ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Socket AM5 pro procesory Ryzen.

Moderátor: Eddward

Odpovědět
TomasX
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. říj 2022

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od TomasX »

djstudio píše: čtv 18. kvě 2023, 02:11 Nerozumím položce číslo 4 "EXPO/XMP prompt notice removed"
Desku sice nemám ale podle obrázků na netu to vypadá že při zapnutí EXPO je v biosu k potvrzení nějaké upozornění že jde o přetaktování.
To se donedávna považovalo za nekryté zárukou a nově ASUS tuto politiku změnil (a proto už upozornění není potřeba).
Spoiler
Obrázek
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

jj, je to jak říká TomasX, bylo tam předtím informační submenu, než si potvrdil EXPO profil s nějakým varováním, ale to u nového BIOSu (varování) je fuč, protože i po diskuzi s AMD se od tohoto upustilo :)
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od alienGT »

@djstudio: Ja ho jedu a v pohode. Pokud mas context memory disabled, tak starty jsou rychlejsi o cca 10s.
Ja to nedocenim, jelikoz mam context enabled a stejne tak power down. Pak jsem ve Winech do 30s.
msconfig mi hlasi pod 13s
https://ibb.co/bLyP1Hd
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
TankGeorge
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. čer 2011

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od TankGeorge »

Napíšu sem, ať nespamuju CPU sekci. Koupil jsem 7800X3D a tuto desku - Strix B650E-E WiFi a jebu se s tím půl víkendu. Když se teda otočím, kdo že mě to vlastně jebe, tak vidím mezi půlkama Microsoft. Samotná montáž žádné drama, první post do BIOSu dle očekávání, aktualizace BIOSu na verzi 1616 z připravené flasky OK. Čistá instalace Win11 z připravené flasky... to už je teda jiná písnička.

Licenci vlastním na Home verzi skrze MS účet, nečekal jsem s instalací žádný problém, kor když se mi ty widle upgradovaly na 11 samy po aktualizaci BIOSu na staré sestavě (i5 8600k). Jenže hned po zvolení verze v instalačce na mě bafla hláška "na tomhle počítači nejde spustit windows 11". Nepodařilo se mi to obejít nastavením BIOSu ani po intenzivním googlení a pomocí rad tady na fóru (děkuji za pomoc i tak .)).

Nepodařilo se mi to ani ojebat tím, že jsem pustil původní OS (přenesl jsem si svůj jediný M.2 na novou desku) a dal obnovení do továrního nastavení. Disk se naformátoval a systém nainstaloval, ale nechytlo se připojení na net - ani na kabel. Krok jsem přeskočil příkazovým řádkem s tím, že drivery stáhnu na jiném PC (dělal jsem na tom večer, neměl jsem přístup k jinému PC).

Dnes ráno jsem si tedy stáhnul LAN a WIFI drivers a vítězoslavně šel instalovat - marně. Buď mi to hodilo hlášku, že nějaký typ souboru není podporován, nebo že instalačka je pro jinou verzi win (WTF, stahoval jsem verze 11). Takže jsem sice měl widle, ale bez netu a driverů.

Použil jsem tedy Rufus na vytvoření nové instalační flash dle rady tady na fóru (děkuji) - jakože WTF MS, proč mám takovou věc vůbec řešit a normální cestou vytvořená flash mě vypeče. Tentokrát se při instalaci chytla LAN na kabel. Postahoval jsem přímo ze support webu k desce všechny drivery (WiFi, Realtek, atd) ... aaand nešly nainstalovat. Ty samé hlášky, co předtím ("tento typ souboru je zakázaný", "špatná verze OS").

Tááákže jako poslední možnost jsem nainstaloval ten 1GB Ašus Armory Crate, dal tam "update all drivers" či co a ono si to všechno potahalo, nainstalovalo a po restartu všechno funguje.
============

TLDR
- Je jistější vytvořit boot USB Windows 11 přes Rufus s vypnutou kontrolou HW, nepostupovat standardně
- Instalace driverů přes Armory Crate je taky jistější, manuální vás může pěkně jebat
Ryzen 7800X3D + Kingston 2x32GB 6000/36 + RTX 4090 sociální Gainward + ROG B650E-E
LG OLED CX 55" + Fractal Design Define S2
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od alienGT »

Ten AC je hrozna megalomanska srajda. Zakazuji to instantne v BIOSu.
Ja koupil novy klic pro novou desku (za kilco z winkey) a zadny problem jsem nezaznamenal. Jedu teda W10 Pro.
Co je treba nainstalovat v nove Win instalaci, aby mi vse jelo? AMD Chipset Driver a Intel LAN, oboje stazeno prez support a vsechno cajk.
TPM 2.0 mam taky disabled. W11 zatim nechci.
Pocet problemu - 0
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
TankGeorge
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. čer 2011

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od TankGeorge »

Už jsem to přepral, ale instalace win11 za mě nebyla smooth experience ani náhodou. Byla to moje první fresh W11 instalačka ever. Nepřišel jsem na to proč se příslušné drivery odmítaly nainstalovat manuálně z USB. Možná je tam nějaká MS cypovina - "když nemáš aktivovaný OS, nejsi admin, nemůžeš instalovat driver, nemůžeš aktivovat OS, protože nemáš LAN/WiFi driver" :D A tu kontrolu HW před instalací fakt nedoporučuji spoléhat na vypínání/zapínání TPM... udělal jsem zilion kombinací nastavení v BIOSu a nedostal se přes to, ztráta času. Udělat instalační flashku přes Rufus je jistota.

Drivery jsem natáh přes AC a AC odinstaloval. Prostě jak je člověk zvyklý u W10, že stačí instalační flash disk a internet yolo-co-se-může-stát, tak u W11 může pěkně narazit.

Jinak už jedu
VSOC & MC 1.2V
VDD & VDDQ 1.33V
PBO negative 20
RAM EXPOII CL36/6000 (dle specifikací Kingston Fury kit 2x32GB)

@alienGT Díky moc za tvoje info, všechny palce nahoru :) S tvými hodnotami jsem to měl unstable v zátěži, tak jsem dal trochu konzervativnější. Nechci se v tom teď detailně vrtat (časování pamětí atp, hledat sweetspot). Za mě prozatím OK.
Ryzen 7800X3D + Kingston 2x32GB 6000/36 + RTX 4090 sociální Gainward + ROG B650E-E
LG OLED CX 55" + Fractal Design Define S2
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od killerek »

TankGeorge: Opravdu zajímave. Tri tydny zpet sem delal cerstvou instalaci Win11 na novou AM4 masinu a tam sem zase pro zmenu nemohl presvedcit instalacku, aby pokracovala bez pripojeneho sitoveho kabelui, abych mohl rovnou udelat lokalni ucet. Takze sem musel pres svuj MS ucet a az nasledne udelat lokalni ucty a ten MS ucet odebrat.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Těch způsobů jak to obejít je více, buďto přes CMD nebo stačí do mailu pro novej účet napsat "no@thankyou.com" což vám dovolí vytvořit local account. Samo sebou to vše mířim na PRO verzi home jsem neměl v ruce už roky.

Každopádně NIKDY se nespolehat na armoury crate, proboha co je to za radu, tahle věc by se měla hned vypínat. Ty drivery co v tom jsou budou za pár let zastaralé a v lepšim p=řípadě useless, v horšim dokonce nebezpečné.

Nevim jak ti mohly nejít nainstalovat drivery ručně, vždyť je to obyč instalátor/driver od výrobce LAN, tam neni co by se skazilo/nešlo, s tim jsem se v životě nesetkal. Jediný s čim jsem kdy troch bojovat bylo zavádění driverů do preinstall enviromentu pro PXE boot a installace OS komplet přes LAN, ale to je jinej topic.

A s těma konstantníma reinstallama mě taky bavíte. Resp můj 12 let nereinstalovanej OS (momentále běžíci na win10 21H1) se baví. Přechod na x670 a 7800X3D, opět, dle očekávání, bez jediného problému. Samo sebou jsem se vyhnul bloatu včetně těch pochybnejch správu threadů poškozujících x3D optimized chipset driverů. A světe div se, v benchmarcích jsem oproti čisté instalaci win11 co jsem zkoušel na test dokonce o pár % rychlejší.
TankGeorge
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. čer 2011

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od TankGeorge »

DOC_ZENITH píše: pon 22. kvě 2023, 10:08...
Můžu jedině souhlasit s tím, co jsi napsal a ostatním, co tu píšeš na toto téma. Power user na osvědčeném W10 žádnou Asus krabici nemá k čemu potřebovat. Jen jsem tady chtěl popsat svojí raw experience z přechodu na AM5 + přechod na Win11. Je hezké, že tvůj Win10 PRO schroustá kdejaký chipset. Taky jsem roky neměl problém s Win10 Home na pár sestavách, co jsem dělal, ani vlastním PC.

Já si ty problémy s W11 nevymyslel a klidně může být řešení mezi židlí a klávesnicí. Akorát po nějaké té hodině troubleshootingu jsem prostě zkusil tu "zakázanou" Armory Crate, tam jsem si vyhledal nějakou drivers záložku, zafajfkoval jsem si potřebné věci (chipset driver, LAN, WiFi, audio), nainstalovalo se to a po restartu se vše chytlo. Armory Crate jsem pak zase odinstaloval, drivery mi zůstaly ofc.

Prostě to nemá MS ještě doladěné u W11 Home minimálně. Instalačka nepozná příliš nový HW od příliš starého. Při ruční instalaci ovladačů hází systém klacky pod nohy. Možná jsem měl instalovat v jiném pořadí - nejprve chipset, pak síťové prvky, nvm.

Takže v případě problémů radím použít klidně tu AC na drivery a pak ji smazat. Nevidím na tom nic špatného. AC sama od sebe nezačne jebat do pokročilejších parametrů. Nadáváš přesvědčivě, ale přiznáváš, že Win11 Home a aktuální zkušenosti s AC jsou nula, takže sry jako .)
Ryzen 7800X3D + Kingston 2x32GB 6000/36 + RTX 4090 sociální Gainward + ROG B650E-E
LG OLED CX 55" + Fractal Design Define S2
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nuo to proto že jsem zodpovědnej a nasazuju to do firemního prostří, a tam ani jedna z těhlech věcí nepatří. Homy fakt používat nemůžu. Doma mam dokonce enterprisy kvůli 4-socket boardům heh.
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od alienGT »

DOC_ZENITH píše: pon 22. kvě 2023, 10:08 Samo sebou jsem se vyhnul bloatu včetně těch pochybnejch správu threadů poškozujících x3D optimized chipset driverů. A světe div se, v benchmarcích jsem oproti čisté instalaci win11 co jsem zkoušel na test dokonce o pár % rychlejší.
Kterou konkretni soucast nedoporucujes instalovat?
https://ibb.co/KWTWqf3
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Žádnou, pokud vše funguje tak nic. Instaluj to jen kdyby jsi měl problémy s USB nebo tak. Pokud ano tak se vyhni té poslední položce. Tu by měli stejně instalovat jen majitelé 7900X3D a 7950X3D.
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

tak to mě netěší, mám příšít týdne instalovat Win11 na Intel systém, ale bez přístupu k netu, tak doufám, že DOC rada pomůže :) (jinak dávám Win10 všude)
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
luke123
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. bře 2016
Bydliště: Olomouc

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od luke123 »

Docu a když bych to náhodou nainstaloval, jak to odeberu?
Mě teď začal zlobit 1616 BIOS, tak sem přešel zpátky na 1416, a dělal sem znovu instalaci chipsetu a nainstaloval to vše.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od python.p »

Jestli to tam máš, tak už to tam nech. :)

Otestováno na několika mašinách a do běžného herního pc bez problémů, nic jsem nezaznamenal.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

luke123 píše: čtv 25. kvě 2023, 12:12 Docu a když bych to náhodou nainstaloval, jak to odeberu?
Mě teď začal zlobit 1616 BIOS, tak sem přešel zpátky na 1416, a dělal sem znovu instalaci chipsetu a nainstaloval to vše.
Pokud jsi tam dal ten x3D driver tak dokud nevyměníš CPU bude vše ok. Otázka co potom. Možná to skončí reinstallem.
djstudio
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. čer 2003
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od djstudio »

luke123 píše: čtv 25. kvě 2023, 12:12 Docu a když bych to náhodou nainstaloval, jak to odeberu?
Mě teď začal zlobit 1616 BIOS, tak sem přešel zpátky na 1416, a dělal sem znovu instalaci chipsetu a nainstaloval to vše.
Dneska zkoušen BIOS 1616 a nejel mně korektně lépe řečeno ve hrách sem tam škubnutí.
Nastavení biosu zadne vylomeniny default,plus zapnute EXPO
Vrátil jsem se na 1406.
I když jsem dal new chipset driver, a new graficke ovladače pomohlo to jen u sem tam nake hry. Ale Path of Exile a MSFS2020 tam to nepřestalo.
Po návratu na 1406 vše OK. Taky default. Mozna kdyby byla cista instalace Win 11 tak by to beželo ale to je jen kdyby. Na starsim biosu mne vse bezi korektne tak to nemusim lamat přes koleno. Takze za mne ten 1616 BIOS neco razantneji zmenil.
MB: ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING Bios 2214 CPU: AMD RYZEN 9 7900X + NZXT Kraken X52 240mm GPU: ASRock AMD Radeon RX 7900 XTX Phantom Gaming 24GB OC RAM: 2x16GB - 32GB G.SKILL Trident Z5 NEO DDR5 6000MHz CL30 SSD SYSTEM: SAMSUNG 990 PRO Gen 4 NVMe 2TB SSD DATA A TESTY: KINGSTON RENEGADE, GIGABYTE AORUS Gen 4 NVMe SSD 1TB ZDROJ: FRACTAL DESIGN ION+ 860W PLATINUM Modular CASE: CORSAIR 7000D AIRFLOW Black Bigtower MONITOR: MSI 28" OPTIX IPS FreeSync 4ms - 4K NET: VODAFONE Kabel 500 Mb/s - 30Mb/s SYSTEM: Windows 11 PRO 64BIT Build 23H2 FOTO PC: https://cz.pcpartpicker.com/b/pdvfrH
TankGeorge
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. čer 2011

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od TankGeorge »

Plha se hlásí s pár dotazy. V příslušenství desky jsem nenašel "takovou tu kostičku" na připojení káblíků od tlačítek I/O panelu case - power sw, reset sw, HDD LED atd. Usnadňuje to montáž, že si kablíky napíchám do kostičky a pak to jednoduše jako celek šoupnu do konektoru na desce. Použil jsem kostičku z předchozí desky (Asus TUF Z390 - intel cofe lake), měla stejný layout pinů.

To jsou takoví škrti v Asusu, že už tohle nedávají ani k ROG deskám? Píšu dotaz taky proto, že z Alzy mi deska přišla v evidentně rozdělané krabici (ofc jsem kupoval "nové zboží") - krabice neměla fólii ani samolepku na víku a ESD pytel od desky taky nebyl zalepený páskou. Samotná deska ale neměla žádné známky použití, žádné smítko prachu, škrabanec, všechny ochranné samolepko OK... tak jsem to všechno nafotil a pustil se do montáže.

Včera jsem montoval staré komponenty do jiného PC, potřeboval jsem koupit navíc CPU chladič, takže Alzabox o víkendu... and zase mi přišlo "nové zboží" evidentně rozdělané. Nic tomu teda nebylo (asi nějaký chobot zjistil, že se mu Arctic Freezer nevejde do case, tak to vrátil), tak jsem to namontoval, všechno funguje, ale už mě to začíná srát.

Tak se chci hlavně zeptat, jestli k desce má být dodávaná ta kostička a sorry za OT, ale jak se dá bránit tomu, že mi chodí některé zboží rozdělané? Doporučujete pro to nějaký postup?
Ryzen 7800X3D + Kingston 2x32GB 6000/36 + RTX 4090 sociální Gainward + ROG B650E-E
LG OLED CX 55" + Fractal Design Define S2
GamesPeter
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2011
Bydliště: 393 01

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od GamesPeter »

Při unboxingu jsem ho neviděl. https://www.youtube.com/watch?v=b86K9fM ... el=JinKongDeska za 8K a místo takovéto důležité věci, kostičky plastu, tam je hafo samolepek jako pro skate boye ze základky a hlavně, že tam je swagerovská klíčenka + plastové stahovací pásky, které jsou dražší než ta kostička. Fakt masakr.

Pokud ti chodí zboží, které objednáš jako nové a přijde ti rozbalené, tak to je hezký ojeb obchodníka a hezky bych jim to vrátil, v mailu je seřval, co si to dovolují a myslí si, že je člověk blbec a příště bych objednal radši jinde. Jiný řešení není, nebo ať hezky pošlou opravdu "nový" kus.
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D COOLER: Noctua NH-D14, MB: MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI RAM:, 64GB (2X32GB) Kingston Fury Beast Black 6000MHz CL36 GPU: Gainward RTX 4080 Phantom 16GB, 1. SSD: Kingston A2000, M.2 1TB, 2. SSD: Crucial MX500 1TB, PSU: ASUS TUF GAMING 850W, CASE: CoolerMaster Cosmos II, LCD: LG 27GL850 27" 1440p @ 144 Hz OS: Microsoft Windows 11 Home 64bit MOUSE: Logitech G502 Lightspeed + Logitech G240 mouse pad, KEYBOARD: Logitech G915 Lightspeed TKL GL Tactile
djstudio
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. čer 2003
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od djstudio »

Za sebe uz si to moc nepamatuji ale tohle bys tam mnel mít:

Accessories
Cables
2 x SATA 6Gb/s cables
Additional Cooling Kit
1 x Thermal pad for M.2
Miscellaneous
1 x ASUS Wi-Fi moving antennas
1 x Cable ties pack
1 x M.2 Q-Latch package
1 x ROG key chain
1 x ROG Strix stickers
1 x ROG Strix thank you card
2 x Rubber Packages for M.2
Documentation
1 x User guide
MB: ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING Bios 2214 CPU: AMD RYZEN 9 7900X + NZXT Kraken X52 240mm GPU: ASRock AMD Radeon RX 7900 XTX Phantom Gaming 24GB OC RAM: 2x16GB - 32GB G.SKILL Trident Z5 NEO DDR5 6000MHz CL30 SSD SYSTEM: SAMSUNG 990 PRO Gen 4 NVMe 2TB SSD DATA A TESTY: KINGSTON RENEGADE, GIGABYTE AORUS Gen 4 NVMe SSD 1TB ZDROJ: FRACTAL DESIGN ION+ 860W PLATINUM Modular CASE: CORSAIR 7000D AIRFLOW Black Bigtower MONITOR: MSI 28" OPTIX IPS FreeSync 4ms - 4K NET: VODAFONE Kabel 500 Mb/s - 30Mb/s SYSTEM: Windows 11 PRO 64BIT Build 23H2 FOTO PC: https://cz.pcpartpicker.com/b/pdvfrH
Odpovědět

Zpět na „Socket AM5“