Nepravidelný otáčky větráku na B660 TUFF

Nevizuální úpravy HW, elektronika - Voltage-mody, regulace otáček, schémata... nejde o přetaktovávání.
Odpovědět
logingame
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. kvě 2015

Nepravidelný otáčky větráku na B660 TUFF

Příspěvek od logingame »

Zdravím,
Postavil jsem si 12700 a ASUS TUF GAMING B660M-E D4.
Větráky ze skříni Inwin303c zůstal původní.
Mám 5x Arctic Fan F12 PWM PST a 1x Arctic Fan F12 PWM na odfuk ze skříně.
2x PWM PST jsou nahoře, zapojený na splitter a je zapojen do CPU_OPT vedle je CPU_FAN
3x PWM PST dole taky na splitter a je zapojen do CHA_FAN2
1x PWM na odfuk na CHA_FAN1
CPU cooler: Fortis 5 DUAL
nejprve jsem zkusil Silent Mod v Biosu a při idle režimu otáčky s PWM PST skáčou nepravidelně 755-980-1400, mezitím PWM a CPU fan zůstává v klidu kolem 360-380. Pak jsem zkusil Manuál a přes FanSpeed regulovat podle teploty CPU a GPU, výsledek úplně stejný. Sledoval jsem teploty CPU tak v idle jsou >30 stupňů žádný skokový rozdíly tam nejsou. S původní sestavou kde byl Haswell a GIGABYTE GA-B85M-D3H se dálo regulovat přes FanSpeed.
Vložím screen z HWMonitor, TMPIN8 a AUXTIN2 a AUXTIN4 májí divné hodnoty, našel jsem že nejsou tam senzory tam jsou tam vkládany "nějaké hodnoty"
Díky za rady a tipy!
Obrázek
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepravidelný otáčky větráku na B660 TUFF

Příspěvek od python.p »

CPU nech na CPU.

Case jde na CHA_FAN2 a reguluj dle potřeby. hotové vyřešené.

A myslíš asi SpeedFan, že?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: Nepravidelný otáčky větráku na B660 TUFF

Příspěvek od Mr.Nigga »

Vykašli se na SpeedFan a teplotu reguluj nastavením křivky v BIOSu. Na mé současné ani předchozí ASUS desce mi SpeedFan nikdy nefungoval

A jak říká python, větráky na CPU chladiči zapoj do CPU_FAN. Ten druhý můžeš dát do CPU_OPT, proto tam je, ale je to jedno, když jsou PST, tak je klidně zapoj do sebe. Ostatní nech jak máš na CHA_FAN1 a CHA_FAN2

V BIOSU přepni CPU_FAN, CHA_FAN1 a CHA_FAN2 na Manuál, mód PWM a pak si nastav křivku teploty a otáček jak budeš chtít. Teď mě napadlo, jestli jsi náhodou neměl mód regulace místo PWM nastavený na DC? A nezapomeň spustit detekci pro Qfan tuning, ono to projede ventilátory a zjistí minimální duty cycle, což potřebuješ na to manuální nastavení
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
logingame
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. kvě 2015

Re: Nepravidelný otáčky větráku na B660 TUFF

Příspěvek od logingame »

Mám to zapojené úplně jak píšeš, možná je tam špatná interpretace
Asus TUFF B660 D4 má 4x 4pinový sloty na větráky, CPU_FAN, CPU_OPT(v manuálu píšou, že se tam muže zapojit fans od skříně či radiátory, pak jsou CHA_FAN1 a CHA_FAN2.
Qfan tuning jsem pustil jako první, pustil se test všech větráku s různé rychlosti. V biosu mi ukazuje pouze 3 sloty a to CPU_FAN a CHA_FAN1, 2 vše jsou na PWM.
Zkoušel jsem jet podle těch modu co jsou v biosu, a otáčky mi právě kolísala. SpeedFan nastoupil až potom.
Mám pocit že mi tam jde nepravidelný napětí, jinak si to neumím vysvětlit. Zdroj mám RM750x.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepravidelný otáčky větráku na B660 TUFF

Příspěvek od python.p »

Na 90% to máš blbě zapojený... Nebo ti tam lítá spíš teplota na CPU a podle toho rto reguluješ.

Dej všecky skříňové na jeden konektor, v BIOSu silent a sledj.

Co si mám představit pod pojeme nepravidelný napětí?

Hlavně nechápu, kde se bere tolik údajů o RPM, když to není zapojený. Může být i vadná deska.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
logingame
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. kvě 2015

Re: Nepravidelný otáčky větráku na B660 TUFF

Příspěvek od logingame »

snad nemusím fotit abych vám tady prokazoval, že je to dobře zapojený :-D
HWMonitor má starší update, takže nemá ještě novější desky v podpoře. Jsou tam blbé, nebo navíc hodnoty.
zde jsou jasnější
SpeedFan a profily smazány, idle režim, silent mod v biosu,
Obrázek
teploty CPU jsou stabilní, rozdíly cca 2-3 stupně
Zkusím později koupit nový větráky tyhle jsou už 5 let starý, ale zas fungovalo to bez problému ještě na starém desce
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepravidelný otáčky větráku na B660 TUFF

Příspěvek od python.p »

Furt to máš komplikovaně zapojený, ale když se ti s tím chce srát. Tak prosím :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: Nepravidelný otáčky větráku na B660 TUFF

Příspěvek od Mr.Nigga »

Tady z toho screenu je vidět, že jsou stabilní, ne? Odchylka ani ne 100 rpm mezi min a max u jednotlivých větráků

Podle čeho to vlastně reguluješ? Psal jsi, že CPU_FAN jede normálně a ty CHA_1 a 2 lítají. Co máš v BIOSu jako teplotu, podle které se nastavují otáčky?
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
Odpovědět

Zpět na „Modifikace hardware“