AM5 deska k 7800x3D

Vše ohledně rad s nákupem a srovnání desek - libovolný výrobce, socket i čipset.

Moderátoři: Eddward, PKBO

Hikorust
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. čer 2016

AM5 deska k 7800x3D

Příspěvek od Hikorust »

Ahoj,

s blížícím se vydáním 7800x3D bych rád definitivně vybral vhodnou desku. Původně jsem vybral Asus B650E-E. Pak jsem ale začal trochu pročítat různé zahraniční fora, kde se lidé, víceméně, shodují na tom, že pokud AM5, tak rozhodně ne desku od Asusu a MSI, kvůli slow bootu a dalším problémům s pamětmi.

Co jsem pochopil, tak se doporučují desky od Gigabyte a Asrock, což jsou desky, kterým bych se, za normálních okolností, vyhnul obloukem. Každopádně Gigabyte má mít, údajně, nejlepší kompatibilitu pamětí a nejrychlejší bootování systému.

Jak to vidíte vy a jaké máte zkušenosti?

Nechci být paranoidní, ale nemohl jsem si nevšimnout toho, jak se množí posty ohledně problémů kolem AM5 platformy. Všechny tyhle posty se týkají dost podobných věcí, ale jde většinou o problém s bootovaním, EXPO, bsod. Už jen, když jsem se díval na různé recenze od lidí k dražším deskám od Gigabyte, tak ty workaround postupy, jak systém vůbec zprovoznit, aby počítač najel do oken. Upřimně z toho nemám úplně dobrý pocit. Nemám problém poskládat a doladit menší detaily u kompu, ale nerad bych byl nějaký betatester, abych nasypal skoro 30k do nové platformy a pak trávil hodiny tím, že budu pročítat fora, jak vůbec zprovoznit systém. Netýkalo se to jen desek od Gigabyte, ale jde v podstatě o všechny výrobce.

Nerad bych, aby to vyznělo jako nějaký hate post. Chtěl bych idelálně, co nejvíc plug n play systém, abych se nemusel s*rat s takovýma věcma, jako je odpojování zdroje a resetovaní biosu apod. Moje poslední AMD bylo FX-4100 a od té doby jsem měl pouze Intel. Nemám zkušenosti s novýma AMDčkam a proto budu rád za Vaše přátelské rady a odpovědi :)
Vivec
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. bře 2005
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: AM5 deska k 7800x3D

Příspěvek od Vivec »

řeším něco podobného ale mám podmínku mATX, nakonec vezmu Gigabyte B650M Gaming X AX, ty teploty VRM na Ausu jsou o dost horší:
https://www.youtube.com/watch?v=DTFUa60ozKY

u mě ale dost rozhodlo to, že je slot na grafiku v nejhořeším místě, asus jej dává až na druhou pozici a to je pak GK moc nalepená na dně skříně
djstudio
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. čer 2003
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: AM5 deska k 7800x3D

Příspěvek od djstudio »

Asus STRIX B650E-E provozuji na herním PC a taky jsem hledal i další varianty. Ale výbavou a provedením vyhrála. Za mně bude jen potřeba nahrát BIOS 8XX a novější. Paměti pokud zvolíš G.SKILL EXPO tak ty ti pojedou a boot systému je cca o 15sekund pomalejší než u mně bylo platforma X570 kterou jsem mněnil, vadil mně i ten větráček na chipsetu . Když si na ní vzpomínám tak ta nebyla tolik odladěná jak je ted AM5 s kterou nemám žádný problém.
Vytížení s Ryzen 9 7900X u her je obrovká devíza že FPS nepadají dolů a klidně hraji 4h v tahu bez pádů a nákých kolísáni. Hogwarts Legacy, MSFS20,Modern Warfare II to vše slušně odladěno. Tak za mně tuhle ASUS nebo jinou z edice STRIX klidně kup. Maji robustní zpracování a dobrou zvukovou kartu což TOP zvukovku Gigabyte nemá.

Na platformně jedu od listopadu 2022:

Obrázek

Aktualizace BIOSU vždy bez problému.
Za mne by bylo pořadí takto: ASUS , GIGABYTE, MSI,ASROCK
Naposledy upravil(a) djstudio dne pát 24. bře 2023, 22:28, celkem upraveno 2 x.
MB: ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING Bios 2214 CPU: AMD RYZEN 9 7900X + NZXT Kraken X52 240mm GPU: ASRock AMD Radeon RX 7900 XTX Phantom Gaming 24GB OC RAM: 2x16GB - 32GB G.SKILL Trident Z5 NEO DDR5 6000MHz CL30 SSD SYSTEM: SAMSUNG 990 PRO Gen 4 NVMe 2TB SSD DATA A TESTY: KINGSTON RENEGADE, GIGABYTE AORUS Gen 4 NVMe SSD 1TB ZDROJ: FRACTAL DESIGN ION+ 860W PLATINUM Modular CASE: CORSAIR 7000D AIRFLOW Black Bigtower MONITOR: MSI 28" OPTIX IPS FreeSync 4ms - 4K NET: VODAFONE Kabel 500 Mb/s - 30Mb/s SYSTEM: Windows 11 PRO 64BIT Build 23H2 FOTO PC: https://cz.pcpartpicker.com/b/pdvfrH
Hikorust
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. čer 2016

Re: AM5 deska k 7800x3D

Příspěvek od Hikorust »

djstudio píše: pát 24. bře 2023, 11:38 Asus STRIX B650E-E provozuji na herním PC a taky jsem hledal i další varianty. Ale výbavou a provedením vyhrála. Za mně bude jen potřeba nahrát BIOS 8XX a novější. Paměti pokud zvolíš G.SKILL EXPO tak ty ti pojedou a boot systému je cca o 15sekund pomalejší než u mně bylo platforma X570 kterou jsem mněnil, vadil mně i ten větráček na chipsetu . Když si na ní vzpomínám tak ta nebyla tolik odladěná jak je ted AM5 s kterou nemám žádný problém.
Vytížení s Ryzen 9 7900X u her je obrovká devíza že FPS nepadají dolů a klidně hraji 4h v tahu bez pádů a nákých kolísáni. Hogwarts Legacy, MSFS20,Modern Warfare II to vše slušně odladěno. Tak za mně tuhle ASUS nebo jinou z edice STRIX klidně kup. Maji robustní zpracování a dobrou zvukovou kartu což TOP zvukovku Gigyabyte nemá.

Na platformně jedu od listopadu 2022:

Obrázek

Aktualizace BIOSU vždy bez problému.
Za mne by bylo pořadí takto: ASUS , GYGABYTE, MSI,ASROCK
Mám ji pořád uloženou a určitě si ji ještě promyslím. Jen bych nerad koupil desku a pak plakal, že mám minutový boot time + další problémy. Nikdy bych neřekl, že se budou doporučovat Gigabyte desky. Buildzoid je docela chválil taky.
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: AM5 deska k 7800x3D

Příspěvek od Natural »

Jak jsou ty desky naceneny, vzal bych x670 nebo x670e. Nějaký obyč model, který koupí hromada lidí. Takový desky dostanou vždycky update jako první a když něco nepůjde, dá se zjistit proč a co s tím. A vyhl bych se asrocku, ze stejného důvodu.
Na asus osobně po x370 hero taky nějak nehraju :) Tam ten update BIOSu byl na můj vkus hodně opatrný.
luke123
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. bře 2016
Bydliště: Olomouc

Re: AM5 deska k 7800x3D

Příspěvek od luke123 »

Řešil jsem to stejné co ty. Nakonec jsem vzal b650e, konkrétně https://www.tsbohemia.cz/asus-rog-strix ... 51524.html
Bral jsem tuto na základě spousty recenzí a buildu, co sem viděl na ytb, redditu atd.


//Th - promaz OT
Hikorust
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. čer 2016

Re: AM5 deska k 7800x3D

Příspěvek od Hikorust »

Tak ta Asuska má nejlepší osazení. Výbavou mi přijde lepší, jak kdejaká X670ka. Lidi na redditu psali, že jim rozhasil nastavení ten nový bios/y, které vydali s příchodem x3D.

Kdyby tak člověk měl nějakou jistotu, že to dají v blízké době do pořádku. Tohle je asi první generace procesorů, kde mám opravdu velký problém vybrat kvalitní desku za přijatelné peníze.

Myslíte, že bude mít nějaký zásadní vliv na paměti layer u desek? Jestli má smysl řešit 8 layer vs 6 layer.
Zofrenko
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 06. črc 2016
Bydliště: Humenné

Re: AM5 deska k 7800x3D

Příspěvek od Zofrenko »

Prosim vás, ktoru z tychto dosiek by ste si vybrali ku 7800x3d ? získal by som niečo navyše v ramci taktovania ramiek pri tej X670 ? alebo stači kludne brať b650 Aorus .. oplati sa priplacat za x670? vdaka.

https://www.alza.sk/gigabyte-b650-aorus ... #parametry

https://www.alza.sk/gigabyte-x670-gamin ... 466359.htm
Vivec
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 07. bře 2005
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: AM5 deska k 7800x3D

Příspěvek od Vivec »

Podle mě nemá smysl připlácet ani za tu Aorus, vůbec bych se nebál jít do B650 gaming X
Zofrenko
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 06. črc 2016
Bydliště: Humenné

Re: AM5 deska k 7800x3D

Příspěvek od Zofrenko »

pri tej čo píšeš uvadzaju PCI Express 4.0 a pri aorus PCI Express 5.0. To sa tyka M2 diskov alebo grafik nevieš prosim ta? nieje to dovod koli ktoremu sa oplati priplacat ?

edit : aorus elite b650 vyzera, že ma aj o dosť viac USB vstupov
luke123
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. bře 2016
Bydliště: Olomouc

Re: AM5 deska k 7800x3D

Příspěvek od luke123 »

Co Strix b650e-e?
Asi nejlepší b650 na trhu. Prémiová zvukovka, q-release na pcie slotu, qcode displej, BIOS flashback.
Ta deska aspoň teda pro mé potřeby nemá chybu
A výbavou porazí i některé x670tky.
djstudio
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. čer 2003
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: AM5 deska k 7800x3D

Příspěvek od djstudio »

Za mně taky Strix b650e-e už jsem na ní stavěl další herní PC jelikoš ji dobře znám a vše šlo hladce a po másle.
MB: ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING Bios 2214 CPU: AMD RYZEN 9 7900X + NZXT Kraken X52 240mm GPU: ASRock AMD Radeon RX 7900 XTX Phantom Gaming 24GB OC RAM: 2x16GB - 32GB G.SKILL Trident Z5 NEO DDR5 6000MHz CL30 SSD SYSTEM: SAMSUNG 990 PRO Gen 4 NVMe 2TB SSD DATA A TESTY: KINGSTON RENEGADE, GIGABYTE AORUS Gen 4 NVMe SSD 1TB ZDROJ: FRACTAL DESIGN ION+ 860W PLATINUM Modular CASE: CORSAIR 7000D AIRFLOW Black Bigtower MONITOR: MSI 28" OPTIX IPS FreeSync 4ms - 4K NET: VODAFONE Kabel 500 Mb/s - 30Mb/s SYSTEM: Windows 11 PRO 64BIT Build 23H2 FOTO PC: https://cz.pcpartpicker.com/b/pdvfrH
Zofrenko
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 06. črc 2016
Bydliště: Humenné

Re: AM5 deska k 7800x3D

Příspěvek od Zofrenko »

a tá asus strix nema problem s dlhym bootom ako bolo uvedene vyššie pri asus doskach ? lebo tu v teme sa písalo ,že gigabyte by malo mať najkratši boot systemu ?
Zofrenko
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 06. črc 2016
Bydliště: Humenné

Re: AM5 deska k 7800x3D

Příspěvek od Zofrenko »

Guys ktoru z tychto dvoch dosiek by ste odporučili radšej ?

https://www.alza.sk/gigabyte-b650-aorus ... 458409.htm

alebo

https://www.alza.sk/asrock-b650e-pg-rip ... 460771.htm

neviete ako su na tom s Bootovanim tie Asrocky? hovori sa ,že gigabyte by na tom mal byť najlepšie ale čo Asrock ?
V čom vidite vyhody napr toho Asrocku oproti gigabyte doske ?

dikes
luke123
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. bře 2016
Bydliště: Olomouc

Re: AM5 deska k 7800x3D

Příspěvek od luke123 »

Strix b650e-e. Už ti ji tady doporučilo tak 5 lidí 😄
Zofrenko
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 06. črc 2016
Bydliště: Humenné

Re: AM5 deska k 7800x3D

Příspěvek od Zofrenko »

to je pekne ,že mi odporučili a ďakujem za to, ale mam aj svoj rozum s ktorym viem zapojiť kriticke myslenie a svoj pohľad a keďže dlhy boot je pre mňa prekažkou a vo všeobecnosti sa píše že gigabyte maju najkratši boot systemu , tak som asus vylučil... A keďže sa pytam medzi gigabytom a asrockom tak očakavam odpoveď niekoho kto to ma načítane alebo priamu skusenost a jeho odporučanie :-D či gigabyte hore uvedeny alebo Asrock.
Viem ,že tu ten dlhy boot skor bagatelizujete, no na Redditoch z toho ludia robia dosť velku dramu, takže bežna vlastnosť s ktorou sa musim zmieriť to uplne tak nebude :D
Hikorust
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. čer 2016

Re: AM5 deska k 7800x3D

Příspěvek od Hikorust »

Já ten Gigabyte riskovat nebudu i když mají mít nejkratší post.. Podle kvality osazení vypadá jako nejlepší střed uvedená Asus B650E-E.
luke123
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. bře 2016
Bydliště: Olomouc

Re: AM5 deska k 7800x3D

Příspěvek od luke123 »

Tak asi s těmi co si psal nemá nikdo zkušenosti, když tady kluci píšou že mají Asus, tak jak ti můžou poradit? 🙂
Máš načteno z redditu, tak si kup co chceš, když si nechceš nechat poradit 😄
Zofrenko
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 06. črc 2016
Bydliště: Humenné

Re: AM5 deska k 7800x3D

Příspěvek od Zofrenko »

a to len tito štyria kluci čo tu pišu tak na celom fore maju AM5? nemože medzi časom po tyždni dvoch pribudnut dalšich kopec ludi na fore čo by mohlo poradit po oživeni tejto temy ? nove skúsenosti atd novi majitelia gigabyte alebo asrock ?. alebo aky je tvoj problem? :mrgreen: Prečo ma skušaš? :-D
luke123
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. bře 2016
Bydliště: Olomouc

Re: AM5 deska k 7800x3D

Příspěvek od luke123 »

Já sem jen směju, jsem naprosto smířený s dlouhým postem. Hraju i Tarkov dokonce a v životě se mi nestalo, že bych musel restartovat systém kvuli nějakému bugu nebo pádu hry. (Což si tady někde taky zmiňoval)🙂 Tak si zkus založit svoje vlákno, kde ti třeba poradí někdo kdo má něco jiného než Asus, protože tady ocividne pšenka nepokvete 😄Poslední věc, pokud si tady pročítas vlákna, tak Asus na AM5 je volba číslo jedna.
Odpovědět

Zpět na „Rady s nákupem a porovnání“