Lze na 1 PC provozovat současně 2 Windows?

Operační systémy Windows 98, 2000, XP, 2003, Vista a další.

Moderátor: Loki5567

Pravidla fóra
Vše okolo nového systému Windows 8 se řeší jen a pouze v PODSEKCI (klik), ostatní se přesouvá nebo zamyká.
Odpovědět
bonavox
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. srp 2006

Lze na 1 PC provozovat současně 2 Windows?

Příspěvek od bonavox »

Potřeboval bych na jednom počítači zprovoznit (asi) dva současně běžící nezávislé operační systémy.
Potřebuji automatizovat dvě samostané úlohy pod Windows pomocí MS Power Automate Desktop, a moc mě zatím nenapadá, jak to jinak udělat.
Současně nejde spustit více než jedna instance MS Power Automate Desktop, takže by to muselo běžet nějak nezávisle.
Trochu naivně si představuji že by třeba na půlce obrazovky běžel jeden systém, na půlce druhý.
Ale současně trochu tuším, že je to možná totální kravina. Nevím.
Hledám nějaké možnosti, jestli něco takového vůbec jde udělat?

Samostatné účty pod jedněmi Windows to předpokládám nevyřeší, neb neběží současně.
Šlo by to nějak udělat nějakou virtualizací? Nebo ... ?

"Extrémní" varianta se nabízí, že mi poběží vedle sebe dva fyzické počítače.
Což se mi moc nechce provozovat, rád bych, kdyby to šlo udělat jen na jednom.
Podpis může být maximálně “50 bodů vysoký”, akorát že už nikdo neřekne, kolik řádků těch 50 bodů je. Tak raději pro jistotu nic … PRAVIDLA VIVAT!
TomasX
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. říj 2022

Re: Lze na 1 PC provozovat současně 2 Windows?

Příspěvek od TomasX »

Spustíš si v jedněch Win další Win v nějaké virtualizaci (Hyper-V, VMware apod)
To by mělo stačit ne ?

Šlo by tam dát na HW nějaký hypervisor (jako třeba vmware vsphere) a pod něj dvoje (libovolný počet co utáhne HW) "plnohodnotné" Windows -
ale to bude na nastavení už trochu overkill pro někoho kdo s tím nemá zkušenosti.

Nebo Windows Server - viz
https://learn.microsoft.com/en-us/power ... ncurrently
Naposledy upravil(a) TomasX dne úte 28. bře 2023, 23:30, celkem upraveno 1 x.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Lze na 1 PC provozovat současně 2 Windows?

Příspěvek od python.p »

Virtualizaci ve Win bych zkusil, to by mělo běžet bez problémů.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
bonavox
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. srp 2006

Re: Lze na 1 PC provozovat současně 2 Windows?

Příspěvek od bonavox »

TomasX píše: úte 28. bře 2023, 23:21 Nebo Windows Server - viz
https://learn.microsoft.com/en-us/power ... ncurrently
Vida, to je zajímavá alternativa ... pokud by to Server uměl včetně ovládání grafického rozhraní (ty úlohy Power Automate otrocky hýbou s myší), pak mi to zatím přijde jako nejsnazší cesta. Jen budu muset najít někoho, kdo se ve Windows Server trochu vyzná, aby mi s tím pomoh ...
TomasX píše: úte 28. bře 2023, 23:21 Šlo by tam dát na HW nějaký hypervisor (jako třeba vmware vsphere) a pod něj dvoje (libovolný počet co utáhne HW) "plnohodnotné" Windows -
ale to bude na nastavení už trochu overkill pro někoho kdo s tím nemá zkušenosti.
Jestli to chápu dobře, tak onen hypervisor je něco, co se dá na holý počítač, a to pak obsluhuje jednotlivé virtualizace?
Čili virtualizuji bez potřeby hostitelských Windows?
Podpis může být maximálně “50 bodů vysoký”, akorát že už nikdo neřekne, kolik řádků těch 50 bodů je. Tak raději pro jistotu nic … PRAVIDLA VIVAT!
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Lze na 1 PC provozovat současně 2 Windows?

Příspěvek od zsdx »

Trochu naivně si představuji že by třeba na půlce obrazovky běžel jeden systém, na půlce druhý.
ty úlohy Power Automate otrocky hýbou s myší
Trochu se obavam, ze ve svete Win jedno vylucuje druhe - kvuli "exkluzivite" mysi. Ta prvni cast ale neni problem.
Krteq
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Re: Lze na 1 PC provozovat současně 2 Windows?

Příspěvek od Krteq »

MS Power Automate Desktop neumí ovládání přes prvky? Pozice myši je nejhorší možná varianta jakéhokoliv automated procesu

Jinak jako VM hypervisor stačí i "free" Virtualbox
TomasX
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. říj 2022

Re: Lze na 1 PC provozovat současně 2 Windows?

Příspěvek od TomasX »

Pro Win ve virtuálu v hostitelských Win bude to hýbání myší nejspíš problém (tam je myš vždy jen jedna společná).

Ve Win Server nebo s hypervisorem na HW by to fungovat mohlo (ale zaručit bych si to netroufal).
bonavox
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. srp 2006

Re: Lze na 1 PC provozovat současně 2 Windows?

Příspěvek od bonavox »

Tak jen pro info ... během léta jsem řešil vícenásobné sosání XML z ARES.

Virtualizace pod Windows 10 pomocí Hyper-V byla k ničemu, protože tam byla myš vždycky společná.

Ale virtualizace pomocí WM VirtualBox fungovala naprosto bez problémů, klidně i několik virtuálních strojů pod jedněmi Windows 10, každý z nich si hýbal svou myší. V každém virtuálním stroji běžel jeden Power Automate, čili přesně to, co jsem řešil na začátku vlákna (byť tady jsem to používal pro jinou úlohu).
Podpis může být maximálně “50 bodů vysoký”, akorát že už nikdo neřekne, kolik řádků těch 50 bodů je. Tak raději pro jistotu nic … PRAVIDLA VIVAT!
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Microsoft“