Problémy se zdrojem....žejo?

Základní desky firmy Asus.

Moderátor: Eddward

Odpovědět
Twan
Nováček
Nováček
Registrován: 25. srp 2007

Problémy se zdrojem....žejo?

Příspěvek od Twan »

Ahoj lidi, trochu mimo, i když v to jen doufám, protože nevím jestli je to zdroj nebo deska....

po "upgradu" mé prastaré sestavy ( Asus P7P55D Pro, i5 750, 2x4GB RAM, bývala tam 650Ti, jakýsi podivný 520W zdroj Fortron Hexa jestli si vzpomínám, 5 disků a jedno SSD) na GTX760 začaly problémy. Windows občas přehodí písmenka, barvy písmenek atd., občas vidím artefakty ale zajímavé je, že se to děje bez jakéhokoliv vlivu na zatíženost PC. Někdy hraju hodiny hry, které toto PC vytěžují naplno, někdy stačí koukat na web a problém se objeví.

Vzhledem k tomu, že kutil od kterého jsem tento PC koupil zakryl z nějakého podivného důvodu nádech zdroje kusem kartonu, problém tipuji na zdroj, který se zřejmě vyhřál a když po letech dostal větší zátěž, prostě to nezvládá. Nasvědčuje tomu i to, že voltáž na CPU si líta kde chce, v biosu nastaveno celkem brutálních 1,35V i když by procesoru na těchto taktech mělo stačit něco kolem 1,28V a stejně v CPUZ vidím 1,28-1,31V. Musel jsem dokonce vypnout Loadline calibration, protože PC mělo tendence házet BSOD. Zdroj by podle kalulace měl být někde těsně pod 500W v zátěži, takže to celé dává smysl protože 760 má větší spotřebu než 650Ti (navíc je to edice MSI Hawk která byla připravená na OC a "potřebuje" 2x8PIN napájení a od předchozího majitele je tam jeden bios přetaktovaný do nesmyslu a musel bych ho flashovat, netuším čeho se snažil dosáhnout s původním chladičem a druhý má vyplé všechny ty serepetičky kolem spotřeby od výroby), ta přetočená i5 si také řekne o dost wattů a limit není CPU kterému je uplně jedno kolik voltů do něj nasypu, prostě se na 4GHz nedostanu v jakékoliv variantě přetaktování....ale tyhle takty zvládaly VŠECHNY tyto CPU, nejhorší co jsem kdy viděl zvládl jen 3,8 ale ani tam se prostě stejně nedostanu.

Chtěl bych jen potvrzení, že kolísající napětí ovlivňuje přetaktované paměti a ty pak dělají tuhle rotiku. Přeci jen než do dědečka nasypu peníze, je dobré vědět že práci nevzdává deska, ale zdroj.

Děkuji za rady :)
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Problémy se zdrojem....žejo?

Příspěvek od Jey »

Tyto základní desky běžně undervoltovaly procesor. Nejspíš odchází grafická karta. Co dodat. Můžeš vyzkoušet bez přetaktování a odpojit nepotřebné periferie.
Twan
Nováček
Nováček
Registrován: 25. srp 2007

Re: Problémy se zdrojem....žejo?

Příspěvek od Twan »

No právě že dokud byla stará karta a loadline calibration, tak ta voltáž kolísala naprosto minimálně. Tohoto problému jsem si všimnul až při dlouhém laborování. Z pochopitelných důvodů nemá smysl tu sestavu provozovat nepřetaktovanou a odcházející grafika se chová úplně jinak...ta prostě buď artefakty má, nebo nemá, případně je tam vzorec se zátěží a teplotami. Rozházená písmenka a artefakty jsou problém RAM které jediné umí tuhle obludnost vytvořit bez GPU, a i odcházející GPU ve 2D nedělá problémy. Navíc v poslední sestavě kde tato GPU fungovala byla bez problémů i s tím OC o kterém původní uživatel neměl ani páru. Dá se tedy vyloučit problém na desce? Že je GPU v pohodě jsem schopný otestovat a pokud to tak je, tak stačí koupit rozumný 600W zdroj a mělo by to dalších pár let fungovat.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Problémy se zdrojem....žejo?

Příspěvek od Jey »

prostě buď artefakty má, nebo nemá
S tím nemohu souhlasit.

Paměti si můžeš otestovat memtestem nebo nějakou alternativou. Kdyby byly nestabilní, tak neprojde ani OCCT nebo Prime95. Pokud vyzkoušíš bez přetaktování a odpojíš nepotřebné periferie, tak uvidíš, jestli uvedené problémy způsobuje zdroj. Nevím co chceš řešit. Kup nový zdroj a případně ho můžeš vrátit ve 14-denní lhůtě.
Twan
Nováček
Nováček
Registrován: 25. srp 2007

Re: Problémy se zdrojem....žejo?

Příspěvek od Twan »

Máš pravdu. To se zdá být jako cesta....a s tím nesouhlasením, poslední poroučející se GPU byla ATi Radeon 1650 takže doba se možná změnila. :D Oldschool je oldschool.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Problémy se zdrojem....žejo?

Příspěvek od Jey »

Grafická karta může zobrazovat artefakty trvale, ale mohou se objevit i nahodile po startu operačního systému a zrovna ty písmenka, to by mohlo být právě ono.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Problémy se zdrojem....žejo?

Příspěvek od killerek »

Ja uz zazil, ze artefakty delal vadny monitor. To jen, abych pridal dalsi moznost, kde hledat.
Twan
Nováček
Nováček
Registrován: 25. srp 2007

Re: Problémy se zdrojem....žejo?

Příspěvek od Twan »

Tak jsem tomu dal čas na testování a opravdu to vypadá na zdroj, nebo desku. GPU je stabilní i v jiném PC, v té problém není (dodatečně testováno). RAM v klidu dává i 2000MHz, sice na stupidním časování ale budiž, problém nejsou. Jen tam je pořád ta deska a zdroj. Na lehce ubraných taktech 3,2GHz se artefakty neobjevují, což tíhne ke zdroji. Na 3,6GHz už ano, ale zjistil jsem že je rozdíl v BCLK. Na 200MHz BCLK nenabootuji ani při hodně staženém násobiči na 3,2GHz CPU, na 170MHz bez potíží i s téměř 3,6GHz. Takže otázka je stále stejná, odpověď je zřejmá (koupit zdroj, vyzkoušet a vrátit), nicméně to beru jako menší zneužití eshopu a raději bych věděl co se děje. Nějaké nápady?

p.s. ještě mi tam hraje procesor a jeho IMC které umí také dělat divy...
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Problémy se zdrojem....žejo?

Příspěvek od Jey »

Máš tam spoustu podivností, níže uvádím jejich krátký výčet:
jakýsi podivný 520W zdroj Fortron Hexa jestli si vzpomínám
5 disků a jedno SSD
na GTX760 začaly problémy
Nemá smysl se tím moc zabývat. Prakticky sis odpověděl sám. Ten zdroj má svoje za sebou, může mít nafouknuté kondenzátory a zvládat menší výkon, nebo způsobovat kolísání napětí. Ale určitě a tím jsem si stoprocentně jist, je někde na hranici svých možností (vzhledem k počtu periferií a šílenému přetaktování). Problémy může způsobovat i samotná grafická karta, nebo základní deska, vzhledem k použitému přetaktování tam můžou být rozhozené i frekvence sběrnic.

Grafická karta => Zdroj => Základní deska
Odpovědět

Zpět na „Asus“