Notebook Lenovo - vyplatí se ještě upgrade?

Doporučení, výběry, názory a řešení problémů s notebooky, UMPC, deskbooky, apod.

Moderátor: Don

Odpovědět
Donic
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2012
Bydliště: Jihočeský kraj

Notebook Lenovo - vyplatí se ještě upgrade?

Příspěvek od Donic »

Dostal se mi do ruky několik let starý rodinný notebook Lenovo - IdeaPad S340-15API s procesorem AMD Ryzen 3 3200U a grafikou Radeon Vega 2.60 GHz, RAM 8 GB (použitelné: 5,94 GB), má to SSD disk 128 GB, displej:15.6" Full HD a W11 Home. Je to ale celkově poměrně pomalé, občas se to seká, apod. Nebavím se o nějakém hraní her, ale pouze o klasické kancelářské činnosti a internetu. Vyplatí se u toho ještě nějaké upgrade nebo už ne? Samozřejmě mě napadla výměna procesoru a RAM...Nevím, zda by to konstrukčně šlo a kolik by to případně stálo...Anebo zkusit daný notebook prodat (otázkou za kolik) a koupit novější alespoň s i5 či Ryzen 5 a více pamětí.
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Notebook Lenovo - vyplatí se ještě upgrade?

Příspěvek od Zivan »

Ryzen 3 3200U je BGA, tedy pripajeny na desku, ten predpokladam menit nebudes.
https://www.cpu-world.com/CPUs/Zen/AMD- ... 3200U.html

A pokud jsem spravne pochopil popis u toho modelu na CZC, tak ma 4GB napajene na desce a pak 4GB modul ve slotu. Web Crucialu tvrdi, ze maximum je 20GB, tedy 4GB na desce + 16GB modul:
https://www.crucial.com/compatible-upgr ... s340-15api

Co je tam pomale? Ono casto uzivatel nainstaluje neco jako 10 desne dulezitych bezpecnostnich programu, ktere vytezuji nekolik minut po startu CPU na 100% a notebook je pak ukrutne pomaly.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
Donic
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2012
Bydliště: Jihočeský kraj

Re: Notebook Lenovo - vyplatí se ještě upgrade?

Příspěvek od Donic »

Pro někoho to může být normální a třeba dostačující...ale pro mě pomalé. Asi jsem zvyklý z mého stolního PC na rychlejší reakce...A není tam mnoho ani bezpečnostních či jiných programů, je tam antivir Kaspersky...tak možná ve spojení s Windows 11 to prostě nebude žádný "šum svistu". Zřejmě do toho dříve nechtěli tolik investovat, proto ten slabší hardware. Jen jsem se zeptal, jaké by eventuelně byly možnosti ke zlepšení.
P.S. Zkusím přeinstalovat W11 a už tam nedávat ten antivir Kaspersky, který bere docela dost paměti...
Don
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar
Registrován: 20. led 2005
Bydliště: Brandýs nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Notebook Lenovo - vyplatí se ještě upgrade?

Příspěvek od Don »

Ono si u antiviru momentalne moc nevyberes. Jsou to obrovske molochy jestli Norton, Kaspersky nebo free Aviry a AVG apod.
Pamet by mu urcite prospela, kdyz ma sdilenou. Podivej se jestli neni za ty roky ucpane chlazeni, pak to trotli
CPU:i3-10105; MB:Gigabyte B560M D3H; RAM:HyperX 2x8GB DDR4; HDD: SSD Samsung Pro 1TB, WD 1TB Greenline; PS:Corsair HX650W; Case:SilverStone GD09B Grandia; Monitor:Panasonic VX-P50VT50E; Mouse:Logitech MX Performance; Keyboard:Logitech Wireless Illuminated K800
Audio: Asus Xonar Essence ST, NAD C375BEE, VMA-II S
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Notebook Lenovo - vyplatí se ještě upgrade?

Příspěvek od Atapi »

Na základni použití kdy tam nejsou nějaká citlivá data vyloženě doporučuju lidem naopak nic neinstalovat, ani antiviry ani zrychlovací/čistící aplikace atd. a nechat to na windowsech a defendru, plus samozřejmě vyčistit. Na netflix atd. máme doma desetiletý notebook s dvoujádrem a 4 GB ram, jediný upgrade byla instalace SSD a W10 a nefunguje výrazně pomalejc než můj desktop, rozhodně není nijak zasekaný nebo tak.
Nedávno jsem dělal notebook pro někoho jiného a dopadlo to přesně jak popsal Zivan - po odinstalaci cca šesti zrychlovacích a bezpečnostních programů se vyřešil hlavní problém - desetiminutové načítání logovací obrazovky a do windowsu to ani nenajelo (reps. neměl jsem na to nervy, možná za půlhodinu by to naběhlo že...) a po přehození na SSD to začlo nabíhat tak za půl minutky a to je tam jen hnusné ULV dvoujádro...
Obrázek
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Notebook Lenovo - vyplatí se ještě upgrade?

Příspěvek od Zivan »

No já mám právě ty stejné zkušenosti, přinese mi někdo PC, které už prý nejde používat. Naposledy FM1 dvoujádro se 4GB RAM a HDD. Startuje to 3 minuty, zobrazí se plocha a dalších 10 minut jede CPU i HDD naplno, spouští se několik aplikací Kaspersky, třeba nějaký Password Manager, který ten uživatel nepoužívá, ale něco to po každém bootu neskutečně dlouho dělá. Ale kámoš (70+) říkal, že je to děsně nutná aplikace. Do toho ještě jede celá komunikace přes pomalé VPN.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
Odpovědět

Zpět na „Notebooky a netbooky“