Jakou nejlepší grafickou kartu?

Cokoli se týká koupě nové grafiky, upgradu starší či porovnání různých typů.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO

Thellwin
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar
Registrován: 19. čer 2003
Bydliště: Satan City

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od Thellwin »

Také mám z tohohle porovnání pocit, že to dělá nějakej automat aniž by to pak prošlo u autora nějakou korekturou.

Srry, ale kvantita není kvalita ... raději to vydávej jednou za měsíc, ale ať to má smysl, tohle je bullshit.
Goldnoob team proud member!
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od webwalker »

fmx rider píše: pát 10. bře 2023, 13:15 Ctes ten clanek vubec po sobe, nebo ti to dela cele skript? V cene 35-40 doporucovat 3090 lol a v cene nad 40k pises o 4090, ale doporucujes a linkujes 4080…
RTX 3090 je v kategorii 35-40 jediná, takže je doporučována automaticky. I když je fakt, že RTX 4080 je levnější a výkonnější, ale je v jiné (nižší) cenové kategorii. Tady ještě zapřemýšlím, jestli se budu držet striktně mantinelů cenových kategorií, nebo jestli bude rozhodující výkon GPU, třeba i z té nižší cenové kategorie.
Co se týká té RTX 4090 a doporučované RTX 4080, tak to máš pravdu. Tady vznikla chyba na Heuréce, kde tu RTX 4080 (ROG white edition) zařadily ke grafickým kartám GeForce RTX 4090 viz:
https://graficke-karty.heureka.cz/f:q:rtx%204090/?o=4
Ale jo, moje chyba měl jsem to odhalit hned. Opraveno.

Jinak, článek je stále v beta verzi, takže každý nápad, postřeh nebo i kritika je vítána!!!
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od Ache »

webwalker píše: pát 10. bře 2023, 17:35Jinak, článek je stále v beta verzi, takže každý nápad, postřeh nebo i kritika je vítána!!!
Negenerovat ty články automaticky. Ale dát do toho stále aspoň trochu vlastního rozumu!
Doporučovat 3090, když tu máme levnější 4080 mě fakt donutilo si GPU report odebrat ze subscribů... až se to zlepší, třeba si to tam zas hodim.
Takový články jsou fakt jen neužitečný clickbait. Chudák, kdo by si fakt tu 3090 koupil místo 4080tky. :lol:
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Thellwin
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar
Registrován: 19. čer 2003
Bydliště: Satan City

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od Thellwin »

webwalker píše: pát 10. bře 2023, 17:35 ...Tady ještě zapřemýšlím, jestli se budu držet striktně mantinelů cenových kategorií, nebo jestli bude rozhodující výkon GPU, třeba i z té nižší cenové kategorie.
Tak jestli nad tím musíš zapřemýšlet, tak je asi něco špatně. Pokud někdo striktně trvá na tom utratit 35-40k tak mu doporuč nějakou "lepší" verzi 4080ky ale rozhodně ne 3090ku :sigh:
Goldnoob team proud member!
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od webwalker »

@Thellwin: Tak, pokud bych to měl brát podle výkonu, pak bych mu nemohl doporučit ani tu RTX 4080, ale nejspíše Radeon RX 7900 XTX :oops:
Nicméně, prozatím jsem z toho vyhodil ty zjevně nevýhodné karty minulé generace (RTX 3090 a 3090 Ti) za ty nevýhodné ceny a vypadá to myslím OK.
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
Thellwin
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar
Registrován: 19. čer 2003
Bydliště: Satan City

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od Thellwin »

Ale tady se bavíme o nějakém zapojení vlastní úvahy, nikoliv o striktním řazení dle nějakého parametru.

Když se budeš rozhodovat mezi RTX 4080 a RX 7900 XTX, tak budeš brát do úvahy věci jako DLSS (3), výkon v RT, spotřebu, cenu ... teoreticky se dá výběr jedné nebo druhé varianty nějak obhájit a nebude to rozhodnutí vypadat na první pohled blbě.

Když se budeš rozhodovat, jestli si za stejnou cenu koupit RTX 4080 nebo RTX 3090 (Ti) tak bych rád slyšel, co kromě o 8 GB (víceméně zbytečných) VRAM nabídne RTX 3090 (Ti) abych jí v tom cenovém rozmezí dal jako doporučenou.
Goldnoob team proud member!
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od Ache »

Očividně tady nejde o to aby se doporučovaly karty podle vlastního rozumu/úvahy, ale aby předem připravený skripty vygenerovaly článek. :evil:
Což už v poslední době bylo znát i na recenzích (kde aspoň beru jako dobrou věc to detailní měření provozních vlastností, jinak bych GPU report dávno ignoroval), kde se točí stále jen a hlavně ty TOP modely, co stejně testuje každý.

I ten zmíněný výběr 4080 vs 7900XTX nejde odbýt jen nějakou tabulkou dle cen a avg. výkonu. :roll:
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
GamesPeter
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2011
Bydliště: 393 01

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od GamesPeter »

Ache píše: pát 10. bře 2023, 17:45
webwalker píše: pát 10. bře 2023, 17:35Jinak, článek je stále v beta verzi, takže každý nápad, postřeh nebo i kritika je vítána!!!
Negenerovat ty články automaticky. Ale dát do toho stále aspoň trochu vlastního rozumu!
Doporučovat 3090, když tu máme levnější 4080 mě fakt donutilo si GPU report odebrat ze subscribů... až se to zlepší, třeba si to tam zas hodim.
Takový články jsou fakt jen neužitečný clickbait. Chudák, kdo by si fakt tu 3090 koupil místo 4080tky. :lol:
Jo přesně tak doporučovat RTX3090 místo RTX4080, která až na -8GB VRAM má daleko vyšší výkon, v základu se drží i pod PL 320W, má lepší možnosti UV a celá efektivita je úplně jinde + FG, tak to je fakt z cesty. :) Stejně jako ve vlákně o RTX4080, kdy při jejím launchi Trek tvrdil, že RTX4080 je nic moc a že ten kdo koupil RTX3090/TI, která se ten týden před launchem RTX4080 prodávala za MSRP RTX4080, tak bůh ví jaký to neudělal kauf století. To jsem se musel smát. :-D Navíc doporučit RTX3090 jako levnější variantu RTX4080, no tak to bych rovnou doporučil RTX4070Ti, ta až na tu 12GB VRAM, která je brzdou jen ve 4K (kdo chce hrát ve 4K, tak kupuje RTX4090) a je daleko lepší než 2,5 roku stará RTX3090 a o efektivitě po UV ani nemluvě, navíc to umí FG. Místo RTX3090 to je lepší už doporučit ten 7900XT. :-D
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D COOLER: Noctua NH-D14, MB: MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI RAM:, 64GB (2X32GB) Kingston Fury Beast Black 6000MHz CL36 GPU: Gainward RTX 4080 Phantom 16GB, 1. SSD: Kingston A2000, M.2 1TB, 2. SSD: Crucial MX500 1TB, PSU: ASUS TUF GAMING 850W, CASE: CoolerMaster Cosmos II, LCD: LG 27GL850 27" 1440p @ 144 Hz OS: Microsoft Windows 11 Home 64bit MOUSE: Logitech G502 Lightspeed + Logitech G240 mouse pad, KEYBOARD: Logitech G915 Lightspeed TKL GL Tactile
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od coyd »

Je treba vychazet z toho, ze tohle jsou clanky vicemene pro BFU, kteri se rozhoduji jakou kartu koupit a sami nemaji dost znalosti se rozhodnout sami za sebe, tak jako vetsina lidi tady.

Takze doporucovat 3090 je proste kravina a to, ze zrovna v tom cenovem ramci je jedina neni prece argument pro doporuceni, spis tim hure pro ni a duvod se ji vyhnout, kdyz alternativa v podobe 4080 je levnejsi, novejsi, efektivnejsi, podporuje nove fetury.

Cele to chce pojmout tak, jako bys radil svemu kamaradovi co si ma koupit a proc, prece nechces rict, ze bys mu doporucil 3090, kdyz by ti rekl, ze chce dat za kartu 35-40K.

Stejne tak nejde o to vzdy doporucit tu nejlevnejsi, protoze nektera edice muze mit podstatne lepsi provozni vlastnosti a nejaky ten priplatek navic se ve finale vyplati, tady bys proste mohl pridat svuj vlastni tip na zaklade podrobnych recenzi ktere delas a jen zminit, ze se karty v zakladnich provedenich zacinaji prodavat uz od ceny XY.
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od webwalker »

Všechno jsem pozorně pročetl, takže všem díky za připomínky. Snad jen s výjimkou Acheho, kterému ještě evidentně neskončila perioda :oops:
Jen pro úplnost:

Žádnou grafickou kartu v článku nedoporučuji (RTX 3090 před RTX 4080 už vůbec ne), jen ukazuji, která grafická karta je v daném intervalu cen (budgetu) nejvýkonnější, nejvýhodnější (cena/výkon) nebo nejefektivnější (výkon/watt). Vstupní parametry pro výpočty jsou:

1. výkon (podle GPUreport)
2. cena (nejnižší cena podle Heureka.cz)
3. spotřeba (skutečná, podle GPUreport)

Z těchto dat jsou pak počítány výsledky v kapitolách výkon, výhodnost a efektivita. V kapitole provozních nákladů si pak můžete nechat spočítat náklady na energii. Jakou kombinaci těchto kritérií zvolíte pro výběre grafické karty nechávám jen na vás (čtenáři). Každý preferuje něco jiného. Vše je tedy výsostně objektivní, žádný prostor pro subjektivní hodnocení. Jediné mé osobní, a tedy i subjektivní, názory uvádím v závěru článku s radami a tipy (s těmi pak můžete samozřejmě ne/souhlasit).
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od webwalker »

Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od mlrs »

Tak ja vcera koupil na tsbohemia GTX 1660 6GB za 4490kc - ta mi prisla do tech 5k jako nejlepsi kup - ale asi to byla nejaka lepsi cena na posledni kus :)
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
Vivec
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. bře 2005
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od Vivec »

webwalker píše: pát 17. bře 2023, 08:55 Aktualizováno pro 11 týden 2023:
Nejlepší grafické karty a jak vybrat tu pravou #11 (březen 2023) >>
RTX3070 máš bazarovku, sem se trochu divil že by tolik spadla
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od webwalker »

@Vivec: Díky za upozornění, toho jsem si nevšiml. Opraveno
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od webwalker »

Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od webwalker »

Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od webwalker »

Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od webwalker »

Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od webwalker »

Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od webwalker »

Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
Odpovědět

Zpět na „Rady s nákupem a porovnání“