Recenze ASUS ROG Fusion II 500

Vše kolem srovnání a rad s nákupem zvukových zařízení.

Moderátor: CageJ

Odpovědět
winycz
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. lis 2012

Recenze ASUS ROG Fusion II 500

Příspěvek od winycz »

Zdravím všechny čtenáře, přichystal jsem si pro Vás recenzi na špičkový herní headset ASUS ROG Fusion II 500, který však také má svoji cenu. Dopředu prozradím, že headset je velmi univerzální a je možné jej používat na většině zařízeních.

Obrázek

TECHNICKÉ SPECIFIKACE A POPIS

Obrázek

ASUS ROG Fusion II 500, je jak už název napovídá, novou inovovanou verzí dříve známého headsetu ROG Fusion 500, který se zaměřuje zejména na univerzálnost použití, neboť je možné jej připojit a používat jak na počítači či notebooku, tak na mobilních telefonech či konzolích, pokud jste fanoušci starších zařízení, tak i na iPodech a jim podobných. Nabízí totiž připojení primárně pomocí USB-C kabelu, ale součástí balení se nachází i redukce pro klasické USB typu A. Dále je možné nahradit USB kabel čtyř pólovým 3,5mm jack konektorem, což výrazně rozšířilo jeho univerzálnost oproti předchůdci.

V headsetu se ukrývají dva 50mm zvukové měniče (reproduktory) s neodymovými magnety série ASUS Essence s impedancí 32 ohmů a frekvenčním rozsahem od 20 Hz do 40 kHz.

Zvukový signál je tvořen pomocí čtyř DAC převodníků a zesilovačů ESS 9280 od výrobce ESS Technology. Mezi hlavní přednosti těchto převodníků patří skvělé bezeztrátové zpracování zvuku ve všech úrovních tedy v hlubokých, středních vysokých i ultra vysokých tónech.

Obrázek

Zvuk je pak doprovázen z reproduktorů do ucha pomocí tzv. „vzduchotěsné“ komory, která je tvořena designem náušníku. Toto provedení přináší mnohem detailnější, méně zkreslený zvuk s výraznějšími basy.

Obrázek

Headset dále disponuje technologií virtuálního prostorového zvuku 7.1, který je možné jednoduše aktivovat na jakémkoliv zařízení, ke kterému jsou připojeny pomocí USB kabelu, a to pomocí stisku tlačítka na headsetu bez potřeby jakéhokoli software.

Obrázek

Výrobce se vzdal konceptu klasického výklopného mikrofonu a osadil headset rovnou dvěma osmisměrovými „beamforming“ mikrofony, které jsou zabudované v obou sluchátkách po jednom. Tato změna by měla usnadnit zejména klasické problémy s výklopnými mikrofony jako je jejich špatné umístění, nechtěné zavadění o ně či předejít jejich případnému poškození při pádu. Mezi jejich zvukové vlastnosti patří vysoká citlivost -37 +- 1dB a záznam zvukových frekvencí v rozsahu 100 Hz – 10 kHz. Deaktivovat mikrofony lze pomocí přepínače na levém náušníku.

Mikrofony disponují technologií „AI Noise Cancelation“, což je vlastně umělá inteligence, pro odstranění šumu a získání tak čistého, nerušeného hlasového záznamu. Tato technologie pracuje se skutečností, že lidský hlas se pohybuje ve frekvenčním rozsahu 500 Hz až 3 kHz, a tak eliminuje nižší či vyšší frekvence, které by mohly způsobovat nechtěný šum. Sílu odrušení šumu mikrofonu, je pak možné si přizpůsobit v software Armoury Crate pomocí tří úrovní, low, middle a high dle vlastních preferencí či jej zcela vypnout. Tato funkce však není dostupná v případě připojení přes jack konektor.

Dále stojí za zmínku i přepínací kolečko na pravém náušníku, které slouží pro nastavení zda má být ze sluchátek slyšet více zvuk chatové komunikace, hry či vyvážený (normální) režim. Na stejném náušníku se nachází i přepínač mezi režimy připojení k počítači či zjednodušeným režimem pro připojení ke konzolím.

Obrázek

Design headsetu je velmi povedený, povrch sluchátek je černý matný, na kterém nezůstávají otisky prstů, horní část mostu spojujícího náušníky je pak tvořena pomocí kůže s nápisem REPUBLIC OF GAMERS. Most je tvořen kombinací plastu a kovového pružného plátu, který dodává sluchátkům dostatečnou flexibilitu a zároveň i pevnost. Spodní strana mostu je rovněž kožená a obsahuje pěnový polštář díky, kterému netlačí na hlavě.

Obrázek

Oválné náušníky jsou opravdu velké, tudíž by se do nich mělo schovat jakékoli ucho. Headset je dodáván rovnou se dvěma sadami pěnových polštářů. Jeden v koženém provedení a druhý ze síťoviny, který je mnohem prodyšnější. Kožený polštář perfektně odstíní okolní hluk a zvukový projev sluchátek je s ním lepší, zejména pak hlubší basy. Na druhou stranu může být ve sluchátkách slušné horko a obzvlášť přes letní dny. Tento problém řeší druhá dvojice hadrových/síťových polštářů, které odstíní okolní hluk o něco méně a nepatrně zhorší i zvukové vlastnosti, ovšem jsou již mnohem vhodnější do letních dnů či pro ty, kterým se potí uši a jejich okolí.

Obrázek

Headset působí poměrně bytelně a mohutně, nesou v sobě zvukové měniče, mikrofony a veškerou elektroniku. Jejich hmotnost tak dosahuje 310 g. Nicméně i pro delší poslech hudby či maraton hraní počítačových her je headset velmi komfortní.

Obrázek

Jelikož se jedná o herní headset, tak nesmí chybět ani RGB podsvícení kompatibilní s ASUS Aura Sync. Na každém náušníku se nachází LED diodami podsvícený pruh, který je možné si přizpůsobit v přiloženém software nebo podsvícení zcela vypnout.

Obrázek

BALENÍ HEADSETU
Headset přichází do obchodů v krabici s otevíratelným víkem, na které se nachází základní popisky o jaký headset se jedná a jaké jsou jeho vlastnosti a přednosti.

Obrázek
Obrázek

Samotný headset sedí v plastovém výlisku, pod kterým se nachází veškeré příslušenství, které tvoří 1,5 m USB-C to USB C kabel, 1,5m čtyř pólový 3,5mm jack to jack, redukce z USB-C na USB-A konektor, sada náhradních síťových polštářků a manuály.

Obrázek
Obrázek

U běžných prodejců platí standardní 2 letá záruka, výrobce nezmiňuje jinačí dobu trvání záruční lhůty.

HEADSET V PRAXI
Headset jsem vyzkoušel připojený k notebooku pomocí USB-A a jack konektoru a ke smartphone pomocí USB-C konektoru a jacku.

Drátově se automaticky nainstaloval ovladač do počítače s Windows 10 a headset byl připraven ihned k použití. V případě připojení ke smartphone pomocí USB-C kabelu také nebyl žádný problém, stejně tak ani v případě připojení pomocí jacku.
Nabízela se otázka jestli je možné přehrávat zvuk pomocí USB a zároveň jack připojení a tato kombinace možná není, preferuje se USB připojení.

Zvukový výstup ze všech kombinací je velmi kvalitní, v případě USB připojení si zvuk řeší zesilovače a DAC převodníky headsetu, tedy kvalitativně je takto zvuk stejný na všech zařízeních. V případě připojení pomocí jacku, zvuk závisí z velké části na zvukovém adaptéru daného zařízení. Každopádně mě velmi překvapilo čistota zvuku středních a vysokých tónů, pro poslech hudby, hraní her či komunikaci je zvuk opravdu výborný. Basy jsem nezmínil záměrně, ale není to protože by byly nějak špatné, nicméně ze zkušenosti se starším headsetem Fusion 700, jsem zřejmě měl větší očekávání. Basy zkrátka nebyly tak mohutné, i přesto, že je možné si je doladit v přiloženém software. Nicméně toto je velmi subjektivní vnímání, každý máme jiné ucho a jiný cit pro vnímání hudby, resp. Obecně zvuku. Zde upozorňuji, že je potřeba brát v potaz, že se jedná o herní headset s víceúčelovým využitím a tuto definici plní skvěle, rozhodně se nemá jednat o sluchátka pro audiofily, ale i tak se výrobce rozhodně nemá za co stydět.

Virtuální prostorový zvuk mě na druhou stranu nijak neoslovil, jedná se opravdu o virtuální zvuk, díky kterému jsem se akorát cítil jako sedící v nějakým sále s mírnou ozvěnou, jakoby hudba přicházela ze vzdálenějšího okolí. Naštěstí je tato funkce zcela volitelná.

Opravdu velmi příjemnou vlastností při hraní her je možnost rychlého nastavení zda mají sluchátka přehrávat (zesílit) spíše hru/hudbu či hlasový chat, toto hodnotím jako velmi užitečnou funkci.

Kvalita mikrofonu je vzhledem k určení a ceně headsetu dobrá, nicméně jsem si musel vyhrát s nastavením neboť při základním nastavení, tedy tak jak headset poprvé připojíte k počítači, byla kvalita hlasu spíše podprůměrná s nepříjemným efektem jako kdybych seděl v místnosti s velikou ozvěnou, či pod vodou.

Kvalitu záznamu po doladění můžete posoudit sami z testovacího videa zde.

ARMOURY CRATE

V software ASUS Armoury Crate, je možné doladit zvukové vlastnosti sluchátek a mikrofonu, upravit podsvícení či aktualizovat firmware headsetu.

V první záložce ZVUK se nachází všechny posuvníky a možnosti úprav zvukových vlastností headsetu. Nachází se zde základní funkce jako je hlasitost sluchátek, mikrofonu, vyvážení stran, či zvukový formát. V prostřední až pravé straně aplikace se nachází vizualizace výstupu a záznamu zvuku rozdělenou na levou a pravou stranu, dostupný je ekvalizér širokou škálou přednastavených profilů. Virtuální prostorový zvuk, který je však možné aktivovat tlačítkem na levém náušníku. Dozvuk v případě kterého je možné si vybrat jaká místnost či prostor má být simulována. Níže se pak nachází posuvníky pro zesílení basů a posuvníky k ladění zaznamenaného zvuku z mikrofonu. Právě zde se nachází možnost aktivace již zmíněné funkce AI Noise Cancelation, která potlačuje okolní rušivé zvuky, je možné tuto funkci zcela deaktivovat, či si ji nastavit hned ve třech úrovních, jak moc má okolní ruch potlačit. Například na střední úroveň již ze záznamu zvuku není slyšet například pračka, či vrzání židličky. Rušivý hlas rozčíleného rodiče/partnera tím, však bohužel neodfiltrujete.

Obrázek

Ve druhé záložce OSVĚTLENÍ se nachází možnosti přizpůsobení podsvícení sluchátek, jsou zde především přednastavené profily.

Obrázek

V poslední záložce AKTUALIZACE FIRMWARE se nachází už pouze základní informace o verzi firmwaru zařízení a mikrofonu, nechybí však tlačítko, které spustí automatickou aktualizaci headsetu.

Obrázek

ZÁVĚR

Headset ROG Fusion II 500 mně zaujal zejména díky líbivému vzhledu, černé matné povrchové úpravy na, které nezůstávají otisky prstů, ale i použité materiály se zdají být velmi kvalitní. Flexibilita mostu který spojuje oba náušníky je výborná, lze je značně ohýbat a kroutit, a tak vydrží u hrubší zacházení a zřejmě i padání. Náušníky jsou výklopné a tak je lze pohodlně nosit i na krku ve chvíli, kdy je nemáte nasazené. Polštáře náušníků jsou dost pohodlné, spojující most na hlavě téměř není cítit a pro zvýšení pohodlí obzvláště v horkých letních dnech výrobce přidává sadu náhradních hadrových/síťových polštářů.

Na zvukovém výstupu si výrobce dal obzvláště záležet, čistota zvuku obzvláště středních a vysokých tónů je výborná a headset je tak vhodný pro poslech hudby, sledování filmů, hraní her a hlasovou komunikaci. Hluboké, tedy basové tóny jsou také dobré, basy jsou vcelku čisté a výrazné, nicméně zde jsem od headsetu měl trošičku vyšší očekávání.

V případě hlasového záznamu jsem nejprve s mikrofony trošku bojoval, dost lidí si stěžovalo že jsem slyšet jako pod vodou, či v místnosti s velkou ozvěnou. To však lze doladit v přiloženém software. Technologie pro odrušení šumu funguje výborně, po její aktivaci jsem nezaznamenal žádný rušivý šum při záznamu hlasu.

Určitě stojí za vyzdvihnutí funkce, kdy lze kolečkem na pravém náušníku nastavit preferenci, zda má být zesílen více hlas či hra.

Přiložený software Armoury Crate nabízí opravdu široké možnosti přizpůsobení jak zvukového výstupu sluchátek, tak záznamu zvuku mikrofonů a možnost nastavení RGB podsvícení s možností synchronizace s dalšími periferiemi.

Na závěr srovnávací tabulka napříč modely headsetů ROG Fusion a celkové zhodnocení

Obrázek

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Rady s nákupem a porovnání“