128GB DDR5 RAM

Paměťové moduly DDR5 pro stolní PC i pro notebooky.
Odpovědět
Cunt
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. úno 2007

128GB DDR5 RAM

Příspěvek od Cunt »

Zdravím,

pořídil jsem si následující luxusní desku GIGABYTE Z690 AERO D (https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z6 ... -D-rev-1x/), která má dvoukanálový řadič DDR5 se čtyřmi sloty s avizovanou podporou až 128GB RAM:

Kód: Vybrat vše

Support for DDR5 6400(O.C.) / 6200(O.C.) / 6000(O.C.) / 5800(O.C.) / 5600(O.C.) / 5400(O.C.) / 5200(O.C.) / 4800 / 4000 MHz memory modules
4 x DDR5 DIMM sockets supporting up to 128 GB (32 GB single DIMM capacity) of system memory
Dual channel memory architecture
Support for ECC Un-buffered DIMM 1Rx8/2Rx8 memory modules (operate in non-ECC mode)
Support for non-ECC Un-buffered DIMM 1Rx8/2Rx8/1Rx16 memory modules
Support for Extreme Memory Profile (XMP) memory modules
Sháním do ní teď paměti (vím, bude to VELMI drahá sranda). Pokukoval jsem díky velmi dobré a letité zkušenosti s CORSAIREM po jejich dvou 64GB kitech (každý 2x32, tedy celkem 4x32) VENGEANCE s frekvencí 5600MHz a časováním C36 (nedá se sehnat) resp. C40.

Teď jsem do toho ale trošku více zabřednul a zjistil jsem, že to vlastně nebude až taková hitparáda a co jsem si zatím nastudoval na zahraničních overclockerských webech, tak 128GB na DDR5 je dnes prý s rozumnou frekvencí prakticky utopie a všichni doporučují DDR4 a nebo zůstat na 64GB.

Může mi do toho prosím někdo vnést více detailu?

Co jsem zatím zjistil, že pokud nemám čtyřkanálový řadič, automaticky při osazení čtyř modulů přijdu o významnou část rychlosti a dokonce prý údajně nepůjde ani zapnout XMP, takže bych z pamětí za 35k o papírové XMP frekvenci 5600 dostal maximálně base (což je nějakých 4000 u těchto Corsairů konkrétně) mínus ještě něco za to, že osadím oba sloty stejného kanálu, další mínus za to, že osadím všechny čtyři sloty na desce a dokonce ještě další mínus za dual-rank (single zatím nejde sehnat). Jsou tyto má zjištění správná a jak konkrétně se to dá vypočítat?

GIGABYTE přímo na webu ve svém memory support listu uvádí příklad:

Kód: Vybrat vše

* 2 DIMM: Supports one pair of modules inserted into the paired slots to enable Dual-Channel memory configuration. Install the modules into DDR5_A2, DDR5_B2 for best compatibility and performance.
* Speed dropping policy according to Intel processor specification (XMP disabled):
DDR5 4800 MHz speed drops down to 4400 MHz when 2 DIMMs of the same channel are populated e.g., DDR5_A1/ _A2. Please adjust your setup according to the recommendation above.
DDR5 4800 MHz speed drops down to 4000 MHz when 4 DIMMs are populated (1Rx8/ x16 modules).
DDR5 4800 MHz speed drops down to 3600 MHz when 4 DIMMs are populated (2Rx8/ x16 modules).
* When running XMP at DDR5 5000 MHz or higher, the system’s stability depends on the CPU’s capabilities.
* When enabling Dual-Channel mode with two or four memory modules, it is recommended that using the same capacity, brand, speed, and chips of memory modules.
* Memory modules listed as above is for reference only. Due to massive memory models in market, we can only verify some of them.
Mám se toho držet nebo jak zjistím (než to pochopitelně vyzkouším, tedy před koupí pamětí), na jaké frekvenci by mi paměti mohly stabilně šlapat? Co jsem tak četl, tak lidi z toho zatím vytáhli tak 2666 a 3600 byla naprostá rarita.

Vyplatí se vůbec investovat do vysokých frekvencí, resp. je ten frekvenční drop při tomto osazení absolutní (limit chipsetu) nebo nějakým způsobem relativní (limit desky) a tedy čím lepší desku mám a čím větší frekvenci na pamětích pořídím, tím víc z toho můžu vytřískat? A nebo se na to vykašlat a vzít cokoliv s max frekvencí 4800 a nejlepším časováním? Další možnost je také vzít přesně tento uvedený kit pouze v jednom kuse, spokojit se zatím s 64GB a vyčkat. Někde jsem totiž četl, že řešením budou reálné 128GB kity, ale jak toto ovlivní a budou v dohledné době vůbec? A poznám vůbec reálně rozdíl výkonu v rychlosti? Jde mi opravdu hlavně o kapacitu. Aktuálně mám 32GB RAM a je to žalostně málo.

Děkuji.
Case: BITFENIX Shinobi, Supply: Corsair HX1000i@1000W, MB: GIGABYTE Z68X-UD7-B3, CPU: Intel Core i7 2600K ~ 3,4 GHz, RAM: Corsair Vengeance Pro ~ 1600MHz CL 9-9-9-24 (32GB), GPU: GIGABYTE nVidia GTX 1060 OC ~ 1582MHz/8008MHz (3GB), Sound: CREATIVE Sound Blaster X-Fi Elite Pro - 64MB X-RAM, HDD: 12x Seagate (10 + 10 + 10 + 10 + 6 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 0,5 + 0,25) TB, 1x Intel (250GB)
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: 128GB DDR5 RAM

Příspěvek od Dithius »

Tak na tohle ti nikdo neodpovi.
predpokladam ze vzit 2x32 GB nastavit bios a to na tvrde a zvysene hodnoty napeti casovani a nizsi frekvence je asi prvni krok.
Pak dodat dalsi 2x4GB na danem nastaveni a testovat, a testovat, a testovat.

ja bych prave kvuli tomu, ze stabilita musi u takove kapacity byt na prvnim miste prave koupil asi o dost levnejsi RAM>
https://www.mironet.cz/kingston-fury-be ... +dp507831/

2x ten kit. Proste DDR5 se nevzplati investovat vysoke Frekvence nizke letance... je to o uceni se vzladit pameti.
S 128 GB v early stagi DDR5 proste vice neudelas... spise nize.

Ale nemusis uvazovat o te desce jako o zbytecne investici... s jinou deskou bys mel o dost vice problemu.
Dale Casual kingstony jsou prvni Ramky po kterych vyrobci pujdou a budou ladit kompatibilitu protoze logicky to je value rada kde stabilita bude nahanena nejdrive.

Corsairy a podobne "prestyzni znacky" bych u takove kapacity vynechal.
Dale bych chtel poznamenat ze Value DDR5 G.Skilly jde taky slusne tunit.

jinak buildzoid mel video o tom neinvestovat zbytecne do DDR5 vysokofrekvencnich kitu. podival bych se tam.
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: 128GB DDR5 RAM

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já ti na to zejtra napíšu teď už nemam čas, ale rozhodne proboha nezvyšovat napětí. Chjo. Nyní ve zkratce, ano půjde to a očekávej cca 4,6-5,2Ghz v případě použití decentních čipů (Microny) ale pokud ti jde o kapacitu a nechceš jít do AM5 tak 128GB je dnes u Intelu lepší postavit na DDR4 varinatě desky. Vyjde tě to levněji a výkon bude podobnej + mnohem méně boje a problémů. U DDR4 je realitvě easy koupit základní 3200SPD moduly a ocnout je na 3,6 i v 128GB quad-rank modu. Latence nebudou žádná hitparáda ale na to kolik je to RAM to pojede fajn.
Cunt
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. úno 2007

Re: 128GB DDR5 RAM

Příspěvek od Cunt »

Právěže moc času s tím ztrácet nechci a už vůbec ne zjistit, že mi koupené paměti třeba nepojedou vůbec. Proto se ptám takhle z voleje, abych DDR5 víc pochopil, skutečně je to tam všechno dost jiné oproti DDR4, ale já si tuhle konkrétní desku vybíral opravdu dlouho, už jí mám a papírově jsem z ní nadšen a i objektivně posbírala spoustu ocenění, snad dokonce i deska roku v testu nějakého serveru. Ale na pamětech klidně nějaký kompromis udělám.

Moje aktuální motivace je dosáhnout 128GB na DDR5 právě s touto deskou. Aktuálně mám 32GB a je to žalostně málo. Ale stále jsem ochoten se nechat přesvědčit, že prozatím zůstanu na 64GB, kde bych měl krásně dosáhnout i 5600 pomocí XMP (nebo je i zde nějaký zádrhel? žiju v domnění, že pokud se v OC nevrtám manuálně a použiju výrobcem předpřipravenej profile, mělo by to šlapat minimálně na tom, co uvádí na krabičce) a v budoucnu koupit něco lepšího. Ale bude vůbec nějaké budoucno? Co jiného se může změnit kromě single rank pamětí na trhu a případně nějaká budoucí optimalizace BIOSu? Čtyřkanálový řadič ta deska prostě nemá a mít nebude.

A pokud jiný paměti tak jaký? Kingston popravdě fakt nemám rád. 14 let jedu jen Corsairy (a pokud se nepletu, Corsair zrovna staví z Micronů), předtím jsem používal ADATA. Nicméně na Amazonu je zrovna 41% sleva na ty Corsairy https://www.amazon.com/Corsair-Vengeanc ... B09WN2H42Y a dva kity včetně dopravy a cla vyjdou na nějakých 730USD což není zas o tolik víc a s tou slevou vlastně i paradoxně levnější než mnohem pomalejší Corsairy. Furt totiž nevím, jak je to s tou relativitou rychlosti a funkčností XMP při čtyřech modulech.

Teď jsem našel něco na Redditu, že to nějakej maník rozjel na dost podobné GIGABYTE desce s prakticky identickými Corsairy na 4800, ale zase někdo další mu tam psal, že mu to nejelo vůbec.

Taky jsem našel tento článek https://www.anandtech.com/show/16959/in ... mber-4th/4 s tabulkou, podle které to chápu tak, že v dané konfiguraci 2SPC/2DPC/2R Intel garantuje 3600. Ale proč to má někdo stabilní max na 2666 nebo to někomu nejde vůbec mi je záhada. Samé neurčité informace. To za ten +/- rok co je architektura na trhu s tím nikdo víc neexperimentoval?
Case: BITFENIX Shinobi, Supply: Corsair HX1000i@1000W, MB: GIGABYTE Z68X-UD7-B3, CPU: Intel Core i7 2600K ~ 3,4 GHz, RAM: Corsair Vengeance Pro ~ 1600MHz CL 9-9-9-24 (32GB), GPU: GIGABYTE nVidia GTX 1060 OC ~ 1582MHz/8008MHz (3GB), Sound: CREATIVE Sound Blaster X-Fi Elite Pro - 64MB X-RAM, HDD: 12x Seagate (10 + 10 + 10 + 10 + 6 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 0,5 + 0,25) TB, 1x Intel (250GB)
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: 128GB DDR5 RAM

Příspěvek od python.p »

128GB RAM není úplně běžné v tomhle segmentu...

A nemůžeš chtít aby to jelo rychle i u AMD s 5900X a 128GB RAM z QVL nejedou na frekvenci z DOCP a musí jít na stock, páč jinak to sem tam vyhodí chybu.

128GB RAM je prostě bohužel zatím výsadou spíš HEDT...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: 128GB DDR5 RAM

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Už dávno ne. 128GB sázim na spoustu kompů a pokud se použijou decentní RAM je to easy v pohodě a je možné i OC.

Tyhle moduly jsou ideální:

https://www.czc.cz/crucial-32gb-ddr4-32 ... 11/produkt

Člověk má jistotu že dostane Micron čipy co nezatěžujou moc řadič a dostávám se s nima easy na 3600 s 1T commandrate, což je při quad-ranku celkem klobouk dolu.


U DDR5 je to složitější. Největší problém je v tom že DDR5 díky větším frekvencím jsou mohem náchylnější na rušení na sběrnici. Tzn fyzicá přítomnost více než 1 modulu na kanál citelně srazí dosahované frekvence. Latence ale stále mohou být ok.

Zásadní je.

1. Mít fajn čipy a moduly (opět bych se držel Micronu, ne Hynix pls).
2. Nezvedat voltáž samotnejm RAM, to nedává žádnej smysl a ničemu to nepomůže, bottleneck nejsou RAM ale controller v CPU. Tomu možná lehce zvednout kdyby to pomohlo, jsme ale spíš proti.
3. Nekupovat žádné drahé OC/CMP kity. Vůbec bych nekupoal kity. Koupil bych standardní SPD moduly se standard voltáží.

Třeba tohle:

https://www.czc.cz/crucial-32gb-ddr5-48 ... 69/produkt

Výrobci u 4 modulů garatujou pouze 3600Mhz, to ale garantujou, v praxi člověk skončí pravděpodobně někde kolem 4800-5400 dle toho jak dobrej chytne řadič a tak. Jakmile si člověk odhalí stable frekvenci tak pak může dál utahovat latence protože ty většuino ujdou celkmem dolu i když dannej setup už je na limitu co se týká frekvencí. Chce to prostě trochu ručního ladění pokud člověk chce solidní výkon a zároveň kapacitu.

Pro ispiraci doporučuji shlédnout třeba:

https://www.youtube.com/watch?v=zIPmtEJU-gs

Je to 4x16 ale u DDR5 jde hlavně o počet slotů. Ranky a jejich kapacita hrajou malou roli.

Je to celkem smutné že na trhu jsou zatím max 32GB moduly když DDR5 maj UDIMM kapacitu až 128GB ale na toto téma už jsem se nanadával dost. Dokud se neobjeví 64GB moduly, tak u LGA1700 pokud člověk chce 128GB RAM tak je lepší to postavit na DDR4. Pojede to fajn a v sync 1:1 režimu controlleru.
Cunt
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. úno 2007

Re: 128GB DDR5 RAM

Příspěvek od Cunt »

DOC_ZENITH píše: čtv 22. zář 2022, 09:49 1. Mít fajn čipy a moduly (opět bych se držel Micronu, ne Hynix pls).
2. Nezvedat voltáž samotnejm RAM, to nedává žádnej smysl a ničemu to nepomůže, bottleneck nejsou RAM ale controller v CPU. Tomu možná lehce zvednout kdyby to pomohlo, jsme ale spíš proti.
3. Nekupovat žádné drahé OC/CMP kity. Vůbec bych nekupoal kity. Koupil bych standardní SPD moduly se standard voltáží.
Super díky za odpovědi. Takže ty Corsairy jsou definitivně špatný i když maj Micron chipy? Je to díky tomu, že je výrobce přetaktoval nebo je to "jen zbytečné připlácet za značku", když to poběží i na zmíněných Crucialech? Protože to co doporučuješ je cca 4x7 a jsem v tom za 28k jen na pamětech. Zatímco ty dva Corsair kity ve slevě za 730USD je cca 18k což je VELIKEJ rozdíl.

A jak moc hraje rozdíl kit VS samotný modul? Někde jsem ještě četl sad-story, že u DDR5 může být problém naopak v tom, že i když koupím dva identické kity, paměti si prostě "nesednou" kvůli nekompatibilním modulům a nejde to rozject. Že prej někdo kvůli tomu z Amazonu kupoval a vracel asi 4 kity, než našel optimální kombinaci konkrétních kusů modulů. To jako vážně? Až tak moc citlivý to je? Protože tvou optikou bych měl kombinatoriku ještě složitější, najít čtyři standalone kousky, co budou spolupracovat.

Takže se ptám znovu a explicitně. Pokud to tam nastřílím bez OC, měl bych mít bez problémů stabilních 3600 co garantuje Intel? V opačném případě vadné kusy, příp. desku? A z toho co popisuješ jsem pochopil, že vejš se nedostanu bez manuálního tunění a rozhodně to není při čtyřech modulech jen o loadnutí XMP profilu. Já se v tom právě moc vrtat nechci, nejsem overclocker. Chci to mít bezpečně stabilní, ale zase zbytečně nepromarnit podstatný výkon. 4800 by mi bohatě stačilo, asi bych žil i s 3600, furt to bude nebe a dudy oproti tomu co mám teď na DDR3.

Ale připomněl jsi ještě hodně zajímavou variantu, kterou jsem opomněl. A tou je 128GB dual-channel kit 2x64GB. To by vlastně bylo úplně nejlepší řešení, ale jsou nějaké zprávy kdy toto očekávat a zda vůbec a za jaké ceny? Protože v tomto světle by možná dávalo smysl zůstat teď dočasně u 2x32GB s vyšší frekvencí a na víc paměti na stejné frekvenci si prostě počkat. Otázkou je právě čas a o kolik to bude dražší.
Case: BITFENIX Shinobi, Supply: Corsair HX1000i@1000W, MB: GIGABYTE Z68X-UD7-B3, CPU: Intel Core i7 2600K ~ 3,4 GHz, RAM: Corsair Vengeance Pro ~ 1600MHz CL 9-9-9-24 (32GB), GPU: GIGABYTE nVidia GTX 1060 OC ~ 1582MHz/8008MHz (3GB), Sound: CREATIVE Sound Blaster X-Fi Elite Pro - 64MB X-RAM, HDD: 12x Seagate (10 + 10 + 10 + 10 + 6 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 0,5 + 0,25) TB, 1x Intel (250GB)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: 128GB DDR5 RAM

Příspěvek od DOC_ZENITH »

A jak moc hraje rozdíl kit VS samotný modul?
Žádnej. Akorát u kitu máš záruku že spolu poběží v dualu.

Jako takhle, ten Corsair třeba, Corsair paměti nedělá, prostě skoupí co může, testne to na určité XMP/EXPO takty a tak to prodá. Problém tedy je že člověk neví co kupuje a pod stejnym modelem za půl roku třeba koupíš úplně jiné RAM. Pokud jseš si jisej že dostaneš microy tak si klidně kup Corsair.

A ano jsou to nehorázný prachy za něco co nakonec bude underclocked prdítko no. Proto kdo chce na mainstreamu 128GB tak u Intelu je to prostě zatim DDR4 cesta. Uvidíme jak na tom bbude ZEN4 controller při 4 modulech, hned to zkusim až launchne.
Cunt
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. úno 2007

Re: 128GB DDR5 RAM

Příspěvek od Cunt »

Proto mi přijde bezpečnější a vždy jsem to dělal tak, že jsem kupoval dva kity než čtyři kusy.

Aha, tak teď už mi docvakl i ten issue s tím, že někdo střídal spoustu kitů, než "to sedlo". Určitě šlo o nějakého podobného výrobce jako Corsair, kde se mohlo stát, že ne všechny kity měly stejné chipy.

Bude to asi vabank. Stále si pročítám oficiální memory support list ke své desce: https://www.gigabyte.com/Motherboard/Z6 ... ort-memsup, kde to statisticky vypadá, že Micron je použit jen na nižší frekvence a nebo na vyšší kapacitu. Zbytek je Samsung nebo Hynix. Ale 5600 v seznamu chybí a 5200 je tam jenom v Dominator variantě se zbytečnejma svítítkama navíc. Tam ale je zase uvedeno "Micron A", což nevím co znamená a jaký je rozdíl, když všude jinde je uveden jen "Micron". Co mě taky zaráží, tak GIGABYTE nemá prakticky u žádných pamětí zaškrtnutou podporu 4 modulů, ze 32GB vlastně jen u toho modelu, cos mi nabídl ty, takže se asi fakt vyznáš. :-)

No ale teď ještě k tomu, když to risknu, jak to vlastně zjistím, co mám za chipy? Kdybych to osadil a změřil přes CPU-Z nebo chtěl zkoumat popisek chipu pod chladičem, v obou případech to musím rozbalit a to mi pak už přece nevezmou zpátky na výměnu. Achjo.
Case: BITFENIX Shinobi, Supply: Corsair HX1000i@1000W, MB: GIGABYTE Z68X-UD7-B3, CPU: Intel Core i7 2600K ~ 3,4 GHz, RAM: Corsair Vengeance Pro ~ 1600MHz CL 9-9-9-24 (32GB), GPU: GIGABYTE nVidia GTX 1060 OC ~ 1582MHz/8008MHz (3GB), Sound: CREATIVE Sound Blaster X-Fi Elite Pro - 64MB X-RAM, HDD: 12x Seagate (10 + 10 + 10 + 10 + 6 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 0,5 + 0,25) TB, 1x Intel (250GB)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: 128GB DDR5 RAM

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nevim ještě jak je to u DDR5, ale u DDR4 poslední roky platilo že Microny jsou easy pro řadič, dobrá komaptibilita, 1T CMD i u quad-ranku, ňéké to OC ale nedávaly moc nízké latence. Samsungy byly naopak dobrý na stahování latencí a maximální OC a maximální dosažitelnej výkon. Člověk ale často musel ject 2T už i se 2 moduly a pro 4 moduly to byla extrémní zátěž na řadič a bylo lepší jít cestou Micronu. Hynix byl celkem shit a doporučoval jsem se mu vyhnout, měl spíš to horší z obou světů a k tomu nic moc OC.
Cunt
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. úno 2007

Re: 128GB DDR5 RAM

Příspěvek od Cunt »

Jo takhle. Zrovna jsem se chtěl zeptat, jak znatelné ty rozdíly ve výrobci jsou. Protože třeba u aktuálních DDR3 Corsairů mi CPU-Z neukáže nic, musel bych to rozebrat, takže netuším, na jakých chipech jedu. Myslel jsem, že Samsung / Hynix (obecně ty firmy taky tolik nemusím, ale to je spíš póza), mají nějaké výrazné omezení, které by mi způsobilo velké problémy, až nefunkčnost. Pokud jde ale jen o zkušenost a ještě z DDR4, asi to riziko nebude tak veliké.

Z toho co popisuješ mi ale vychází, že neudělám chybu s žádným výrobcem, protože overclocker nejsem a půjdu cestou nejmenšího odporu a tedy uspokojivého stabilního výkonu.

Pokud tě to nezdržuje a máš ještě čas (hodně mi zatím pomáháš), můžeš prosím nastínit reálné pozorovatelné výhody nižšího Command Rate, co uvádíš? Stejně jako tebou uváděná "větší zátěž pro řadič"? Co si pod tím představit? Já doteď žil v domnění, že co se citelného výkonu týče, vždy je lepší si připlatit za co nejmenší časování a dát mu přednost před o fous vyšší frekvencí, že ten výkon bude prostě lepší. Ale pod pojmem časování si představím jen CL. Další parametry jako tRCD, tRP, tRAS, tRFC a tebou zmiňované CR jsem nikdy neřešil.

Díky.
Case: BITFENIX Shinobi, Supply: Corsair HX1000i@1000W, MB: GIGABYTE Z68X-UD7-B3, CPU: Intel Core i7 2600K ~ 3,4 GHz, RAM: Corsair Vengeance Pro ~ 1600MHz CL 9-9-9-24 (32GB), GPU: GIGABYTE nVidia GTX 1060 OC ~ 1582MHz/8008MHz (3GB), Sound: CREATIVE Sound Blaster X-Fi Elite Pro - 64MB X-RAM, HDD: 12x Seagate (10 + 10 + 10 + 10 + 6 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 0,5 + 0,25) TB, 1x Intel (250GB)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: 128GB DDR5 RAM

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Menší commandrate = menší latence = lepší výkon (hlavně v hrách) je to jen jedna z latencí, v praxi to má podobnej vliv jako třeba CL.

Co jsi si z toho měl v praxi vzít je že u DDR5 bude vše o controlleru a Microny jsem doporučil právě pro menší load na controller ala možná se dostaneš výše. Chápej to tak že u 4 modulů je u DDR5 vše nad 3600 overclock, takže ty v praxi taktovat budeš, i když paměti jako takový můžou mít klidně underclock, bude to OC pro řadič v CPU a čím méně náročné čipy mu naložíš tím vejš ti to poběží.
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: 128GB DDR5 RAM

Příspěvek od dexterav »

vela štastia zo 4 modulmy DDR5 :)
hlavne ak chceš vyššie takty
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
TomasX
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. říj 2022

Re: 128GB DDR5 RAM

Příspěvek od TomasX »

Při téhle velikosti paměti (pokud to má být na nějakou aspoň trochu seriózní práci)
bych uvažoval vyhradně o ECC pamětech.
A to je ještě trochu komplikovanější úloha a ten MB to podle popisu neumí.

ECC single bit error rate:
"This converts into an average of one single-bit-error every 14 to 40 hours per Gigabit of DRAM."
https://www.intelligentmemory.com/suppo ... errors.php
Na práci mi to přijde docela dost. Na hry to může být fuk.
Cunt
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. úno 2007

Re: 128GB DDR5 RAM

Příspěvek od Cunt »

Díky za další zajímavý postřeh do diskuze, o kterém jsem doteď neměl ani tušení. O ECC vím (ale většina běžných desktopových desek ho neumí) a vždy jsem myslel, že se chyba v paměti může vyskytnout tak maximálně jednou do roka, což sice zamrzí, ale nejde-li o kritický server, je to vlastně jedno. Že je ale pravděpodobnost takhle vysoká je pro mě naprosto zarážející a neslučitelná se zkušenostmi. (Vím moc dobře, co způsobují chyby v pamětech. Od zcela iracionálních chyb v programech, přes pády aplikací, až po BSODčko a čus... Vše jsem zažil.) Ale v aktuální konfiguraci (viz podpis) provozuji svůj počítač reálně 24/7 po dobu 10 let (s uptimem v řádech měsíců, rekord mám asi 14 měsíců bez restartu) a NIKDY jsem se (až na výše popsané období, které jsem vyřešil reklamací a výměnou všech modulů) s žádnou podobnou chybou nesetkal. Pokud by statistika v článku, na který odkazuješ byla odpovídající, zažíval bych problémy každý týden.

Možná to moderátoři označí za OT a přesunou jinam, možná ne. Sice to k původní otázce nepatří, ale rozhodně je to adekvátní k názvu tématu tohoto vlákna a budu rád za další příspěvky do diskuze k tomuto novému postřehu.

Jinak paměti jsem koupil zatím tyto: https://www.alza.cz/corsair-64gb-kit-dd ... 175699.htm (2x). Poměrem cena/výkon v aktuální slevě to vycházelo nejlíp a v případě nekompatibility se to bude v CZ obchodě mnohem lépe vracet než přes Amazon. Ale čeká se na ně minimálně 14 dní, takže počítám, že k reálným výsledkům se dostanu tak za měsíc. Ale určitě sem pak napíšu, zda a jak to bude chodit.
Case: BITFENIX Shinobi, Supply: Corsair HX1000i@1000W, MB: GIGABYTE Z68X-UD7-B3, CPU: Intel Core i7 2600K ~ 3,4 GHz, RAM: Corsair Vengeance Pro ~ 1600MHz CL 9-9-9-24 (32GB), GPU: GIGABYTE nVidia GTX 1060 OC ~ 1582MHz/8008MHz (3GB), Sound: CREATIVE Sound Blaster X-Fi Elite Pro - 64MB X-RAM, HDD: 12x Seagate (10 + 10 + 10 + 10 + 6 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 0,5 + 0,25) TB, 1x Intel (250GB)
TomasX
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. říj 2022

Re: 128GB DDR5 RAM

Příspěvek od TomasX »

Záleží na tom co se provozuje.
Spousta chyb může nastat v části paměti co se zrovna nepoužívá nebo se to neprojeví.
Na BSOD by se to muselo trefit někam do kritické části kernelu (relativně malý kousek paměti) a i tam se z chyby umí často OS zotavit sám.
Někdy to opraví nějaká další SW vrstva a ani to tom nevíte. Občas to ale může způsobit nepřijemnou škodu.

Té statistice bych věřil. Na serverech kde je pamět plná důležitých dat se nic jiného než ECC roky nepoužívá.
Když si projdete specifikace procesorů tak dnes mají i L1,L2,L3 cache také ECC.

Proto také mají DDR5 ECC vnitřně na chipu - protože ta chybovost (se zmenšováním výrobních procesů a nárůstem velikosti paměti) nejspíš začala být neúnosná.
(Vnitřní ECC ale neřeší chybu na signálové cestě od paměti k procesoru)

Na běžný uživatelský provoz bych to neřešil.
Na práci už je to k úvaze jestli se člověk spolehne na on-die ECC u DDR5 nebo chce vyšší spolehlivost s "pravým" ECC.
Maor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. bře 2010

Re: 128GB DDR5 RAM

Příspěvek od Maor »

@TomasX: Ta studie na serverech googlu je z doby DDR2, našel jsem i něco novějšího na DDR3 a všude je závěr takový, že největší pravděpodobnost poškození dat je díky bit-flipu v DRAM. Další méně časté poškození dat je způsobeno smrtí DIMMu, CPU nebo MB a až pak chybou na sběrnici.
Na AM4 jsem za cca 2roky provozu žádnou chybu díky ECC nezachytil, tudíž u DDR5 na EUDIMM budu kašlat a pro klid mi stačí vědět, že tam je on-die-ECC.
Podle mě se EUDIMM nevyplatí, protože ty chyby, proti kterým má chránit nastávají o řád méně často, jak selhání desky nebo zdroje.
Odpovědět

Zpět na „DDR5“