Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Hmm tak to jsem kdysi mel a ted mam asi jiny P45 chipsety. :D V zivote jsem na tom nemel sebemensi problem s cimkoliv a to na Gigabyte, ASUS a MSI. Vsechny karty co jsem do toho nastrkal a ze jich bylo, od 6xxx rad po Keplery vcetne ATI-AMD, jely bez problemu. Naprosto bezproblemovy chipset. X38 mel a ma zbugly PCI-e a jede 2.0 dle momentalni nalady, proto je X38 v krabici a pouzivam pro Core2 jen P45tky.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ve své době když P45 šla na trh jsem musel lidi přemlouvat ať jí neberou a vezmou raději P35 nebo starou 965 podle nabídky nebo ceny. Pokud chtěli mernomocně high-end tak X38/X48.

P45 blbnula i s 8800GT, ohavné problémy s PCI-E 2.0 s tim že spousta věcí prostě nepostla. + To co jsem řekl předtim ala když chtěl člověk druhej slot využít k něčemu jinému než to samé GPU 2x.

Na X38 žádné takové problémy neeviduju, říkáš že jede 2.0 podle nálady? Tim myslíš že někdya jeden jen jako 1.1? To nepovažuji za nic zásadního oproti tomu peklu co jsem zažíval s P45, kor s tim že deska má real 2x16 linek. Spoustu toho opravily biosy, ale těch prvních pár měsíců po launchi to byl děs.

Chvíli jsem doma měl tuhle desku co ve své době dávala FSB rekordy:

https://www.czc.cz/biostar-tpower-i45-i ... 59/produkt

Ale kvůli problémům s PCI-E jsem jí musel vrátit.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Jak rikam, zadny takovy problem jsem v te dobe, ani ted na nekolika deskach nikdy nemel a to bych na nej musel narazit. 8800GT jedou naprosto ok jako vsechny karty, ty blbly v X38 kvuli zbuglymi PCI-e 2.0, nV tam kvuli tomu nekde vypinala podporu pro PCI-E 2.0 v driverech, ale P45 uz to mel v poradku a jede bez problemu.

Tak to byl problem tvoji konkretni desky a ne chipsetu (omg Biostar). Ja mel tehda Gigabyte a ted mam ASUS a MSI, vse naprosto v pohode. P45 je moje hlavni Core2 platforma. Co se topeni tyka, tak teda proti nF a X38 je to studeny. :D
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tehdy jsem dělal v CZC a to co jsem řikal o přemlouvání lidí do P35 byla věc celého supportu, tolik problémů jsme s nimi měli. Byla to masová věc, ne pár "zlejch kousků". Chvíli jsem potom měl Gigabyte a ten měl zas nešťastnou vlastnost že random mazal SPD čipy na RAM. Fakt tenhle chipset hejtuju.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Tohohle by musel byt plnej net. Schvalne jsem se pokusil najit nejaky prusery P45 chipsetu, ale krome obcasnych problemu s konkretnim vyrobcem (hejt na MSi je klasika :D ) a konkretni deskou a BIOSem nic, co by se dalo hodit na P45. Mel by sis nejakou kvalitni P45 desku sehnat a napravit si pohled. :) ASUS je rock solid. Kdyby to byl takovej kram, tak by se to proste muselo projevit a prave ze P45 pouzivam, protoze to je nejstabilnejsi a nejbezproblemovejsi chipset pro Core2, ktery se mi dostal do rukou. X48 se mi bohuzel nepostestil.
Obrázek
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

No ale co jsem chtel, muze byt adapter problemem u Coppermine Celerona ? Jsem zkousel 600/128/66 CoMine dat do ASUS P2B a nepostnul. Mendocino bez problemu. Deska samo podporu ma, je to posledni revize 1.12.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano jistě. Ty adaptéry jsou to samé co provedení socketu na samotnym boardu. Staré PGA370 redukce uměj jen Medocino. Pro coppermine se už musej modifikovat. Nativní Coppermine adaptéry si obvykle říkaj FCPA370, ne PGA370. Některé měly switche kde člověk musel specifikovat Medocino/coppermine/C3. Stejně jak Coppermine adaptéry se modifikujou pro Tualatina. Teoreticky jde Medocino adapter promodifikovat až do Tualatina, jednou jsem to takhle měl, ale musí to bejt solidní adaptér s voltage switchema a pod. Pokud jsi to dal do toho co jsi linkoval na minulé stránce, ala toto:

https://aukro.cz/cpu-10-ks-intel-amd-ch ... 6997695279

Tak ten adaptér je 100% Medocino only a ještě shit low-end bez jakejchkoliv FSB či voltage switchů, na ten se vykašli.

To jaké jádro bude v desce fungovat je z 90% závislé právě na adaptéru. Jen staré pre-coppermine desky neuměj méně jak 1,8v, ale pokud máš adaptér co nastaví těch 1,8 a proper-modifikovanj do Tuleně tak i Tuleň funguje v boardu co původně neuměl ani Coppermina, vše je to o voltáži a adaptéru. Proto ty top-end powerleapy nesly i vlastní mosfety aby v 2v only deskách rozjely 1,4v CPU bez masivního overvoltu na straně CPU.
janis
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. pro 2004
Bydliště: Olomoucko

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od janis »

I staré boardy už mají mnohdy ve VRM buck, který umí Vcore od cca 1,3V a zvládly by tak i toho Tuleně. Tam stačí i ten nejjednodušší slotket pro Mendocina a kousek drátku a izolace pro jeden pin (jen hovado láme kontakty socketu nebo piny CPU) a Cu-mine poběží bez problémů.
https://www.svethardware.cz/uprava-sock ... esoru/2574
Mám takhle upravenou nějakou nejjednodušší Gigabytku a Cu-miny běží na BX od Compaqu, LX od PCPartner i VIA Apollo od Zidy. Na Tuleně by těch úprav bylo třeba víc, ale tam bych volil spíš slotket s vlastním VRM anebo interposer pod CPU.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Ne, ne, do tohohle adapteru https://aukro.cz/zakladni-deska-6995681435 a je to asi taky Mendocino only, viz. PGA370 na nem. Ten "novejsi" ma ulomenou pacicku pro uchyceni chladice, takze ten je k nicemu. No kazdopadne jsem si to myslel, jen jsem nemel jistotu. Ja si pamatuju ze jsem CuMine normalne mel v Abit BH6 v adapteru, ale nevzpomel jsem si jak to s temi adaptery tehda bylo. No mam jeste adapter v tom druhem ASUSu s Tulenem, ten by to schroustat mel ne ?
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo ten určitě jo. Můžeš zkusit i ten mod, na Cumine je easy, 1 pin izolovat (nebo utrhnout na CPU), a pak naletovat ten 1 drát. Pokud deska umí Coppermine voltáže tak to bude fungovat i bez voltage switchů.
maltra
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. říj 2010
Bydliště: Západná Stredozem

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od maltra »

Zohnal som si PIII 1000/256/133/1.7V S1 ale nepostne. Doska ma regulator napatia takze tam problem nie je, mam to odskusane na PIII 650E @ 1.65V a PIII 500 @ 2.0V. Takisto ked prepnem zbernicu na doske zo 100MHz na 133MHz tak ta 650E postne na 866MHz. Pamate som tiez vymenil z povodnych 100MHz na 133MHz. Pocital som ze ta PIII 1000 mi postne normalne ked dam zbernicu na 133MHz alebo postne ako 750MHz na 100MHz zbernici. Je procak v prdeli alebo som na nieco zabudol? Doska ma sice nasobic iba x5.5 ale kedze Pentia su zamknute nema to ziadny vplyv aky nasobic mam nastaveny.
PC: R9 5900X | 32 GB DDR4 | X570 Aorus Master | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 2TB | Phanteks Enthoo Pro M Glass | AX860 | Alienware AW3423DWF
Retro PC: PIII 650E Slot 1 | GA-6BXE Rev 1.9 | 128MB DDR | V4 4500 32MB AGP | SB 32 PnP CT3670 | SpinPoint 80GB>32GB
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jumpery na násobiče ovlivňujou jen první 66Mhz FSB Pentia II co byly unlocked, vše pozdější je locked a neměli by mít vliv. Jestli ti tam běžela 650E a i s FSB133 tak by to inu mělo běžet. Jedině snad že by to že si defaultně říká o FSB133 skončilo ňákym nedorozuměnim protože to deska nezná. Co máš za adpatér, nemá na sobě FSB switch?
maltra
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. říj 2010
Bydliště: Západná Stredozem

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od maltra »

Je to klasicky Slot 1 cartridge Doc, ziadny adapter nepouzivam.

Takto to mam na doske: https://postimg.cc/LYJKmqJZ

A toto je ten CPU: https://www.cpu-world.com/CPUs/Pentium- ... 0256).html

Este pre doplnenie, ked tam je to Pentium III 1000 tak nejde ani signal z VGA do monitoru. Takze nemam ani pristup do BIOSu.
PC: R9 5900X | 32 GB DDR4 | X570 Aorus Master | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 2TB | Phanteks Enthoo Pro M Glass | AX860 | Alienware AW3423DWF
Retro PC: PIII 650E Slot 1 | GA-6BXE Rev 1.9 | 128MB DDR | V4 4500 32MB AGP | SB 32 PnP CT3670 | SpinPoint 80GB>32GB
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Mozna zbytecna rada, ale zkousel jsi ocistit kontakty na CPU - napriklad lihem? Na slotovych procesorech to pomaha.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hmm, pokud je to slot 1 provedení tak na 99% je to onen default FSB problém, deska co default nezná 133 (ač se na ní třeba dovede vytaktovat) nemusí postnout. A nebo je dead, jiné vysvětlení nemam. Ještě jsem neměl nefunkčního slotovýho Coppermine v desce co Coppermine podporuje. I když jednim dechem dodam že max model co mám je 850 s FSB100. Pak mam ňáký 600 co jedou Oc na FSB 100 default vcore ale stock jsou 6x100. Žádnou co defaultuje s FSB na 133 nemam protože pro BXka je to uff byly to CPU mířený pro I820 desky. Ale stejně by to mělo fungovat, teď jen ňák vynutit tu jinou default FSB. Určitě tam na to jsou piny, ale který.

Jedinej starej mod co jsem našel je tohle, ale to je z 66 na 100.

http://www.thg.ru/cpu/19980514/print.html
maltra
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. říj 2010
Bydliště: Západná Stredozem

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od maltra »

Dik. Vycistenie pinov nepomohlo, tie inak boli aj tak ciste a leskle ako nove. Ale skusil som to, kazda rada dobra. 133 MHz na doske funguje bez problemov, znova som to teraz skusil na tom P3 650E. V BIOSe som vypol nejake CPU ID a Update a skusil P3 1000 ale ani to nepomohlo, clear CMOS atd. Nasiel som jeden jumper, ale ani to nic neurobilo a ani neviem co to ma vlastne robit. V manuale o tom nic nie je, akurat obrazok. Ta P3 1000 nenabehne ani pri 100 MHz zbernici. Takze bud vadna alebo doska nevie rozchodit nativne 133 MHz procesory.

https://postimg.cc/Xr1F7Yjj

https://postimg.cc/yD8cHZzp
PC: R9 5900X | 32 GB DDR4 | X570 Aorus Master | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 2TB | Phanteks Enthoo Pro M Glass | AX860 | Alienware AW3423DWF
Retro PC: PIII 650E Slot 1 | GA-6BXE Rev 1.9 | 128MB DDR | V4 4500 32MB AGP | SB 32 PnP CT3670 | SpinPoint 80GB>32GB
janis
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. pro 2004
Bydliště: Olomoucko

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od janis »

Některé desky nepostnou, pokud je v nich CPU, který nemá podporu v BIOSu - nemůže to být tenhle případ? V manuálu mají max 650 MHz PIII, i když to samozřejmě neznamená, že v novějším BIOSu nemohla být podpora přidaná. Načteš CPU mikrokódy v cbromu?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

U těhlech platforem to tak nebejvá. Já se furt vsázim na to že je to 50% to že FPu reportuje default FSB133, kterou deska nezná a tak žádnou nenastaví a nepostne (ač ručně jde ocnout na 133+ nezná ten pin-out), ala řešenim by byl pin-mod aby se reportoval jako 100 a varianta B je že je prostě mrtvej no.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Pár dní zpátky jsem na Vogons zaregistroval dotaz, jestli budou v Gigabyte GA-5AA fungovat 512 MB SDRAM moduly. Říkal jsem si, že je to blbost, ale rozhodl se to otestovat. K mému překvapení fungují a deska plnohodnotně požere 1,5 GB RAM:
https://www.vogons.org/viewtopic.php?f=46&t=84352

Chipset dokonce oficiálně podporuje celé 4 GB (i s ECC), takže by mě celkem zajímalo, jak by se deska tvářila na 1 GB moduly. Každopádně opět se potvrzuje, jak úžasná a nadčasová platforma je Super Socket 7 :-D
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

No v té době už existovala 440GX které obsoužila ještě více ale na socket 7 je to tuna paměti, bejval bych netipoval že ten chipset zůstane stable dle mejch předchozích zkušeností kde čím více paměti tím menší dosažitelná FSB. Nikdy bych neřekl že s tolika pamětí udrží FSB100.

Jinak teď jsem si trochu zaexperimentoval s růnými kousky, mam tunu funkčních grafik (nic o čem by zas tak stálo za to psát, lepší kusy GF4MX, FX5700Le kde budou OC orgie ale ta se ještě nedostala na řadu, atd. Ale co jsem chtěl říci, mam tu jednu 440ZX desku se socketem 370, Tekram s3ap-a. Má integrovaný ESS solo je to takovej decentní low-end.

Umí jen Medocino ale bios umí disky nad 32GB zajímavé kombo. Modnul jsem jí na podporu Coppermine ale jedou mi tam jen FSB66 celery. P3 s FSB100 ne a to je tam switch kterym jde deska forcnout na FSB100 by default ale s P3 prostě nepostne bez ohledu na polohu switche, protože nezná žádnej jinej pinouit na těch FSB pinech než ten z FSB66 Medocina nezná. Tzn asi stejnej problém co řeší Maltra. Já tam necham 633ko oclou na FSB83 a je to. CPU tu mam dost, ale je to tak no. Jinak ale jsem rád že jsem se vždy vydával cestou slotů a kvalitních adaptérů kde se to dá vše naswitchovat a vyhnul se těmhle FSB nekompatibilitám.

Jo a ještě se mi dostala do rukou tuna starejch PCI VGA. Krom tuny různejch S3jek tu mam 2 méně známe. Jedna je WD ARK 1000 PV, něco z 94týho jedna z prvních PCI grafik, dle Vongosu je super kompatibilní a VGA a vesa výkon celkem dobrej, to mohu potvrdit. Nevýhodou je že nedá 32-bit barvy ani s 2MB Vram a nemá programovatelnej ramdac. Tzn napevno 640x480 60hz, 800x600 56hz, 1024x768 43i. Ve win je celkem slow prostě ty pre win95 grafiky maj jiné priority.

Nuo a pak tu mam ještě Alliance AT 6422, která se naopak vyšvihla nahoru protože má oproti těm standardnim S3kám a Cirussům krásnej obraz + v OS jde i barvy ladit. Neni to žádnej výkonnostní terror a její deriváty později hrály roli jako 2D jádro pro Rush, ale ten driver a color control je k nezaplacení.

Nevýhoda obou těhlech je že win95/98 na ně nemaj nativní drivery v sobě. Musej se intalovat ručně.
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“