Vypínání monitoru - GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G

Grafické karty s libovolným GPU firmy nVidia (např. Riva, GeForce).

Moderátoři: Walker1134, Wilik

Odpovědět
Revoluce123
Nováček
Nováček
Registrován: 09. pro 2021

Vypínání monitoru - GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G

Příspěvek od Revoluce123 »

Ahoj,

před dvěma lety jsem si složil sestavu podle rad zde na fóru:

GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G
AMD Ryzen 5 3600
16 GB RAM
ASUS ROG CROSSHAIR VI HERO
Seasonic SS 1250xm 1250 W (ten je o něco starší, ale snad docela kvalitní)

Šlapala skvěle, stabilně. Hrál jsem na ní nárazově, občas mě nějaká hra chytla, ale po většinu času jsem ji používal jen na kancelářskou práci a byla nevyužitá. Proto jsem si na ní někdy na jaře v rámci experimentu spustil nanominer, podle nějakého návodu jsem si v EVGA manageru nastavil power na 50 % a clock paměti nastavil na +900 Mhz a v tomto režimu mi od té doby něco málo těží. Bylo mi jasné, že té kartě moc nepomůžu, nicméně během té doby si na sebe v podstatě vydělala, takže mě to až tolik netrápilo.

Teď mě zase po dlouhé době chytla nějaká hra (konkrétně Kingdom Come) a tak jsem ve hře odehrál v posledních dvou týdnech asi 20 hodin. Všechno super fungovalo, když zničehonic, uprostřed několikahodinové session, se vypnuly oba monitory, hudba dál hrála, ale nešlo už dělat nic, jedině hard reset. Původně jsem si myslel, že je to problém té hry, takže jsem rozjel klasické kolečko - stáhl jsem poslední ovladače grafiky, reinstall hry, hraní v okně apod., jenže potom jsem zjistil, že to dělá i v jiné hře (Metro Exodus), která předtím běžela bez potíží. Tzn. problém je zjevně jinde než ve hře.

Nemám moc možností experimentovat s jinými komponentami apod., zatím vím to, že:

- pc je ve windowsech stabilní, žádný problém se neděje
- i FurMark to projelo bez potíží (ale moc dlouho jsem to běžet nenechal, jen jsem to vyzkoušel na pár minut)
- ve hře je to různé - někdy se monitory vypnou okamžitě po spuštění hry (filmečky se odehrají, jakmile se vyrenderuje první scéna, je konec), někdy můžu hrát třeba i půl hodiny. Změna nastavení ve hře nehraje roli
- dvakrát se stalo, že se před vypnutím monitorů zběsile roztočily větráky ve skříni, ale jinak se monitory vypnou zničehonic, často ani nedochází k nějaké náročné scéně apod.
- teplota nijak dramaticky nestoupá, typicky je kolem 60 stupňů

Zkusil jsem počítač vyčistit od prachu a kartu zatlačit do slotu (nevyndaval jsem, jen přitlačil)

Nějaký tip, co bych mohl ještě vyzkoušet? Napadl mě nějaký zátěžový test, ale nevím, který a na jak dlouho by dával smysl.

Samozřejmě mě napadá, že jsem si kartu domršil těmi kryptoměnami. Nicméně zkusil jsem tu těžbu znovu spustit a už hodinu vesele těží dál, tak nevím.

Za jakoukoliv radu budu vděčný. Popravdě, vůbec netuším, jak to vyřešit. Koupit kartu v dnešní době asi není ideální řešení, ale potřeboval bych nejprve se ujistit, že fakt jde o vadnou kartu...
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: Vypínání monitoru - GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G

Příspěvek od coyd »

Karta uz nedrzi takty a shazuje ti driver. Kdyz hrajes je nejak pretaktovana ? Nemas tam nastaveny nejaky mining profil ? zkus ubrat 100mhz na pametech i jadru a zkus hrat.
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
Revoluce123
Nováček
Nováček
Registrován: 09. pro 2021

Re: Vypínání monitoru - GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G

Příspěvek od Revoluce123 »

Díky za tip. Já se na ten mining nijak nevážu, někde na internetu jsem našel tip na program EVGA Precision X1. Tam nastavuji + 900 MHz a spotřebu na 50 %, čímž je na to těžení poměr energie a MH/s asi nejlepší.

Ovšem na hraní jsem to (pokud si vybavím) obvykle vypínal, jak těžení, tak tenhle profil. Ale je možné, že to tam nějak zůstává uložené nebo to běží na pozadí, tak se na to zaměřím. Jen je divné, že jsem v té hře odehrál minimálně dvacet hodin bez jakýchkoliv problémů a teď to padá dost furt. Zkusím to tedy stáhnout naopak pod výchozí hodnotu, to jsem ještě nezkoušel.

Jinak k tomu těžení - nikde jsem nenašel jasnou odpověď, jak moc to kartu likviduje. Chápu, že jí to nepřidá, ale je to něco, na co bych se měl vykašlat? Mohu nějakým programem změřit "kondici" karty?

Moc díky za případné odpovědi
Revoluce123
Nováček
Nováček
Registrován: 09. pro 2021

Re: Vypínání monitoru - GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G

Příspěvek od Revoluce123 »

Ahoj, tak jsem to zkusil - stáhl jsem mHz o cca 120, a bohužel jako obvykle - hra běžela hezky cca 10 minut, pak se vypnuly monitory...

edit: pak jsem tedy pro jistotu zkusil znovu, stáhl o cca 200, ujistil se, že mám napájení na 100 %, a hned po spuštění hry se brutálně roztočily všechny větráky a hučely až do hard resetu - což je věc, která se už párkrát stala, ale ne vždy...
Naposledy upravil(a) Revoluce123 dne čtv 9. pro 2021, 09:15, celkem upraveno 1 x.
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: Vypínání monitoru - GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G

Příspěvek od coyd »

Stáhnul jsi jak jádro tak Vram ?
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
Revoluce123
Nováček
Nováček
Registrován: 09. pro 2021

Re: Vypínání monitoru - GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G

Příspěvek od Revoluce123 »

ahoj, nene, šahám vždycky jen na paměť... zkusím tedy jádro ještě - obojí stáhnu o 100 (viz obrázek) a vyzkouším

https://ibb.co/N35znjs
Revoluce123
Nováček
Nováček
Registrován: 09. pro 2021

Re: Vypínání monitoru - GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G

Příspěvek od Revoluce123 »

Tak tentokrát jsem se nedostal ani do menu - opět - počítač se rozhučel jako helikoptéra a to až do hard resetu...

no, asi mám po kartě, co :)
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: Vypínání monitoru - GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G

Příspěvek od coyd »

Zkus jeste uplne vyhodit ten evga precision a udelej cistou instalaci ovladacu
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
Revoluce123
Nováček
Nováček
Registrován: 09. pro 2021

Re: Vypínání monitoru - GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G

Příspěvek od Revoluce123 »

Díky, večer vyzkouším. Čistou instalaci driverů jsem zkusil včera, ale dám tomu ještě jeden pokus bez té EVGY, kterou předtím odinstaluju. Ovšem předtím to všechno běželo mnoho měsíců OK, tak se obávám, že jsem spíš v háji :)
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: Vypínání monitoru - GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G

Příspěvek od coyd »

Jako jasně, ale lépe předtím vyzkoušet co se dá, případně kartu zkusit v jiném PC. Pokud jsi stahoval power limit na 50%, tak by mining té kartě nějak extra ublížit neměl, pokud jsi zároveň nevypnul větráky.
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Vypínání monitoru - GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Mining ti odrovná spíš VRAM, jádro se podvoltovává/podtaktovává jen proto že nebjvá bottleneckem tak aby se ušetřila elektrika a výtop. Co se tam ale praží jsou paměti.
Revoluce123
Nováček
Nováček
Registrován: 09. pro 2021

Re: Vypínání monitoru - GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G

Příspěvek od Revoluce123 »

No v každém případě, uninstall všech ovladačů včetně EVGA, instalace nových přímo od Gigabyte, a ani tentokrát jsem se nedostal přes menu. Alespoň začínám mít jasno, je tam zjevně nějaká degrese... scénář se začíná víc a víc opakovat - po spuštění hry okamžitě vypnutí monitorů a roztočení větráků na max až do resetu...

Zkoušet to v jiném PC bohužel moc nemám kde, ale příležitostně se pokusím. Jinak ale PC zůstává pořád stabilní, pokud se nesnažím pouštět hru... v každém případě díky moc všem, kdyby vás napadlo cokoliv vyzkoušet, ať už na nějakou diagnostiku nebo jakkoliv jinak, budu rád...

karta většinou běžela na těch 50 %, větráky jsem nevypínal, dostávala trochu víc zabrat v prvních týdnech/měsících, kdy jsem moc nevěděl, co a jak (prostě jsem jen spustil těžení), ale snad nikdy nic extrémního... teploty cca 60-70 stupňů... ale chápu, že tam by asi mohl být hlavní viník... pamětem jsem právě obvykle přidával těch cca 900 mHz... jinak karta má dva roky, těžení cca 9 měsíců...
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Vypínání monitoru - GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tohle bohužel vypadá na studeňák. Zapneš hru = jádro se začne zahrřívat a roztahovat = bum něco se odpojí a blackscreen.

Jediný co by jsi ještě mohl zkusit je těžkej undervolt, ten by pomohl kdyby za to mohla napájecí kaskáda GPU. Tím undervoltem ale nemyslim stahout power limit, ee ten ti celkově zkhrouhne spotřebu ale stále jsou tam krátké peaky na větší voltáže. Co po tobě chci je ját do MSI afterburneru, dát u jádra underclock to co jde, třeba -400Mhz. Dáš apply, pak zmáčkneš CTRL+F tím se ti otevře curve tabulka, najdeš kde máš 0,8v, tu křivku z 0,8v natahneš a 1600Mhz. Pak dáš znova apply a měla by se ti křivka změnit tak že od 0,8v máš pak rovnou čásru na 1600. Tohle si ulož a zkus spustit hru.

Tohle nastavení udělá že karta nikdy nepůjde nad 0,8v a bude se snažit držet kolem 1600Mhz. Tenhle udnervolt by měl drasticky srazit spotřebu, tak o 40%, a uvidíš jestli se to udrží takhle. Pokud ne, tak bohužel totální mrtvola.
Revoluce123
Nováček
Nováček
Registrován: 09. pro 2021

Re: Vypínání monitoru - GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G

Příspěvek od Revoluce123 »

OK, díky za polopatický návod, zkusím, tentokrát fakt večer :)

Čili pokud by i po tomto se karta chovala pořád stejně, tak je na odpis? Resp. může mi zatím dál těžit, to jí evidentně jde – nechal jsem ji ve stejném režimu jako dosud celou noc, a ráno jsem k tomu přišel a normálně všechno běželo. Jen nesmím pustit hru...
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: Vypínání monitoru - GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G

Příspěvek od coyd »

https://www.youtube.com/watch?v=3e0nbkx ... =GPUreport
Tady hned na začátku to máš na videu kdybys nevěděl co a jak
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
Revoluce123
Nováček
Nováček
Registrován: 09. pro 2021

Re: Vypínání monitoru - GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G

Příspěvek od Revoluce123 »

Ahoj, tak nevím, udělal jsem v afterburneru přesně to, co jste po mě chtěli - a hra se spustila a přes hodinu jsem ji normálně mohl hrát. Bohužel si teď nemůžu dát delší session, ale vypadá to docela nadějně. Ale nechci to zakřiknout.

Co by to tedy znamenalo? Karta mi teď jede v nějakém omezeném režimu a je opravitelná?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Vypínání monitoru - GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G

Příspěvek od DOC_ZENITH »

To by znamenalo že problém je na napájení GPU. Tzn že VRM nedokážou uživit jádro. Je tu tak 5% že je to zdroj (nepravděpodobné kor s tvym overkill zdrojem), 90% že umřela jedna či více fází a ty zbylé to udržej jen s undervoltem, a zbylejch 5% je že je tam stejně studeňák a jen se to k němu s tou menší voltáží a i teplotou nepropracuje.

To co se děje s VRM by šlo zjistit thermal kamerou, zjistit jestli se všechny mosfety hřejou a cca rovnoměrně. Kdyby ňáký byly KO budou studený. Kdyby byly všechny teplý a pracovaly můžou to bejt ještě kondíky.

A ano, tohle je opravitelná věc a můžeš kartu dočasně provozvat s tim undervoltem.
Revoluce123
Nováček
Nováček
Registrován: 09. pro 2021

Re: Vypínání monitoru - GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G

Příspěvek od Revoluce123 »

Ahoj, moc díky! Zatím to pořád drží, zase jsem zkusil alespoň 45 minut a bez nejmenšího problému.

Teď se zase chvíli k hraní nedostanu, ale během příštího týdne to ještě otestuji a uvidíme. No a závěrečný dotaz - pokud je to opravitelné, máte nějaký tip na firmu/člověka v PRaze nebo okolí, kdo by to na to kouknul a pořešil to?
Revoluce123
Nováček
Nováček
Registrován: 09. pro 2021

Re: Vypínání monitoru - GIGABYTE GeForce GTX 1660 Ti GAMING OC 6G

Příspěvek od Revoluce123 »

Ahoj ještě jednou,

tak zdá se, že to fakt pomohlo. Od té doby ani jediný problém. Karta tedy běží podtaktovaná a zdá se, že bez potíží!

Omlouvám se, že s tím furt prudím, ale v životě jsem žádný HW neopravoval, a se servisem nemám jiné historické zkušenosti než že mi řekli "je to rozbitý, kupte si něco nového", ovšem doba je jaká je a tak prosím - máte nějaký tip na to, kde nebo u koho to opravit? Případně jak dlouho je rozumné využívat ji takhle podtaktovanou? Je to teď problém?
Odpovědět

Zpět na „NVIDIA grafické karty“