ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Procesory jako Cyrix MII, VIA C3 či Transmeta Crusoe.

Moderátoři: Eddward, Baneshee

Odpovědět
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od mr.qeg »

W3N4 píše: pát 19. lis 2021, 14:12
Blue Storm píše: úte 2. lis 2021, 11:32 Samozřejmě vždy záleží, jakou práci člověk dělá, ale pokud se bavíme o kancl práci, kterou dělá naprostá většina lidí (tzn. nic extra náročného, jen tuny záložek v prohlížeči, tuny excelovských tabulek, apod.), tak naprosto dostačuje i M1 a 8 GB RAM.
U nas ve firme hodne lidi prechazi na M1 Air. Samozrejme ale 16 GB verzi. Programujeme webovou Java sluzbu. Ja sam mam teda mnohem radej Linux a tudiz se mi moc nechce prechazet na Macbook, ale prijde mi to docela drsne. Aby bylo jasno, Java se dokaze v pameti celkem brutalne roztahnout, takze to co tady delame neni zadna typicka kancelarska prace. Podle me se to Applu fakt povedlo. Dokonce uz zacina nase firma davat M1 airy novym zamestnancum jako pracovni PC.
A není na Vaše účely i těch 16GB málo? Sám mám v pracovním notebooku 24GB a vyžraných 20GB - 1 projekt v Idea (Java + Angular), 1 prohlížeč s pár taby, 1 prohlížeč na debugging a nějaký vedlejší bordel okolo, jako outlook, teamsy, sql developer, notepad++, total commander, apod. Pravda, možná unix-like OS (když MacOS je Jobsovým Nextem vykradené BSD :-D) možná mají trochu lepší správu paměti, otázka je o kolik.
W3N4
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. srp 2008

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od W3N4 »

mr.qeg píše: pát 19. lis 2021, 19:06 A není na Vaše účely i těch 16GB málo? Sám mám v pracovním notebooku 24GB a vyžraných 20GB - 1 projekt v Idea (Java + Angular), 1 prohlížeč s pár taby, 1 prohlížeč na debugging a nějaký vedlejší bordel okolo, jako outlook, teamsy, sql developer, notepad++, total commander, apod. Pravda, možná unix-like OS (když MacOS je Jobsovým Nextem vykradené BSD :-D) možná mají trochu lepší správu paměti, otázka je o kolik.
Neslysel jsem od kolegu zadne stiznosti, zatim. Muze to byt tou lepsi spravou pameti, tezko rict. Ja sam mam na mem linuxovem thinkpadu 24 GB pameti a nikdy jsem nemel problem, a to mam vetsinou zapnute 4 instance Intellij Idei (mame hodne mikrosluzeb), az 4 javove sluzby, do toho mnoho zalozek v Google Chrome, insomnia, spotify (a nekdy par dalsich electronovych kravinek).. Nejvic si stejne vzdy vezme Chrome. Popravde mi tech 24 GB pripada zbytechnych, kdyz jsem si dokupoval pamet (mel jsem 8GB) tak jsem nevedel, ze je tam uplne volny slot :D tak jsem koupil dalsich 16 misto 8.
Frontendaci u nas taky delaji na M1 Airu a taky jsem nikdy neslysel nic jineho nez chvalu (react, typescript, **npm**, a co ja vim co jeste pouzivaji).
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od Blue Storm »

Je to otázka, ale všiml jsem si toho už u více lidí, kteří měli předtím stroj s o dost více RAM a přešli na M1 s 16 nebo i 8 GB RAM a fungují a jsou spokojení. Pokud bych nahrazoval desktop v podpisu, tak asi pravděpodobně nakonec půjdu do 32 GB RAM, ale jisté to taky ještě není.
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od mr.qeg »

No než jsem byl nucen přejít na Javu, tak jsem taky měl otevřených i 10 visuálek a problém s pamětí nikdy neměl, asi podobně, jak ty. Ale dle tvých poznatků jsem asi tedy k tomu Applímu HW až příliš skeptický a zřejmě to tak palčivé není. Naopak u toho npm by se třeba mohla projevit výhoda lepšího CPU. Ale stejně bych to viděl podobně, jak Blue-storm a až 32GB bral, jako akceptovatelné.
W3N4
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. srp 2008

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od W3N4 »

Mne osobne stejne pripada, ze mnohem vic se projevi na produktivite prace procesor nez pamet. Kdyz jsem ze zacatku pandemie delal z domu na mem desktopu, kde mam 16 GB pameti, tak se mi programovalo vyrazne lepe nez na notebooku s 24 GB, vsechno bezi proste mnohem rychlej (hlavne treba kompilace Kotlinu). Zajimalo by me jake by to bylo s M1, podle vseho by mel byt na kompilaci paradni.
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od mr.qeg »

Jasně, že jo. Dokud se paměť nestane bottleneckem a nezačne ti to swappovat.
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od Blue Storm »

Což imho u MacBooku Pro 14" / 16" nemusí jít ani tolik poznat, protože tam už jsou evidentně PCIe 4.0 SSD, které dávají okolo 7 GB/s. U 13" by to šlo poznat nejspíš více. Jako co mi přijde trochu negativní vlastnost u M1, když jsem testoval poprvé MBP s M1 a 8 GB RAM, tak to, jak se chová, když už se člověku podaří zaplnit veškerou RAM a asi i nějaký Mac pagefile. Upravoval jsem fotky v Lightroomu Classic a do toho si otevřel vždycky danou fotku v PS pro retuš. Po pár fotkách se to totálně zasekalo a dokud jsem neukončil PS, tak to bylo skoro nepoužitelné, všechno tomu hrozně trvalo. U Win se mi tak brutální zásek snad nikdy nestal... tam to prostě akorát dost dat přelilo na pagefile a nějak to jelo dál, byť bylo vidět, že se to zadýchává a třeba neustále obnovuje záložky v prohlížeči.
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od mr.qeg »

http://notebookblog.cz/technika/zkuseno ... -mac-zase/

No hoši, chtělo by to iOvčí fanboyství trochu krotit. Swarm to shrnul celkem pěkně a i tomu věřím. Ale ten závěr píše úplný opak toho, co vy a tak trochu potvrzuje ty moje obavy. Při práci, i bez virtualizace byl trvale ve swapu. Air umí jen 1 externí monitor. To jako wtf dnes někomu nevadí při práci? :-D
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od python.p »

Na tohle jsem čekal a pevně jsem v to doufal... Ona je holt práce a práce. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od Blue Storm »

mr.qeg píše: ned 28. lis 2021, 16:39 http://notebookblog.cz/technika/zkuseno ... -mac-zase/

No hoši, chtělo by to iOvčí fanboyství trochu krotit. Swarm to shrnul celkem pěkně a i tomu věřím. Ale ten závěr píše úplný opak toho, co vy a tak trochu potvrzuje ty moje obavy. Při práci, i bez virtualizace byl trvale ve swapu. Air umí jen 1 externí monitor. To jako wtf dnes někomu nevadí při práci? :-D
Já nemám co krotit, protože nenapsal vůbec nic nového, co už bych dávno nevěděl a ani nenapsal úplný opak toho, o čem tady mluvíme. Pokud i na svém MacBooku s Core i5 (a 16 GB RAM) dělám více věcí nebo něco náročnějšího, tak mám rovněž data ve swapu i bez zaplnění RAM, to je vlastnost macOS (s tím že M1 má oproti mému MBP s i5 výhodu v tom, že to umí lépe komprimovat). A monitory jdou připojit už i dva, jen je potřeba spešl hub / dock, který dělá třeba i-Tec (kolegové jej právě používají v práci pro připojení dvou monitorů u svých MacBooků M1).
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od mr.qeg »

Blue Storm píše: úte 2. lis 2021, 11:32 Testoval jsem M1 s 8 GB i 16 GB RAM, srovnával to se svým Intelovským MBP s 16 GB RAM a došel k tomu, že i těch 8 GB je u M1 na kancl práci dostatečných. Jako bonus jsem na tom byl s prstem v nose schopen sestříhat a vyexportovat 4K60p video a upravit RAWy ze Sony A7 III v Lightroomu Classic (který je sám o sobě žrout RAM). Kolega funguje na MBP s M1 a 8 GB RAM a nemůže si to vynachválit (předtím měl lenovo se 4C i7 a 16 GB RAM), že je to na kancl práci o dost rychlejší. A komu by to nestačilo, tak si pořídí Aira s 16 GB RAM.

Samozřejmě vždy záleží, jakou práci člověk dělá, ale pokud se bavíme o kancl práci, kterou dělá naprostá většina lidí (tzn. nic extra náročného, jen tuny záložek v prohlížeči, tuny excelovských tabulek, apod.), tak naprosto dostačuje i M1 a 8 GB RAM.
Ano, toto přesně jsi napsal. O swapu tam není ani slovo. Jestli je swap na SSD malý nebo velký problém, to je věc názoru. Já to za problém považuji, i když přiznávám nemám reálné zkušenosti s chováním swapu na macOS. I tak bych se swapu i s ohledem na nějaké roky dopředu rád vyhnul. Tedy asi má smysl uvažovat minimálně nad Macbookem Pro.
W3N4
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. srp 2008

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od W3N4 »

Jak jsem psal, ja s tim osobni zkusenosti nemam. Reportuji jen to co vidim, ze se deje okolo me. Hodne lidi v praci na M1 prechazi, a firma ty notebooky zacina sama nakupovat. A ano, my opravdu delame realnou praci, je nesmysl hodnotit nasi praci jako neco jineho, kdyz ani nevite o co jde. Kazdy clovek pracuje trochu jinak, pouziva jine nastroje, paralelizuje praci jinak atd.
Rozhodne nejsem Macbook fanboy, jednou jsem mel Macbook a musel jsem ho prodat, protoze mi prislo, ze MacOS na Linux proste nema. Docela rad bych to vyzkousel znova, ale zatim presvedcen taky nejsem.
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od Blue Storm »

mr.qeg píše: pon 29. lis 2021, 08:52 Ano, toto přesně jsi napsal. O swapu tam není ani slovo. Jestli je swap na SSD malý nebo velký problém, to je věc názoru. Já to za problém považuji, i když přiznávám nemám reálné zkušenosti s chováním swapu na macOS. I tak bych se swapu i s ohledem na nějaké roky dopředu rád vyhnul. Tedy asi má smysl uvažovat minimálně nad Macbookem Pro.
Není, protože nebyl důvod to zmiňovat, jelikož se jedná o standardní chování macOS už minimálně od roku 2015, co jsem měl svůj první MBP. Rychlostně to není problém, SSD to nijak nezabije ani po x letech, ty MacBooky fungují bez problémů dále (třeba ten můj starý má už šest let a slouží dalšímu člověku). Tudíž nemám ani důvod to brát jako problém. Mimochodem MacBookem Pro si nepomůžeš, pokud nepůjdeš až na 14", protože MBP 13" má rovněž max 16 GB RAM.
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
del42sa
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 18. lis 2009
Bydliště: Omicron Persei 8

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od del42sa »

"The more you buy, the more you save" AI everywhere - Nvidia CEO at Computex 2023 https://www.youtube.com/watch?v=FhlE3m1trM4
Vega Primitive Shader combines the functions of vertex and geometry shader and with the right knowledge you can discard game based primitives at an incredible rate" https://pcper.com/2017/01/amd-vega-gpu- ... tecture/2/

Case NZXT H230 Silent, CPU AMD Cezanne, Ryzen 7 5700G + SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024, GPU Sapphire Radeon RX 7600 8GB, MB Gigabyte Aorus B550-PRO V2, 16GB DDR4 4400Mhz CL18 Patriot Viper 4 Blackout, system HDD SSD M.2 Kingston FURY Renegade NVMe 1TB, Seagate Baracuda HDD 1TB SATA III , data HDD WD RED 1TB SATA III, Quad HD VA monitor 27" MSI Optix G27CQ4 Free Sync 165 Mhz 10bit HDR, Win 10-64 bit Pro, zdroj Cooler Master V550 Semi-Modular 550W 80 PLUS GOLD
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od python.p »

To vypadá velmi dobře. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
LastPCgamer
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. pro 2012

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od LastPCgamer »

del42sa píše: stř 9. bře 2022, 08:50 dva M1 čipy spojené pomocí rychlé sběrnice

https://videocardz.com/press-release/ap ... 4-core-gpu

https://www.svethardware.cz/apple-m1-ul ... xeon/57247

Teším sa na benchmarky a porovnania s x86-64 procesormi.
CPU: Intel Core I7 5820K@4.5GHz; Cache 4GHz + Noctua NH-D15;*** MB:ASUS X99-A;*** RAM: 4x4GB DDR4 3000MHz CL 15-17-17-35 1T Corsair;*** GK: EVGA GeForce GTX 1080Ti SC Black Edition Gaming ICX***;*** M.2 NVMe SSD: Samsung 970 EVO PLUS 500GB;*** SATA III SSD: Samsung EVO 850 500GB, Crucial MX500 1TB;*** SATA II HDD: 500GB Hitachi 7200RPM ;*** Op. Drive: Samsung DVD-RW SH-S223F;*** Sound Card: ASUS Xonar Phoebus;*** PSU: Seasonic SS-860XP Platinum;*** MOUSE: RAZER Deathadder Chroma;*** MOUSEPAD: Roccat Taito;*** KEYBOARD: Roccat Isku;*** HEADSET: Sennheiser PC 360 G4ME;*** MONITOR: 27" Acer Predator XB271HU 144Hz, IPS, G-Sync;*** CASE: Cooler Master HAF 922;*** OS: Windows 10 64bit Home; Herné konzoly: Playstation 5, NINTENDO Switch
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tak tady se ani neni na co extra těšit, je to stejné jak M1 MAX jen jsou tam dva. Tzn software co to bude podporovat a rozmístí si úlohy na oba dva CPU/GPU bloky a dvojnásobnej počet akcelerátorů může škálovat až na dvojnásobek výkonu. U Applu bude SW připravenost tradičně good.

Jinak ale co se architektury týče se nic nemění. Celkem překvapivé, od vydání nám M1 akorát bobtná, ala více jader, větší GPU, více paměťovejch kanálů a teď už i dva CPU nalepený vedle sebe, ale samotná architektura se od vydání první M1 neposunula.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od python.p »

Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od mr.qeg »

https://www.cnews.cz/prvni-benchmarky-p ... pseni-ipc/

By mě zajímalo, jestli Apple už zaříznul x86-64 úplně, nebo si tajně v laboratořích stále pro builduje macOs a dělá Rossetu 3, třeba jako plán B, kdyby Intel/AMD zase vycházelo pro ně výhodněji...
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Vzhledem k tomu že se stále dělá x86 SW a OS tak nezaříznul nic. Apple obecně drží min 5 let "support tzn i kdyby dnes přešel 100% na ARM tak ještě cca 5 let bude SW ekosystém na x86 použitelnej a vyvíjenej. A dokud je vyvíjenej ekosystém tak se tam vrátit je easy.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní procesory“