Grafika do low-endové sestavy

Rady při výběru PC sestav i jejich větších částí a odstraňování problémů s nimi.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od mlrs »

Zkus podle navodu:
https://www.gpureport.cz/clanky/287-lad ... 287&page=2

Jde o to, ze si pres riva tuner zmeris spotrebu ted a pak zkousis, jak presne svoji kartu nastavis na tu krivku - ja to delal asi na 8x, nez jsem se trefil tak, jak chcu...

+ na youtube najdes urcite i milion videi primo na RTX 3060
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
squzzer
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2006

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od squzzer »

Ano na gpureportu jsem to našel, zkoušel jsem to podle videí, ale nějak se mi nedaří, až budu mít čas tak budu zkoušet, nemůžu to nějak úplně odpálit?😄 díky 😊
mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od mlrs »

ne tak snizujes napeti a treba max frekvenci - ve windows jsi uplne v klidu a maximalne ti to spadne s nejakym blue screenem v zatezi pri testu a tak poznas, ze jsi to uz prehnal no...
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
squzzer
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2006

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od squzzer »

Problém je v tom že mi to nic nedělá, spotřeba stejná, teploty také, zkusil jsem to podle videa podle grafiky co má stejné parametry, není tam něco v nastavení co může být jako povolení nebo tak nebo tak?😊 Krom toho základního co to vlastně povolí?😊 Mám puštěný unigine heaven, ale zdá se že konečně, chvíli trvalo než se to jakoby ukázalo😊 jen msi ukazuje pořád stejně voltage 😊
Obrázek po nějakých pokusech zatím bez chyby ale tuším že frekvenci jsem dal příliš nízko :)
Edit: asi jsem už pochopil jak to funguje 😄
Naposledy upravil(a) squzzer dne ned 22. kvě 2022, 15:26, celkem upraveno 2 x.
mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od mlrs »

A tak sak ti to funguje ne?
Vzdyt mas Total board power cca 100W (mozna je peak vys, ale to z obrazku nepoznam) -> normalne v maximu zere 3060 kolem 170W ne?

Tzn. chce si to projet a podivat, kolik to zere, kdyz je to takto zaple a kdyz to zaple neni -> ja treba kdyz mi najede omylem jiny profil, tak to hned poznam, pac mam o par fps vic, ale komp zacne vic hucet :-D
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
squzzer
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2006

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od squzzer »

Ještě otázka...pokud má grafika max boost 1725...ublíží to když se podle návodů nastaví 1800+-? Tedy tam je 1900...tak jsem to tam nedal zatím, ale msi v základu těch 1900 ukazuje no 😊
No nastavil jsem těch 0.89mV abych nešel úplně na minimum, spotřeba ze 170 na 110, teploty o 10 stupňů dole z 75 na 60-65, větráky asi nefungují při tom benchmarku teď😄
A total peak myslíš těch 170 co je v základu jako max?😊
Ve hře je to těžký protože co tu mám fc6 a metro exodus nedostanou grafiku ani ve stocku na max přes 55 stupňů a 70prpcent vytížení, takže můžu nastavovat při benchmarku 😊
To jsou novinky pro mě...jsem se téhle věci bál vždy tak jsem nechal všechno v základu 😄
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od python.p »

0.89mV určitě ne...

Pokud to bude stabilní, tak není problém.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
squzzer
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2006

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od squzzer »

Takže 0.89V je špatně? Bral jsem podle návodu kde to měli na 0.845, nechám si poradit 😊
mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od mlrs »

No divej - pokud ti grafika jede nekde na 70%, tak jsi uprimne nameril hovno jo - to neni relevantni -> musis proste zapnout ja nevim furmark nebo tak neco a mit vytizeni 100% a podle toho si hezky do notysku napsat, co jaka Vataz vs frekvence dela resp. kolik to zere v takovem nastaveni Wattu.

Udelals to podle toho videa, zes celou tu krivku hodil dolu a nasledne vytahl nejaky bod nahoru u dane voltaze k nejake frekvenci?

Mi se to moc nezda, pac podle tech dvou screenu to moc nevypada - ale nejsem moudry z toho, ze max boost grafiky mas cca 1800Mhz a v prvnim grafu je vic jak to...uz si to presne nepamatuju, proc to tak muze byt.

Kazdopadne na druhym screenu mas zalomeni te krivky na 0,86 a ne 0,89 jak pises + to mas dany na cca 1800Mhz, coz je boost karty, takze realne bys pri takovem nastaveni zas tolik neusetril...
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
squzzer
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2006

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od squzzer »

no v benchmarku to jede na 100% v základu a podle něj jsem to dělal, původní hodnoty 160-170W v max zátěži což je limit, teploty kolem 75 a voltáž 1.08V, podle videa jsem to udělal původně jelikož jsem zkoušel jak se to chová, tak jsem nastavoval podle benchmarku a každou hodnotu si zapsal a uložil, ještě jsem s tím hýbal a popravdě ještě hýbu :-D pokud jede gpu na nějakých 50% spotřebu to ukazuje cca 55-60W, teď při max zátěži tam mám 0.89 a spotřebu kolem 110-120W....podle parametrů má být frekvence 1775 v boostu...ale msi a techpower v max zátěži ukazuje 1900, jsme pořád akorát víc zmatenej :-D
nejlíp mi vyšla asi tato křivka kam jsem to původně různě vracel, ale už mi z toho jde hlava kolem:)
Obrázek
Edit: a koukám že jsem před tím opravdu poslal špatný screenshot kde jsem max nastavil na 0.86
mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od mlrs »

Tak asi dobry - hlavni je ta spotreba pri max zatezi a ta vypada dobre...to ses na hodnotach mozna mensich, jako mela ta stara grafika ne...
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
squzzer
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2006

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od squzzer »

no šaškoval jsem i s tou křivkou na začátku, ale tam jsem to nakonec nechal na tom základu cca, nejspíš asi šlo o tu max hodnotu při těch 0.0887, koukám že plno lidí jde ještě níž a frekvencí vejš, ale to mi přijde zbytečný pro moje využití a spotřebou i teplotou je to ok:) Nižší spotřeba určitě a výkonem na to co tu mám se to nedá srovnat s tou rx570(Cyberpunk2077 na max bez ray 22fps u rx 570 a u 3060 na max bez ray tracingu kolem 80-90FPS s VSync stabilních 60) dvě hodiny v max benchmarku ve FHD bez glitchů a nějaké chyby, já to asi tak nechám pokud nejsou námitky:) děkuji, konečně jsem to trochu pochopil :) snad, třeba tahle moje stupidita pomůže lidem na stejný nechápající vlně kdo s tím začíná :-D
mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od mlrs »

:-D tak ono to normalni clovek dela jednou za cas - udela, nastavi a pak ho to dalsi roky nezajima - mi treba zere 3070 v max zatezi 175W misto 220W a i diky tomu min rve - vykon sel dolu minimalne + opacne jsem nataktoval na vic pamet grafiky -> krivka je ulozena a dal me to nezajima

jen teda jednou dvakrat za mesic se afterburner nacte s default nastavenim a musim ten profil rucne behem 3 sekund naloadovat
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
squzzer
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2006

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od squzzer »

Tak já nikdy overclock a takové věci neřešil, vždy jsem si vystačil s tím co je v základu i když to může být výrobní ojebávky a bussines, asi výchova ve skromnosti😄 a bál jsem se že to odpálím😄
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od python.p »

Nižším napětím, něco odpálít? Ale prosímtě...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
squzzer
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2006

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od squzzer »

Nižším napětím ne, mluvil jsem spíš o jiných věcech jako taktování procaku a podobně 😊 bral jsem to všeobecně
Odpovědět

Zpět na „Počítačové sestavy“