Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Dorazil druhý Tillamook SL2Z4 takže jsem si dal pokračování viewtopic.php?p=9694813#p9694813

Tentokrát jsem provedl mod pro zprovoznění L2 cache + další k nastavení 4x násobiče. To jsem následně zkombinoval s testovací deskou GA-5AA na max stabilním FSB s L2 (tedy 115 x 4):
Obrázek

Už to bylo za sweet spotem, takže CPU bylo stabilní až s 2,4 V. Výkon potom nepřekvapivě odpovídá cca dvojnásobku klasického MMX 233 (a tedy K6-2/III na podobném taktu pro "nemultimediální" úlohy):
Obrázek
Obrázek

Mod na násobič ho bohužel fixuje na 4x, takže jsem ho zase dal pryč (i vzhledem k OC potenciálu daného kusu). 3,5x s vyšší FSB bohatě stačí a mělo by na to stačit zhruba 2,1 - 2,2 V.

Ještě obligátně Quake:

Kód: Vybrat vše

Intel Pentium Embedded MMX 266 MHz SL2Z4 @ 460 MHz, 2.4V

Quake v1.08 (DOS)
timedemo demo3 (-nosound -nocdaudio)

320x200 - 91.4 fps
640x480 - 28.2 fps
SledgeHV
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2020
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od SledgeHV »

Mám na shopu novou placku, co by se vám mohla líbit ;)
https://www.1701.cz/produkt/placka-odznak-3dfx/

A delší dobu uvažuju nad motivem pro podložku pod myš, ale nějak to nemůžu trefit. Obecně by mělo jít o to rané akcelerované 3D z druhé půlky devadesátek, ideálně 3dfx. Snažil jsem se čerpat inspiraci z dobových reklam v tisku a krabic s kartami, ale zrovna 3dfx nic moc, ty jejich "ksichty s očima" mi moc nosné nepřijdou. Nějaké nápady? :)
high-voltage.cz - staré hry, hry pro DOS, retrogaming
1701.cz - retro podložky pod myš, hrnky, podtácky, placky, samolepky
Hlavní PC: Intel Core i5 3570, 16GB DDR3, GeForce 750Ti, Windows 10
Retro PC: Intel Pentium 3 1GHz, 256MB RAM, GeForce4 MX440, ISA zvuk ES1868, Win98/DOS
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

3000,- za TNT2 Ultra......... od Inno3D ! Whaaaat ?
https://aukro.cz/graficka-karta-nvidia- ... 7017866211

//
Heh tak ten prihoz na 3k si nechal ten sasek, ktery to prihodil, zrusit.
Obrázek
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Kua, zasrany Presler (Pentium D 925) mi odpalil MSI P7N SLI Plat. Nenazrany dvoujadrovy hovado s 4M cache jsem chtel otestovat. Mam tri kousky a deska by ho mela zvladat, ale proste to rozpalovalo VRM na desce do bela bez ohledu na kus, az to VRM proste vzdalo, deska se vypla a uz nejde zapnout. :roll: No mam tyhle desky dalsi dve, taky me to nejak extra nesere a tahle byla za par fufniku, ale i tak. Na tyhle dvoujadrovy P4 si clovek musi dat bacha.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Proč tam ten krám vůbec zapojuješ nestojí to za to. Ono, paradoxně jde zde taky velká kusovost. Nedávno jsem se dostal k jednomu Prescottu 2M tušimnže 3,4Ghz a ten CPU je naprosto studenej. Asi jsem chytil ňákej boží koušek ale C2D E4600 topí více.

Přitom pár let dozadu jsem měl jinej kousek kterej topil tak moc že se na něm box rozpálil že to začalo smrdět. Pokud člověk chytne něco takového a ještě 2 jádro tak puff no. Neriskoval bych ty boardy a ten CPU nechal v šupleti.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Chtel jsem jen kratky test CPU, abych si ho odskrtl ze seznamu, mam 3 kousky a proste deska nedala aspon na test ani jeden. Se prehrivali CPU i VRM a zacalo to uz i "vonet". U tretiho kusu a pokusu to vzdala deska uplne. U napajeni desky se rozpalovali ty tri hlavni kondenzatory s okolim. Asi zkusim ty tri kondiky vymenit zda deska nenaskoci, ale jestli tam nekde doslo k prurazu tak asi konec. Bych nerekl, ze to tahle deska neda.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tohle bude mosfet, ne kondík. Taky to mohlo killnout ten CPU jde o to jestli chcípnul do stavu short to ground a nebo do stavu propouštim 12v že. Teoreticky by šel vyměnit a pokud je ve zkratu tak by i šlo zjistit kterej to je. Když se to nepovede multimetrem a zkratoval by celou sběrnici, tak jde do 4-pinu pustit nízkou voltáž, třeba 1v, a více A a on se začne hřát a thermal kamerou či alkoholem jej pak odhalíš kterej to je.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Ja mam tyhle desky dalsi dve v rezerve, proto jsem mohl tuhle klidne obetovat, takze nejaky velky laborovani s ni neplanuju a klidne ji vyhodim. Skoda ji, ale nejaky mrzeni z toho nemam.
Obrázek
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Za normalnich okolnosti ti takovyhle CPU bez OC nemuze zabit desku. Preslera jsem testoval a zadna extra zrava obluda to neni. D945 daval v zatezi 92W a 965EE daval 116W. Takze celkem pohoda, vesmes totez jako C2Q.

Pokud ti deska chcipla, bud musela byt uz nacata a nebo naopak vadny CPU.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

A nebo chcípla z úplně jiného důvodu a neni to mosfetem. Tyhle Nforce desky doslova extrémě trpěly na studeňáky.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Chcipla na VRM na 100%. I se tak chova, ze je vyzkratovana, tedy pri zapojeni zdroje se jen protoci vetrak a ochrana zdroj vypne, tedy zkrat. Na ty desce jsem zkousel pred Preslery asi dalsich 12 prociku, a bylo vse ok. Smazila se jen s Preslerem a nakonec usmazila. S Preslery VRM regulerne smrdelo jak se to zhavilo a teplota trech velkych kondiku byla asi na bodu, kdy se uz mohl tavit cin. Je mozny ze mela VRM nejak nakoply, ale zkousel jsem v tom treba i ocly Q6600 a v pohode. I mezi prvnim a druhym Preslerem jsem tam dal Conroe proc to blbne a byl ok. Proste ty Preslery desku pretizili.
Obrázek
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

AWE64 Legacy: A Premium New ISA Sound Card in 2022
https://www.youtube.com/watch?v=cA-ZAbHQS44
Obrázek
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Jelikoz se mi do ruky dostala Parhelia, tak jsem delal trochu digging a vystrachal zajimavy info, ktery stalo za upadkem Matroxu:
As a former employee of the Matrox graphic group, I can tell you that what really Killed Matrox in the 3D graphics cards market, is that they lost about 70% of the team that worked on the G200, G250, G400 and G450 to Nvidia and ATI due to a grossly low salary scale. People could expect a 50% to 100% salary increase by switching to these two companies. At some point the problem was so bad that Matrox was suing employees that would resign to go work for these companies. In response to that Nvidia hired a law firm in Montreal to defend the former Matrox employees that they hired.
Hosi tedy malo platili a uspesny lidi jim pretahlo po uspechu Gxxx ATI s nV a meli po prdeli. Proto z nich pak lezlo to co lezlo, proste nemeli dostatecne kvalitni a zkuseny tym. Parhelia samotna je pro gaming slusny fail a ta karta je pro retro ucely vesmes k nicemu, zvlaste kdyz nema ani W98 drivery. Nevi nekdo proc i pri zadani AA ve hrach jako X2. The Threat nebo Commanche 4 jedou hry stale bez AA a jak to pripadne osefovat ? Far Cry na tom ani nejde spustit, vyhodi to error.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Asi nejen HW, kdyby Parhelia měla drivery pro win9x určitě by se mi tehdy v ňákym retro kompu ohřála. Ale jinak mě nikdy k srdci moc nepřirostli. defakto jedinej jejich fakt good produkt byla G400. Parhelia už byla outdated by default. 256-bit sběrnice ale absence jakejchkoliv Z-kompresí tzn prostupnost Z-bufferu byla horší jak třeba na GF4TI a efektivita MSAA to samé. Tuna TMU na pipeline ale málo shaderů, ala takovej opak R300, ala karta dělaná na dobrej fillrate v legacy věcech ne na flopy v shaderech, ono ostatně na tohle dojely i XGI pokusy od SIS že. Prostě "meh".
Hladis píše: stř 2. lis 2022, 23:08 AWE64 Legacy: A Premium New ISA Sound Card in 2022
https://www.youtube.com/watch?v=cA-ZAbHQS44
Tohle je krásná karta. Takovej dream ISA SB, ala jak měla AWE64 opravdu vypadat kdyby Creative nebyl škrt. Kdyby taková byla byly by debaty o best ISA zvukovkce mimo hru. Škoda že jich měl tak málo ale Rusák víš co, to teď nebude lehký + ta cena za něco co bych stejně moc nevyužil jako člověk co chce akorát čistou OPL3 a jinek jede s kdejakym SB16. Těch pár co jsou kompletní budou jednoho dne sakra vzácný. Pokud to teda nepřejde do stavu public a nezačnou se dělat trochu masověji, jako třeba tohle co jsem nedávno sehnal.

https://www.tindie.com/products/jrlab/b ... nd-card-2/

Ale to je SB 2.0 drobátko starší věc. Už jí ňákou dobu mám ale přiznám se, ještě stále jsme se k ní nedostal.
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Jen tak BTW - pokud tu nekdo pouziva zachytavaci karty Datapath, tak nedavno vydana verze obsluzneho SW umi korektne zobrazit rozliseni 1600x1200 a 1920x1200. Minimalne tech 1600x1200 byl v minulosti dost problem, takze mam radost, ze to uz chodi :)

https://github.com/leikareipa/vcs
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

PCI-X verze parhelie.

https://aukro.cz/rarita-pci-x-karta-mat ... 7020734027

Ty se u nás moc nevyskytovaly.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Vsiml jsem si ji, ale co s ni a za tu cenu za jakou pujde......
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nic s ní, navíc co jsem tak dříve koukal tak to její PCI-X je pěkně zabugovaný. Ten převodník neni zrovna kompatibilní a ve spoustě PCI-X desek ta karta běží extrémně slow a paradoxně když se tam šoupne do normal 32-bit PCI slotu tak pak běží lépe. Je to celkem krám no, ale, sběratelství.

Pokud jde o praktické použití tak paradoxně je lepší:

https://aukro.cz/graficka-karta-matrox- ... 7020932903
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Prave kdyz jsem ji na Aukru videl, tak jsem hledal info a ta karta nefunguje dobre, proste tak na policku a to je pro me out, zvlaste pokud tomu vyhoni cenu.

PS: Od Matroxe mam do PCI Mystique 220 i s Rainbow Runner Studio modulem, jinak klasika G200, 2x G400, Millennium II a Parhelii.
Obrázek
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

3dfx Voodoo 3 16-Bit Color Quality
https://www.youtube.com/watch?v=OreP4csaYJU

3dfx Voodoo 3 Driver Settings 3D Filter Quality and Alpha Blending
https://www.youtube.com/watch?v=Ur7NAsHoyFg
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“