Mini recenze: ROG STRIX Z690-I GAMING WIFI

Základní desky firmy Asus.

Moderátor: Eddward

Odpovědět
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Mini recenze: ROG STRIX Z690-I GAMING WIFI

Příspěvek od python.p »

Mám tu pro vás představení malé základní desky, malé pouze fyzickými rozměry, ale velké co se týká výbavy.

ROG STRIX Z690-I GAMING WIFI
298408254_1242219436512438_3895854021331982477_n.jpg
Epesní krabička, ani na logo Intelu se nezapomnělo.

Nejdřív několik technických věcí a takové té obecné reklamštiny.

Intel® Z690 LGA 1700 ITX základní deska s PCIe® 5.0,
10+1 napájecí fáze, maximálně 105A
AI Overclocking - to se může hodit pro člověka, který neví, co a jak, moje skepse je dlouhodobá a poslední dobou se spíš než na hledání maximálního možného výkonu dívame na snížení spotřeby s co nejmenší ztrátou výkonu, kolikrát naopak není problém s lehkým UV získat nějaké body navíc. Více pak níže.
AI Cooling - bios si osahá to, jak váš chladič zvládá korigovat teploty, a pak podle toho nastaví TDP limity.
AI Networking,
WiFi 6E (802.11ax) pro lidi, co u desktopu preferují wifi.. prej takový blázni jsou no.
Intel® 2.5 Gb Ethernet, asi bych tady rád viděl 10Gb, ale furt lepší jak 1Gb.
dva M.2 slots s heatsinky a bejkplejty
dva Thunderbolt™ 4 USB Type-C®, to je užitečné a poslední dobou bych řekl, že i celkem fajn. Teda do doby, než začnete řešit power delivery, dasiy chain atd...
1x USB 3.2 Gen 2x2 Type-C
Aura Sync RGB lighting nesmí chybět.
ALC4080 with Savitech SV3H712 amplifier, along with DTS® Sound Unbound and Sonic Studio III. Nenechte se zmást tím, že to je integrovaná zvukovka..

Teď se mrkneme, kde co na desce je, to kdybyste náhodou nevěděli:

Výkon:
Obrázek
  • 1. CPU socket. Kdo by to byl čekal, že?
  • 2. 1 x PCIe 5.0 x16 SafeSlot (x16) natažený z CPU. :)
  • 3. špičkové napájení.
  • 4. 2x DDR5 DIMM samozřejmě dual channel. To by byla ostuda kdyby tomu tak nebylo.
  • 5.Nad tím je v sendviči 2x M.2 2242 až 2280, jeden čistě PCIe4.0 x4 a druhý kombinovaný se SATA. Za mě trošku rozporuplné řešení. U jiných Mini ITX desek se setkáme s druhým M.2 slotem na spodní straně desky, tam by se nějaké "datové" SSD jistě neupeklo. Tady se bohužel kvůli výšce a hlavně šířce nevleze NH-D15 ani menší NH-U12A, což je pro mě škoda.
Chlazení:
Obrázek
  • 1. Integrovaný IO shield s VRM chlazením, kde se ukrývá malinkatý ventilátor, na první pohled fakt není vidět, ale je tam.
  • 2. chlazení pro 2 m.2 disky včetně backplate.
  • 3. 2x 4pin, což je tak vše co je normálně dostupné... takže jeden AIO_pump a druhej CPU_fan.
  • 4. další, velmi těžce dostupný 4-pin PWM konektor. Pokud o desce uvažujete, zapiště si za uši, že do tohohle konektoru si chcete zapojit minimálně prodlužku, ať ji máte nachystanou, kdyby něco! :)
  • 5. Chladič chipsetu, kterej je zapadlej úplně dole, ale teploty jsou v normě a za celou dobu testování jsem tam neviděl více jak 65°C
Totální herní imerze... jojo jako fakt to tam tak prezentují. :D
Obrázek
  • 1. ALC 4080 + Savitech SV3H712 AMP, tedy zesilovač. Dokáže nakrmit i DT990 Pro 250ohm?
    amp.PNG
  • 2. 4pin Aura RGB
  • 3. 2x 3pin adresovatelný RGB... prostě bez RGB by to nešlo, žejo, to dá rozum. 8-P

Konektivita:
Obrázek

Ta je bohatá, opravdu bohatá na tak malou desku...
  • 1. 1 x HDMI®
    2. 2 x USB 2.0
    3. 1 x Intel I225-V 2.5Gb Ethernet
    4. 3 x USB 3.2 Gen 1
    5. 2 x Thunderbolt™ 4 USB Type-C® Ports
    6. 2 x USB 3.2 Gen 2
    7. Intel® Wi-Fi 6E
    8. BIOS FlashBack™
    9. Clear CMOS - ještě že je venku... hledat ho na osazené desce, no uf.
    10. 1x Optical S/PDIF OUT
    11. 3 x LED-illuminated Audio Jacks
    12. 2 x USB 3.2 Gen 1 Ports
    13. 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type-C® Port
    14. 4 x SATA 6Gb/s
    15. 2 x USB 2.0 Ports
Pokud by jste chtěli vidět reálné fotky, jsou k naleznutí dole v článku, jako odkaz na celé album.

TTak to bychom měli, teď se podíváme dál na věci, které podle mě stojí za zmínku. A to rozhodně to, že napájení desky je plně digitální, což spolu s chlazením a 10+1 fázemi dokáže krmit i i9-12900k,a to dloooouho, spíš budete mít problém těch 241W uchladit, než se strachovat o teploty VRM a to, jestli to throtluje.

Konektivita je taktéž výborná, 6x USB k tomu 2x ThunderBolt, to musí stačit každému, a jestli ne? Tak mi napište, co všechno zapojujete.

Pokud fakt patříte mezi lidi, kteří k PV připojují WiFi, tak Vás určitě potěší externí anténa a WiFi 6E.

Zajímá vás, jak je to s tím zvukem? Tak zvuk je hnán zesilovačem, viz výše, a pokud dokáže nakrmit s 384kHz i DT-990 Pro 250ohm, tak asi nebudou sluchátka, které by nedokázal nakrmit... Kvalita zvuku je příkladná, žádné ruchy ani při legendárním Intel XTU nejsou slyšet, takže musím smeknout pomyslný klobouk. Páč jsem ještě neměl v rukou desku, která by měla takhle kvalitní zvukový výstup.

Protože se na desku nevlezl klasický post displej, tak vedle 24 ATX konektoru najdete 4 ledky, které vám případně vyblikají možný problém.

Další velmi dobrá vlastnost je zabudovaný MemTest86, to je "nice to have feature", dovolím si říct, že ladění RAM tak nebylo nikdy snazší. Teda podle toho, co se týká testování stability. Pokud zabřednete do nastavování RAM, tak se tam utopíte... Páč tady na téhle desce můžete nastavit i ten poslední parametr RAM, na který si vzpomenete, nebo i ten, který jste doteď ani neznali - obrázky budou dole v galerii.

Příjemný bonus je 60 denní verze Aida64 Extreme, takže v prvních dnech, kdy si bude ladit novou sestavu, můžete sledovat vše myslitelné i nemyslitelné. A použít tak třeba dnes populární mini displeje k živému sledování všeho možného a nemožného.

Samozřejmostí je Armoury Crate, ve kterém máte "prodlouženou ruku do BIOSu" a můžete si tak pohodlně nastavovat od RGB přes stahování ovladačů, čtení novinek až po ovládání ventilátorů.

Teď by mělo být na řadě takovýto testování, jakože na téhle desce má tahle RAM o 2% lepší propustnost, že tenhle ten procesor na téhle desce jede o 102MHz rychleji, že USB jede o 1,2 MB/s pomaleji a že RGB bliká, jak má. Na rovinu říkám, že tohle mi přijde jako blbost. Pokud deska dokáže krmit i9k s 241W TDP v základu bez toho, aby VRM shořelo na popel.

Trocha toho testování:

Udělal jsem pár rychlých testů s i9-12900k + obyčejné 5200MHz Kingston 2x 8GB CPU je chlazeno 240mm AiO od CoolerMasteru, kde jsem provedl lehký upgrade za NF-P12 PWM. (To AiO má stejný chladící výkon jako legendární NH-D15, to je jen tak pro informaci.)

Testoval jsem klasický a léty prověřený Cinebench R20, oblíbený 7-zip a docela náročný HW Bot X265. Zásadní informace je ta, že deska byla schopná celou dobu dodávat potřebný výkon, jediné úzké místo je tradičně IHS, socket a jeho (ne)křivost. Za celou dobu nešly teploty VRM a PCH přes 65°C, což je na malou desku zavřenou v malé skříni slušný výsledek.
tabulka.png
VVýsledkem je to, že při plném povolení limitů, teda 241W, dochází k ThermalThrottlingu a omezení výkonu CPU. Osobně doporučuji nastavit něco kolem 180W, kdy není problém CPU tiše uchladit a zároveň je výkonová ztráta do 10%. Ano u CB je třeba výsledek horší, u 7-zip rozdíl zanedbatelný a stejně tak u HWBOT X265. Tohle je už na každém, jestli jde po top výkonu a má custom vodu a může CPU tlačit do nebeských výšek, anebo se spokojí s konzervativním nastavením, tichým PC a velkým výkonem u hraní her.

Custom OC je nastaveno na 175W short a 150W long duration a násobiče na 52x velká jádra malá na 40x, pak u hraní her například jede CPU na 5,2GHz celou dobu a není problém jej tiše uchladit.


Zapomněl jsem na obsah balení! Ten si můžete prohlédnout na obrázku níže, ale tak pro jistotu si to ještě vypíšeme.
  • "expander" na 2x SATA + front panel + audio + RGB
  • prodlužka na zapojení front panelu
  • rozdvojka na interní USB
  • 2x SATA, jeden z toho zahlej.
  • Wifi anténa
  • manuál
  • nálepky
  • klíčenka
  • stahovací pásky
  • náhradní zámek na M.2 disk
  • a to nejdůležitější na konec - DVD s ovladači, ano DVD s ovladači v 21. století... naschvál, kdy naposled jste instalovali ovladač z DVD? Vzpomenete si?
Plusy
+ robustní napájení
+ dostatek portů
+ integrovaný IO shield
+ zpevněné DIMM sloty, není to rozhodně nutnost, ale potěší
+ integrované chladiče pro M.2 disky
+ Wifi 6E

Mínusy
- díky chlazení M.2 nekompatibilní vzduchové chladiče. (jo, top deska, klidně pro i9k, tak kdo by na ty přímotopy od Intelu dával vzduch, že jo... nicméně si dovedu představit na tom postavit i mid end herní PC)
- ventilátorek na VRM, sice se spouští jen někdy, respektive si ho můžete nastavit, ale u velmi tiché sestavy ho můžou citlivější jedinci slyšet
- dementně umístěný konektor na CHA_FAN, který je po obsazení PCIe slotu takřka nedotknutelný...

Foto album výsledků:
https://ibb.co/album/0RZ2P1

Foto album desky:
https://ibb.co/album/Pzp37w

Foto album BIOSu:
https://ibb.co/album/cDgcXX


Závěrem jen podotknu, že pokud vás cokoliv zajímá, stačí napsat, a pokud to bude v mých silách, tak to můžu otestovat.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) python.p dne pát 12. srp 2022, 22:49, celkem upraveno 1 x.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Mini recenze: ROG STRIX Z690-I GAMING WIFI

Příspěvek od python.p »

Pro případ nečekaně velkého zájmu si sem hodím jeden rezervační post. :D
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Odpovědět

Zpět na „Asus“