větší myš, která je ovšem proti svým předchůdcům velmi lehká. Její hmotnost totiž činí 79 g bez kabelu, což je opravdu velmi málo pokud vezmeme v potaz, že uvnitř myši se nachází i baterie.

Komunikace myši s počítačem či jiným zařízením je možná bezdrátově i drátově. Bezdrátově je možné propojit myš se zařízením pomocí standardního rozhraní Bluetooth nebo přes RF 2.4 GHz vysílač s USB přijímačem, který je součásti myši. Dále je možné myš připojit k zařízení pomocí USB kabelu, která slouží pak i k jejímu nabíjení. V myši se nachází USB-C konektor a přibalený kabel o délce 2 metrů je jemně opletený a opravdu velmi ohebný. Osobně jsem nezažil flexibilnější kabel než tento.

Integrovaná baterie má poměrně malou kapacitu 500 mAh, což snižuje váhu myši, ale i přesto by měla vydržet napájet myš až 78 hodin bez RGB podsvícení a až 56 hodin s podsvícením.

Výrobce osadil myš senzorem PAW3335 od léta odsvědčené firmy PixArt, jedná se o prémiový optický senzor s maximální precizností 16 000 DPI, přičemž ji lze snížit až na 100 DPI. Rychlost komunikace Polling Rate lze nastavit na 125/250/500/1000 Hz. Dle technických specifikací dokáže senzor zaznamenat rychlost pohybu až 400 IPS (palců za sekundu) a reagovat na maximální zrychlení až 40 g. Mezi hlavní přednosti tohoto snímače však patří vysoká efektivita spotřeba/výkon. Senzor si automaticky nastavuje FPS dle potřeby a tím dokáže snížit spotřebu.

V případě spínačů hlavních tlačítek zvolil ASUS ze své dílny ROG Micro Switch s deklarovanou výdrží 70 milionů kliknutí. Spínače jsou osazeny v patici ze, které je lze snadno vyjmout a případně nahradit jinými spínači například Omron D2F a D2FC series.

Na myši se pak nachází celkem 7 tlačítek. Dvě hlavní, tlačítko kolečka, dvě tlačítka na levém boku myši a dvě tlačítka pro přepínání DPI zespod myši. Funkci tlačítek lze změnit v software ASUS ROG Armoury.

ASUS poskytuje standardní dvouletou záruku na myš.

DESIGN A PROVEDENÍ MYŠI

Myš je tvarovaná pro pravoruké uživatele a vychází ze převážně stejných tvarů jako myši ROG Gladius.

Obrázek

Povrch myši v převážné části myši hladký s černou lesklou povrchovou úpravou, tlačítka a boky na přední části myši jsou matné a hrubší díky čemuž pak myš v ruce drží pevně a neklouže.

Obrázek
Obrázek

Vrchní část myši není odnímatelná, a tak jsou tlačítka těsně přilehlá ke spínačům, mačkání tlačítek je tak přesné bez vůle.

Obrázek

Kolečko je pogumované s mechanickým snímačem a podsvícení. Zároveň ROG logo na zádi myši je podsvícené RGB diodami.

Obrázek
Obrázek

Na spodní části myši se nachází hlavní vypínač, který slouží i pro přepínání mezi režimy bezdrátové komunikace, pět teflonových kluzáků a otvor pro uschování bezdrátového USB dongle. Pod černými gumovými kryty, které jsou zapuštěné dovnitř těla myši se nachází dva šroubky, které drží vrchní kryt myši. Přístup ke komponentám myši je tedy bezproblémový.

Obrázek

Celkový tvar myši je hladký, zakulacený bez agresivních hran či výčnělků.

BALENÍ MYŠI

Myš je zabalená v klasickém obalu, který však nemá dvířka pro nahlédnutí. Na zadní straně obalu jsou vypsány klíčové vlastnosti myši a obsah balení.

Obrázek
Obrázek

Součástí balení je pak myš, opletený 2 m USB kabel, nálepky ROG, dva náhradní spínače, náhradní kluzné plošky, vyměnitelná barevná tlačítka bočních spínačů a manuály.

Obrázek

SENZOR MYŠI

Senzory PixArt jsou dlouholetou pýchou této firmy. Patří mezi ty nejlepší a zde tomu není jinak. Své snímače neustále zdokonalují, nicméně pro běžné uživatele jsou jejich posuny k lepšímu spíše nepostřehnutelné a v případě náročných hráčů by toto téma bylo také diskutabilní. Spíše než zlepšení optických vlastností snímače, má vyšší přínos zlepšování energetické účinnosti, a tedy snížení spotřeby.

Vlastnosti senzoru testuji na kvalitnější látkové podložce při několika různých rozlišení DPI. Komunikace bude probíhat pomocí bezdrátového RF 2,4 GHz připojení s přibaleným přijímačem, neboť je pro tento způsob připojení myš primárně vytvořena. Pro otestování vlastností myši využiji klasického malování a aplikace Enotus Mouse Test v0.1.4.

Pro test jsem zvolil nejvyšší DPI 16000, které však nebývá často používané, dále pak rozlišení 1600, 800 a 400 DPI, které mají vyšší vypovídající hodnotu, neboť jsou hojně využívané.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Test by měl odhalit případné přichytávání k vertikální či horizontální ose (tzv. Angle snapping), tento jev se při žádném z vybraných rozlišení neprojevil. Řekl bych, že pouze při velmi nízkých rozlišení je pozorovatelný jitter. Zejména při rozlišení 400 DPI jsou vidět mírné schodky na kreslených čárách.

Rozlišení DPI udává počet zaznamenaných bodů na palec. Existuje však několik faktorů, které mohou způsobit, že nominální DPI nebude odpovídat skutečnému DPI. Mezi tyto faktory patří například firmware, montážní výška snímače, výška kluzných plošek a mnohé další. Dle naměřených výsledků je zřejmé, že myš je velmi dobře zkalibrována a vždy se mi podařilo zaznamenat skutečné DPI stejné jako nastavené, nicméně měřící program naměřené DPI zaokrouhluje na desítky tzn. Pokud naměřím 396 DPI, program jej zaokrouhlí na 400, proto jsou výsledky v přesných číslech. Pouze při nastaveném rozlišení 16000 DPI jsem opakovaně naměřil o 100 DPI méně, což je naprosto zanedbatelný rozdíl, který může být způsoben ne zcela přesnou metodikou testování.

K důležitým vlastnostem senzorů patří schopnost reagovat při rychlých pohybech. Maximální rychlost, kterou se mi podařilo zaznamenat bylo 7,8 m/s, při rozlišení 16000 DPI. Sensor je schopen reagovat pravděpodobně i rychleji, nicméně na to mi nestačily ruce.

U myši lze nastavit rychlost komunikace (Polling rate) od 125 Hz až po 1000 Hz. Při nastavení 1000 Hz se mi podařilo naměřit nejvyšší rychlost komunikace 998 Hz, s nižším rozlišením rychlost komunikace klesla nejníže k 989 Hz, což jsou naprosto perfektní hodnoty.

Aplikace Enotus umožňuje otestovat i plynulost senzoru (smoothness), která je udávána v procentech, jedná se o vyhlazování pohybu myši. Platí tedy, že čím bude hodnota vyhlazování menší tím bude pohyb kurzoru myši více odpovídat reálnému pohybu, tedy pro hráče je ideální mít nulové vyhlazování. Dle naměřených výsledků je vidět, že s nižší hodnotou DPI roste vyhlazování k maximální hodnotě 4,9 %, což je programem vyhodnoceno stále jako zcela perfektní výsledek. Při maximálním rozlišení 16 000 DPI je pak vyhlazování pohybu zcela minimální s hodnotou 1,4 %.

Obrázek


SOFTWARE

Myš a ostatně veškeré periferie výrobce ASUS lze konfigurovat v utilitě ASUS ARMOURY Crate. V případě myši lze nakonfigurovat vlastnosti senzoru, naprogramovat funkce tlačítek a podsvícení, aktualizovat firmware a zkalibrovat senzor s podložkou. Software umožňuje vytvořit si hned několik uživatelsky definovaných profilů myši, které lze snadno přepínat.

V první záložce „Tlačítka“ se nachází možnost naprogramování vlastních funkcí na jednotlivá tlačítka. Myš umožňuje i nastavit vlastní funkcionalitu pro otáčení kolečkem nahoru či dolů. Na tlačítka je možné nastavit předem definované funkce nebo lze nadefinovat vlastní makro.

Obrázek
Obrázek

V záložce „výkon“ lze nadefinovat čtyři rozlišení senzoru, které se dají přepínat tlačítky zespod myši, dále pak rychlost reakce stisku tlačítek (v ms), dotazovací frekvenci (polling rate), a vynucené přichytávání k úhlům.

Obrázek

V záložce „Osvětlení“ lze volit mezi několika nadefinovanými režimy podsvícení a nastavit intenzitu podsvícení.

Obrázek

Záložka „kalibrace“ se zaměřuje, jak je z názvu již zřejmé, na kalibraci sensoru myši s použitým povrchem, což tedy u této myši pravděpodobně není možné nebo se mi kalibrace nezobrazuje. Zřejmě lze nastavit pouze „vzdálenosti oddálení“, tedy Lift off distance. Tato funkce umožní myši reagovat na pohyb do určité výšky, kdy je nadzvednutá nad povrchem.

Obrázek

Předposlední záložka „Napájení“ slouží spíše jako informativní, je zde zobrazen aktuální stav nabití baterie, který je však velmi orientační, neboť v mém případě se stav baterie měnil velmi skokově a občas mi přišlo, že vůbec neodpovídá realitě nabití. Lze zde nastavit při jaké úrovni nabití baterie má myš dát světelný projev, že je vybitá a čas za jak dlouho má myš přejít do stavu spánku, v případě její nečinnosti.

Obrázek

V poslední záložce „Aktualizace firmwaru“ se nachází informace o aktuální verzi firmware v myši. Tlačítko „vyhledat aktualizaci“ slouží pro automatické aktualizování firmware v myši, za předpokladu, že je myš připojená k počítači přes kabel.

Obrázek

VÝDRŽ BATERIE

V myši se nachází baterie o kapacitě 500 mAh a výrobce stanovil její výdrž na „až“ 78 hodin bez RGB podsvícení a až 56 hodin s RGB podsvícením, bohužel není uvedena informace o podrobnostech a za jakých okolností, zda přes Bluetooth či RF 2.4 GHz připojení, při jakém DPI a dotazovací frekvenci.

Výdrž baterie jsem tedy otestoval s aktivovaným RGB podsvícením, při 1600 DPI a 1000 Hz dotazovací frekvence za použití RF 2.4 GHz komunikace. Baterie mi vydržela napájet myš téměř 60 hodin (cca týden používání) do úplného vypnutí myši, což je velmi pěkný výsledek hlavně pokud vezmu v potaz váhu myši. Myš byla v rámci doby testování používána ke hraní i běžné práci a přes noc nebyla hardwarovým přepínačem vypínána, tzn. Byla pouze automaticky uspána. Doba režimu spánku však není ve výdrži započítána.

ZÁVĚR

Herní myš ASUS ROG Keris Wireless je pro výrobce krokem vpřed. ASUS vytvořil skvělou herní myš s opravdu nízkou váhou 79 g. Není to sice zdaleka nejlehčí bezdrátová myš na trhu, ale rozhodně k nim patří.

Testovaná myš ROG Keris vychází z léta osvědčených tvarů výrobce ASUS, které se ani tentokrát příliš nezměnily a není zde co vytknout. Použitý materiál je pohodlný, myš v ruce neklouže, dokonce ani na lesklé části myši nezůstávají otisky prstů, a hlavně je velmi lehký.

Ke snímači nemám sebemenší výhrady. Výběr snímače od firmy PixArt byla zkrátka sázka na jistotu, hlavně při běžné práci ani při hraní nejsem schopný využít jeho maximální potenciál, respektive nejsem schopný narazit na jakékoli jeho omezení.

S bezdrátovým připojením jsem neměl po celou dobu používání žádný problém, ani v přítomnosti mobilních telefonů se zapnutou Wi-Fi a GPS. Nicméně v zahraničních recenzích jsem se dočetl, že bezdrátové připojení má znatelné zpoždění, které jsem však nezpozoroval.

Obrázek
djstudio
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. čer 2003
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Recenze myši ASUS ROG Keris Wireless

Příspěvek od djstudio »

Moc pěkné. Díky za snahu.
MB: ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING Bios 3057 CPU: AMD RYZEN 9 7900X + CORSAIR iCUE LINK H170i 420mm GPU: ASRock AMD Radeon RX 7900 XTX Phantom Gaming 24GB OC RAM: 2x16GB - 32GB G.SKILL Trident Z5 NEO DDR5 6000MHz CL30 SSD SYSTEM: SAMSUNG 990 PRO Gen 4 NVMe 2TB SSD DATA A TESTY: KINGSTON RENEGADE, GIGABYTE AORUS Gen 4 NVMe SSD 1TB ZDROJ: FRACTAL DESIGN ION+ 860W PLATINUM Modular CASE: CORSAIR 7000D AIRFLOW Black Bigtower MONITOR: MSI 32" MAG 323UPF IPS FreeSync Premium Pro 160HZ 1ms - 4K NET: VODAFONE Kabel 500 Mb/s - 30Mb/s SYSTEM: Windows 11 PRO 64BIT Build 24H2 FOTO PC: https://cz.pcpartpicker.com/b/pdvfrH
winycz
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. lis 2012

Re: Recenze myši ASUS ROG Keris Wireless

Příspěvek od winycz »

Děkuji!
Odpovědět

Zpět na „Vstupní zařízení“