Gigabyte Z390 M Gaming problikne a nenastartuje.

Základní desky firmy Gigabyte.

Moderátor: Eddward

Odpovědět
bjan
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. lis 2006

Gigabyte Z390 M Gaming problikne a nenastartuje.

Příspěvek od bjan »

Prosím, měl byste někdo tip?
Mám úplně holou instalaci, pouze deska, cpu i5-9600K a jeden ventilátor. Zapojen ATX 24pin, a ATX 12V 8pin. Vše ostatní odpojeno, včetně RAM a nVME. Deska venku z počítače. Reset CMOS jsem již provedl. Chladič mám jen položený s pastou na CPU (někde na netu jsem četl týpka, kterému přesně tato deska nefungovala s backplate CM Hyper 212, který mám (i když mi to přijde nesmysl). Když zapnu, tak pouze problikne modrá LED po I/O shieldem, jemně se pootočí ventilátor a nic, vůbec nenaběhne.
Desku jsem koupil zde: https://aukro.cz/zakladni-deska-gigabyt ... 7003443555.

Napadly mě dvě možnosti, ale nemám je jak ověřit:

- deska možná má starší BIOS, balení je z 26.4.2019, i5-9600K bylo představeno Q4/2018. Možné ale je, že při prodeji tam nebyl aktuální BIOS, nicméně nic z 8 rady tu nemám. Otázka: chovala by se takhle deska při instalaci CPU, které nezná?

- slabý zdroj. Mám Cooler Master 400W, v návodu k desce je min 550W. Nicméně zdroj předtím bez problémů zvládal MSI Z370 PC Pro, GTX 1070 Ti, atd. Nicméně MSI zřejmě nemělo robustnější napájecí kaskádu jako Gigabyte. I když ani tady není top, to chápu.

Napadá Vás, čím ještě by to mohlo být? Budu rád za tipy, pokud jste se s tím potkali. Než koupím nový zdroj...
Core i5-9600K, 32GB, GTX 1070 Ti, 256GB NVME, Windows 10 Pro
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Gigabyte Z390 M Gaming problikne a nenastartuje.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Takhle se chová systém kterej má vadnej zdroj a nebo zkrat. To cuknutí a okamžitej shutdown indikuje že zdroj okamžitě vypnul protože detekoval zkrat.

Nejčastěji to u boardů bejvá odpálená VRM a jeden z mosfetů ve zkratu. Pokud máš multimetr můžeš zkusit jestli CPU napájecí konektor nemá +12v a zemi ve zkratu, pokud ano, je to jasné.
bjan
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. lis 2006

Re: Gigabyte Z390 M Gaming problikne a nenastartuje.

Příspěvek od bjan »

Díky moc za odpověď. Žel multimetr nemám, i je to již nad mé dovednosti. Nejspíše dám desku na Aukro a poctivě napíšu, co s tím je.. Pro někoho, kdo to umí zkontrolovat a opravit, to třeba za 100 Kč bude výhodná nabídka.
Možná ještě zkusím sehnat jiný zdroj na zkoušku.
Core i5-9600K, 32GB, GTX 1070 Ti, 256GB NVME, Windows 10 Pro
bjan
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. lis 2006

Re: Gigabyte Z390 M Gaming problikne a nenastartuje.

Příspěvek od bjan »

Tak to uklízím a ještě koukám na patici, můžou zkrat způsobit zohýbané piny? https://ibb.co/9qSDzvy
Vím jak je to choulostivé a určitě jsem to neudělal já, s1151 neinstaluji poprvé..
Lépe to nevyfotim iPhone SE má zoufalý foťák sorry.
Core i5-9600K, 32GB, GTX 1070 Ti, 256GB NVME, Windows 10 Pro
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Gigabyte Z390 M Gaming problikne a nenastartuje.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jistě že můžou, můžeš si i odrovnat CPU když budeš mít velkou smůlu s spojí se ti ňákej napájecí s datovym, tohle jsou dost zdevastované piny, toho jsi si doteď nevšimnul nebo se ti to povedlo teď způsobit?
bjan
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 06. lis 2006

Re: Gigabyte Z390 M Gaming problikne a nenastartuje.

Příspěvek od bjan »

Nevšimnul jsem si :-(. A koukám, že už v původní aukci to bylo trochu vidět. :-( No nic no.. Musím dávat větší pozor co kupuji.
... A on tam ještě psal "viz netčené piny na poslední fotce" :-o
Core i5-9600K, 32GB, GTX 1070 Ti, 256GB NVME, Windows 10 Pro
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Gigabyte Z390 M Gaming problikne a nenastartuje.

Příspěvek od DOC_ZENITH »

To je blbý no, kontrolovat kontrolovat, koupil jsi to v Lednu tzn teď už s tim nic neuděláš, good luck při pokusu to narovnat.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Gigabyte Z390 M Gaming problikne a nenastartuje.

Příspěvek od Jey »

Ono to může být způsobeno těmi piny, nebo i něčím jiným, tzn. že jsou ohnuté, např. aby zakryly kompletní nefunkčnost desky. Teoreticky se ti může podařit je narovnat, ideálně použít stolní lupu a doufat, že to bylo těmi piny. To poškození je docela výrazné, já tam vidím 3, možná 5 pinů ohnutých. Přeji hodně štěstí.
Odpovědět

Zpět na „Gigabyte“