NVIDIA Ada Lovelace - Info a spekulace

Grafické karty s libovolným GPU firmy nVidia (např. Riva, GeForce).

Moderátoři: Walker1134, Wilik

Odpovědět
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: NVIDIA Ada Lovelace - Info a spekulace

Příspěvek od Hladis »

Zadny specifikace to neporusuje, jakykoliv kvalitni zdroj musi mit dostatecne rezervy pro spicky nad papirovy vykon, na Corsairu se ti to nestane. Proto beru zdroje Corsair, ktery nez se vypnou vydrzi mnohem vic nad papirovy vykon. "Kvalitni" zdroj ti nema co takhle brutalne vypinat PC pri i mirnych spickach, ale ma to pokryt.
Obrázek
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: NVIDIA Ada Lovelace - Info a spekulace

Příspěvek od Ache »

Hladis píše: pon 23. kvě 2022, 15:52 na Corsairu se ti to nestane.
To by mě zajímalo na kterým, když pro Corsair vyrábí střeva X výrobců (včetně seasonicu, které takhle citlivé nastavení u některých modelů měl) :)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: NVIDIA Ada Lovelace - Info a spekulace

Příspěvek od Hladis »

Pro Corsair vyrabi zdroje predevsim (samozrejme nejen) CWT, dal samozrejme jde o to, jak si to Corsair i sam nastavi co chce aby se vyrobilo a bavime se o kvalitnichh zdrojich , tedy o spicce a tam patri treba top serie RMx.
Obrázek
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: NVIDIA Ada Lovelace - Info a spekulace

Příspěvek od python.p »

Shaquille píše: pon 23. kvě 2022, 15:41 Pisu nekde, ze je to omluva? Stejne ty zdroje kupujes a neresis to, protoze to nedela problemy... Takze vubec nejde o specifikace, ale o to, jestli ti to na konkretnim HW funguje. Kdyz jo, tak specifikace neresis.
Zatim si poslal nejake odkazy, ktere ti hnizdo behem par minut rozstrilel na prach. Pak se odkazujes na DOCa, ktery, kdyby se problem vyskytl v 1 z miliardy pripadu, tak to bude u nej. On je proste cerny Petr, u ktereho se projevi uplne vse, na to uz jsme si zvykli. Konkretne ty, ses s necim takovym setkal? Jestli si dobre pamatuju, psal si o desitkach (mozna stovkach) sestav, co ti prosly rukama...
Když už musíš rejpat, tak ano setkal, chceš jména a telefoní čísla?

Hořící karty ne, ale vypínající se zdroje ano. Corsairy RMx, Seasonicy Platinum a to dokonce 3ks 1kW Platinum kdy to ve WoWku prostě vypínalo, ale asi to byly špatný zdroje, všechno. Ty peaky tam jsou, kdo tvrdí že ne, je ignorant. ->
https://www.igorslab.de/en/nvidia-gefor ... ot-all/16/
https://www.gpureport.cz/recenze/326-gi ... 326&page=5

Bavíme se o FurMarku, takže u her ty výkyvy budou větší. Ale rád si přečtu proč to tak není. A že Igor Lab i Gpu Report to mají špatně změřený a že to není pravda.

Ohledně karet - a nebylo to přílišnou spotřebou? A vadná serie se grafických karet netýka? Ale prosím tě.

PS: ale lidi s 3090 bych spočítal na prstech jedné ruky. ;)
Naposledy upravil(a) python.p dne pon 23. kvě 2022, 16:06, celkem upraveno 1 x.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: NVIDIA Ada Lovelace - Info a spekulace

Příspěvek od python.p »

Hladis píše: pon 23. kvě 2022, 15:52 Zadny specifikace to neporusuje, jakykoliv kvalitni zdroj musi mit dostatecne rezervy pro spicky nad papirovy vykon, na Corsairu se ti to nestane. Proto beru zdroje Corsair, ktery nez se vypnou vydrzi mnohem vic nad papirovy vykon. "Kvalitni" zdroj ti nema co takhle brutalne vypinat PC pri i mirnych spickach, ale ma to pokryt.
Tak to je zvláštní přístup... pokud zdroj nevypne když něco jde mimo specifikace tak je to podle mě špatně. Páč jak moc to může jít mimo specifikaci než se něco posere?

Jasný Corsairy používám a mám rád - bo prostě fungují, a už zachránili nejednu sestavu....

PS SeaSonic fanles 400W jsem nějakou dobu provozoval na nějakých 550W a držel, ale byl jsem si vědom toho, že může kdykoliv umřít a zabít cokoliv jiného, ale vydržel. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: NVIDIA Ada Lovelace - Info a spekulace

Příspěvek od Hladis »

Ne to je normalni pristup kvalitniho zdroje, ktery je predimenzovan, tedy ve vysledku zvlada daleko vetsi nez papirovy vykon nez se vypne. Ostatne to je i proto, aby i pri treba tech papirorych 850W pokryl spicky. Klidne si kup sunty, ktery jedou papirove krev, ale to proste neni kvalitni zdroj, pokud se mi pri spice, placnu, u 850W zdroje na 851W odberu vypne.

CWT a Corsair delaji zdroje dost predimenzovany (20-50% dle vetve). Ne nadarmo je serie RMx povazovana za uplny TOP. Jen tak mimochodem muj 850RMx da pres kilowatt.

Hosi dejte sem jasna data, ktere prokazi nejaky vazny globalni problem, ktery jde poctem nad ramec bezny kusovy zmetkovitosti nebo za nezvladnutym navrhem konkretni firmy. Zatim co bylo zaznamenany vzdy skoncilo u konkretni firmy nebo zmetkovyho kusu.
Obrázek
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: NVIDIA Ada Lovelace - Info a spekulace

Příspěvek od python.p »

To je v pohodě, já zdroje dávám tak aby i při špičkách nešli přes 85% nominálu, nechápu kdo jede na krev, ale to už jsme dost OT.

PS: je to minoritní problém, které zasáhne 1% uživatelů, ale furt tu je. :)
Naposledy upravil(a) python.p dne pon 23. kvě 2022, 16:48, celkem upraveno 1 x.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: NVIDIA Ada Lovelace - Info a spekulace

Příspěvek od Ache »

Hladis píše: pon 23. kvě 2022, 16:16CWT a Corsair delaji zdroje dost predimenzovany (20-50% dle vetve). Ne nadarmo je serie RMx povazovana za uplny TOP. Jen tak mimochodem muj 850RMx da pres kilowatt.
To mi povídej. Dodnes si pamatuju můj test SLI GTX580 tehdy i-920K platforma)... kde sem při 4XSSAA v trávě v COD MW2 na zásuvce viděl šílených 930-950W :-D Zdroj to dával v poho... karty taky přežily pár minut. Zdroj sem tehdy měl HX750W (tehdy to byla top řada) - takže asi na pojistky proti přetížení nevěří. :-D Ale fakt asi dost OT. Já jsem v pohodě jak se Seasonic tak Corsair zdroji.

Nicméně silné a kvalitní zdroje nejsou omluva pro to aby výrobci GPU zvyšovali spotřebu do nekonečna a kašlali na specifikace ATX. GPU nad 250W už po nějaké hodině provozu ve fullloadu v nějaké menší místnosti snadno poznáš.
A taková 450W karta ti krásně nahradí přímotop:
https://www.eprimotopy.cz/Primotop-s-ak ... 00W-d1.htm :-D :-D
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: NVIDIA Ada Lovelace - Info a spekulace

Příspěvek od Shaquille »

Igor nema nic namereno spatne, to ani nikdo nepise... Jednoduse pise, ze si mas vybrat spravny zdroj ;)
Pokud ti pada WoW, tak zdroj 3090 pravdepodobne nedava. Pokud si 3090 vezme ve spickach 573W, tak bys jen na GK mel dle svych vypoctu mit zdroj 675W. Jestli pouzivas s 3090 1kW, ktera se vypina, tak to asi neni uplne OK, nechat na zbytek sestavy 276W...
As I have already proved in detail in my basic article “The battle of graphics card against power supply – power consumption and load peaks demystified”, there are also higher loads in the millisecond range, which can lead to unexplainable shutdowns in the case of unfavorably designed or improperly equipped power supplies. The TBP (Typical Board Power) measured by the graphics card manufacturer or the reviewers alone does not really help in this case for a stable system design.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: NVIDIA Ada Lovelace - Info a spekulace

Příspěvek od python.p »

573W + CPU + 50W na "zbytek" ... ale to už je fakt OT. Holt mám smůlu na špatný kusy, asi se s tím dokážu smířit.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: NVIDIA Ada Lovelace - Info a spekulace

Příspěvek od Shaquille »

jsme, uzivej
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: NVIDIA Ada Lovelace - Info a spekulace

Příspěvek od Hladis »

Ache píše: pon 23. kvě 2022, 16:48 Nicméně silné a kvalitní zdroje nejsou omluva pro to aby výrobci GPU zvyšovali spotřebu do nekonečna a kašlali na specifikace ATX.
No taky tohle nijak neomlouvam. Pripadny zvysovani spotreby GPU na nejaky vyspekulovany extremy jako 600W je out of space z mnoha duvodu. Kazdopadne dostavame se do situace, kdy se zacina narazet na technologicky limity a konkurence je vyrovnanejsi, coz znamena honit kazdy fps, coz casto znamena jit mimo sweet spot nejlepsi efektivity. Tedy je tu mozny trend, s kterym nepujde moc udelat, pokud se ma vykon zvysovat. Kazdopadne karty jeste nejsou vydany a buh vi jak to bude, takze ja jsem v klidu. Stejne jsem se spis posledni dobou obratil smerem vzad nez dopredu. :)
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: NVIDIA Ada Lovelace - Info a spekulace

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Igor nema nic namereno spatne, to ani nikdo nepise... Jednoduse pise, ze si mas vybrat spravny zdroj ;)
Pokud ti pada WoW, tak zdroj 3090 pravdepodobne nedava. Pokud si 3090 vezme ve spickach 573W, tak bys jen na GK mel dle svych vypoctu mit zdroj 675W. Jestli pouzivas s 3090 1kW, ktera se vypina, tak to asi neni uplne OK, nechat na zbytek sestavy 276W...
Je jedno kolik má zdroj celkově W, pokud fungujou dobře jeho ochrany a z 250W kabelu si karta ucucne v peaku třeba 400W může se vypnout, bez ohledu na to jestli má 500W nebo 2KW. Takhle má ochrana fungovat, monitorovat OCP na každý větvi či ideálně kabelu. To že se dnes často zdroje i ve zkratu nevypnou je out of specs, ale co funguje to....


Jinak pro všechny ostatní, doporučuji toto Buildzoidovo video, rozebírá v něm nedostatky 3090 a jím podobnejch, už na toto téma mluvil mnohokrát v minulosti a zmiňuje tam vše o čem jsem mluvil. Ten design byl prostě na píču.

https://www.youtube.com/watch?v=N304NKFrmvk
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: NVIDIA Ada Lovelace - Info a spekulace

Příspěvek od Ache »

DOC_ZENITH píše: úte 24. kvě 2022, 14:35Je jedno kolik má zdroj celkově W, pokud fungujou dobře jeho ochrany a z 250W kabelu si karta ucucne v peaku třeba 400W může se vypnout, bez ohledu na to jestli má 500W nebo 2KW. Takhle má ochrana fungovat, monitorovat OCP na každý větvi či ideálně kabelu. To že se dnes často zdroje i ve zkratu nevypnou je out of specs, ale co funguje to....
No co... silný drát místo pojistky taky funguje :-D Taky mám za to, že to není chyba zdroje, když se vypíná při peaku mimo specifikace.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Krteq
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Re: NVIDIA Ada Lovelace - Info a spekulace

Příspěvek od Krteq »

Otázkou je, proč tedy GPU/karta ty peaky mimo specifikace vytváří. Za to zdroje opravdu nemohou

//To byla řečnická otázka :)
Naposledy upravil(a) Krteq dne úte 24. kvě 2022, 16:12, celkem upraveno 1 x.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: NVIDIA Ada Lovelace - Info a spekulace

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Buldzoid to vysvětluje v tom videu. Ve zkratce, ten controller je zastaralej a neni dělanej na takové GPU/odběry (byl dělanej pro 1080TI), proto má v praxi nastavenou extra velkou toleranci takže karta v pulznim loadu vytváří peaky co můžou shodit zdroj, nebo v horšim případě killnout mosfet. O to horší je to v kombinaci s tim že ten controller neuřídí všechny fáze najednou a to je taky jeden z důvodů toho nerovnoměrného loadu na jednotlivých 8-pinech. V tom videu právě ysvětluje že 3090TI (a to platí i pro 4090 či jak se bude jemnovat, prostě ten 450W model, už se ví že bude používat stejné PCB) tohle vše fixnula + má novej controller a je to narozdíl od svého předchůldce spolehlivá karta.
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: NVIDIA Ada Lovelace - Info a spekulace

Příspěvek od Sobo »

Vypada to, ze by to NV mohla tentokrat prohodit a misto 80tky jako prvni zacit prodavat 90tku:
https://videocardz.com/newz/nvidia-gefo ... d-rtx-4070

Taky se nejak podezrele nic nevi o AD103 coru, takze je teoreticky mozne, ze i 4080 bude nakonec na AD102, ale uvidime.
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
Krteq
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Re: NVIDIA Ada Lovelace - Info a spekulace

Příspěvek od Krteq »

O xx103 jádru se spekulovalo už před vydáním Ampere, nakonec šlo do mobile segmentu s několikamesíčním "zpožděním".

U AD tipnu že to bude podobně
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: NVIDIA Ada Lovelace - Info a spekulace

Příspěvek od Sobo »

Udajne se chysta odstupnovany start.

4090: srpen
4080: zari
4070: rijen

https://videocardz.com/newz/rumor-nvidi ... in-october

Cili 80 a 90 by si prohodily pozice vuci Ampere generaci. Asi mi to dava smysl - na 4090 bude NV mit nejvetsi marze a nekteri nebudou chtit cekat dalsi mesic, pripadne budou mit strach, ze by na ne 4080 stejne nevysla, tak si proste priplati na 4090. Samozrejme tezka spekulace, protoze nezname ani ceny, ani vykon. Kazdopadne leaky vypadaji dost divne, protoze 4090 ma o 50% vice cuda cores a o 50% sirsi sbernici nez 4080, coz je nezvykle obrovsky rozdil. To by museli vyplnit nejakym vice deaktivovanym AD102 jadrem, takze by si nejaka 4080 Ti sedla mezi tyhle dve.
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: NVIDIA Ada Lovelace - Info a spekulace

Příspěvek od Ache »

Podle mě tam nějaká 4080ti s očesaným AD102 bude, ale třeba vyjde až později... kdoví.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Odpovědět

Zpět na „NVIDIA grafické karty“