Vodní chlazení - obecná diskuze

Chlazení PC pomocí vody - vodní systémy, bloky, hadice, nádoby, kompresory, atd.

Moderátor: morke

Odpovědět

Jaké používáte čerpadlo?

Eheim 1046
7
3%
Eheim 1048
23
9%
Ponorný Eheim
9
4%
HPPS
7
3%
Ponorné ostatní (Sicce, a pod.)
12
5%
Laing D4
8
3%
Laing D5
69
27%
DDC 9W (s topem i bez)
27
11%
DDC 18W (s topem i bez)
48
19%
Jiné
47
18%
 
Celkem hlasů: 257
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

OK děkuji moc za odpověď. Právěže jsem kartu prohlížel a nikde žádné značky od vstupu a výstupu nevidím.

Na návod jsem se zběžně díval a také jsem o tom nic neviděl.

Zapojím tedy jak mi to bude vyhovovat - vstup zespodu a výstup nahoru samozřejmě druhá díra né nad sebou.

Díky moc za ochotu
Prometheus
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. srp 2008
Bydliště: Aussig
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od Prometheus »

MaWa píše: úte 10. kvě 2022, 11:59 Ano, EKWB bloky na VGA nemají žádnou trysku, tedy obrátit průtok bez problémů můžeš bez jakýchkoliv následků co se týká zhoršeného výkonu.
Alphacool NexXxoS GPX ATI RX 580 M06 ma trysku? Pac se mi podarilo po cisteni obratit hadice a vsiml jsem si toho az uz bylo zavodneno. :roll: :lol:
Vždy prodávám i jinde.
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

Ano má. Alphacool bloky až na výjimky mají trysku všechny.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

Ahoj tak vodní chlazení jsem včera poprvé v životě instaloval. Pumpa a ventilátory byli na plný výkon. Teď jsem si pohrál s nastavením v biosu. Pumpa 1500 otáček - třetina, ventilátory 700 otáček (nevím zda by šlo i méně nastavit a konečně je počítač tichý. Dopojil jsem všechny RGB konektory a takto to vypadá. Hadice jsou hodně tvrdé, na krátkou vzdálenost se moc lámat nedají. Tak jsem nakonec koleno 90 stupnů použil na grafice spodní vstup a z pumpy rovnou fitynku. Není to žádný zázrak vzhledově - kabely ještě možná poupravím a dám černé a nebo bílé co jsem měl ve skříni původně. Uvidíme - otestuji. Po roce mám grafickou kartu RTX 3070 tak zkusím nějaké hry. Zkoušel jsem teď procesor FURMARK a další testy. Nejvyšší frekvence 4,7 - Ryzen 5600 X (další test hned 80 stupňů a tato vysoká teplota se držela - ventilátory 1200 otáček - voda asi studená - žádné teplo nad radiátorem. Grafika 1995 Mhz - teplota po 5 minutách 60 stupňů - počítač krásně tichý, jen lehce teplý vzduch nad skříní. Pumpa 2070 otáček a ventilátory 1050 otáček. Snad už mám správně nastaveno, že to jde podle teplotního senzoru, protože ventilátory otáčky nekolísají jako na vzduchu pořád změna.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od python.p »

5600X a 80°C? K čemu je ta voda pak dobrá, máš tam něco špatně :) Trochu si stím pohraj.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

Nevím dal jsem pastu, která byla u bloku na procesor alphacool. Přitom doma mám i balení EK pasty, tak jestli jsem neměl dát tu. Myslíš, že mám přepastovat za EK Ectotherm ?

Tak byl to test stress CPU, kde se teplota zvedne během vteřiny a voda než zareaguje trvá.

Zkoušel jsem teď hrát Mafii a Project Car 3 atd. Na Fera 3 RGB a ALL vodník od Corsair nejvyšší řada, byl procesor 80 - 90 stupnů na vodníkovi - slabší výkon než ta Fera.

nyní při hraní hodinu - grafika 60 stupňů, procesor 70 - 75 stupňů, takže 10 - 15 stupňů dole určitě jsem a je to celé tiché.

Vodní chlazení vypadá dobře. Otestuji a uvidím. Zatím na 90 % spokojenost.
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

Tak po týdnu s vodním chlazením. Nezaujalo mě to a hlavně to nevyužiji. Hry jsem nezačal hrát, možná první dva dny. Kdyby měl někdo zájem o týden starou grafiku a custom vodní chlazení písněte do vzkazu. Je mi jasné, že těžce prodělám, ale to už je život -) Až se prodá tak pak prodám i skříň na vodní chlazení a přeskládám zbytek sestavy do nějaké normální dobře větrané skříně. Prodávám případně i celý počítač.
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

Mohu se zeptat jaké otáčky a teploty v systému vodního chlazení máte ?? V klidu mám ventilátory 600 otáček 6 ks a pumpa 1200 otáček - teplota vody nevím pod 40 stupňů. Systém je krásně tichý a chladný.
V zátěži, když voda stoupne nad 40 stupňů - mám nastavenou křivku chlazení nahoru jdou ventilátory postupně až na 1200 - 1400 otáček, pumpa 2500 otáček. Voda má určitě víc než 45 stupňů.
Procesor má v zátěži 72 stupňů (musím přepastovat lepší pastou) a grafika má 63 - 64 stupňů. Voda má určitě víc než 45 stupňů - zjištěno po rychlém restartu systému, kde teplotu vody vidím. Systém určitě není tichý a je nutný druhý radiátor tak jak jste mi tady a do zpráv někteří z Vás psali. Případně 3 ventilátory na spodek skříně. Jakým softwarem měříte teplotu vody v zátěži, v systému či ve hře ? Děkuji za odpověď
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

Hele vím že to tady nebude populární názor ale ta bedna je úplně na hovno a ty fany taky nejsou úplně nejlepší na světě. Dej to třeba do Fractalu a dejme tomu vyměň fany a budeš o 10 stupňů níž při neporovnatelně nižší hlučnosti. Ta bedna je krásná, prosklená, bavičky, čudlíčky, ňu ňu ťu ťu, ale airflow je v ní tragédie. A ano, na ksichtoknize by mě s tímhle názorem ukamenovali, ale věř mi, že jsem do ní i do XL verze stavěl asi milionkrát tak to můžu snad nějak ohodnotit. A to vůbec neberu v potaz jak v ní rezonuje kde co a třeba pevnej disk do ní dát to je o uši. Ale jo, je krásná a zpracování je taky perfektní. Ale v podstatě bych řekl, že to je akorát bedna pro lidi co se tou sestavou chtějí chlubit.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

A ať ti řeknu i něco konstruktivního - dej pryč prachový filtr na dně a nahoře. Fany co máš v bočnici dej na dno aby foukaly zespodu vzduch dovnitř. A bude to o něco lepší. Pokud to chceš řešit víc tak vyřízni celý spodek bedny ať mají spodní fany možnost nasávat vzduch a sundej víko skříně ať můžou horní fany foukat dobře teplý vzduch z radiátoru ven (nebo ho taktéž vyřízni).
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

Pumpa idle 1200 a load kolem 2000 - 2500 otáček je rozumný, víc nemá smysl tu pumpu honit.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

OK díky moc za názor. To jsem chtěl slyšet. Právěže jsem to někde četl na zahraničních fórech že ta skříň je úplně na hovno. Naštěstí jsem jí koupil úplně novou ještě v igelitu velice výhodně, takže jí s barevnýma napájecíma kabelama pošlu dál. Měl jsem 2 a byl o ní docela zájem.

Skříň nechci upravovat, raději bych to celé přestavěl do jiné skříně - můžu vědět názor do jaké Fractal ? Nejvíc se mi líbí Fractal Define 7, ale nemá díry v čele. Co jsem četl, tak při hraní otevřít přední dveře a teploty jsou o 13 stupnů dole a při serfování můžu nechat dveře zavřené.

Nebo jakou Fractal skříň s dobrým Airflow koupit - design Meshify 2 apod. ? Raději bych nějakou větší skříň, ale ne verze XL, kterou budu mít delší dobu.

Tyto skříně už mají nad deskou 185 mm a v podstatě tam můžu mít vodní chlazení, ale i kvalitní vzduchové, co do Lian li prostě nedám. Souhlasím s tvým názorem, že skříň je špatná !!

Dnes zkusím oba filtry vyndat.

Nevím o jakých fanech píšeš, že jsou špatné. Mám od tebe Noiserblocker RGB - 3 ks a dokonce ty druhé Arctic RGB sada 3 ks - nasávání na boku a jsou stejné nebo tižší než ty Noiserblocker - můj názor.

Druhý radiátor by byl asi lepší dokoupit a jednu fytinku, jedna mi zbyla.

Vodní chlazení od tebe jinak super, jediný co se mi moc nepovedlo ty hadice a fytinky. Loni jsem měl v objednávce 16/11 a nyní jsem vzal nevím proč 16/9,5 a hadice jsou hrozně tuhé a blbě se ohýbají. Hadici z užší stěnou bych vyměnil, ale i fytinky to už měnit by byl velký prodělek, jedině s někým vyměnit za použité silnější nebo kdybych koupil jeté na bazaru.

Jaké teploty by měla mít voda v systému v zátěži ?
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

Hele než začneš měnit bednu, tak dej Noiseblockery na radiátor nahoru a Arcticy na dno na nasávání. Oboje bez prachových filtrů. Uvidíš, že to bude o mnoho lepší a pak můžeš řešit jestli ti to tak bude stačit nebo jestli vážně řešit výměnu bedny. Noiseblockery jsou perfektní, Arcticy už tolik ne (za mně). Samozřejmě jedna věc je hlučnost, druhá věc je kolik vzduchu jimi při té hlučnosti proteče. Noiseblockery jsou strašně citlivé na dotažení šroubů, stačí je dotáhnout moc a dělají ošklivé zvuky. Chce si s tím vyhrát. Pokud máš CPU co má sotva 65W a grafiku co má dejme tomu 250W tak by jsi měl mít v normální bedně i s tím jedním radiátorem co máš teplotu vody do 40 stupňů ať se děje co se děje - za to že ti to leze výš může bedna, respektive to, že prostě má blbý airflow. 45 stupňů vodu s jedním radiátorem mají sestavy co mají dvojnásobné TDP oproti tomu tvému, tedy nějaký 16jádro AMD nebo Intel a k tomu 3080/3090/6900XT grafika. Vůbec nepřemýšlej nad tím přidávat tam další radiátor, v téhle bedně ti to nepomůže. To raději za stejné peníze co by tě stál další radiátor vyměň tu bednu...
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

Hele dal jsem počítač na prodej s tím, že si koupím bednu Fractal Define 7 a přejdu na vzduch, protože ty teploty se mi prostě nezdají.

Nechci mít větráky na dně jak říkáš a na boku díru a dokupovat další sadu větráku za 1 - 2000 to raději ty peníze zainvestuji do jiné skříně.

Noiseblockery mám na stropě na radiátoru.

Můžeš mi tedy poradit 2 - 3 typy skříní, které doporučuješ na lepší Airflow. Prodám tuto skříň za 2 - 2500 s barevnými napajecími kabely od zdroje a to co by mě stála třetí sada ventilátorů doplatím za novou skříň a přendám.

Teď koukám na tvůj e-shop a fytinky 16/11 je vše skladem, škoda, že si mě neupozornil, že mnou vybrané jsou atyp 16/9,5 a na objednání.

Včera jsem si pěkně zahrál, ale teploty jsou vysoké.

Mám doma ventilátory bez RGB - zkusím vyndat filtry a přidat na dno 2 ventilátory, skříň chci ale stejně změnit. Včera jsem v tom ležel celý večer a nevím jakou vybrat -)

Mohu poprosit o radu jakou skříň, objednám a dám vodnímu chlazení ještě šanci
Naposledy upravil(a) hbboy dne pát 27. kvě 2022, 16:10, celkem upraveno 1 x.
RossiR
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. čer 2014
Bydliště: Tábor

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od RossiR »

Nechci se plést mezi odborníky, ale nedávno jsem si pořídil Fractal Torrent a za sebe mohu jen doporučit, samozřejmě je to pouze názor laika. Skříň může mít pro někoho nějaké nevýhody o kterých já nevím.
Martin_534
Nováček
Nováček
Registrován: 22. led 2021

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od Martin_534 »

sundej horni panel, horni filtr a bocni panel a uvidis, ze ti slezou teploty o 4 st.
pak bych dal radiator jako intake, at uz na bok nebo dolu a nahoru jen vetraky, protoze ten case ma strasnej problem s odvodem tepla

mam o11xl s distroplatem a nejradsi bych si za to nafackoval, ale vypada to fakt pekene :mrgreen:
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

16/11 nebo 16/10 je úplně jedno, vliv na chlazení to nemá. Nenapadá mně důvod, proč měnit 16/10 za 16/11. Pokud je někde ohyb co se ti nelíbí tak raději dokup jednu úhlovku. Pochybuju, že ten samý ohyb s o milimetr tenčí hadicí by najednou jako zázrakem šel. Ta pružnost obou hadic není zásadně rozdílná.

Ten Torrent je fakt dobrej, ale ne na vodu. Na vodu potřebuješ 3x 120 nebo 3x 140 radiátor pod víkem skříně s co nejmenší restrikcí nahoře. V tom Torrentu máš nahoře zdroj.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

Martin_534 píše: pát 27. kvě 2022, 16:08 pak bych dal radiator jako intake, at uz na bok nebo dolu a nahoru jen vetraky, protoze ten case ma strasnej problem s odvodem tepla

mam o11xl s distroplatem a nejradsi bych si za to nafackoval, ale vypada to fakt pekene :mrgreen:
jo, a o tom ta bedna přesně je. teploty hrozný, ale vzhled....nenapadá mně bedna, co by byla hezčí.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
hbboy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. pro 2009
Bydliště: Vysočina

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od hbboy »

OK psal jsem email ohledně fytinků Mawovi, tedy asi zbytečně.

Jakou tedy skříň doporučujete na super Airflow. Líbí se mi třeba ta Fractal Define 7 - jen není děrovaná zepředu tak nevím. Radiátor bych pak dal na strop jako mám teď, zepředu 3 ventilátory nasávání a vzadu jeden vyfuk tepla. Dle videí na youtube je super těsná a žádný hluk pumpy nepronikde ven při serfování na netu a když budu hrát otevřu přední panel a teploty jsou prý až o 13 stupňů nižší tuším na vzduchu se viděl nějaký test.

EDIT: jsem doma. vyhodil jsem filtry, sundal víko skříně a boční velké sklo.

Stejná hra a snížení teplot fakt o 4 - 5 stupňů. Grafika má 59 a procesor 66, s tím, že ventilátory jdou ale stále na 690 otáček a pumpa na 1200 otáček. Po přenastavení v biosu půjdou teploty ještě níže. Takže to fakt jde i s jedním radiátorem Mawo -)) Žádné šílenství 1200 otáček a nad skříní obří teplo se nekoná -) Takže voda v systému je nižší než 40 stupňů a chlazení vůbec nezapne. Tak jsem blbej, že jsem to takto nezkusil sám.

Teď tedy jen dotaz jakou skříň koupit. S tím, aby bylo naprosté ticho a když budu hrát tak klidně přední dveře otevřu aby to bylo super chlazené. Při hře stejně hrajou repro a nic moc není slyšet. Díky za rady -) Ten Fractal Torrent jak píše Mawa asi není ideální
MaWa
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2003
Bydliště: Ústí n. L.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodní chlazení - obecná diskuze

Příspěvek od MaWa »

Ta Define 7 je za mně nejlepší bedna na "nehezký" ale ideálně funkční vodní chlazení. Nebo jestli se ti líbí jiná tak napiš jaká a můžeme se na to podívat.
"A computer allows you to make mistakes faster than any other invention with the possible exceptions of handguns and Tequila."
Odpovědět

Zpět na „Voda“