Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Sleduju, chybi mi jeden bugless SB16, ktery mi vyfouk minule jisty DOC.
Obrázek
SledgeHV
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2020
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od SledgeHV »

Pánové, měl bych u k odběru tuhle věc, neměl by někdo zájem?

Samozřejmě je to původně kancelářská zdechlina, ale stačí G4MX a SB Live a je z toho pěknej stroj pro Win98 retrohraní :)

PC skládačka Compaq EVO D300V, viz https://www.high-voltage.cz/neretro/stare-pc-k-odberu/

Balíkovna by to měla pobrat, takže ani poštovné by neměla být žádná velká vražda :)
high-voltage.cz - staré hry, hry pro DOS, retrogaming
1701.cz - retro podložky pod myš, hrnky, podtácky, placky, samolepky
Hlavní PC: Intel Core i5 3570, 16GB DDR3, GeForce 750Ti, Windows 10
Retro PC: Intel Pentium 3 1GHz, 256MB RAM, GeForce4 MX440, ISA zvuk ES1868, Win98/DOS
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Ten kompik v sobe moc zajimaveho nema, o to asi rvacka nebude. Tohle je spis adept na sberne suroviny. Jedine ze by to nekdo retrem jeste nepoliben vzal jako "starter pack" za postovny, ale nevim jestli tu nekdo takovy chodi. :|
Obrázek
SledgeHV
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2020
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od SledgeHV »

Imho nejzajímavější je na tom case, je to velikost AT skříně, nezabere moc místa :) Uvidim, když si to nikdo nevezme, nacpu tam ten SB Live a G4MX440 a půjdu s tím na aukro :)
high-voltage.cz - staré hry, hry pro DOS, retrogaming
1701.cz - retro podložky pod myš, hrnky, podtácky, placky, samolepky
Hlavní PC: Intel Core i5 3570, 16GB DDR3, GeForce 750Ti, Windows 10
Retro PC: Intel Pentium 3 1GHz, 256MB RAM, GeForce4 MX440, ISA zvuk ES1868, Win98/DOS
SledgeHV
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2020
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od SledgeHV »

Nikdo to nechce, tak jsem se chtěl pustit do akce "pimp my šrot", nacpat do toho aspoň tu GF4MX a SB Live, a po ponoření do šuplíků jsem zjistil, že SB Live už nemám a jediná GF4MX, co jsem si dal stranou, si z dlouhý chvíle chcípla! Hergot! :)
high-voltage.cz - staré hry, hry pro DOS, retrogaming
1701.cz - retro podložky pod myš, hrnky, podtácky, placky, samolepky
Hlavní PC: Intel Core i5 3570, 16GB DDR3, GeForce 750Ti, Windows 10
Retro PC: Intel Pentium 3 1GHz, 256MB RAM, GeForce4 MX440, ISA zvuk ES1868, Win98/DOS
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Vsadim boty, ze to byl zly DOC, again.
https://aukro.cz/zakladni-deska-pro-fuj ... re-history
Obrázek
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od zsdx »

A co je na ni tak zvlastniho?
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

ISA na i815 chipsetu - to není obvyklé. Otázka je, jak to chodí se zvukovkami pod DOSem.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Tak, tak. Nema tam ten udajne dobry cip pro kompatibilitu s ISA zvukovkami, ale za prubnuti by to stalo. Je mi jasny, ze tam DOC napalil raketu, tak nemelo smysl dal prihazovat. Zase tak moc, abych za ni dal nesmysl, ji nepotrebuju.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já jsem měl jen jednu desku s ISA co má southbridge co neumí native ISA a to byla ASUS P3C-E s I820 a ISA zvukovky tam fungovaly ok. I820 a I815 jsou to samý jen je tam SDRAM místo RDRAM, ale tenhle převodník je jinej tak uvidíme co to předvede no.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Tak jednu tu SB16 jsem vyhral, CT2290. Chtel jsem i tu druhou CT2230 pro sichr, ale nejak v tu chvili blblo spojeni v mobilu :roll: Jeste jsem zkousel tu SB16 s Wavetable modulem, ale to slo cenove moc nahoru.

Mezi tim tahle ESS sla za nesmysl https://aukro.cz/zvukovka-ess-audiodriv ... UxOA%3D%3D

Zkousel jsem tuhle XFX a ti silenci to vyhanli do absurdna https://aukro.cz/xfx-nvidia-geforce-795 ... re-history kdy druha sla za https://aukro.cz/xfx-nvidia-geforce-795 ... Q3ZQ%3D%3D :roll: No mam jednu parametrove lepsi od Leadteku, takze zadna krec. 7900GT nemam, do absurdna nesla, tak rozsiri me rady https://aukro.cz/xfx-nvidia-geforce-790 ... UyMQ%3D%3D

Jinak na Aukru toho je ted pozehnane, tak jsem zvedav jaky si udelam vanoce.
Obrázek
SledgeHV
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2020
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od SledgeHV »

Nad tou ESS jsem se taky pozastavil, nic proti, jako SB kompatibilní zvukovka je to vynikající, ale tyhle částky jsem byl zvyklý vídat spíš u sbírkových Sound Blasterů :)
high-voltage.cz - staré hry, hry pro DOS, retrogaming
1701.cz - retro podložky pod myš, hrnky, podtácky, placky, samolepky
Hlavní PC: Intel Core i5 3570, 16GB DDR3, GeForce 750Ti, Windows 10
Retro PC: Intel Pentium 3 1GHz, 256MB RAM, GeForce4 MX440, ISA zvuk ES1868, Win98/DOS
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

To byl nejaky "renonc", bezne je ESS jak nadelano a chodej mezi 200-400,- dle toho jak se to sejde. Me pripada, ze si dotycni mysleli, ze ten druhy cip je wavetable. Kazdopadne osobne mam s low-end ESSkama spatny zkusenosti co se kvality zvuku tyka. Vzhledem k tomu, ze tech karet jsou hromady vytahanych z OEM kompu a kvalitou i cenou to byl low-end, tak by ty bazarovy ceny mely byt nizsi, ale je to vyhypovany no.
Obrázek
SledgeHV
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2020
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od SledgeHV »

Omyl s wavetablem mě taky napadl, sám jsem se kdysi málem nachytal, než jsem si přečetl, že je to jen nějaká ohavnost na zbytečný efekty. Jinak já musel mít štěstí, ale ESS, co mi prošly rukama, a že o noname kusy šlo, hrály v pohodě, řekl bych líp, než značkový Sound Blastery. Ale musí se jumperama vypnout onboard zesilovač :) Když už mi dostal do ruky SB, co zněl slušně, tak ho stejně pohřbily bugy, co mi překážely v hraní. Takže dva SB16 mám v krabici a parádní AWE32 jako dekoraci na stěně :) V aktivní službě mám Sound Blaster Pro II (CT2600), ten je bezproblémový a daný kus kupodivu má čistý zvuk, a SB2.0 v XTčku, ten má zvuk děsný, ale do XTčka se hodí.
high-voltage.cz - staré hry, hry pro DOS, retrogaming
1701.cz - retro podložky pod myš, hrnky, podtácky, placky, samolepky
Hlavní PC: Intel Core i5 3570, 16GB DDR3, GeForce 750Ti, Windows 10
Retro PC: Intel Pentium 3 1GHz, 256MB RAM, GeForce4 MX440, ISA zvuk ES1868, Win98/DOS
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Moji anabazi s ESS jsem tu uz resil, vesmes vsechny tyhle lowendy, co mi prosly rukama, byly zvukove a kvalitativne hrozny a bylo jich tolik, ze jsem vyloucil pouze nahody s vadnym kusem. Lepsi mi z tehle cheap OEM lowendu vysla Yamaha.
Co se SB tyka, tak tam se bugy tykaji hlavne externich wavetable karet a to se da resit konkretnima bugless modelama, takze to neni takovy problem. "Problem" je jen sehnat dotycne modely.

Kazdopadne z my velky sbirky ISA zvukovek ma nejvyssi kvalitu vystupu Esoniq a pro hrani je v kombinaci Soundscape S-2000 a AWE32 s Dreamblasterem X2. Ultimatni kombo.
Obrázek
SledgeHV
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2020
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od SledgeHV »

Těch bugů je tam víc, třeba AWE32 se nedá používat v rychlých PC kvůli "Single-Cycle DMA Clicking" - u některých her při přehrávání samplů pravidelně "popraskává", slyšet je to třeba u adventur od LucasArts. Proto jsem do P3 sestavy nakonec osadil ES1868. CQM je jasný, to je bída, Vibry na konci po přepsání samplu skřípou, pak je tady různý "thinking noise" podle stavu a kvality komponent daného kusu... inu, nějak jsem ty Sound Blastery přestal mít rád :)
high-voltage.cz - staré hry, hry pro DOS, retrogaming
1701.cz - retro podložky pod myš, hrnky, podtácky, placky, samolepky
Hlavní PC: Intel Core i5 3570, 16GB DDR3, GeForce 750Ti, Windows 10
Retro PC: Intel Pentium 3 1GHz, 256MB RAM, GeForce4 MX440, ISA zvuk ES1868, Win98/DOS
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Pouzivam jen "rychly" sestavy i na DOS. Lucas Arts hry maji kdyztak i pozdejsi Windows verze a na nejaky dalsi problemy jsem nenarazil. Hlavni problem nekterych modelu je noise a prusery okolo externiho wavetable zarizeni, kde je high note bug a slow down bug. To se da eliminovat konkretnim modelem, nebo pouzitim integrovany wave syntezy. Nakonec se daji zvukovky zkombinovat dohromady, jen je potreba mit vice ISA slotu. FM synteza me netrapi, pouzil jsem ji snad jen u jedny hry, jinak vse wave synteza, takze CQM nehraje roli. Totalne bugless a s kvalitnim vystupem jsou karty s AWE64 a best je na tomhle cipu postavena SB32, kde ma oproti Gold rozsireni pameti. S best verzi AWE32 + S2000 mam na vyber 4 wave syntyzy 1 OPL a 2 16bit vystupy, kdy je lepsi pouzit Ebsoniq kde je podpora. ESS jako All in one reseni jsem zavrhl. Mensi moznosti, spatna kvalita.
Obrázek
SledgeHV
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2020
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od SledgeHV »

Jj, ty lucasovky se někdy dají opatchovat, ale ne vždy to funguje :) Já ti samozřejmě ty ESS karty necpu, pokud si našel jinou kombinaci, která vyhovuje, jen dobře ;) Já naopak FM preferuju, síla zvyku, takže mi ty jednoduché SB kompatibilní karty plny vyhovují. Asi jediné, co se furt chystám nějak pořešit, je MT-32, v emulaci, až zas někdy budou dostupné Raspbery Pi.
high-voltage.cz - staré hry, hry pro DOS, retrogaming
1701.cz - retro podložky pod myš, hrnky, podtácky, placky, samolepky
Hlavní PC: Intel Core i5 3570, 16GB DDR3, GeForce 750Ti, Windows 10
Retro PC: Intel Pentium 3 1GHz, 256MB RAM, GeForce4 MX440, ISA zvuk ES1868, Win98/DOS
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Urcite nenaznacuju, ze bys mi je "cpal" :) , jen ciste resime zkusenosti a jak to mam odzkousene a vyresene. Moje reseni je samo trochu "drahe" a kombinovani ruznych drahych zvukovek je jiny level. Takovy Ensoniq Soundscape jsem v CZ snad ani nikde prodavat nevidel. ESS nabizi nenarocne cheap reseni, zvlaste pro milovniky FM syntezy, ale ja s nimi dobry zkusenosti nemam a v tyhle tride bych spis koukal po Yamaze. Ta ma asi jediny problem v nekompatibilite s KT133, jinak z myho testovani vysla lepe nez ESS.
Obrázek
SledgeHV
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 17. led 2020
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od SledgeHV »

Tak jsem to vylepšil! Mocné grafické karty, krystalicky zvučné Sound Blastery, a vůbec, nadpozemský výkon! :))

https://www.high-voltage.cz/2022/pimp-m ... -4-1-6ghz/
high-voltage.cz - staré hry, hry pro DOS, retrogaming
1701.cz - retro podložky pod myš, hrnky, podtácky, placky, samolepky
Hlavní PC: Intel Core i5 3570, 16GB DDR3, GeForce 750Ti, Windows 10
Retro PC: Intel Pentium 3 1GHz, 256MB RAM, GeForce4 MX440, ISA zvuk ES1868, Win98/DOS
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“