ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Socket AM5 pro procesory Ryzen.

Moderátor: Eddward

Odpovědět
icebosss
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2008
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od icebosss »

Pokud chcete zrychlit boot z minuty a pul na 20 vterin, tak zkuste nasledujici vec a to zapnutim Memory context restore. To samozrejme neni nic noveho, akorat s asus deskama tohle nastaveni nebylo stabilni a zpusobuje po par bootech bsod.

Ale je zde reseni, ktere muzete vyzkouset.

V Ai tweaker/Dram timing control/sjedte uplne dolu a nastavte Power down Enable na Enable a Memory context restore na Disable.

Pote najedete do Advanced/AMD CBS/UMC Common options/DDR Memory Features/ a tam date Memory Context restore na Enable

Pokud by to z nejakeho duvodu nebylo stabilni, muzete tyto 2 stejne nastaveni zkusit naopak.
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

SOC voltage a správné měření (SVI3 dle AMD)

https://www-io--tech-fi.translate.goog/ ... x_tr_hl=en
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od python.p »

Tak s nejnovějším BIOSem 1415 zajímavá věc.

Když jsou obsazený 4x DIMM, tak PC se sekne na A0 - IDE initialization is started. Když nechám jen 2 tak to jede úplně krásně. Super práce, fakt.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jako pokles kvality OC pamětí a obecně kompatibility mohu potvrdit. Když jsem bral do práce první X670-P a 7950X, tak tehdy byly celkem good biosy (které dnes už Asus ani nemá na webu že). Pravidelně to rychle postovalo (po vytrénování), a quad-rank 128GB konfigurace tam jela stock na 4Ghz a dala se odladit na cca 4,4.

Později jak přišly ty biosy s podporou X3D a později 48GB modulů, tak to kleslo. 4Ghz se už nekonaly, člověk byl rád za těch stock 3,6 a pokud to o píšeš je pravda tak to už je downagrade doslova do nefunkčnosti. Fakt gratuluji. No díky za varování upgradovat určitě nebudu. Mam ňákou tu betu z doby jak začala ta SOC voltage panika a nechám jí tam.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od python.p »

Tak za to může (nejspíš) native AMI NVME support... Takže 2 DIMM, vypnout, resetnout, training, vypnout 4 DIMM a hurá fungujeme. Meh.

Ale zatím tam mám 4x 16GB 6000MHz 30-36-35-28 CR1 a latence 63,6 ns. O moc níže se tomu už nechce, ale na 4 DIMM bych řekl, že dobrej výsledek.

A CB R20 to projede 4,9GHz (3D) a 5GHz na CO - 18.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

AMI NVME native support s tim nemá nic společného. Takže buďto masivní bug a nebo ti to předtim random prostě nepostlo. Z těch cca 20 AM5 kompů co obhospodařuju se při cold bootu po výpadku elektřiny stává že třeba jeden random nepostne. 17 se jich třeba trénuje minutu, 2 to dělaj 3 minuty a 1 nepostne nikdy. Otočim ho ještě jednou a pak už postne a jede. Prostě DDR5 status na AMD je otřesnej kor při vícerankovym provozu.

Já doufám že s ZEN5 a dále přijde novej controller. Kdyby tohle šlo SW fixnout už by se asi stalo. Nejsme v situaci jako mezi ZEN2 a 3 kdy NB / mem controller byl opravdu good a bylo v pohodě že se změnil jen CPU chiplet. U ZEN4 mem controller fakt neni good takže doufám že to na něm nebude zahnívat x generací.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od python.p »

Vypl jsem tohle a ještě sata řadič a bez problémů to postuje a bootuje. Ale myslím, že to postlo hned po vypnutí toho AMI.

Takže jedno nebo druhé. Až budu mít příležitost, tak to zkusím víc otestovat. Každopádně novej BIOS a hromada věci se musí nastavit jinak aby to hrálo.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

DOC_ZENITH píše: stř 31. kvě 2023, 12:47 AMI NVME native support s tim nemá nic společného. Takže buďto masivní bug a nebo ti to předtim random prostě nepostlo. Z těch cca 20 AM5 kompů co obhospodařuju se při cold bootu po výpadku elektřiny stává že třeba jeden random nepostne. 17 se jich třeba trénuje minutu, 2 to dělaj 3 minuty a 1 nepostne nikdy. Otočim ho ještě jednou a pak už postne a jede. Prostě DDR5 status na AMD je otřesnej kor při vícerankovym provozu.

Já doufám že s ZEN5 a dále přijde novej controller. Kdyby tohle šlo SW fixnout už by se asi stalo. Nejsme v situaci jako mezi ZEN2 a 3 kdy NB / mem controller byl opravdu good a bylo v pohodě že se změnil jen CPU chiplet. U ZEN4 mem controller fakt neni good takže doufám že to na něm nebude zahnívat x generací.
Zen5 by měl mít nativní podporu 6400 DDR5, takže to tma lepší bude. Jinak nové AGESY posouvají možnosti ladění RAM, už i to, co má python ukazuje zlepšení, toto by před pár měsíci zprovoznit bylo nemožné ve 4 DIMM (I na Intelu pomalu by to byl oříšek, minimálně s Alder Lake)
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

4-dimm mi fungovalo vždy dobře. Nejde o počet dimmů ač manuály AMD se tak tvářej, ale o počet ranků a quad-rank podpora se stále zhoršuje.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od python.p »

Byl jsem doopravdy překvapen, jak dobře to šlo, páč u Zen3 to bylo peklo, stejně tak u Alderu. Pokud někdo chtěl MOC RAM, musel se spokojit s menší rychlostí.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

DOC_ZENITH píše: pát 2. čer 2023, 10:59 4-dimm mi fungovalo vždy dobře. Nejde o počet dimmů ač manuály AMD se tak tvářej, ale o počet ranků a quad-rank podpora se stále zhoršuje.
Mrkej na tohle :) S nejnovější Agesou co bude možné (z interních ifnormací vím, že AMD na tom skutečně s výrobci maká, aby byly s pdoprou RAM na tom dobře už u Zen4). Samozřejmě A-die čipy.

Obrázek
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

A-die čipy se nedělaj v 48GB kapacitě ne? Tzn to co ukazujou musí bejt něco jiného, každopádně ale good news pokud by ta rychlost byla takováhle, asi bych to i koupil. I když, upřímně čekám na 64GB moduly.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od python.p »

Rychlosti good, ale zajímaly by mě pak realně prodejní čísla. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já jich do firmy vezmu istatně alespoň 120 heh.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od python.p »

Tak ty seš to 1% a je mi jasný, že je bereš kvůli 192GB RAM :) Stejně tak až budou 64GB moduly, tak budeš brát 256 GB. :P
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ROG Crosshair X670E Hero a Gene (AM5, X670E) - infa, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano právě na ty čekám, když to ale potrvá moc dlouho budu muset vzít ty 48.
Odpovědět

Zpět na „Socket AM5“