volba rozlišení (1080p vs 1440p ) k mé sestavě

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

HEAD
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2005
Bydliště: Usti n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: volba rozlišení (1080p vs 1440p ) k mé sestavě

Příspěvek od HEAD »

Pepa07 píše: čtv 20. led 2022, 09:55 Zdravím, měl bych dotaz. Mám sestavu s grafikou RTX 2070 a procesorem i7 12700k. Přemýšlím jestli zvolit 24" 1080p nebo 27" 1440p.
Slyšel jsem, že 1440p je takovej sweet spot, ale zase bych měl na 1080p více FPS. Je to takový rozdíl v kvalitě mezi 1080 a 1440p nebo člověk pozná spíš tu větší plynulost s více FPS na 1080p?

Vím, že je to subjektivní a záleží na každém jak to vnímá, ale i tak bych byl rád za vaše postřehy s touto problematikou.
Jakej mas rozpocet?U monitoru je problem, ze to jsou vsechno predrazeny sracky s porovnanim s TV.Ja bych nasetril a sel rovnou do 4K TV.
CPU-Ryzen 7800X3D, MB-MSI X670E Tomahawk, RAM-64GB 6600mhz CL32@6400mhz CL30, GPU-Sapphire 6800XT 16GB, ZDROJ-Seasonic GX 850W, Monitor-LG OLED C1 48"
Pepa07
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. bře 2013

Re: volba rozlišení (1080p vs 1440p ) k mé sestavě

Příspěvek od Pepa07 »

Rozpočet přímo danej nemám, ale aby to mělo dobrej poměr cena/"výkon". 4K nevim, pro 4k už je lepší 32 palců a výš a to by bylo lepší spíš v obýváku pro konzole bych řekl, ale jako volba pro PC mi přijde nej těch 24 nebo 27 palců.
Navíc pro využití her na 4k je potřeba nesmyslnej HW.
Obecně mi přijde to 4k rozlišení na hry jako kravina. Lidi sou rádi, že rozjedou hry na 1440p na vyšších FPS a když toho dosáhnou, tak si koupí 4k, aby hledali rychle předražené grafiky a když v pohodě rozjedou 4k pojedou na 8K a tím vyhodili peníze za další grafiku a dostali se do takového kolotoče?
Přijde mi to strašně komerční, ale toť jen můj osobní názor.
Já osobně mám teda zkušenosti jen s 1080p 60 Hz a 4k televizí na TV a netflix, takže je možné že se pletu a kvalita za to stojí.
HEAD
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2005
Bydliště: Usti n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: volba rozlišení (1080p vs 1440p ) k mé sestavě

Příspěvek od HEAD »

Dneska ma kazda hra DLSS/FSR a tak 4K neni problem :)
CPU-Ryzen 7800X3D, MB-MSI X670E Tomahawk, RAM-64GB 6600mhz CL32@6400mhz CL30, GPU-Sapphire 6800XT 16GB, ZDROJ-Seasonic GX 850W, Monitor-LG OLED C1 48"
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: volba rozlišení (1080p vs 1440p ) k mé sestavě

Příspěvek od killerek »

Pokud na tom chces jen hrat, tak bych zustal max u 27" 1440p. Ja hlavne kvuli praci bral 32" 4K monitor a pak je to jak pises s vykonem grafiky a hlavne soucasnejma cenama. Me se povedlo aspon chytit RX 6800 za 20k po vydani, ale chtelo by to vice vykonu a to mam jen 60 Hz monitor. DLSS i FSR se mi nelibi a mam radeji nativ rozliseni.
maXXmilian
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 10. říj 2004
Bydliště: JBC

Re: volba rozlišení (1080p vs 1440p ) k mé sestavě

Příspěvek od maXXmilian »

Taky zalezi na rozlozeni pracovni plochy, z jake vzdalenosti clovek kouka na monitor.

Pokud ma byt univerzalni videl bych jako jasne kriterium v dnesni dobe 144Hz. Pak uz zalezi na cene, preferencich, co mel clovek do ted (na co je oko zvykle), ale s touto grafikou by asi nemel byt problem vzit 27 QHD. Samozrejme "safe" cesta, co se tyce FPS je 24" FHD. Na hardcore hrani je pak spise lepsi mensi uhlopricka (napr. ja to mam vyreseno dvema monitory misto jednoho vetsiho, kdy kazdy ma jasne vyhranenou funkci), ale o to tu asi nejde.

CPU: Ryzen 3600 + Fera3 RGB, MB: MSI Tmahawk MAX B450 , GPU: Sapphire GTX1070 GAMING 8GB , RAM: DDR IV - 2x 16 GB HyperX Fury RGB 3200MHz, HDD: Samsng Evo PRO 258 GB + Crucial MX500 - 500GB + WD BLUE 4GB + WD RED 10GB, AUDIO: ASUS Xonar Phoebus , POWER: SEASONIC 650 Platinum, CASE: Fractal define R6 black window , MONITOR: Eizo Flexscan EV2436WFS + BenQ XL2546, Periferie: Logitech g400+Icemat 2nd edition + Rapture Delta Stealth
Pepa07
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. bře 2013

Re: volba rozlišení (1080p vs 1440p ) k mé sestavě

Příspěvek od Pepa07 »

Tak nakonec jsem vzal na zkoušku 1080p 24 palců - AOC 24G2U a 1440p 27 palců - Gigabyte m27Q s tim, že si 1 vyberu a 1 vrátim. Mám je doma zatim asi jenom 3 dny. Co se porovnání ve hrách týče, tak se mi zdá, že třeba v PUBG při 1440p člověk vidí lépe nepřátelé, snadněji si jich všimne. Naopak třeba v League of Legends se mi hraje o dost lépe na AOC z hlediska "skillu", asi to je tim, že je to menší monitor a člověk dokáže očima lépe pokrejt celej prostor, koukat se na mapu a na vše rychleji reagovat, nemusí tolik hýbat očima, hlavou, ale možná to je taky jen o zvyku.

Jinak obraz je o něco hezčí na Gigabytu, ale nějakých extra rozdílů si nevšímám, ani rozdíl v jemnosti (PPI) na první pohled není moc vidět.

Jen jsem se chtěl zeptat na IPS Glow u Gigabytu. Hodim sem fotky, kdy je na monitoru otevřená úplně černá fotka.

První fotka je při tmě, druhá při světle. Ta první fotka teda možná trochu zkresluje, na té první vypadá IPS glow o něco horší jak v reálu.
https://ibb.co/gZpcLCF?fbclid=IwAR2i3bY ... 3Lh2Ht5A2c
https://ibb.co/WyvFHWv?fbclid=IwAR07i4K ... sBGuvo1zjk

Je toto normální IPS glow na monitoru, nebo bude v monitoru chyba? (Je to moje první zkušenost s IPS monitorem).
Fox_25
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2008

Re: volba rozlišení (1080p vs 1440p ) k mé sestavě

Příspěvek od Fox_25 »

Krom těch dvou průsvitů nahoře to vypadá normálně, ale podle těch fotek máš vysoko jas, já jsem to u první revize AOC 24G2U musel stáhnout na nulu. Dokonce jsem stahoval i kontrast, s tímhle nastavením je podání černé na to že je to IPS perfektní a ips glow je viditelný, ale nerušivý.
Pepa07
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. bře 2013

Re: volba rozlišení (1080p vs 1440p ) k mé sestavě

Příspěvek od Pepa07 »

Jas mám na 60.
Naposledy upravil(a) Pepa07 dne pát 11. úno 2022, 21:54, celkem upraveno 1 x.
Pepa07
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. bře 2013

Re: volba rozlišení (1080p vs 1440p ) k mé sestavě

Příspěvek od Pepa07 »

Koukal jsem ještě na ten AOC a tam jsem měl dokonce jas na 90, předtim jsem tomu moc nevěnoval pozornost. Teď jsem to stáhl na 30 a je to lepší, poslední dobou jsem měl pocit jako by se mi trochu motala hlava. Většinou jsem hrál v úplně tmavé místnosti. Používal jsem to tak asi týden, doufám, že mi to nemohlo něco udělat se zrakem či nějak poškodit.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: volba rozlišení (1080p vs 1440p ) k mé sestavě

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já hlavně nechápu jak jsi to mohl tolerovat. Mě při temné místonosti z LCD začnou hned pálit oči jakmile je jas vysokej. Mnoho let dozadu když jsem přecházel z CRT, tak jsem ze svého prvního LCD dostal zánět spojivek protože jsem tam nastavil jas kterej byl na tom crap TNku potřeba aby to, no, "vypadalo dobře", což v praxi zanemanlo příliš moc. Dopadlo to tragicky a na pár let jsme se tehdy zas vrátil k CRT. Od té doby jsem zmoudřel a mé nároky na kvalitu panelu jsou drobátko jinde. Schopnost podat decentní obraz a kontrast i při nízkém, jasu je zásadní.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: volba rozlišení (1080p vs 1440p ) k mé sestavě

Příspěvek od Ache »

to je důvod, proč nemam rád HDR... napálenej jas na max. a i při nuzáckých 350 nits @ HDR (nebo kolik má to MSI) se to nedá při slabým okolním světle snést. Nechápu pak k čemu jsou ty šílenosti jako 1000+. Běžný večerní jas já mam třeba nastavenej na stupnici 8 = cca jas 90 podle sondy podle, při čtení webu 0 (což dává cca 60 a je to tak tak).

Ten AOC (teda pokud od tý doby neudělali zase další revizi s jiným panelem - ta stará panda s 1:1400-1500 kontrastem byla docela fajn a pak tam začali cpát BOE s klasickým 1:1000 s mizernější tovární kalibrací) má minimální jas dost vysoký. Sám sem ho prve zkoušel a nebýt toho vadnýho bodu a "moving-pattern" efektu bych ho měl dodnes. :)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Pepa07
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. bře 2013

Re: volba rozlišení (1080p vs 1440p ) k mé sestavě

Příspěvek od Pepa07 »

Tak nakonec změna, ten pocit motání hlavy bude pravděpodobně z covidu :D .

Jinak s oběma monitory, jak AOC tak gigabyte m27q jsem maximálně spokojenej. Asi si nakonec nechám oba, většinu her bych hrál na 1440p monitoru a lolko a hodně náročné hry na tom 1080p.

Jen jsem ještě dostal brouka do hlavy ohledně monitoru MSI Optix MAG274QRF-QD, že bych ho vyměnil za gigabyte m27q. Cenově vyjdou skoro nastejno.

Ache: Četl jsem, že je příšerně zkalibrovanej z výroby. Jak se dělá kalibrace, dokážu to sám bez měřáků, případně dá se někdo domluvit na zkalibrování?
sajty
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. lis 2020

Re: volba rozlišení (1080p vs 1440p ) k mé sestavě

Příspěvek od sajty »

Přesně nad těmito dvěma monitorama uvažuju.

Kalibrace se dá udělat stažením a nahráním již připraveného souboru s upravenýma hodnotama, pokud se nepletu.
Naposledy upravil(a) sajty dne stř 16. úno 2022, 15:43, celkem upraveno 1 x.
GIGABYTE B650 AORUS PRO AX | Ryzen 7 7800X3D + Noctua NH-D15 chromax.black | SAPPHIRE NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XT Vapor-X 20G | Kingston 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY Beast Black EXPO | Kingston KC3000 NVMe 1TB + ADATA LEGEND 800 NVMe 1TB | MSI MPG A1000G PCIE5 1000W | be quiet! SILENT Base 802 | AOC Q27G2S/EU Gaming + Viewsonic XG2405 | CZC.Gaming Hexblade | ZOWIE S1-C | Razer Blackshark V2 | DXRACER OH/WY103/N
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: volba rozlišení (1080p vs 1440p ) k mé sestavě

Příspěvek od python.p »

Pepa07 píše: stř 16. úno 2022, 15:36 Tak nakonec změna, ten pocit motání hlavy bude pravděpodobně z covidu :D .

Jinak s oběma monitory, jak AOC tak gigabyte m27q jsem maximálně spokojenej. Asi si nakonec nechám oba, většinu her bych hrál na 1440p monitoru a lolko a hodně náročné hry na tom 1080p.

Jen jsem ještě dostal brouka do hlavy ohledně monitoru MSI Optix MAG274QRF-QD, že bych ho vyměnil za gigabyte m27q. Cenově vyjdou skoro nastejno.

Ache: Četl jsem, že je příšerně zkalibrovanej z výroby. Jak se dělá kalibrace, dokážu to sám bez měřáků, případně dá se někdo domluvit na zkalibrování?
Můžeš si to zkalibrovat baj voko, podle svého oka. :) Jinak jsou firmy coti půjčí sondu a podle to se to udělá a posune to monitor o kus dál.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Pepa07
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. bře 2013

Re: volba rozlišení (1080p vs 1440p ) k mé sestavě

Příspěvek od Pepa07 »

Jinak monitor AOC 24G2u se vyrábí už zase s tou první verzí panelu. Druhá verze byla jen kvůli nedostatku součástek. Psal jsem na CZC, jaké tam mají panely a že už tam maj ty původní. viz.: https://www.czc.cz/aoc-24g2u-led-monito ... s7vem0pr55

Koukám, že na rtings se dá stáhnout profil nastavení. https://www.rtings.com/monitor/reviews/ ... st-results

Kalibruje se monitor vzhledem k jasu?
Co vy by jste jinak doporučili mezi MAG274QRF-QD a gigabyte m27Q.
Pepa07
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. bře 2013

Re: volba rozlišení (1080p vs 1440p ) k mé sestavě

Příspěvek od Pepa07 »

Tak mi včera přišel ten MSI MAG274QRF-QD. Na první pohled jsem oproti m27Q rozdíl nepoznal, ani v jasnějších barvách. Akorát jsem si všiml, že na krajích monitoru to trochu vypadalo, jako by tam byli jemné černé proužky, nebo takový přechod, nevim jestli to je normální, ale jinak OK.

Ale co se nestalo, automaticky se mi stáhl software na ten monitor, vše OK, pak jsem chtěl zkusit předešlou verzi, tak jsem ten software vymazal a co se nestalo. Monitor mi nejde spustit, nic nebliká, jako kdyby nebyl vůbec připojenej.....
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: volba rozlišení (1080p vs 1440p ) k mé sestavě

Příspěvek od Ache »

Pepa07 píše: stř 16. úno 2022, 18:54Koukám, že na rtings se dá stáhnout profil nastavení. https://www.rtings.com/monitor/reviews/ ... st-results

Kalibruje se monitor vzhledem k jasu?
Co vy by jste jinak doporučili mezi MAG274QRF-QD a gigabyte m27Q.
Pozor. pokud používáš cizí profil, nastav monitor i podle toho Rtings - hlavně barvy. Podle toho popisu stahovali dolů modrou a zelenou složku. Protože ten jejich kus asi na defualt byl studenější (tovární nastavení se kus od kusu může mírně lišit). Nicméně podle všech recenzí ty monitory s jsou co se týče teploty nastavený solidně (blízko bílého bodu 6500 včetně šedých odstínů a nic neujíždí), takže ten profil hlavně umožní zobrazovat korektně sRGB obsah. Rozhodně pak je sRGB obsah přesnější, než používat ten profil sRGB profil v monitoru, který má rozhozenou gammu i grayscale (bílá je studenější než odstíny šedi)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Pepa07
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. bře 2013

Re: volba rozlišení (1080p vs 1440p ) k mé sestavě

Příspěvek od Pepa07 »

Dobře, takže nejlepší bude stáhnout profil z rtings a nastavit ho dle jejich údajů? Monitor má k dispozici novej firmware, vyplatí se ho rovnou aktualizovat? Nebude po aktualizaci potom většina ICC profilů zase mimo?
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: volba rozlišení (1080p vs 1440p ) k mé sestavě

Příspěvek od Ache »

Jestli máš původní firmware (0.12 nebo nižší), tak tam tyhle profily (sRGB, DCI...) ani nemáš ne? Jinak ten firmware nemá vliv na ten základní USER (kdy jede v plném gamutu), takže i po updatu lze ICC profil z Rtings používat.

Každopádně kalibrovaný profil lze používat jen v USER profilu (po updatu se nijak nezmění), v ostatních bys měl barvy rozhozený (a podsaturovaný). Nastavit bys to podle těch rtings parametrů měl, ale může se to mírně lišit od kusu... Ono se kalibruje totiž tak, že nejdřív nastavíš bílou ručně (nastavením hodnot RGB v OSD monitoru) aby odpovídala 6500K a kalibrace co nejméně zasahovala do kontrastu a až pak se vytváří ICC profil na barvy a nišží stupně šedi.

Jinými slovy, ten ICC profil ti spíš pomůže omezit gamut na přesné RGB v aplikacích, které ICC profily podporují (prohlížeče webu, fotek...), než aby nějak zásadně měnil barvy (ani ta změna gammy není nijak moc znát).
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Pepa07
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. bře 2013

Re: volba rozlišení (1080p vs 1440p ) k mé sestavě

Příspěvek od Pepa07 »

Dobře, děkuji, abych zjistil hodnotu 6500K, na to musim mit ten měřič že?

Já jsem měl předtim právě ten Gigabyte m27q, kde jsem to vůbec neřešil, MAG274QRF-QD jsem musel vrátit, protože se mi pokazil monitor, ale asi si ho vemu znova, nic lepšího za tu cenu asi není. Maximálně jsem přemejšlel Gigabyte M27Q P (nová verze), která by měla už mít rozložení RGB a ne BGR, ale kdo ví kdy vyjde.

U tohohle MAG274QRF-QD je právě asi jediné negativum ta kalibrace.
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“