Nastavení XMP snižuje výkon (?)

Problematika SDRAM, DDR1/2/3 SDRAM, RDRAM, SO DIMM a další, včetně čteček pamětí.
Odpovědět
spenat
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 06. bře 2011

Nastavení XMP snižuje výkon (?)

Příspěvek od spenat »

Ahoj všichni, moje sestava je následující:

CPU: Ryzen 5 3600
GPU: GeForce RTX 3070 Phantom
RAM: Patriot VIPER 4 16GB (2x8GB) DDR4 3200 CL16 (Blackout Series)
MB: ASRock X370 Pro4 (nejnovější BIOS P6.40)
OS: Windows 10 x64
Hraju v rozlišení 2560x1440 (60Hz monitor)

V poslední době jsem si začal všímat, že mám mnohem nižší FPS v různých hrách (např. FH5, BF:V, COD Warzone), než říkají různé benchmarky (včetně kamaráda) se stejným CPU i GPU a to řádově i o několik desítek FPS. Mám samozřejmě aktuální grafické drivery, formát PC jsem zkusil dvakrát, ale bezúspěšně. Co mě taky trklo do očí je, že GPU má většinou mnohem nižší vytížení, než bych očekával (většinou cca 70-75%, občas to v extrémech spadlo i na 50% při výše zmíněných hrách).

Trochu jsem zkoumal, čím by to mohlo být a napadly mě paměti, resp. XMP: Zjistil jsem, že když vypnu automatický XMP 2.0 profil, který paměti mají, nejen, že mám prakticky stejně FPS, ale FPS jsou hlavně stabilnější FPS bez výkyvů (byť bez zvýšení výkonu). Když XMP zapnu (na 3200MHz), FPS propady jsou markantní a jedinou racionální cestou bylo XMP vypnout, což má ale samozřejmě za následek frekvenci 2133MHz.

Neměl by někdo tip, čím by výše uvedené mohlo být? V případě potřeby samozřejmě rád cokoliv doplním.

Předem díky za reakce :)

EDIT: Pro jistotu ještě přidávám screen z CPU-Z, co se pamětí týče, ale upřímně se mi z toho moc nedaří vyčíst:

Obrázek
Delarge
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. črc 2004
Bydliště: Korova Milk Bar
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení XMP snižuje výkon (?)

Příspěvek od Delarge »

O tom, že by XMP profil snižoval výkon proti defaultnímu nastavení, jsem nikdy neslyšel. Rychlost a časování pamětí jde nastavit i ručně bez XMP, to jsi zkoušel? Čísla nastavit podle obrázku ve sloupci XMP-3200 a zbytek nechat na Auto.
Intel Core i7 12700KF + Noctua NH-U12A CB -- Gigabyte Z690 GAMING X DDR4 -- Gainward Phantom RTX 4080 -- G.Skill Ripjaws V 2x16GB@3600CL14 -- WD Black SN850 NVMe 2TB -- Corsair RM750x -- Fractal Design Torrent -- USB DAC EarMen Eagle -- PreSonus Eris 3.5 BT -- Sennheiser HD 560S -- Samsung Odyssey OLED G8 -- Razer BlackWidow V3 Pro + Razer DeathAdder V2 Pro + Xbox Wireless Controller -- WIN 11 Home 23H2
spenat
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 06. bře 2011

Re: Nastavení XMP snižuje výkon (?)

Příspěvek od spenat »

Díky za reakci. Manuální nastavení dle XMP profilu jsem zkoušel, bohužel výsledek je stejný.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nastavení XMP snižuje výkon (?)

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Delarge píše: pát 10. pro 2021, 07:09 O tom, že by XMP profil snižoval výkon proti defaultnímu nastavení, jsem nikdy neslyšel. Rychlost a časování pamětí jde nastavit i ručně bez XMP, to jsi zkoušel? Čísla nastavit podle obrázku ve sloupci XMP-3200 a zbytek nechat na Auto.
Ne? Já zas jo.

https://www.youtube.com/watch?v=lDnTuYFv2KY

Spousta kentus výrobců XMP nastavuje tak aby se vyhnuli reklmacím, ala aby dodrželi co je napsáno na balení ale subtimingy tam daj ohavný, někdy naprosto ohavný tak že jsou ty paměti pak slower jak basic SPD standard. Vyjímkou je trochu Gskill u těch jejich top extra drahejch řad, ale obecně sorry, paměti si člověk musí vyladit ručně.
Delarge
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. črc 2004
Bydliště: Korova Milk Bar
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení XMP snižuje výkon (?)

Příspěvek od Delarge »

Tak to video je o hodně high-speed kitech s šílenou voltáží a JEDEC tam jede na 1333Mhz. Ale to zjistíme snadno, jak to je:

Spenate, stáhni si tenhle prográmek https://zentimings.protonrom.com/ a postni sem údaje (screeny) z obou nastavení.
Intel Core i7 12700KF + Noctua NH-U12A CB -- Gigabyte Z690 GAMING X DDR4 -- Gainward Phantom RTX 4080 -- G.Skill Ripjaws V 2x16GB@3600CL14 -- WD Black SN850 NVMe 2TB -- Corsair RM750x -- Fractal Design Torrent -- USB DAC EarMen Eagle -- PreSonus Eris 3.5 BT -- Sennheiser HD 560S -- Samsung Odyssey OLED G8 -- Razer BlackWidow V3 Pro + Razer DeathAdder V2 Pro + Xbox Wireless Controller -- WIN 11 Home 23H2
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nastavení XMP snižuje výkon (?)

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Taky se bavíme o Ryzenu, tzn takt infinite fabriucu musí bejt sync s RAM jinak to pojede mizerně. Měl jsi při těch 3200 takt IF na 1600?
spenat
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 06. bře 2011

Re: Nastavení XMP snižuje výkon (?)

Příspěvek od spenat »

Díky za reakce, přikládám screenshoty ze ZenTimings. Co se IF týče: Teď jsem na to ještě koukal v Ryzen Masteru a vidím Fabric Clock na 1600 (při 3200 MHz na RAM).

Obrázek Obrázek
Delarge
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. črc 2004
Bydliště: Korova Milk Bar
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení XMP snižuje výkon (?)

Příspěvek od Delarge »

Zkus to v biosu nastavit, co nejblíž tomuhle obrázku a projeď to na zkoušku TestMemem5 se SuperLight2 configem. Pokud ti to projde bez chyb, tak zkus nějaký hry, kde máš jinak problémy, a uvidíš :)
Kdyžtak opět screen ze ZenTimings.
Intel Core i7 12700KF + Noctua NH-U12A CB -- Gigabyte Z690 GAMING X DDR4 -- Gainward Phantom RTX 4080 -- G.Skill Ripjaws V 2x16GB@3600CL14 -- WD Black SN850 NVMe 2TB -- Corsair RM750x -- Fractal Design Torrent -- USB DAC EarMen Eagle -- PreSonus Eris 3.5 BT -- Sennheiser HD 560S -- Samsung Odyssey OLED G8 -- Razer BlackWidow V3 Pro + Razer DeathAdder V2 Pro + Xbox Wireless Controller -- WIN 11 Home 23H2
Odpovědět

Zpět na „Paměti“