GeForce RTX 4080 - info, recenze, zkušenosti

Grafické karty s libovolným GPU firmy nVidia (např. Riva, GeForce).

Moderátoři: Walker1134, Wilik

Odpovědět
berat33
Začátečník
Začátečník
Registrován: 18. zář 2020

Re: GeForce RTX 4080 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od berat33 »

Taky používám ten starý skin a PL tam je :)
Viděl jsem několik videí, kde to právě řeší přes PL, jinak by mě to ani nenapadlo, byl jsem zvyklý na UV s RTX 3080.
Tady ale nemůžu najít stabilní frekvenci, ta karta se pod UV chová divně, s omezeným PL 80 funguje bez problému, tak zůstanu u toho :)
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: GeForce RTX 4080 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od havli »

Oni ty staré skiny jsou dva - v2 a v3. V2 je vhodný pro karty GeForce 8 - GTX 200, kde se nastavovaly separátně frekvence jádra a shaderů. Pro karty s boostem (GTX 600 a vyšší) je naopak v3 skin, tam se nechá nastavit power limit a taky limitní teplota.

Jinak co se týká NV control panelu - díky bohu za něj, od GF6600 až po RTX 4090 se všechno nastavuje stejně a není potřeba se každých pár let prokousávat novým rádoby moderním omálovánkovým GUI :D
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: GeForce RTX 4080 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Moderní GUI taky nemusim pro mě je moc moderní už to co má NV více se mi líbilo to co měli do cca 40.x driverů takový ti win9x kompakktní malý, a na to jak to dnes nemaj grafický je to sakra líný.

Nicméně reálnej problém je když bez náhrady zmizí funkcionalitza a features. V dnešních driverech Radeonů nejde jak forcnout output range u videa na 0-255 full range a přehrávače co si to nenastavěj končej na vbylitym omezenym range.

To samé rozlišení a refresh rate. To prosím nyní nikde neni. A radeony maj jako bonus mizernou vlastnost že při deaktivaci klonu se obrazovky revertnou do 60hz pokud alespoň jedna z nich během klonu byla 60hz a neni tam nikde easy fast způsob jak to vrátit. Když chce člověk na Radeonu změnit refresh rate musí jít do windows display settings, advanced display settings, tam změnit nahoře monitor protože ten co chce typicky nebejvá 1 že... a tam pak změnit refresh zpět na větší, děsná otrava když jsem to musel dělat x krát za tejden.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: GeForce RTX 4080 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Hladis »

Ten stary nV control panel je jeste z XPcek, kde prisel s late GF7 kartami. :D Kazdopadne je funkcni, jednoduchy a prehledny, zadna neprehledna omalovanka. nV stejne primarne nabada pro BFU pouzivat Experience a control panel je spis pro zkusenejsi uzivatele a tem je to sumak ze je to strohy.
Obrázek
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: GeForce RTX 4080 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od webwalker »

Recenze:
Gainward GeForce RTX 4080 PHANTOM GS 16G >>
gainward-rtx-4080-phantom-gs-16g-review-pct.jpg
https://www.gpureport.cz/recenze/375/ga ... 375&page=1

Velmi slušná karta s dobrou cenovkou (tím myslím oproti ostatním, jinak je cena hrozná) :oops:
MSRP: 36 999 Kč
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
pepezdepa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2019

Re: GeForce RTX 4080 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od pepezdepa »

Zdravím,

rád bych před Vánoci nahradil svou RX 6800 XT za něco silnějšího a dost uvažuju nad osmdesátkovou řadou nVidie. Prachy sice stojí neskutečné a case budu muset mít kvůli její bachratosti otevřený, nicméně touha po vyšším výkonu je obrovská. Chtěl bych se zeptat, zkoušeli jste tu už někdo RTX 4080 podvoltovat tak, aby žrala cca třeba jen 220W nebo dokonce 200W, aniž by to stálo nějaký zásadní výkon? U mé stávající grafiky to není žádný problém. I při maximálním vytížení jedu na max. 185W. Je ale pravda, že ta Radeonka nežere reálně 300W, ale maximálně 260W. I tak je to docela úspěch. S podvoltováním nVidií nemám ale žádné zkušenosti, tak se ptám zkušenějších. Díky.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: GeForce RTX 4080 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od python.p »

O víkendu snad...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
radekhgt
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. zář 2012
Bydliště: Slovakia

Re: GeForce RTX 4080 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od radekhgt »

Nasiel som jednu svoju fotku spred par dní, ako odpoveď to snáď bude stacit :D
Hra Dying light 2
Obrázek
CPU: Ryzen 7 7800X3D + RYUJIN II 360 ARGB GPU: Gainward RTX 4090 MB: Asus ROG STRIX X670E-A RAM: Kingston FURY DDR5 32 GB 6000 MHz CL36 RGB PSU: Super Flower Golden King 1kW LCD: LG OLED42C2
pepezdepa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2019

Re: GeForce RTX 4080 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od pepezdepa »

Wow, tak to je paráda, ovšem na 1440p je spotřeba vždycky nižší než u 4K.

Jinak, dostali jste ke grafice i držák v balení? On asi nebude všude, předpokládám. Pokud bych dal nakonec přednost nVidii, tak bych bral jen modely za 36k, výše už bych nešel, tzn. v současnosti Gainward, případně ta karta s diamanty, která vypadá, jako by ji navrhla Paris Hilton. V obchodech o držácích ani zmínka. To by ale byl další výdaj navíc.
Naposledy upravil(a) pepezdepa dne čtv 1. pro 2022, 10:19, celkem upraveno 1 x.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: GeForce RTX 4080 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od python.p »

Stavocací páska stojí pár korun a problém vyřeší taky.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
pepezdepa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2019

Re: GeForce RTX 4080 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od pepezdepa »

python.p píše: čtv 1. pro 2022, 09:22 Stavocací páska stojí pár korun a problém vyřeší taky.
Netuším, jak bych tu grafiku mohl s tou stahovací páskou udržet ve vhodné poloze. Nějak to tam nemám za co hodnověrně zavěsit. Jinak to vypadá, že nakonec budou grafiku podpírat SATA kabely, jelikož za bachyně by se dostala těsně ke konektorům. :)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: GeForce RTX 4080 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Když se kouknete na rozmístěníé Vram u 4080 na PCB tak sami usoudíte že žádnej problém ani neexistuje.

Podpírat bylo kritické jen u některejch modelů 3080/3090, těch co měly jádro dole a spodní paměťovej modul blízko PCI-E slotu. Tam pak docházelo k pnutí co jej odtrhávalo od PCB.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: GeForce RTX 4080 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od python.p »

Třebas takhle.

PS: Fotka není moje, ale týpka co jsem mu dělal deshroud na suprimce. To jen pro pořádek.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) python.p dne čtv 1. pro 2022, 10:50, celkem upraveno 1 x.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
pepezdepa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2019

Re: GeForce RTX 4080 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od pepezdepa »

python.p píše: čtv 1. pro 2022, 10:28 Třebas takhle.
Jj, to je hodně šikovné. :-)
radekhgt
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. zář 2012
Bydliště: Slovakia

Re: GeForce RTX 4080 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od radekhgt »

Pokial prebehnes toto vlákno tak par príspevkov späť som pisal rozdiel medzi max OC a max UV. Robi to cca 10-12fps. Inak používam sice 1440p monitor ale v hrach väčšinou zapínaním DSR na 4K + DLSS. Predsa len môj CPU uz nieje top cize naráža na limit a znižuje zbytočne fps
CPU: Ryzen 7 7800X3D + RYUJIN II 360 ARGB GPU: Gainward RTX 4090 MB: Asus ROG STRIX X670E-A RAM: Kingston FURY DDR5 32 GB 6000 MHz CL36 RGB PSU: Super Flower Golden King 1kW LCD: LG OLED42C2
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: GeForce RTX 4080 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od webwalker »

@pepezdepa: Jestli je v balení podpěra/držák, by mělo být v každé recenzi:

Asus TUF - podpěra
Gainward Phantom - podpěra
Gigabyte Gaming - držák
MSI SUPRIM - podpěra

Jinak, teď bych určitě žádnou RTX 4080 nekupoval, počkej si, jak dopadnou Radony RX 7900 :oops:
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
pepezdepa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2019

Re: GeForce RTX 4080 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od pepezdepa »

radekhgt píše: čtv 1. pro 2022, 11:19 Pokial prebehnes toto vlákno tak par príspevkov späť som pisal rozdiel medzi max OC a max UV. Robi to cca 10-12fps. Inak používam sice 1440p monitor ale v hrach väčšinou zapínaním DSR na 4K + DLSS. Predsa len môj CPU uz nieje top cize naráža na limit a znižuje zbytočne fps
Jj, už to vidím. Takže podvoltovat to půjde krásně, to je štěstí. :-)
Thellwin
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar
Registrován: 19. čer 2003
Bydliště: Satan City

Re: GeForce RTX 4080 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Thellwin »

webwalker píše: čtv 1. pro 2022, 11:24Jinak, teď bych určitě žádnou RTX 4080 nekupoval, počkej si, jak dopadnou Radony RX 7900 :oops:
Už něco víš? :oops:
Goldnoob team proud member!
pepezdepa
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. říj 2019

Re: GeForce RTX 4080 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od pepezdepa »

webwalker píše: čtv 1. pro 2022, 11:24 @pepezdepa: Jestli je v balení podpěra/držák, by mělo být v každé recenzi:

Asus TUF - podpěra
Gainward Phantom - podpěra
Gigabyte Gaming - držák
MSI SUPRIM - podpěra

Jinak, teď bych určitě žádnou RTX 4080 nekupoval, počkej si, jak dopadnou Radony RX 7900 :oops:
Mno jasně, do 13.12. čekám. Původní plán byl právě Radeon, nicméně tam musí člověk dělat kompromisy, hlavně kvůli RT. Navíc DLSS je všude, zatímco FSR 2 rozhodně ne, i když do nových her to, zdá se, už cpou taky.

Ovšem i přes tyto nedostatky, když bude RX 7900 XTX za těch slibovaných 30k, asi objednávám. Pokud ale bude stát třeba o 3 klacky víc a nebude to nějaké extra překvápko, co se výkonu v RT a rasterizaci týče, pak nemám důvod dávat přednost červenému týmu a vezmu nějakou osmdesátkovou řadu za 36K. I když já si myslím, že i ta nVidia půjde cenově dolů, jinak by nemohla konkurovat. Připlatit si 3 klacky za RT, dejme tomu. 6 navíc nedám ani omylem. Jinak na CZC už zlevnili jednu osmdesátkovou kartu z 37 na 36K a na Alze dokonce z 42K na 38K, tak snad je to trend.

Tak to vypadá, že nakonec mi fakt nezbude nic jiného než koupit ten Radeon. Ty nVidie jsou tlusté jak prase, pod kartou mám SATA zdířky, tam to bude kolidovat. Shit.
Pepa07
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. bře 2013

Re: GeForce RTX 4080 - info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Pepa07 »

Já jsem taky čekal co předvede AMD, DLSS featury mě moc netáhly. Ale teď jsem hrál s RTX 2070 na 4K Spiderman morales, Mortal Kombat 11 se zapnutym DLSS a jelo to krásně nad 60 FPS, obraz byl též dobrej. Bez DLSS bych neměl šanci. Takže zatim se stále přikláním k Nvidii. Ale určitě počkám, až to bude na rozumnějších cenovkách.
Odpovědět

Zpět na „NVIDIA grafické karty“