Jak připojit dva zdroje do jednoho vstupu repro

Zvukové karty, reproduktory, mikrofony, zesilovače a další.

Moderátor: CageJ

Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Jak připojit dva zdroje do jednoho vstupu repro

Příspěvek od Abby »

Zdravím, potřebovala bych poradit. Mám dva počítače, oba s 5.1 zvukovkou a oba bych chtěla připojit v tomto režimu k repro, které ale mají jen jeden 5.1 vstup (Genius 6000). Dá se to nějak udělat? Nebo prostě musím koupit repro podporující dva vstupy 5.1 (což je podle všeho pouze Logitech Z906?). Díky moc.
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Jak připojit dva zdroje do jednoho vstupu repro

Příspěvek od Atapi »

Jestli to má jen jedny staré RCA, tak nevymyslíš asi nic jiné než koupit nějaký (pravděpodobně čínský kvůli ceně) DAC co to umí taky a má víc vstupů, od boku třeba tohle. Propojovat z PC se to pak bude muset digitálně (a tenhle konkrétní kus ofc vyzkoušený nemám).
Obrázek
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak připojit dva zdroje do jednoho vstupu repro

Příspěvek od Natural »

Tak asi by stačil nějaký přepínač, počítám že je to připojené přes 3.5 jack.
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Jak připojit dva zdroje do jednoho vstupu repro

Příspěvek od Atapi »

Co jsem koukal tak stereo vstupů mají ty bedny víc a jde to přepínat, tak počítám že chce vyloženě střídat dva zdroje s 5.1. Pokud by nevadilo mít stereo, tak by mělo stačit to tam jen všechno nastrkat, maximálně dokoupit obyčejný redukce z 3,5 mm na RCA no.
Obrázek
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Jak připojit dva zdroje do jednoho vstupu repro

Příspěvek od Abby »

Stereo není problém, tak jedu teď, ale ráda bych používala 2x 5.1 a přepínat to. Konkrétně je to Mac Mini M1 se zvukovkou Sound Blaster X3 (stereo bez problémů, 5.1 není kam zapojit) a PC na hry se Sound Blaster Z zapojené 5.1. Na straně zvukovky jde o 3x jack 3.5, na straně repro je to 6 cinchů. Vlastně teď můžu zapojit 5.1 buď jedno nebo druhé ale ne současně. PC používám na hry, Mac na práci, filmy, hudbu...

Ta krabička umí ze dvou optických vstupů udělat jeden analogový výstup, chápu to správně? A na krabičce se nějakým přepínačem přepne vstup1 nebo vstup2?

edit: není možnost koupě té krabičky v CZE? Hledám, ale nenacházím, nicméně z Ali se mi to moc kupovat nechce...
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Jak připojit dva zdroje do jednoho vstupu repro

Příspěvek od Atapi »

Ano podle popisu by to tak mělo fungovat, má to tlačítko na přepínání vstupů (ale je to čína, tak kdo ví že :lol: ).
Konkrétně je to Mac Mini M1 se zvukovkou Sound Blaster X3 (stereo bez problémů, 5.1 není kam zapojit) a PC na hry se Sound Blaster Z zapojené 5.1.
Pak je spíš otázka dne jak dostat z toho Macu ten 5.1 zvuk, než kam to zapojit... V tomhle by přece nepomohla ani výměna reproduktorů nebo koupě DAC, nebo to ještě chápu jinak? Stejně by nebylo jak to zapojit, jestli to má jen 3,5 mm jack. Jsou i DAC co jdou do USB (a v PC se to tváří jako zvukovka navíc), ale obávám se že sehnat takovej co umí USB, nějakou optiku (nebo co má zvukovka v PC) a na výstupu 5.1 analog a ještě navíc aby to fungovalo na Macu nebude reálné. :)
Naposledy upravil(a) Atapi dne stř 10. srp 2022, 16:32, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Jak připojit dva zdroje do jednoho vstupu repro

Příspěvek od Abby »

Mac má připojený Sound Blaster X3 (což jsem psala výše), to je 7.1 USB zvukovka, takže dostat ven 5.1 není problém, jak 3x jack tak optika. Takže prostě mám dvě 5.1 zvukovky a repro, které má jen jeden vstup.

Jinak když připojím samostatně ten SB X3, tak normálně funguje 5.1, ale v ten moment mi nejde 5.1 z PC :-) Prostě mi chybí jeden 5.1 vstup, no...
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Jak připojit dva zdroje do jednoho vstupu repro

Příspěvek od Atapi »

Aha, tak buď ta krabička nebo nové repro no... Semtam to jde koupit na aukru nebo i tady v bazaru, ale oficiálně to nejspíš nikdo nabízet nebude a pokud něco najdeš, tak to bude většinou profi DAC za desetitisíce, takže nejpohodlnější varianta je prostě koupit modernější repro no.
A ani to nebude samozřejmě hrát zaráz (pokud je cílem to, třeba hrát z PC a do toho pouštět hudbu nebo nevím co).
Obrázek
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Jak připojit dva zdroje do jednoho vstupu repro

Příspěvek od Abby »

To jsem koukala, že v CZE za 17k czk, asi to bylo ono. To se mi fakt úplně nechce :-D Ale do modernějších repro se mi taky moc nechce, ne že by na to nebylo, ale nerada měním funkční věci a ty genius hrají pro mé potřeby "v pohodě" a neprodám je za tolik, kolik bych si představovala. Ještě pouvažuju nad tím Ali nebo zkusím najít něco v CZE. Jinak Logitech Z906 by na to byly v pořádku? Jiné s více 5.1 vstupy jsem nenašla a tyhle by měly mít jak cinche tak optiku, tak by to snad mohlo fungovat, nebo se pletu?

edit: jinak naráz to hrát nemusí, samozřejmě vždycky jen jeden zdroj, buď např. film na Macu nebo hra na PC a vždycky jen jeden uživatel současně (oni ty počítače sdílí i monitor, jenže tam se s tím počítá, je tam několik vstupů a dají se přepínat).
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Jak připojit dva zdroje do jednoho vstupu repro

Příspěvek od Jey »

Nevyřešil by tenhle problém vhodně zvolený receiver?
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Jak připojit dva zdroje do jednoho vstupu repro

Příspěvek od Abby »

Možná, ale to je cenově úplně jinde. Ta krabička je cca 600 czk, nové repro cca 6.5k czk a receiver je minimálně 10k czk a to nepočítám repro a subwoofer...

Každopádně tu krabičku jsem si objednala na Amazonu, tak snad to bude fungovat.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Jak připojit dva zdroje do jednoho vstupu repro

Příspěvek od Jey »

Jo, ta krabička vypadá jako nejlevnější řešení. Dnes se nechá sehnat bazarový receiver okolo 2-3k, použít reproduktory s odpovídající impedancí z domácího 5.1 setu a kvalita zvuku potom bude jinde, protože ten receiver má daleko lepší audio proccessing. Ale nakonec potom zjistíš, že potřebuješ i daleko lepší a kvalitnější repro.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Jak připojit dva zdroje do jednoho vstupu repro

Příspěvek od Abby »

Upřímně, ty Geniusy mám už 11 let a říkám si, že by změna neuškodila a pokukuju právě po Logitech Z906 a i AV receiveru, ale když oni ty repro pořád fungují, hrají dobře (resp. nemám asi tak dobrý sluch, aby hrály špatně) a já fakt nerada vyhazuju něco, co funguje a plní svůj účel. A když konečně Creative udělal ovladače pro M1, tak jsem si řekla, že PC dostane zpátky SB Z a Mac dostane SB X3 a bude to super. No a ve stereu je X3 super, ale právě PC je jen na hry a všechno ostatní jede přes Mac (ono je rozdíl, když při přehrávání filmu je spotřeba 5W a 75W), tak proto to řeším. Jinak na hudbu (používám Apple Music) režim stereo stačí, ale na domácím NASu máme hromadu filmů, většinu s 5.1 zvukem, tak je škoda to nevyužít.

Tak snad ta krabička splní svůj účel. A až jednou umřou Geniusy, tak si udělám radost něčím lepší, otázka zní jestli by stačily ty Logitech nebo fakt radši jít cestou receiveru, ale to chce zase lepší repro a subwoofer a i když bych koupila receiver za 3k, tak pořád to neřeší repro.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Jak připojit dva zdroje do jednoho vstupu repro

Příspěvek od Jey »

Mám Geniusy 16 let a jako chrastítka sice stačí, ale už tam umřela pojistka, umřel vstup subwooferu a nakonec umřel celý subwoofer. Když si pustím audio z Youtube v TV pomocí optického kabelu přes receiver na 20 let starých kvalitních dřevěných reproduktorech (stereo), tak ta kvalita zvuku je úplně někde jinde.
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak připojit dva zdroje do jednoho vstupu repro

Příspěvek od Natural »

Už je to asi vyřešeno, ale ještě mě napadlo koupit USB switch a napíchnout do něj tu zvukovku.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Jak připojit dva zdroje do jednoho vstupu repro

Příspěvek od Abby »

Už je vyřešeno, krabička dorazila a funguje přesně tak, jak jsem očekávala. Akorát mě překvapilo, že může být nefunkční optický kabel. Jeden jsem dostala s krabičkou a ten je bez problémů, koupila jsem ještě jeden v Alze a i když skrz něj procházelo červené světlo, tak nefungoval, takže jsem ho musela vrátit a koupit nový, který už funguje bez nejmenšího problému.

@Jey nejsou to úplně chrastítka, mě tam nic neumřelo, fungují normálně a zvuk mají pro mé potřeby dostatečný, nijak mě zvuk neuráží, prostě hrají čistě a dokáží se pěkně rozvášnit, což v paneláku bylo na vystěhování od sousedů :-D Naštěstí v domečku to nikomu nevadí :-) Jinak jsem zkoušela nějaké staré reproduktory od hifi, které stálo před cca 20 lety 70k czk a přišlo mi, že je z nich zvuk takový plochý, nepříliš dynamický. Takže pojedu na geniusech dokud budou fungovat a až umřou, tak to vidím na Logitech Z906 nebo případného nástupce. Receiver kupovat nechci, určitě ne nějaký starý krám, když už tak ať umí moderní technologie (4k HDMI, AirPlay) a samozřejmě 5.1, což znamená nejen koupit receiver (nejlevnější nový cca 14k czk, fakt se mi tolik dávat nechce a kupovat starý používaný nechci) ale i repro a subwoofer, což by bylo dalších minimálně 20k czk což prostě nedám.

@Natural jak by to vyřešil USB switch? Repro USB nemají a připojení dvou zvukovek do jedněch repro by to nevyřešilo.
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak připojit dva zdroje do jednoho vstupu repro

Příspěvek od Natural »

Přesně tak, jak jsem to napsal :) Použít jednu zvukovku a tu přepínat tím switchem.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Jak připojit dva zdroje do jednoho vstupu repro

Příspěvek od Abby »

@Natural já tomu asi pořád nerozumím, jako že by jedna zvukovka byla připojena ke dvěma počítačům? A důvod? Jasně jsem na začátku psala, že mám v každém počítači vlastní zvukovku. Navíc ta krabička co psal @Atapi funguje bezvadně a dělá přesně to, co dělat má. Úplně nechápu, jak by USB switch mohl řešit jednu zvukovku na dvou počítačích, to by znamenalo, že bych musela kromě jiného neustále nastavovat výstup a stejně si nemyslím, že by to fungovalo. Každopádně vyřešené to je a funguje to bezvadně.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Jak připojit dva zdroje do jednoho vstupu repro

Příspěvek od Abby »

Tak ještě otevřu tohle téma. Ta krabička na dva optické vstupy s jedním analogovým výstupem fungovala bezvadně, ale předevčírem mi přestal hrát levý přední reproduktor resp. někdy hraje někdy ne, asi studený spoj, ale já to spravit neumím a ani v okolí nemám žádného bastlíře. Takže jsem koupila Logitech Z906, který má dva optické vstupy a oproti Geniusům je to úplně jiný level, za tu cenu se Logitech fakt vyplatí, hrají prostě skvěle (ano, studiovky a AV receiver by byl lepší, ale nestál by 6.5k czk a nebylo by to 5.1).

Ale zajímá mě jedna věc - přes optický výstup hraje roli použitý kodek resp. zvuková karta? Je přes optický výstup rozdíl mezi integrovaným Realtekem a třeba Sound Blaster X3? Protože když srovnám Sound Blaster Z v PC se Sound Blaster X3 na Macu, tak rozdíl v kvalitě zvuku neslyším a přes analog to slyšet bylo, že X3 je kvalitnější. Tak si říkám, jestli bych nemohla ušetřit PCI-E slot :-) Díky.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Jak připojit dva zdroje do jednoho vstupu repro

Příspěvek od Shaquille »

ITaci ti reknou, ze rozdil v optice neni zadny, ze jsou to stejne 0 a 1. Audiofilove ti reknou, ze tam rozdily jsou... Pro normalniho smrtelnika a Z906 je jedno, jestli mas pro pripojeni pres optiku integrovanou zvukovku, nebo jakoukoli jinou.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Odpovědět

Zpět na „Zvuk“