Nové ram pro MB. b450

Paměťové moduly DDR4 pro stolní PC i pro notebooky.
Odpovědět
TUNN
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. zář 2012
Bydliště: Kryry

Nové ram pro MB. b450

Příspěvek od TUNN »

Zdravím byl by zde nekdo kdo by me doporučil RAM pro tuto základní desku??
http://www.asrock.com/mb/AMD/Fatal1ty%2 ... p#MemoryVM

Rád bych ji osadil RAM 2x 16GB 3600Mhz
Procesor : Ryzen 5 5600x
Dekuji
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Nové ram pro MB. b450

Příspěvek od Jey »

Vezmi co je k dispozici na trhu.

Z hlediska výkonu je lepší vybrat kapacitu 4x8GB a frekvenci 3600MHz, kdy ještě poběží Infinity Fabric s Memory Controllerem 1:1.

To už ti napsali v jiném tématu.
TUNN
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. zář 2012
Bydliště: Kryry

Re: Nové ram pro MB. b450

Příspěvek od TUNN »

Jenom že ja mam nyní 2x 3200MHZ RAM. A kupovat 3600MHZ 4x to už by jse mi z hlediska vykonu už nevyplatilo
Takže říkás ze je lepší 4x RAM nežli 2x RAM??
To prave ted řeším. Jesli to nebo to.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Nové ram pro MB. b450

Příspěvek od Jey »

Dithius píše: 2x8GB když nenapíšeš jake to jsou tak nám to moc nepomůže, protože to chce značku, časování, edici. 2x8GB je obecně malo. Ale 2x8GB maji pravě jsou tzv jednorankové - osazené na jedné straně moduly. A to má nevýhodu, že propusnost RAM je nižší. Nižší propusnost = nižší FPS.
Dražší 2x16GB jsou double rank RAM a pak 4x8GB jsou pseudodouble rank. Recenze vykonu zde:
https://www.youtube.com/watch?v=-UkGu6A ... amersNexus

Proto ti tady kolegové doporučují 2x16GB nebo 4x8GB (Přikoupit identicke moduly, pokud jsou smysluplné pro ladění) a tim zabiješ dvě mouchy. Zvíšiš si FPS a zvyšiš si Kapacitu pro multitasking. A jestli ti 2x8GB opravdu stačí z pohledu kapacity tak určitě nebudou stačit dlouho, tím jak jsou vyvojaři her nenažraní a nelamou si hlavu s velikostma RAM/VRAM.
TUNN
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. zář 2012
Bydliště: Kryry

Re: Nové ram pro MB. b450

Příspěvek od TUNN »

Ano dobře. Já mel vzato že je lepší 2x ram než li 4x ram. Jsou ruzné nazory na to.
Tronar
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. srp 2017

Re: Nové ram pro MB. b450

Příspěvek od Tronar »

Nejsem si uplne jisty, ale tva deska by mela mit daisy chain topologii, takze 2x16 je pro ni lepsi nez 4x8.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Nové ram pro MB. b450

Příspěvek od DOC_ZENITH »

TUNN píše: sob 23. dub 2022, 13:47 Ano dobře. Já mel vzato že je lepší 2x ram než li 4x ram. Jsou ruzné nazory na to.
Záleží na tom kolik máš ranků. Pokud jsou tvé paměti single rank je lepší vzít 4x8, pokud jsou dual-rank je lepší 2x16. Obecně je lepší 2x16, nikdy neni rozuměnšjí větší počet malých modulů, problém je v tom že prakticky všechny levný DDR4 co jsou dnes 16GB jsou jen 32GB moduly z poloviny neosazené, tzn single-ranked. Dobré 16GB moduly jsou jen ty starší nebo něco osazené Samsungy B-die, což stojí více, ale když je člověk ladič a ždímač každého % tak se vyplácej. Nicméně poslední dobou je jich čím dál méně a jsou špatně dostuponé. Bejt tebou vezmu něco co je cheap a jakžtakž decentní, třeba:

https://www.czc.cz/kingston-fury-renega ... 22/produkt
Naposledy upravil(a) DOC_ZENITH dne sob 23. dub 2022, 15:26, celkem upraveno 1 x.
TUNN
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. zář 2012
Bydliště: Kryry

Re: Nové ram pro MB. b450

Příspěvek od TUNN »

Tronar píše: sob 23. dub 2022, 14:13 Nejsem si uplne jisty, ale tva deska by mela mit daisy chain topologii, takze 2x16 je pro ni lepsi nez 4x8.
NO ja si to myslím taky. Nekde jsem na to narazil ale už to nemohu najít
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Nové ram pro MB. b450

Příspěvek od Jey »

Kdysi jsem sehnal G.Skill Ripjaws V 32GB (4x8GB) DDR4 3600 MHz (F4-3200C16D-16GVK). Kromě toho, že jsem je kupoval jako 2 kity 2x8GB a jeden kit jsem musel vyměnit, protože byl vadný, tak spokojenost. Pokud se podívám na výsledky testů v AIDA64, tak u mně s 4x8GB je to okolo 51/25/51 GB/s (write/read/copy) a u u nových recenzí na YT s 2x16GB je to okolo 48/24/48 GB/s (write/read/copy), což je nějakých 4% rozdílu (uvádí se 3-5%), poměrně zanedbatelné. Ekonomická varianta je vzít stejné paměti jako máš (nepíšeš jaké máš) a doplnit do 4x8GB, nebo vzít nové 2x16GB. Kromě frekvence záleží na časování. Můžeš si stávající paměti otestovat v AIDA64 a pak se rozhodnout, která varianta má smysl. Myslím si, že obecně bude problém sehnat cokoliv z QVL listu, kde jsou 2 typy 3600MHz a asi 10 typů 3200MHz, nebo sehnat po x letech stejný typ paměti, které už máš. Měly by jít instalovat ijiné paměti a měly by běžet, nejlépe se sudým časováním pro Ryzen.
TUNN
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. zář 2012
Bydliště: Kryry

Re: Nové ram pro MB. b450

Příspěvek od TUNN »

RAM mám tyto
https://www.mironet.cz/patriot-viper-rg ... _kQAvD_BwE

Ja už ma tak nejak vybrane ram. Ted spíše řeším zda li v xmp profilu mi pujdou nastavit tyto ram
https://www.k24.cz/product/729484/Kings ... tcQAvD_BwE
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: Nové ram pro MB. b450

Příspěvek od Dithius »

DOC_ZENITH píše: sob 23. dub 2022, 15:04
TUNN píše: sob 23. dub 2022, 13:47 Ano dobře. Já mel vzato že je lepší 2x ram než li 4x ram. Jsou ruzné nazory na to.
Záleží na tom kolik máš ranků. Pokud jsou tvé paměti single rank je lepší vzít 4x8, pokud jsou dual-rank je lepší 2x16. Obecně je lepší 2x16, nikdy neni rozuměnšjí větší počet malých modulů, problém je v tom že prakticky všechny levný DDR4 co jsou dnes 16GB jsou jen 32GB moduly z poloviny neosazené, tzn single-ranked. Dobré 16GB moduly jsou jen ty starší nebo něco osazené Samsungy B-die, což stojí více, ale když je člověk ladič a ždímač každého % tak se vyplácej. Nicméně poslední dobou je jich čím dál méně a jsou špatně dostuponé. Bejt tebou vezmu něco co je cheap a jakžtakž decentní, třeba:

https://www.czc.cz/kingston-fury-renega ... 22/produkt
Tyhle co jsi uvedl jsem v SZ tazateli taky doporučoval nezavisle na Tobě :D
Maji tam napsano DoubleRank explicitně což je v dnešní době velké +
Dále Tazatel ma B450 Asrock a boji se kompatibility. Ty Kingstony, jednak jsou kingstony a ty obecně maji celkem dobrou podporu v QListech a jednak tam maj Ryzen Compatible ready. Nevim co to znamená, ale řekl bych že to časování je pro Ryzeny vhodnější s GearDown Enablet.

Za mě vzít 2x16 co ty kingstony tady byly uvedeny a stare Kolotočové ARGB prodat.
TUNN píše: sob 23. dub 2022, 17:55 RAM mám tyto
https://www.mironet.cz/patriot-viper-rg ... _kQAvD_BwE

Ja už ma tak nejak vybrane ram. Ted spíše řeším zda li v xmp profilu mi pujdou nastavit tyto ram
https://www.k24.cz/product/729484/Kings ... tcQAvD_BwE
Tyhle spíš ne. Nikde nevidím jestli jsou dual Rank. Taky nevidím časování...
Co máte všichni s RGBčkama?

Řekl bych že ty Beasty jsou horší.
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Nové ram pro MB. b450

Příspěvek od Jey »

Co máte všichni s RGBčkama?
RGB je fajn, dokud ho nemáš. Pak už se tím zabývat musíš. Je potřeba ty barvy nějak sladit, jinak vnitřek PC bliká jako *** diskotéka. Ten kontrolní software je docela libůstka. Potřeboval jsem nastavit barvu 1 RGB LED na grafické kartě a kvůli tomu mám instalovat balík 1GB softwaru? Naštěstí jsem našel našel software OpenRGB.
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: Nové ram pro MB. b450

Příspěvek od Dithius »

Jey píše: sob 30. dub 2022, 16:56
Co máte všichni s RGBčkama?
RGB je fajn, dokud ho nemáš. Pak už se tím zabývat musíš. Je potřeba ty barvy nějak sladit, jinak vnitřek PC bliká jako *** diskotéka. Ten kontrolní software je docela libůstka. Potřeboval jsem nastavit barvu 1 RGB LED na grafické kartě a kvůli tomu mám instalovat balík 1GB softwaru? Naštěstí jsem našel našel software OpenRGB.
Na linuxu funguje parádně. Na windowsu by mělo taky :)

https://openrgb.org/

Měl bys tím umět ovládat vše.
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Nové ram pro MB. b450

Příspěvek od Jey »

Měl bys tím umět ovládat vše.
Tak to bohužel (na Windowsu). Z tria chladič, grafická karta, základní deska, dokáže ovládat RGB jen u grafické karty. Naštěstí přesně tohle jsem potřeboval.
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: Nové ram pro MB. b450

Příspěvek od Dithius »

Jey píše: sob 30. dub 2022, 19:23
Měl bys tím umět ovládat vše.
Tak to bohužel (na Windowsu). Z tria chladič, grafická karta, základní deska, dokáže ovládat RGB jen u grafické karty. Naštěstí přesně tohle jsem potřeboval.
Ono to jde urřitě Tweakovat. Tyhle OpenSource zaležitosti potřebujou většinou tunning. Trošec bych poinvestigoval.
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Nové ram pro MB. b450

Příspěvek od Jey »

Dithius píše: sob 30. dub 2022, 19:31
Jey píše: sob 30. dub 2022, 19:23

Tak to bohužel (na Windowsu). Z tria chladič, grafická karta, základní deska, dokáže ovládat RGB jen u grafické karty. Naštěstí přesně tohle jsem potřeboval.
Ono to jde urřitě Tweakovat. Tyhle OpenSource zaležitosti potřebujou většinou tunning. Trošec bych poinvestigoval.
Netřeba. Na poladění grafické karty OpenRGB postačuje. Chladič jde nastavit přes AMD Ryzen Wraith Prism RGB, základní deska jde nastavit v BIOSu.

Hlavně je to lepší řešení, než ty 1GB balíky Asus Aura nebo Corsair iCue, kde se pro uvedené potřeby do PC pro jistotu nainstaluje 30 useless programů.

// Konec OT
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: Nové ram pro MB. b450

Příspěvek od Dithius »

Spouštěl jsi to jako Správce? Pravým Run as Asmin?
Wraith mi taky nešel na Linuxu, ale musel jsem to spusit jako Root a Voala, vše jelo najednou :)
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Nové ram pro MB. b450

Příspěvek od Jey »

Já jsem teď koukal, že to nejde ani přes ten AMD Ryzen Wraith Prism RGB. Právě mi bylo divný, když tenhle chladič má OpenRGB v podporovaných zařízeních, proč by to nešlo ovládat. No a zjistil jsem, že jsem při výměně procesoru zapomněl připojit zpátky USB kabel deska-chladič. Takže úplná banalita (výměna CPU ve 2h v noci).
Odpovědět

Zpět na „DDR4“