Degradace SSD

Vše kolem disků bez pohyblivých částí - SSD, flash, nand, atp.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Epidot
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 13. říj 2003
Bydliště: Šumperk

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Epidot »

co teď píše smart?
13600k+Noctua D15S, MSI Z690 Tomahawk, 32GB Kingston Fury Renegade 3600, ASUS RTX 3070 Noctua OC Edition, ASUS ROG SWIFT PG279Q HW G-Sync, Samsung 990Pro 2TB, 970Evo+2TB, 970Evo+1TB, 960Evo 500GB, Kingston A2000 500GB, Intel 660p 2TB, Crucial M550 256GB, Intel X25-M 80GB, Corsair RMx550, Logitech G502+G815 tactile US, Secretlab OMEGA Classic, RME ADI-2 DAC FS+Denon AH-D9200, Modecom Eclipse 60
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Degradace SSD

Příspěvek od BubakB »

Crucial M500 240GB na SATAII (krásne vidieť, kde sú zapísané dáta ;-) :) )

Obrázek
Obrázek
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od python.p »

Rimmsi píše: pát 31. bře 2023, 19:05 python.p - nemyslel jsem přímo recenzi konkrétních disků, ale takový obecný článek zabývající se problematikou SSD disků při dlouhodobém použití a jejich změnách ve výkonu v čase. Něco co se nedá do recenze napsat.
Tož to já bych to napsal, ale kdo to zaplatí? :D

Btw mám super kandidáta na věc kterou nadhodil Nou a to "refresh" v Linuxu. Zítra se k tomu snad dostanu.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Sobo »

Sobo píše: pát 31. bře 2023, 17:38 Jeste schvalne zkusim ten jejich Dashboard sken - jestli mi rekne, ze je vsechno OK, tak uz je WD absolutne k smichu (no, to uz je i tak).
Hehe, nerikal jsem to? Vsechno 100% cajk, no problems detected, comrade. :lol:

Obrázek Obrázek
BubakB píše: pát 31. bře 2023, 19:59 co teď píše smart?
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Resil uz nekdy nekdo vymenu takoveho disku s Alzou? Oni to poslou vendorovi (WD), ti to asi projedou timhle jejich stupidnim Dasboardem, ktery samozrejme rekne, ze je vsechno cajk, takze mi to nejdriv za mesic vrati a smolik, ne?
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od python.p »

Přidej screeny co máš tady a zkus to, nic horšího, než že ti ho vrátí se nestane. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Degradace SSD

Příspěvek od BubakB »

Ja som pred rokmi (už dobrými 10timi) vracal v Alze ešte HDD a dodal som im tam práve screenshot skenu povrchu z HDTune. Tiež to malo chybné sektory. Borec na reklamáciách to prijal. Ale išlo to výmenou kus za kus. Paradoxne, bol to taktiež WD Green.

WD Dashboard je "zdedený" po Sandisku. Ja mám s nimi dobré skúsenosti. Pravda, nebol dôvod. Len strohá kontrola. Totálne jednoducho sa dali boot kľúče na Secure Erase atď. Používal som ich na SATA disky Extreme PRO. A všetky idú dodnes krásne. :)
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Degradace SSD

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Epidot píše: pát 31. bře 2023, 05:15 Nijak, disk je přeci funkční. :razz: Můj qlc Intel 660p už jede konstantně 230-250 při čtení tam, kde jsou zapsaná data. Smířit se s tím, pořád jede. Nebo mu dát třeba zero fill, ale u shit paměti to bude jen na chvíli.
Takhle to nefunguje. Bloky ze spare oblasti se používaj na opotřebené sektory, typicky se při zápisu nahraděj jinými, neni to tak že "hej ztrácim data tak tu oblast přemapuju" . To že "ztrácím data" znamená že už je to průser že už prostě něco nepřečte, ala ztratil jsi data. Když ti sector scan najde vadný sektory tak už přicházíš o data neni to přirozenej wear-leveling.

A smart a self health report bude obvykle 100% protože ty krámy to o sobě ani nevědi a když se ty oblasti přepíšou něčim jinym zase se budou pár dnů až měsíců tvářit živě. Takhle ten disk můžeš zerofillnout udělat krásnej graf super výkonu po onom přemezání a prodat ho na aukru jako 100% stav...

Tohle je prostě to vyhnívání starejch dat. Sobo má typickej exemplář přesně takhle pošly ty Samsungy 980PRO co jsem měl já. Když jsem je reklamoval tak všechny vyměnili za nové, stejně tak jako ty doslova krabice mrtvol (cca 100 kusů) 870EVO z firmy, problém je že výměna je takové řešení kterému po téhle zlkušenosti nemůžeš věřit. 870eva po té katastreofě jsme ukecali na masovou výměnu za Crucialy MX500 s doplatkem a ty pročka jsem rozprodal tady a jinde a ty co šly tady šly cheap a s důraznym varovánim ohledně jejich potenciální kvality.
Epidot
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 13. říj 2003
Bydliště: Šumperk

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Epidot »

python.p píše: pát 31. bře 2023, 20:45 Tož to já bych to napsal, ale kdo to zaplatí? :D
No ty, zdarma pro komunitu a dobrý pocit z dobře odvedené práce a osvěty. Případně v pracovní době za standardní bakšišné.
Nikdo nechce 50 normostran textu, že. :)

edit: jsi pokročilý, máš 4 vrtule, co my lamy s jednou vrtulkou . . . :lol:
13600k+Noctua D15S, MSI Z690 Tomahawk, 32GB Kingston Fury Renegade 3600, ASUS RTX 3070 Noctua OC Edition, ASUS ROG SWIFT PG279Q HW G-Sync, Samsung 990Pro 2TB, 970Evo+2TB, 970Evo+1TB, 960Evo 500GB, Kingston A2000 500GB, Intel 660p 2TB, Crucial M550 256GB, Intel X25-M 80GB, Corsair RMx550, Logitech G502+G815 tactile US, Secretlab OMEGA Classic, RME ADI-2 DAC FS+Denon AH-D9200, Modecom Eclipse 60
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od python.p »

Tsí voe, tak když jsem ten pokročilej, tak se na to možná teda mrknu no. :) Když už jsem si to nějak zasloužil.

Ještě si něco zkusím ověřit a to bude chtít trochu času a nějaký laborování.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Degradace SSD

Příspěvek od killerek »

Klidne poslu donate :-) Ted radsi vyhrabavam stare SSD ze skrine pro system.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Shaquille »

Sobo píše: pát 31. bře 2023, 20:47 Resil uz nekdy nekdo vymenu takoveho disku s Alzou? Oni to poslou vendorovi (WD), ti to asi projedou timhle jejich stupidnim Dasboardem, ktery samozrejme rekne, ze je vsechno cajk, takze mi to nejdriv za mesic vrati a smolik, ne?
Posli mi na sebe do SZ kontakt a uloz si screeny, co jsou tady vlozeny. Posli mi je na mail (dam ti v SZ) s kratkym popisem, staci jako tydy. Ve WD dela managera pro CEE super tipek. Zkusim ti s tim pomoct.

Shaq
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Sobo »

Tak hlasim smrt... Schvalne jsem pustil jeste dalsi HD Tune error sken, ktery uz dost brzy hodil spatne bloky a zastavil skenovani (netusim proc):

Obrázek

Tak jsem ho pustil znova a uz to hazi errory okamzite od zacatku:

Obrázek

Vynatek z logu:

HD Tune Pro: WDS200T1X0E-00AFY0 Error Scan

Scanned data : 163 mB
Damaged Blocks : 100.0 %
Elapsed Time : 0:02
1 Error at 0 MB (LBA 0)
2 Error at 0 MB (LBA 128)
3 Error at 0 MB (LBA 256)
4 Error at 0 MB (LBA 384)
5 Error at 0 MB (LBA 512)
6 Error at 0 MB (LBA 640)

V tuto chvili nemuzu uz ani precist podstatnou cast dat ulozenych na disku (jenom nejake Steam hry, nic duleziteho).
Takze disk je po smrti, coz me samozrejme opravnuje k reklamaci, nicmene jelikoz novy nepotrebuju nutne, poslal jsem mail Shaquillovi a rad si poslechnu, co mi o kvalite jejich produktu rekne clovek z WD.
Ted je otazka, co s tim systemovym, ktery je na papire zatim tak nejak OK (az na tu mizernou speed mapu), ale co ja vim, jestli se nestane to same jenom o neco pozdeji? Nejradsi bych to asi vyhodil z kompu a nainstaloval OS na neco noveho. Kazdy z tehle parchantu stal skoro 10 tisic - vyborna kvalita za ty prachy... Pritom i na renomovanych webech jako TechPowerUp to ma Editor's choice oceneni - pry super uzasny disk, tak urcite. S recenzemi SSD obecne je neco hodne spatne...
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
Epidot
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 13. říj 2003
Bydliště: Šumperk

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Epidot »

to nasere no. Holt vadný kus, o celku to zas tak moc nevypovídá. Kdyby takto hromadně chcípaly WD850 obecně je z toho jiný vítr.
Každopádně dobré vědět, žes to sem dal.
SMART snad už nehlásí Health GOOD :D ?
Ten systémák, no záleží jaký z toho chceš mít i pocit. Důvěra? Klidné spaní? Možná výměna a máš klid, aspoň do doby než...
Druhý disk hoď pod drobnohled a pokud to půjde dolů tak bych to zahodil.
13600k+Noctua D15S, MSI Z690 Tomahawk, 32GB Kingston Fury Renegade 3600, ASUS RTX 3070 Noctua OC Edition, ASUS ROG SWIFT PG279Q HW G-Sync, Samsung 990Pro 2TB, 970Evo+2TB, 970Evo+1TB, 960Evo 500GB, Kingston A2000 500GB, Intel 660p 2TB, Crucial M550 256GB, Intel X25-M 80GB, Corsair RMx550, Logitech G502+G815 tactile US, Secretlab OMEGA Classic, RME ADI-2 DAC FS+Denon AH-D9200, Modecom Eclipse 60
Sobo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 28. črc 2007
Bydliště: Bolatice

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Sobo »

No to prave neni o jednom vadnem kusu. Ten prvni SN850 sice (zatim) neumrel, ale kdyz se podivas na tu speedmapu, tak je tam jasne videt, ze bloky s drive zapsanymi daty maji brutalne degradovany vykon, proste to tam hnije. Coz v kontrastu s 5+ let staryma Crucial MX500 nebo Samsung 960 Pro s perfektne stabilnimi vykony po cele velikosti disku pusobi naprosto smesne. Proste kvalita SN850 obecne je evidentne naprosto mizerna. Nevim, jestli to dela kvalita pouzitych NAND, kazdopadne je to proste odpad s vyrazne degradujicim vykonem.

Udelal jsem novy sken na tom system disku:

Obrázek Obrázek

Takze tech 7GB/s ma tak mozna na prazdnych castech nebo absolutne cerstve zapsanych datech, ale na ostatnich co? Tak 400 MB/s dle rychlosti skenu HD Tune, ta mrcha je v podstate pomalejsi nez SATA disk, to proste nemuzou myslet vazne... V zivote uz nechcu od WD nic videt. Jestli se nastvu, asi objednam 2x Solidigm P44 Pro 2TB a preinstaluju cely operak.
So, Lone Star, now you see that the Evil will always triumph, because Good is dumb! - Lord Dark Helmet @ Spaceballs
Rimmsi
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. led 2015
Bydliště: Hodonín

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Rimmsi »

Myslíš, že ten Solidgm bude nějak výrazně lepší? Řekl bych že současné SSD budou na tom podobně ne li hůř.
Mac Pro 7.1 | Xeon W3235 | RX 6900XT | 96GB Ram | Apple SSD 1TB | Samsung 970 Pro 1TB | Micron 9200 Pro 7,6TB | 2x Samsung 850 Pro 1TB | Sonnet Fusion M.2 2x4 | Sonnet Allegro USB 3.2 | EIZO CS2740 | BOSE Companion 5
Apple MacBook Pro Retina 15,4 Mid 2015 | i7 4770HQ | | Intel Iris Pro 5200 | 16GB Ram | Samsung ssPolaris 1TB
IBM T60 | UXGA AFFS | T7600 | ATi X1400 | Samsung 3GB | Intel 535 240GB
Epidot
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 13. říj 2003
Bydliště: Šumperk

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Epidot »

Pořád u něj chybí ono "prověřeno časem". Můžeš stále vzít třeba Samsung 970Evo plus 1TB. Ten je na tom dobře, pokud ti tedy stačí jen 3GB/s :⁠-⁠D
13600k+Noctua D15S, MSI Z690 Tomahawk, 32GB Kingston Fury Renegade 3600, ASUS RTX 3070 Noctua OC Edition, ASUS ROG SWIFT PG279Q HW G-Sync, Samsung 990Pro 2TB, 970Evo+2TB, 970Evo+1TB, 960Evo 500GB, Kingston A2000 500GB, Intel 660p 2TB, Crucial M550 256GB, Intel X25-M 80GB, Corsair RMx550, Logitech G502+G815 tactile US, Secretlab OMEGA Classic, RME ADI-2 DAC FS+Denon AH-D9200, Modecom Eclipse 60
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Hladis »

Sobo píše: ned 2. dub 2023, 16:26No to prave neni o jednom vadnem kusu.
Taky myslim ze to nebude nahoda, muj Black degradoval podobne. Sice nechcip uplne, jelikoz jsem to podchytil vcas, ale bylo jasny kam to smeruje.
Sobo píše: ned 2. dub 2023, 14:56 Pritom i na renomovanych webech jako TechPowerUp to ma Editor's choice oceneni - pry super uzasny disk, tak urcite.
njn ja ho taky kupoval ze mel vyborny reference a recenze. Obecne byl WD chvalenej. Recenze to asi moc neodhali, jelikoz se to zacne projevovat az casem. Spatne je hlavne S.M.A.R.T. a co disk reportuje, jelikoz uzivatel neni vubec varovan, ze jeho disk mele z posledniho a tvrdi mu, ze je v 100% stavu. :roll: Bezny uzivatel objevi problem az kdyz zacne regulerne ztracet data.
Obrázek
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od python.p »

Původní stav:
Obrázek
Obrázek

První průchod "badblocks -sn /dev/sdx"
Obrázek
Obrázek
Na první dobrou dobrý. Lepší jak formátovat a řešit kokotiny.

Druhý průchod, jen tak ze zajímavosti. Tam se rozstřelila přístupová doba jako prase...
Obrázek

manuálně TRIM:
Obrázek
Obrázek

Speedmapa je od prvního průchodu stejná, takže jen na konec jedna. Mezi každým krokem jsem disk nechal odpočinout cca hodinu. Stejné chování jsem replikoval na dalšich kusech v +- stejném stavu. Takže díky nou za nasměrování a není nutné to hned formátovat. ;)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Epidot
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 13. říj 2003
Bydliště: Šumperk

Re: Degradace SSD

Příspěvek od Epidot »

To se mi líbí, teď to rozjet pod Windows...
13600k+Noctua D15S, MSI Z690 Tomahawk, 32GB Kingston Fury Renegade 3600, ASUS RTX 3070 Noctua OC Edition, ASUS ROG SWIFT PG279Q HW G-Sync, Samsung 990Pro 2TB, 970Evo+2TB, 970Evo+1TB, 960Evo 500GB, Kingston A2000 500GB, Intel 660p 2TB, Crucial M550 256GB, Intel X25-M 80GB, Corsair RMx550, Logitech G502+G815 tactile US, Secretlab OMEGA Classic, RME ADI-2 DAC FS+Denon AH-D9200, Modecom Eclipse 60
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace SSD

Příspěvek od python.p »

Windows Subsystem for Linux - WSL2 (od verze 21H2)
nebo
Git For Windows


Já si najel Gparted co mám na UBCD, a je to otázka minuty z live media.

Nebo teda WSL2:
1. nainstaluješ WSL2
2. CMD: wmic diskdrive list brief
3. najít Device ID a zkopírovat: například "\\.\PHYSICALDRIVE1 "
4. mountnout disk aby byl vidět ve WSL2: "wsl --mount \\.\PHYSICALDRIVE1 --bare"
5. ve WSL najít cestu pomocí lsblk: nějakou "sdx"
6. spustit badblocks /dev/sdx
7. odmountount z WSL aby to frčelo dál.

PS: vycucal jsem to z dokumentace, nemám to odzkoušené, jestli to někdo zkusí nechť je ctěná libost, pro mě je to mos práce a raši si bootnu nějaký distro z USB /neběží mě z toho SSD systém/
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Odpovědět

Zpět na „SSD a flash disky“