FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 1.5.2022

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
Odpovědět
van Bellen
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. zář 2004

Re: Teplovodiva pasta.

Příspěvek od van Bellen »

Poradte schopnu pastu na cpu v cene tak 8-10e. Chladic mam prolimatech genesis a pasta k nemu mi uz po 5tich rokoch stvrdla v tej striekacke...
Tato noctua moze byt? http://datacomp.sk/noctua-nt-h1_d109961.html
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Teplovodiva pasta.

Příspěvek od racecar »

Moze, aj ked by som za nu 8€ teda rozhodne nedal.
Radsej MX-4 alebo http://www.tichepc.sk/Thermal-Grizzly-K ... l?arg1=001 8-)
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
van Bellen
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. zář 2004

Re: Teplovodiva pasta.

Příspěvek od van Bellen »

Myslis Arctic mx4?
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Teplovodiva pasta.

Příspěvek od racecar »

Presne tu.


//edit morke - sloučeno ze samostatného tématu
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
CZJKP1
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 23. říj 2013
Bydliště: ČR-Praha 5

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od CZJKP1 »

Ahoj. Mám cca. 4. roky starý počítač, který jsem neskládal já ale prodejce. Při výběru jsem nelpěl na výrobci komponentů ale jen stanovil přibližnou konfiguraci. V té době jsem nějak neměl přehled co je dobré a co ne. Nikdy předtím sem si pc skládat nenechával. Myslel jsem si, že prodejce mi doporučí nějaké chlazení pokud bude nezbytné úměrné té konfiguraci, ale nijak jsem ho s ním nekonzultoval.
Vznikl z toho PC se základkou MSI a procesorem AMD FX-4100 , chlazený boxovým chladičem. První problém jsem řešil někdy po čtvrt roce kdy se chladič zanesl a PC vypínal vlivem přehřátí a já telefonoval jestli smím PC rozkrytovat za účelem vyčištění abych nepřišel o záruku. Po čase jsem vyměnil chladič za Scythe Ninja 2.

Mám v plánu vyměnit CPU za FX-8300, chladič ponechám Scythe Ninja 2. Jaký mi doporučíte typ a způsob nanášení teplovodivé pasty pro tento CPU? Bude "Gelid GC Extreme" tou správnou volbou? Zdá se mi ještě cenově přijatelná oproti např. Grizzly.
Momentálně mě při zatížení pc zvedá teplota otáčky, možné také je, že momentálně nemám pastu zcela ideálně nanesenou, při výměně chladiče jsem plochu cpu i chladiče po celé ploše lehce podmázl MX-2 a chladič nasadil. V bedně se drží horký vzduch, chystám se mj. osadit cirkulační ventilátory vpřed a vzad skříně a také vyměnit kvůli bezpečnosti zdroj za značkový od Cosairu momentálně Noname shit ve kterým občas vrčí ventilátor a abych se k němu dostal bych musel sundat chladič a to do doby upgrade počká

Díky.
morke
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 09. srp 2009
Bydliště: Háj ve Slezsku

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od morke »

Protože je základna Scythe Ninja 2 souvislá plocha, je nejlepší metodou pea, tedy menší hrudku doprostřed procesoru nebo křižová metoda.
Gelid GC Extreme patří mezi ty nejlepší, ten Grizzly je cenově trochu mimo.
PC: I5-11600K, Gigabyte Z590 UD AC,
PNY RTX 3070, Corsair 16 GB DDR4, Seasonic Prime GX 750, SSD Samsung 850 EVO 500 GB/Samsumg 980 Pro 500 GB/980 1TB, Noctua NH-D15, Fractal Design Torrent
Zvuk: Foobar2000 → KS → Topping D10s → Chord C-line → Primare i22 → Chord Clearway → Monitor Audio Silver 2
CZJKP1
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 23. říj 2013
Bydliště: ČR-Praha 5

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od CZJKP1 »

Ahoj,

děkuji za info.
fliper
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. led 2017
Bydliště: Brno

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od fliper »

Zdarec, rozhodol som sa prečistit lenovo x230, v poslednej dobe celkom hučí, rovno ho už aj prepastujem. Akú pastu by ste mi doporučili, do PC som dal Arctic Cooling MX4 a nemôžem sa sťažovať. Mám teda otázku či investovať aj do niečoho lepšieho alebo MX4 stačí?
AMD Ryzen 5600x + SilentiumPC Fera 3 | ASUS TUF GAMING B550M-PLUS | Sapphire NITRO+ Radeon RX 6700 XT | Kingston HyperX Predator 24GB DDR4 3000Mhz (3X8GB) | Samsung PM981 NVMe 256Gb (Win10) | Samsung Evo 750 240GB (Fedora) | WD Blue SSD 1TB | Corsair RMx Series RM550x | Fractal Design Define Mini C | Dell U2715H + BenQ GW2283 || Lenovo ThinkPad x230 || Lenovo ThinkPad P1 Gen 3
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od racecar »

Kryonaut ak nechces kov.
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
Fajfka123
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. bře 2013

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od Fajfka123 »

Lidičky, mám doma pastu gelid gc supreme. Můj dotaz je, zda má pasta nějakou expiraci ? Tu tubu jsem zakoupil tak 5 let zpátky, možná více. Celou dobu byla řádně uzavřená v tubě a ve skříni. Myslíte si, že pasta bude OK na použití, nebo raději koupit novou. Konzistence mi příjde OK.
MB: Asus Z370 Prime-A, CPU: Intel i5-8600K, HDD: Seagate 3TB SSD: Kingston SSD A2000 250GB GPU: MSI GeForce RTX 3070 GAMING Z TRIO RAM: Crucial 8GB/Kingston 16GB Zdroj: Corsair RM650x Case: Fractal Design Define R4 Black Pearl + window
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od racecar »

Ked nieje sucha alebo tuha bude ok.
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
lubo22
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2009

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od lubo22 »

Zdravim. Aka je momentálne najlepšia pasta na CPU? Mám i7 10700kf OC 5.0 GHz s chladičom Corsair iCUE H100i RGB PRO XT. Hry, aida atď pohode ale v prime95 idem cez 97stupnov. Alebo chladič je už na limite?
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od alienGT »

lubo22: Thermal Grizzly Kryonaut
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od python.p »

Arctic MX-4 nebo Noctua NT-H2.

Grizzly má super marketing, ale tam to začíná a končí.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od alienGT »

python.p:
https://www.guru3d.com/articles-pages/g ... 019,7.html
Jses si jistej tim co rikas jo? Oznacit MX-4 za nejlepsi pastu.....no nevim.
NT-H2 pouzivam a je v pohode. TG je ale lepsi, dle mych realnych zkusenosti. Cena je vsak vyssi.
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od python.p »

1. nevšiml jsem si, že bych MX-4 označil za nejlepší pastu... nebo?
2. NT-H1 i H2 jsou super pasty.
3. rozdíl mezi Kryonautem a MX-4 je v extremním případě 2,4°C takže za mě srovnatelný.

ThermalGrizzly má super marketing, není to špatná pasta, ALE má obrovský rozdíly v kvalitě... v době kdy jsem se věnoval OC, jsem těch past vypatlal dobře ke stovce. A můžu ti s klidem říct, že od grizzlyho jsem třeba musel vyhodit 10 balení protože byly tvrdé jak šutr, dalších 10 teklo jak sračka, no a 10 bylo jakž takž použitelných (z jedné dodávky). A tohle se opakovalo několikrát.

Tohle se mi u MX-4 ani NT-H1/2 nikdy nestalo.

Za mě je to jednoduchý, jsou pasty a tam jde o to jak se komu s jakou pracuje, protože rozdíly nejsou zcela fatální, snad krom nějakým zubních past v tubách na ty teplovodivé. A pak mám CLU/CLP nebo Condactonouta, ke kterému mám teda taky nějaké výhrady, ale bavíme se o pastách.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od Shaquille »

asi zalezi, kde nakupujes... a co vubec kupujes.
Mel jsem desitky ThermalGrizzly a vsechny byly stejne. Pravda, nenakupuju na aliexpresu apod.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od python.p »

Došlo nám to přímo z distribuce... Pasty fakt na Ali nekupuji ;)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od racecar »

Mne dosla noctua tvrda ako kamen.

Ja idem kryo a zatial som mal vsetky rovnake. Od 1g az po 37g. Coskoro vyskusame extreme.
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
morke
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 09. srp 2009
Bydliště: Háj ve Slezsku

Re: FAQ: Teplovodivé pasty - aktualizace 26.2.2016

Příspěvek od morke »

Na Tom's Hardware vyšel nedávno test past: https://www.tomshardware.com/best-picks ... mal-paste

Obrázek
PC: I5-11600K, Gigabyte Z590 UD AC,
PNY RTX 3070, Corsair 16 GB DDR4, Seasonic Prime GX 750, SSD Samsung 850 EVO 500 GB/Samsumg 980 Pro 500 GB/980 1TB, Noctua NH-D15, Fractal Design Torrent
Zvuk: Foobar2000 → KS → Topping D10s → Chord C-line → Primare i22 → Chord Clearway → Monitor Audio Silver 2
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“