Nový PC - Problém komunikace s databází uložené na sdílené složce serveru

Libovolné problémy kolem PC, které nemají jasný původ.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Odpovědět
LofasekU18
Nováček
Nováček
Registrován: 09. pro 2020

Nový PC - Problém komunikace s databází uložené na sdílené složce serveru

Příspěvek od LofasekU18 »

Ahoj,

potřeboval bych poradit:

Postavil jsem nový kancelářský počítač (i5 12400,MSI PRO H610M-B DDR4,Samsung 980 500GB,Corsair 16GB KIT DDR4 2666MHz CL16 Vengeance LPX,SilentiumPC Elementum E2 350W, Win10Pro 64bit) do práce pro náš desetiletý IS program, co využívá databázi MsAccess, která je uložená na sdílené složce serveru(WinServer2012).

Všechny testy, Prime95, Memtest, OCCT v pořádku, počítač funguje dle představ.

Problém nastává při práci v onom zastaralém IS programu(spisová služba), po pár "dotazech" do databáze na síti, program neodpovídá a komunikace sítě, pro program padne někam na 0,5MB/s až 0 a trvá několik desítek vteřin, než program začne znova reagovat, pár dotazů funguje a pak se problém opakuje.

Pokud si databázi uložím do samotného počítače, program funguje bez problému, nastavení Windows a podobně mám na počítačích od Haswellu, Skylaku, AM4 s 5600G úplně totožný a program funguje, je potřeba pár změn v registru a ve službách, ale nikdy nebyl takový problém.

Co jsme zkusil:
Instalace na SATA SSD bez osazení NVME, aktualizace BIOSU, úprava registru pro Sharefolder, vypnutí všech nepotřebných funkcí v BIOSU/Win10, jeden slot RAM, Win11, síťovou kartu do PCIE

Bohužel nemám k dispozici jinou desku a CPU pro tenhle socket, zkusil jsem proto desku vyreklamovat, reklamaci uznali opravou, problém stále stejný, reklamoval jsem znova a reklamaci zamítli.

Co ještě vyzkouším:
  • Popravdě jsem nezkoušel zdroj, ale nějaká možnost, že by to nestačil uživit při provozu sítě ? Prostě to zkusím.
  • Koupím jinou desku/CPU vyzkouším a případně vrátím do Alzy zpět
  • Třeba mi něco poradíte
Ještě si hraji s myšlenkou, jestli není problém v této nové architektuře INTELu ?

Budu moc vděčný za jakoukoliv radu.
Lukáš
i5 4570, H81M-K, 2x8GB DDR3 1866Mhz @1600MHz, GTX 1060 ITX AERO 3GB, SSD Samsung 850 PRO
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový PC - Problém komunikace s databází uložené na sdílené složce serveru

Příspěvek od Natural »

Zkus vypnout firewall, antivir, případně se podívej do wiresharku, co se děje.
TomasX
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. říj 2022

Re: Nový PC - Problém komunikace s databází uložené na sdílené složce serveru

Příspěvek od TomasX »

Tohle mi nepřijde jako HW problém.

Fungovalo to komplet stejně dřív na jiném HW (stejná verze Win, a MS Access) ?
To sdílení access "databáze" je dost ošklivé řešení - na tohle je SQL server co funguje.
Stejně to nemůže používat víc lidí najednou.
LofasekU18
Nováček
Nováček
Registrován: 09. pro 2020

Re: Nový PC - Problém komunikace s databází uložené na sdílené složce serveru

Příspěvek od LofasekU18 »

Natural píše: úte 24. led 2023, 10:03 Zkus vypnout firewall, antivir, případně se podívej do wiresharku, co se děje.
Firewall, antivir - zkusím, ale nikde jinde mi to problém nedělá

Wireshark, porovnával jsem provoz s funkčním počítačem a laicky řečeno se provoz úplně odmlčí, testoval jsem to pouze při spouštění tohoto programu.
i5 4570, H81M-K, 2x8GB DDR3 1866Mhz @1600MHz, GTX 1060 ITX AERO 3GB, SSD Samsung 850 PRO
LofasekU18
Nováček
Nováček
Registrován: 09. pro 2020

Re: Nový PC - Problém komunikace s databází uložené na sdílené složce serveru

Příspěvek od LofasekU18 »

TomasX píše: úte 24. led 2023, 10:06 Tohle mi nepřijde jako HW problém.

Fungovalo to komplet stejně dřív na jiném HW (stejná verze Win, a MS Access) ?
To sdílení access "databáze" je dost ošklivé řešení - na tohle je SQL server co funguje.
Stejně to nemůže používat víc lidí najednou.
Je to takhle snad od roku 2002 ? Program původně na WinXP, aktualizace minimální, fungovalo v tom klidně 30 lidí najednou, pravda sem tam nějaké problém byly a určitě ještě nějaké jsou, ale nějak jsem se to snažil poeliminovat, ale děsím se každé aktualizace Windows, co přijde.

Není moc zájem ve změnu.

Jinak když vezmu počítač s Hasswell, Skylake a nebo teď poslední AM4, nainstaluju, nastavím vše stejně, tak počítač, v rámci mezí, normálně funguje, takže problém je někde v tomhle konkrétním.

Momentálně tu v tom běž asi 15 PC s HW od sc. 775,1150,1151,AM4
i5 4570, H81M-K, 2x8GB DDR3 1866Mhz @1600MHz, GTX 1060 ITX AERO 3GB, SSD Samsung 850 PRO
TomasX
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. říj 2022

Re: Nový PC - Problém komunikace s databází uložené na sdílené složce serveru

Příspěvek od TomasX »

Nejsou nějaké chyby v Event vieweru - to by mohlo nasměrovat k problému ?
Vypadá to, na nějaké potíže s komunikací po síti (když to jinde funguje).
Chodí to jinde na W11 ?
LofasekU18
Nováček
Nováček
Registrován: 09. pro 2020

Re: Nový PC - Problém komunikace s databází uložené na sdílené složce serveru

Příspěvek od LofasekU18 »

V událostech mám pouze, že se nestihly načíst oprávnění domény, ale to se hned za chvilku obnoví, dělá mi každý rychlý počítač, nestihne se to nejspíše načíst a pak tohle "Nastavení oprávnění specifické pro aplikaci neuděluje oprávnění Místní Aktivace pro serverovou aplikaci COM s identifikátorem CLSID", ale to mám na všech počítačích, vyskočí to vždy při startu PC, když se program zakousne, žádný event se nepřipíše.

Jinak účet jsem zkoušel i normální místní a problém stejný jako když je počítač v doméně. Windows 11 jsem zkusil pouze tady, popravdě mám dle oficiálních požadavků jen dva počítače z toho jeden je tento a druhý je furt v provozu.

Říkám, nainstaluju to přesně stejně kamkoliv a funguje to, tady to z nějakého důvodu nejde.

Napadá mě leda problém někde v desce/CPU a nebo je to tou kombinací architektury/Win/program
i5 4570, H81M-K, 2x8GB DDR3 1866Mhz @1600MHz, GTX 1060 ITX AERO 3GB, SSD Samsung 850 PRO
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový PC - Problém komunikace s databází uložené na sdílené složce serveru

Příspěvek od Natural »

LofasekU18 píše: úte 24. led 2023, 10:10Wireshark, porovnával jsem provoz s funkčním počítačem a laicky řečeno se provoz úplně odmlčí, testoval jsem to pouze při spouštění tohoto programu.
Zkus si do toho (před tím) pustit ping s parametrem -t na server, další okno pingu s -t na loopback (127.0.0.1) a poslední na gateway (router, dhcp server), jestli je cesta funkční. Ve wiresharku to pak vyfiltruješ jednoduše ip.addr == ip serveru and not icmp.
Na hardware bych to neházel, příznaky mi připomínají konflikt ip adres, ale že by stejnou dostala i druhá síťovka no... Každopádně to nejmenší, co můžeš udělat je nastavit si ručně jinou adresu, nejlépe nějakou nepoužívanou = nejdříve použij ping :)
LofasekU18
Nováček
Nováček
Registrován: 09. pro 2020

Re: Nový PC - Problém komunikace s databází uložené na sdílené složce serveru

Příspěvek od LofasekU18 »

Natural píše: úte 24. led 2023, 22:32
LofasekU18 píše: úte 24. led 2023, 10:10Wireshark, porovnával jsem provoz s funkčním počítačem a laicky řečeno se provoz úplně odmlčí, testoval jsem to pouze při spouštění tohoto programu.
Zkus si do toho (před tím) pustit ping s parametrem -t na server, další okno pingu s -t na loopback (127.0.0.1) a poslední na gateway (router, dhcp server), jestli je cesta funkční. Ve wiresharku to pak vyfiltruješ jednoduše ip.addr == ip serveru and not icmp.
Na hardware bych to neházel, příznaky mi připomínají konflikt ip adres, ale že by stejnou dostala i druhá síťovka no... Každopádně to nejmenší, co můžeš udělat je nastavit si ručně jinou adresu, nejlépe nějakou nepoužívanou = nejdříve použij ping :)
Ručně nastavenou IP adresu jsem měl a také nic, ale zkusím to ještě jednou.
i5 4570, H81M-K, 2x8GB DDR3 1866Mhz @1600MHz, GTX 1060 ITX AERO 3GB, SSD Samsung 850 PRO
Chief4
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. led 2006
Bydliště: Praha

Re: Nový PC - Problém komunikace s databází uložené na sdílené složce serveru

Příspěvek od Chief4 »

[quote=LofasekU18 post_id=9856548 time=1674551434 user_id=117735]
[quote=Natural post_id=9856546 time=1674550989 user_id=49123]
Zkus vypnout firewall, antivir, případně se podívej do wiresharku, co se děje.
[/quote]
laicky řečeno se provoz úplně odmlčí, testoval jsem to pouze při spouštění tohoto programu.
[/quote]

a jsme doma,
zkontrolovat kabely konektory, routery, switch,

dat ping na gateway -n 1000 a sledovat to jestli nejsou spiky v odezve nebo timeouty a izolovat to

jo a jestli jste firma, tak existuje taková pozice která tohle má řešit :mrgreen:
LofasekU18
Nováček
Nováček
Registrován: 09. pro 2020

Re: Nový PC - Problém komunikace s databází uložené na sdílené složce serveru

Příspěvek od LofasekU18 »

Před pár dny jsem zkoušel ping server, gateway a 127.0.0.1, všechno dojelo, nic ztraceného a rychle.

Dneska jsem zkoušel přenastavit v ovladači síťové karty vlastnosti dle funkčního/starší PC, ubrat rychlost, power saving mode vypnout a pod, zkusil jsem znova ping a začalo mi tam samo běhat toto:

Obrázek

Ping na cokoliv sice dojel, bez chyb, ale tohle to evidentně zpomaluje, nechápu, proč jsem to tam neměl hned při prvním pokusu, koukal jsem do statistiky switche, kam je to napojené a bylo tam 650 000 error packetu na portu, zjistil jsem, že je zlomený kabel, vyměnil jsem, další chyby zatím nepřiskakují, ale program furt stejný problém a ten:

10.0.0.98 10.0.0.110 ICMP 148 Destination unreachable (Port unreachable)

si dál přiskakuje, je to IP adresa jednoho počítače, když ho vypnu, tak to sice nevyskakuje, ale problém s programem je furt, ale proč to vůbec dělá ?

Za vysvětlení hezky poděkuji.
i5 4570, H81M-K, 2x8GB DDR3 1866Mhz @1600MHz, GTX 1060 ITX AERO 3GB, SSD Samsung 850 PRO
LofasekU18
Nováček
Nováček
Registrován: 09. pro 2020

Re: Nový PC - Problém komunikace s databází uložené na sdílené složce serveru

Příspěvek od LofasekU18 »

Takže drobná aktualizace:
  • Vyzkoušel jsem jinou základní desku, jiný chipset, jiná síťová karta - problém stejný
  • Omezil jsem program na 2 logická jádra - problém vyřešen (Naprostá náhoda)


Pokud není problém přímo v procesoru, přisuzuji to ke kombinaci architektury + program/MsAccess2013, když nastavím například 4 logické jednotky, problém je zpět, už jsem kdysi zkoušel vypnout HT a to také nemělo úspěch, možná ještě vyzkouším vypnout HT a přidat další logické jednotky.

Každopádně mám přes zástupce natvrdo přiřazené 0,1 jádro a 3 dny mi program běží bez problému.
i5 4570, H81M-K, 2x8GB DDR3 1866Mhz @1600MHz, GTX 1060 ITX AERO 3GB, SSD Samsung 850 PRO
Odpovědět

Zpět na „Problémy s PC sestavami“