SSD DISK - Výběr

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od zsdx »

smile4me píše:
Zivan píše: Taky bych to tak udelal. Co mam zkusenosti, tak kdyz mel nekdo 120GB SSD na system, pak pridal treba druhe 240GB, na nej presunul cast dat, tak po chvili mi zas volal, ze ma C plne a co s tim ma delat. Na plose xGB filmy, hromada veci ve slozce stazenych souboru, hry nainstalovane na C...
Jj, říkal jsem to samé, že by to bylo lepší to mít vše na jednom disku, protože si myslím, že vše bude narvané na ploše, ale prý že si všechen bordel přesune na tu terovku, tak čas ukáže.
A presne proto existuji symlinky, %USERPROFILE% nebo ProfileImagePath v registru.
rhinos
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. srp 2006

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od rhinos »

to je sice možné ,ale pořád mi příjde tahle velikost disku pro OS na nefiremní prostředí malá :)
AMD Ryzen 7 5700X | Gelid Solutions Glacier | MSI X470 Gaming Plus MAX | Gigabyte P850GM 80+Bronze |
32 GB DDR4 3600 Kingston Fury Beast RGB | GIGABYTE RTX 3080 Ti EAGLE 12GB
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od havli »

Vybírám SSD na systém - poběží tam linux. Kromě malé mysql databáze a sdílení diskového pole přes sambu ten stroj nebude dělat nic.... čili nároky na kapacitu malé a na výkon prakticky nulové. Klidně stačí i 64GB.

Je to mašina, co poběží 24/7. Priorita je samozřejmě spolehlivost a tou dnešní SSD zrovna neoplývají. Zvažoval jsem klasiku v podobě Crucial MX500. Ale objevil jsem, že stále ještě jsou v prodeji i MLC SSD - konkrétně Transcend SSD370S. Je to dobrá volba na tyhle účely?

https://www.transcend-info.com/Products/No-631
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
urban.novak
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2009

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od urban.novak »

Co tě vede k dojmu, že dnešní SSD nejsou spolehlivé?

Pokud je pro tebe důležitá spolehlivost, podívej se do nabídky SSD pro datová centra. Nejsou o moc dražší, např Intel DC S4510.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

A navíc mají skvělé výsledky v CDM ! :)

Ty 370S byly v klidu ve své době, otázkou je jak moc jsou teď kastrované a osekané. Ten Intel je "obyč" SSD s lepším reportingem, ale špatný není. Jen je to tak trochu kanón na vrabce.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Taky bych do toho starýho Transcendu fakt nešel. Ve své době to nebyl žádnej high-end a souhlasim s větou "kdo ví co tam dnes dávaj". Kdyby fakt bylo MLC podmínkou tak bazarový Samsungy 840/850/860 PRO jsou good a chodí to cheap.
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od havli »

MLC podmínkou není. Vesměs mi jde jen o to, aby na SSD nevyhnily stará data (viz vedlejší vlákno). Protože tady nainstaluju OS, nakonfiguruju a pak už to poběží (doufám) x let, aniž by se na to SSD nějak výrazněji zapisovalo.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

havli píše: stř 15. bře 2023, 12:51 MLC podmínkou není. Vesměs mi jde jen o to, aby na SSD nevyhnily stará data (viz vedlejší vlákno). Protože tady nainstaluju OS, nakonfiguruju a pak už to poběží (doufám) x let, aniž by se na to SSD nějak výrazněji zapisovalo.
Jestli chceš a bude ti stačit 250GB pošlu ti 860EVO staré co nehnije. Mam jich tu vyřazenejch tuny.
urban.novak
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2009

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od urban.novak »

python.p> To doporučení Intelu 320 bylo myšleno jako vtip? Doufám, že ano. Tohle SSD používám jako těžítko, protože mi umřelo díky chybě ve firmware. Intel tu chybu nikdy neopravil. Prý k ní docházelo pouze u malého procenta zákazníků, takže bylo ekonomicky levnější zaplatit reklamace než vydávat opravenou verzi firmware. Příště přidej smajlíka.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Vidíš to, takovej odborník jako ty...

Ta chyba se dá odstranit, sám jsem jich pár opravil. (8MB bug) A najdi mi SSD které zapíše několik PB dát než umře.

A vůbec, furt jsi mi neodpověděl na otázku ve vedlejším tématu...

BTW, jestli je máš jako těžítko, tak mi je můžeš za pár piv odprodat. ;) V CDM nemá moc oslnivé výsledky, tak vlastně ani nevím proč jsi ho kupoval.

PS: https://gist.github.com/sshilko/3c88b5c ... 33c23b9f17
PS2: https://www.storagereview.com/review/in ... view-300gb
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Dithius
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2007

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Dithius »

Hledam pro znameho dve SSD Gen4 2T.
Prvotni na OS, druhotne na Rychlejsi Storega a prace s Videem a Fotkama.

Nasledne po zkonceni to fici do NASu.

Uvazoval jsem o:
https://www.czc.cz/solidigm-p44-pro-m-2 ... 99/produkt

Uplne KC3000 tam davat nechci kdyz jsem dostal minule za usi ze ho moc tlacim :D

Uvazoval jsem i nad FireCudou ale ta je celkem draha.
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D, IF 2033 MHz; MB: ASROCK B650 PG Lightning; RAM: Trident Z5 Neo 32GB 6033MHz CL30-38-38-28-68-48-1T(GearDown Disabled); GK: AMD Radeon RX 6950 XT; SSD: Kingstone KC3000 2048 GB; PSU: Corsair RM1000; Case: Thermaltake Core P5; Rad: Alphacool NexXxoS Monsta 560mm; Block: EKWTB Quantum Velocity (Fully black Nickel base); Pump: EK-DDC + acetal top; No exp-reservoir; OS: Custom Fedora 39 (installed ground UP from cmd nonGUI).
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Vezmi ten Solidigm P44 PRO a dál nad tim nepřemejšlej. Prakticky vše ostatní je nyní horší.
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Ripper6 »

Mam jen dotaz. Zaznamenal jsem argument, prece nejde tak o sekvencni rychlosti, aby to top drzelo, ale o ty male 4K soubory tj nacitani SW. Nemel jsem zatim cas, testovat co vse me kde degraduje, ale zaznamenalo se to i u nacitani tyto problemy? SSD i treba SATA, se snad kupuje prave pro tyto soubory napr rozsahla hra co ma velke mapy, ne kvuli tomu ze tam budu kopirovat 1TB a cekat ze to dava 550MB/s, nebo u dnesnich dokonce 6900MB/s ne?
Naposledy upravil(a) Ripper6 dne stř 22. bře 2023, 10:31, celkem upraveno 1 x.
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Já tu otázku asu nechápu...

PS předchozí příspěvek se necituje!
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Ripper6 »

python.p: tak snad degraduje co u tech disku, krome tedy dat, ze nejdou potom precist? Resila se rychlost? Jaka rychlost? Ta sekvencni napr ze mi SATA Crucial neda 550MB/s kdyz tam budu kupirovat 1TB dat a nebo ze mi spadne pristupova doba? nebo ze nebude cist ty male 4K soubory? Treba to, ze tam budu potrebovat pustit Adobe Photoshop?
Pokud vim, tak SSD se nekupuje na kopirovani dat jen, ale prave kvuli SW a tu rychlost jsem zatim zaznamenal i na shitech tj kancl PC kde mas nejaky SSD co ma sekvencni cteni i pres 2000, ale jeho zapis lita az podezrele, jako by tam byl prastarej disk. Presto SW, aktualizace chodi vyrazne lepsi nez kdybych do kancl PC nacpal nejaky HDD :)
Proto me zajmalo, degraduje i to cteni 4K souboru? :)
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Degraduje čtení z NAND obecně, té zdegradvané buňce je jedno co tam je, prostě se od tama čte bit... kapiš?

Zbytek máš vedle v tématu. Řeší se tam sekvence, protože je to nejjednodušší na měření a je to vidět.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Ripper6 »

Ano to chapu. Jsem to tak neresil, ale duvod byl ze nekdo poznamenal na CZC, kde najdes dane zbozi nejaky SSD ze napr Samsung s QLC, sice rychlost pada jak blazen, ale ze je to vlastne jedno, protoze dany clovek to kupuje jen hlavne na cteni a hlavne na ty 4K male soubory tj hra / windows / nejaky sw a tak mu to vlastne muze byt uplne jedno :)
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od python.p »

Nesmysl... Být tebou nežiju v domnění, že hry jsou malé soubory...

Rozumný člověk kupuje SSD kvůli přístupové době. ;) První SSD co jsem měl nemělo rychlosti o nic větší jak HDD - orientačně tam bylo myslím něco kolem 200MB/s v sekvenci, ale bylo tiché a sakramensky rychlé (i když sekvence nebyla kdo ví jak velká)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: SSD DISK - Výběr

Příspěvek od Ripper6 »

python.p: netvrdim ze hra ma jen male soubory, a ano u sekvencniho cteni ne, ale presne myslim pristupova doba a pro cteni 4K souboru.
Jako priklad uvadim rad hru Kingdome Come. Dal jsem ji na HDD, myslel jsem ze u toho umru, nez dobehl nekam loading... dal jsem ji na SATA SSD Crucial a rozdil byl hned poznat :) Proto sice tu ctu, jak tu SSD cim dal stoji za starou belu, ale i pri pouzivani, stale tam vidim rozdil nez kdyz pouzivam bezne HDD. Nakonec ale i HDD degraduje, treba tam v case pozoruji ze melo najednou razantne nizke sekvencni cteni a to jsem cumel napr WD Black.
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“