Instalace OS na retro sestavu

Operační systémy Windows 98, 2000, XP, 2003, Vista a další.

Moderátor: Loki5567

Pravidla fóra
Vše okolo nového systému Windows 8 se řeší jen a pouze v PODSEKCI (klik), ostatní se přesouvá nebo zamyká.
Odpovědět
Tommano_84
Nováček
Nováček
Registrován: 13. led 2023

Instalace OS na retro sestavu

Příspěvek od Tommano_84 »

Dobrý den, mám prosbu a dotaz jak zprovoznit OS na retro sestavě. Sestava je AT PC 486dx4/100MHz, 32MB ram, 850MB HDD, CD-ROM, Fdd 3,5", grafika S3 Virdge DX 4MB.

Úplně nejlíp bych chtěl aby to vypadalo následovně:

Po zapnutí PC a probehnutí postu se zobrazí nabídka kde by byly volby:
MS-DOS
Win 3.1
Win 95

Po odklepnutí položky by naběhl uvedeny systém, s tím, že u položky DOS by nabehnul rovnou NC nebo VC souborový manažer.

Co se týká instalaček tak DOS ideálně 6.22 zatím nemám, instalační diskety Win 3.1 mám všechny a funkční a instalační CD Win95 mám také.

Aktuální stav je, že jsem schopen pomocí boot diskety w98 nabootovat s podporou CD-ROM, když ale dám spustit instalaci os tak mě po chvilce napíše, že nelze instalovat na disk kde je NTFS apod. Přitom jsem HDD v novém PC zformatoval do systému FAT a pí připojení ve 486ce hlásí tento problém s instalací. Na disku byl proveden fdisk s vytvořením primárního oddílu 850MB a oddíl byl aktivován, po restartu ale nelze příkazem format c: zformatoval, píše bad command Abort, Retry, Fail...

Prosím o pomoc jak začít s instalací, a který OS nainstalovat jako první, druhý a třetí tak, aby to bylo jak potřebuji. Díky moc všem za rady! Tom
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Instalace OS na retro sestavu

Příspěvek od zsdx »

Disk si upravuj/formatuj az ve 486ce.
Z MS-DOS do W3.1 se dostanes prikazem 'win'
W95 budes muset dat na jiny oddil a instalovat 'bootmanager'.
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace OS na retro sestavu

Příspěvek od Zivan »

Win95 v sobe maji DOS a co si pamatuji, tak nebyl problem startovat do DOSu a az po zadani win nastartovat do Win. Neslo by nainstalovat Win95, udelat si v config.sys volby DOS a Win95 a v DOSu nainstalovat Win3.1?
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Instalace OS na retro sestavu

Příspěvek od zsdx »

A na 95kovej DOS mu pujdou dat 3.1?
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace OS na retro sestavu

Příspěvek od Zivan »

Tak jsem trochu hledal, standardne to pry nejde, ale mel by pomoct fix:
https://msfn.org/board/topic/97945-wind ... ms-dos-71/
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
Tommano_84
Nováček
Nováček
Registrován: 13. led 2023

Re: Instalace OS na retro sestavu

Příspěvek od Tommano_84 »

Zdravím Vás, a moc děkuji za rady, spousta mě pomohla... Mel jsem špatnou disketu w98 kde chyběly některé příkazy, obstaral jsem si jinou, která už byla plnohodnotná, fdiskem jsem rozdělil disk na dva oddíly, aktivoval c: pak provedl formát i s přenesením systemu (command.com) jsem tak udelal přímo ve 486ce a šlo to hladce. Následně zkopíroval DOS soubory na c:, nastavil config.sys včetně CD mechaniky, country CZ KBC, HITmem, emm386 apod. i autoexec.bat se smartdrv i s automatickým náběhem do manažeru VC. Následně jsem instaloval z disket win3.1 což šlo opět hladce, po zapnutí pc pak najel přímo VC a s příkazem win to hned najelo do w3.1 kde se krasne aktivoval region 852 CZ a po restartu už vs ok.

Ted mě čeká instalace w95 na disk d:, na c: dát nelze to už jsem zkoušel a instalace skončila z důvodu, že je tam nainstalován jiný OS. Nevadí tak dám na druhý disk, ale teď další otázka, musím před instalací opět formátovat d: /s s přenesením command.com, nebo disk d: jen obyčejně zformátovat a pak instalovat z CD W95? Jak pak dále nastavit v průběhu instalace ten multiboot?

Díky moc za další info! Jste kapacity po těch letech si pamatovat takový věci... 😇👍
Tommano_84
Nováček
Nováček
Registrován: 13. led 2023

Re: Instalace OS na retro sestavu

Příspěvek od Tommano_84 »

Tak zatím jsem dále nedošel, mám problém s instalací toho w95, nechce se nainstalovat ani na disk D:, píše že už tam systém je, ale ten oddíl je prázdný pouze zformatovany, nevíte kde je problém? Pokud by se mě to pak povedlo nainstalovat mohu pak nějak vybrat při spuštění co mě najede? To pak musím upravit v config.sys? Nebo něco doinstalovat? Díky za všechny rady...
Lojza
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. led 2006
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace OS na retro sestavu

Příspěvek od Lojza »

Tommano_84 píše: čtv 2. úno 2023, 23:00 Tak zatím jsem dále nedošel, mám problém s instalací toho w95, nechce se nainstalovat ani na disk D:, píše že už tam systém je, ale ten oddíl je prázdný pouze zformatovany, nevíte kde je problém? Pokud by se mě to pak povedlo nainstalovat mohu pak nějak vybrat při spuštění co mě najede? To pak musím upravit v config.sys? Nebo něco doinstalovat? Díky za všechny rady...
Sice příspěvek z února, ale nedá mi to, tohle jsem totiž také kdysi řešil. Podle mě řešíš zbytečnosti, za 1) nevím k čemu to je dobrý a za 2) dávat Win95 na Déčko je samo o sobě prasárna, to bude dělat bordel jako kráva, i když to tam dostaneš. Já měl 2 retro PC, ale teda o dost novější, jedno s Pentium III 450 MHz, 128 MD SDRAM, 120 GB ATA disk, 3dfx Voodoo 3000 a Sound Blaster Live!, Windows 98 a to byla pařba pod 3dfx Glide, takový hry už dnes nenajdeš. To starší bylo Pentium II asi 200 MHz, 32 MB RAM a Voodoo 2 SLI 2x, Windows tuším asi 95.... Nostalgii jsi ve mně vyvolal, hlavně pořád cítím strašnou lásku ke kartám 3dfx, to bylo moje mládí, a na to se nedá zapomenout, kam se pak hrabaly GeForce a Radeony :(
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Microsoft“