ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Socket AM5 pro procesory Ryzen.

Moderátor: Eddward

Odpovědět
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od alienGT »

Ja to tam myslim mel, ale asi mi tam stejne neco nepasovalo, takze to nepouzivam. Zapojuju jen PWR SW a RESET.
PS: Tak ono to asi bylo u ROG Strix Z690-A nakonec
Naposledy upravil(a) alienGT dne ned 4. čer 2023, 14:54, celkem upraveno 4 x.
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tenhle adaptér už jsem u Asus neviděl mnoho let (ale nekupuju ROG desky) a z minulosti k němi zrovna citovku nemám. V praxi z něj ty dráty spíš vypadávaly a většinou jsem ho zahodil a dával to rovnou do boardu jako u všech jinejch. Kdyby to aspoň bylo univerzální ale Asus měl jinej layour power/reset/hdd/led pinů než je obvyklé tzn to padlo jen do Asus boardů. Tento layout již Asus btw nemá tzn museli by udělat novou verzi a evidentně se na to radši vysrali.
GamesPeter
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2011
Bydliště: 393 01

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od GamesPeter »

Co pamatuji, tak na ROG deskách tam vždy byl, alespoň ještě v roce 2018, když jsem kupoval Z390. Tam byl nějaký dlouhý bílý, ale nevyužil jsem ho, protože používám šedý menší již, ani nevím od jaké desky, možná od ROG Z77? a pasuje na současnou MSI B650E TOMAHAWK WIFI, u které taky nic nebylo ani druhý SATA kabel. :D To co bylo u GIGASHITU za řešení ani nebudu zmiňovat, nebyla to žádná prodlužka, jen obdélník s průřežem a překážkou, že kdybych neměl ten starý konektor, tak by bylo lepší narvat to přímo do desky...
CPU: AMD Ryzen 7 7800X3D COOLER: Noctua NH-D14, MB: MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI RAM:, 64GB (2X32GB) Kingston Fury Beast Black 6000MHz CL36 GPU: Gainward RTX 4080 Phantom 16GB, 1. SSD: Kingston A2000, M.2 1TB, 2. SSD: Crucial MX500 1TB, PSU: ASUS TUF GAMING 850W, CASE: CoolerMaster Cosmos II, LCD: LG 27GL850 27" 1440p @ 144 Hz OS: Microsoft Windows 11 Home 64bit MOUSE: Logitech G502 Lightspeed + Logitech G240 mouse pad, KEYBOARD: Logitech G915 Lightspeed TKL GL Tactile
TankGeorge
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. čer 2011

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od TankGeorge »

Podle toho seznamu a vašich komentů to vypadá, že už kostičky dávno nedělaj, takže jsem si moc domýšlel, že mi ji někdo sežral z krabice. Škoda, mě to přišlo šikovné a rozhodně bych uvítal kostičku místo třeba těch stupidních nápisů "for those who dare" atp :roll:
Ryzen 7800X3D + Kingston 2x32GB 6000/36 + RTX 4090 sociální Gainward + ROG B650E-E
LG OLED CX 55" + Fractal Design Define S2
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od python.p »

Nedávají, nevím kdy naposled jsem ji viděl... ale občas se to fakt hodí.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Mac302
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. úno 2009

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od Mac302 »

TankGeorge píše: ned 21. kvě 2023, 15:06 ---------------------------
Tohle je zajimavé, protože jsem řešil dost podobný problém s 7700X + tedy nemám verzi ,,E´´, ale ,,F´´. Při instalaci W11 PRO jsem se sekl hned v kroku, kdy instalace vyžaduje připojení k internetu, a i když jsem měl pc připojení normálně přes kabel, tak to nešlo. Tento problém jsem obešel přes příkazový řádek a W11 doinstaloval,,offline". Po spuštění Windows nic nešlo, vč. připojení k internetu. Problém byl také vyřešen Asus armoury softwarem, který sem nainstaloval z flashky.

Poté jsem ho zase celý odinstaloval a vše funguje v pohodě.... :-D
AMD Ryzen 7 7700X 4,5GHz @ 5,4GHz boost | Sapphire Radeon NITRO+ RX 6800 XT SE 16GB | ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING | 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY EXPO | WD Black SN770 NVMe 1TB | Fractal Design ION+ 2 Platinum 860W | AiO Fractal Design Lumen S36 V2 | Fractal Design North TG Dark | SteelSeries Arctis 5 + Logitech G Pro Superlight + HyperX Alloy Elite RGB
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od python.p »

Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě že... Stačilo by nainstalovat LAN driver a je to, žejo.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od alienGT »

Vsak je to tu samy diletant. Radeji nainstaluje mega software, stravi na tom +5minut, pak tech X polozek vyhledava a vykuchava ven... :roll:
Poklikat AsusSetup.exe od LAN driveru a mit to za 10s je evidentne v tomto pripade nezadouci.

Cisty Win - instaluju Chipset a Lan driver.
1 restart, 1 minuta casu a zadne nezname zarizeni ve spravci nemam.
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
TankGeorge
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. čer 2011

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od TankGeorge »

LAN driver mi manuálně nešel nainstalovat. Během instalace vyblil chybovou hlášku ve stylu "soubor formátu .cat není podporován" (nějaký soubor zabezpečení) - i když jsem to zkoušel pustit jako správce. Takže proč to dělat složitě, když AC funguje spolehlivě i na omezeném BFU Home systému. Jasně že AC je malaware ohavnost, co se cpe do všeho, do čeho se cpát jde - od přístupu ke spouštění a nastavování her ála geforce experience až po ovládní RGB včetně nabourání se do domácího Philips HUE - ale tak když člověk není trotl a nainstaluje jen to nejnutnější, tak pak to nemusí nijak složitě odinstalovávat. Komu dojde nálada po hodinách troubleshootingu, tak OK možnost, protože HOme widlím asi vadí nějaký nový LAN ovladač, ale virus od Asusu mu nevadí.
Ryzen 7800X3D + Kingston 2x32GB 6000/36 + RTX 4090 sociální Gainward + ROG B650E-E
LG OLED CX 55" + Fractal Design Define S2
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

To že ti nešel nainstalovat znamená že byl poškozenej nebo něco. Ten cat soubor byl pravděpodobně corrupted a to jest vše. Obsah AC je problém hlavně v tom že zastarává jak funkčně tak bezpečnostně. Nejlepší je prostě mít ready poslední driver přímo od výrobce LAN čipu a je to.

Teď to mohl být ok workaround pro tebe, za pár let z toho v rukou BFU co si to nevypnou bude jeden velkej problém a díra.
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od alienGT »

TankGeorge: To jako vazne, kdyz sosnes tohle - https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/0 ... ING%20WIFI a das instalaci, tak error?
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
TankGeorge
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. čer 2011

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od TankGeorge »

To bylo před 14ti dny, PC mi funguje luxusně. Nebudu ze srandy zkoušet novou instalaci, abych to ověřil. Sosal jsem drivery přímo ze supportu download center - https://rog.asus.com/motherboards/rog-s ... _download/

Mohl být corrupted soubor, jak píše DOC shodou náhod... jetá fleshka. Nebo je potřeba jiné pořadí postupu. Prvně chipset driver > restart > LAN/WiFi driver > restart, nevím. Vím, že přes AC to zafungovalo hned. Taky vím, že klasický MediaCreationTool na W11 - tady odkaz přímo z MS webu https://www.microsoft.com/cs-cz/softwar ... /windows11 - vytvoří USB, kde mě instalace nepustí, kvůli hlášce "na tento PC nelze instalovat windows 11" ... mohl jsem zapínat/vypínat CMS nebo UEFI/legacy v Biosu do zemdlení a zkoušet padesát triků z google, ale nedostal jsem se přes to.

Jisté je stáhnout ISO a udělat si USB boot disk přes Rufus, který umí checker obejít. Ale to tu asi všichni ví a všem to funguje normálně, jen já vůl ze všech věcí, co se můžou podělat při výměně CPU, se jebu s blbou instalací W11 =O Tak to píšu pro těch pár, co se s problémy můžou taky setkat.
Ryzen 7800X3D + Kingston 2x32GB 6000/36 + RTX 4090 sociální Gainward + ROG B650E-E
LG OLED CX 55" + Fractal Design Define S2
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od alienGT »

Ja nemyslel delat novou instalaci Win, jen zkusit pustit exe, zdali to hodi error.
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
TankGeorge
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. čer 2011

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od TankGeorge »

alienGT píše: pon 5. čer 2023, 16:59 TankGeorge: To jako vazne, kdyz sosnes tohle - https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/0 ... ING%20WIFI a das instalaci, tak error?
Když to pustím, problikne na okamžik CMD okno a tím to hasne. Žádný průvodce instalací se nepustí. To je takhle v pořádku? =) Nepoznám, že by to něco nainstalovalo. Každopádně jedu na dovolenou a až se vrátím, budu mít novou GK, takže bych klidně zkusil novou instalaci OS a tentokrát pořádně nafotil na telefon a zdokumentoval problémy, vyskytnou-li se zase. Takhle psát na fórum k desce mi přijde hloupé už.
Ryzen 7800X3D + Kingston 2x32GB 6000/36 + RTX 4090 sociální Gainward + ROG B650E-E
LG OLED CX 55" + Fractal Design Define S2
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od alienGT »

JJ je to jen na pozadi a hotovo.
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
Mac302
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. úno 2009

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od Mac302 »

python.p píše: pon 5. čer 2023, 05:55 Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě že... Stačilo by nainstalovat LAN driver a je to, žejo.
A jak řešíš instalaci WIN11, která chce připojení k internetu, ale na novém PC se k internetu nelze připojit ani přes kabel (myslím při instalaci, ne již ve windows)?
AMD Ryzen 7 7700X 4,5GHz @ 5,4GHz boost | Sapphire Radeon NITRO+ RX 6800 XT SE 16GB | ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING | 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY EXPO | WD Black SN770 NVMe 1TB | Fractal Design ION+ 2 Platinum 860W | AiO Fractal Design Lumen S36 V2 | Fractal Design North TG Dark | SteelSeries Arctis 5 + Logitech G Pro Superlight + HyperX Alloy Elite RGB
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Těch způsobů je vícero. Buďto vyvoláš cmd a dáš tam pár příkazů a nebo nejsnadnější je do ms accountu zadat account "no@thankyou.com" , hodí to error a pak ti to dovolí vytvořit normal local account a dokončit instalacií bez netu či MS accountu.

Ms tohle fakt podělal. Skipnu tu diskuzi o vynucování netu + MS accountu to je dle mého názoru na žalobu, ale taky to že win11 nemaj v sobě drivery na aktuální mainstream LAN čipy je naprostej bizár. Všechny win vždy měly a první win co doslova vynucujou net pro instalaci neznaj LAN čipy novější roku 2017...
djstudio
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. čer 2003
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od djstudio »

Jo na tom jsem se taky zasekl kdyz jsem instaloval Win 11 Pro na novou desku ROG Strix B650E před půl rokem. Jsem si myslel že časem ty ovladače LAN přidají do instalace ale jak vidím tak nic.
MB: ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING Bios 2214 CPU: AMD RYZEN 9 7900X + NZXT Kraken X52 240mm GPU: ASRock AMD Radeon RX 7900 XTX Phantom Gaming 24GB OC RAM: 2x16GB - 32GB G.SKILL Trident Z5 NEO DDR5 6000MHz CL30 SSD SYSTEM: SAMSUNG 990 PRO Gen 4 NVMe 2TB SSD DATA A TESTY: KINGSTON RENEGADE, GIGABYTE AORUS Gen 4 NVMe SSD 1TB ZDROJ: FRACTAL DESIGN ION+ 860W PLATINUM Modular CASE: CORSAIR 7000D AIRFLOW Black Bigtower MONITOR: MSI 28" OPTIX IPS FreeSync 4ms - 4K NET: VODAFONE Kabel 500 Mb/s - 30Mb/s SYSTEM: Windows 11 PRO 64BIT Build 23H2 FOTO PC: https://cz.pcpartpicker.com/b/pdvfrH
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ty ovladače do instalací pravděpodobně přidával ňákej internista kterej tam už nedělá a nikdo si toho nevšimnul a nikdo to nedělá. S vědomim jak to u těchlech korporací chodí by mě to vůbec nepřekvapilo. Poslední nové LAN drivery se oběvily v instalaci někdy v dobách posledního LTSC 1809 buildu.

Stejně jako ta jejich stupidita ohledně TPM a vynucování generací. Jakejže je architektonickej rozdíl u Intelu mezi 6-10 generací? Ihmo žádnej, vše jsou to Skylaky s tím že až 8má je supported? Eh? Až na Skylake-X teda co zpětně dostal zelenou i na 7 generaci, protože dodnes se díky neschopnosti Intelu prodávaj Workstation na něm založené. Na straně AMD jsou tam taky nelogické kroky. ZEN1 ne ale ZEN1+ ano? Eh? To samé TPM, k čemu byla ta nutnost když se to v praxi nepoužívá a systém nabootuje i bez toho?

Já jsem pro odstřižení starejch krámů, ale mělo by to bejt na ňákym technickym/architektonickym základu. Třeba říci "je nutná podpora AVX2" nebo něco takového. Už jen to že instalace včetně upgradu se obchází tím že se prostě v instalátoru nahradí soubor jeho verzí z win10 a upgrady a chod OS obechčijou 2 vstupy do registrů je známka toho že, jak ostatně celé win1,1 je tohle pouze vynucenej krok a umělá omezení vymyšlená marketing teamem ne vývojáři.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: ROG Strix B650E a B650 desky - infa, zkušenosti

Příspěvek od python.p »

Viz to co psal DOC. Ale mám upravenou instalaci a jeto. Ale stačí asi 5s na googlu a je to. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Odpovědět

Zpět na „Socket AM5“