Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Přesně na tím jsem také uvažoval. Kdyby ta sbírka byla skutečně vyvážená a pokrývala komplet portfolio 3Dfx (např. jeden model každé varianty, ne 20x to samé), tak by to bylo určitě lákavější. Takhle prostě jen někdo slepě hordoval. Případný sběratel by to spíš mohl použít jako základ sbírky a potom si dát práci s prodejem toho zbytku a posháněním zbývajících specialit.

Potom už zbývá investiční hledisko. Ale to už jsem si právě taky včera říkal, že generace, která zažila zlaté časy "32 bitové" éry, je právě teď v produktivním věku a mladší/starší to zajímat nebude. Až tady nebudeme my, tak veškeré podobné sbírky skončí v popelnici. Mě třeba už minula éra ZX Specter, Amig, takže i když se to dá koupit na Aukru za pár kaček, vůbec mě to nebere. To už by zase muselo nastoupit hledisko vzácnosti, kdy by člověk ty karty nesehnal už vůbec nikde - ale zase spoustu HW z 60./70. let už také člověk skoro nekoupí, a když se něco objeví, tak to nikoho nezajímá, protože už to prostě není jak zprovoznit.

Taky nevím, z hlediska hodnoty, jestli je dobře, že 3Dfx krachlo. Když si vezmu takový Apple I, tak tam pořád funguje gloriola počátku známé značky, dá se to ještě rozchodit a je to vzácné - proto to má velkou cenu.
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

Ono ruku na srdce, 3Dfx vydalo jako přelomovou v podstatě jen tu první voodoo, u dvojky šli cestou hrubý síly + možnost SLI a taky ještě OK. Ale pak už jen ztráceli náskok a nikdy to nedohnali, imho to nemohlo skončit jinak, leč skalní fanoušci si to mnohdy nepřiznají.
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tak za opravdu převratné čipy se dá nazvat leda SST1 (voodoo1), NV20 (GF3), R300(R9700pro), G80(8800GTX) a to jest vše.

3DFx zničilo samo sebe tím jak odkoplo všechny OEM partnery, přičemž OEM prodá většinu tržeb, to byl tak stupidní nápad že dnes by za to byl class-action lawsuit proti tehdejšímu vedení. To je jako kdyby Nvidia dnes řekla že Geforce se už daj koupit jen od nich a nebudou žádní 3rd party výrobci ani karty do OEM sestav. Jako WTF. :P
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Tak jsem nedávno řešil grafickou kartu pro Super Socket 7 stroj s požadavky: dobrá kompatibilita s DOS hrami, dostatečný 2D výkon, dostatečný 3D výkon (v zásadě jen pro akcelerované hry do cca roku 1998), pasivní chlazení, DVI výstup, schopnost měnit obnovovací frekvenci přes VBE.

Začal jsem s FX 5500, pod Windows 98 bez problémů, nicméně jsem došel k nemilému zjištění pod DOSem. Karta, ač VBE 3.0 kompatibilní, nepodporuje změnu obnovovací frekvence. Jak jsem se dočetl, nvidia s příchodem 5. generace z BIOSu karet vykuchala tuto funkci, čímž vytvořila jakýsi nekompatibilní paskvil.

Potom jsem přešel k Voodoo 3 (bohužel bez DVI). Ta je také VBE 3.0 kompatibilní a s utilitami jako UNIRFRSH a VBEHZ údajně funguje. Bohužel při testování se mi stále nedařilo rozchodit změnu obnovovací frekvence v nízkém rozlišení, potažmo módu vga 13h, ve kterém běží 90% her, o které bych se zajímal. Dalším zkoumáním jsem zjistil, že BIOS 3dfx karet je notoricky zabugovaný a změna obnovovací frekvence pro nízká rozlišení prostě nechodí. Nějaké chyby dokáže vyřešit VESAFIX, bohužel ne zrovna tuhle.

Prozatím jsem tedy zakotvil u MX440, kterou jsem sehnal pasivně chlazenou, s DVI a 128 MB RAM. Výkonově to pod W98 vychází jako V3, pod DOSem se to také hýbe a frekvence jde měnit libovolně. Byla to ale víceméně střelba naslepo, protože BIOS některých verzí této karty již také údajně neobsahoval kód pro změnu obnovovací frekvence monitoru.

Teď ještě vyřešit zobrazovadlo. Zatím mám CRT HP v7650, ale ten zrovna při vyšších frekvencích a rozlišeních neoplývá ostrostí. Dá se vůbec ještě sehnat z druhé ruky slušné CRT? Možná bych přežil i LCD, ale při představě interpolovaných 320x200 se mi do něj příliš nechce. Kdyby alespoň existovalo nějaké LCD s nastavitelným integer scaling.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

No, možná budu prodávat jeden z mejch Trinitronů teď jak se budu stěhovat zpátky. :P

Jinak k tomu VBE 3.0, taky jsem s tim bojoval. Na Voodoo5 to chodí o něco lépe jak na Voodoo3, ale taky to neni 100% všude. Bohužel vesa nad 2.0 je velikej hokej protože se na to všochni vybodli a soustředili se jen na windows výkon. FX sice nedovede měnit refresh ale 2D výkon má jinak pořád obstojnej. Od NV40 dále je to katastrofa a problém dělaj i některé staré directdraw hry, třeba AOE2 kdyxž je hodně plachetnic tak se to zadusí.
maltra
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. říj 2010
Bydliště: Západná Stredozem

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od maltra »

DOC_ZENITH píše:No, možná budu prodávat jeden z mejch Trinitronů teď jak se budu stěhovat zpátky. :P
Voodoo6 or shut up! :-D
PC: R9 5900X | 32 GB DDR4 | X570 Aorus Master | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 2TB | Phanteks Enthoo Pro M Glass | AX860 | Alienware AW3423DWF
Retro PC: PIII 650E Slot 1 | GA-6BXE Rev 1.9 | 128MB DDR | V4 4500 32MB AGP | SB 32 PnP CT3670 | SpinPoint 80GB>32GB[
Coming soon: R7 7800X3D | 64 GB DDR5 CL30 | X870??? | ASUS RTX 4070 Ti TUF | WD_BLACK SN850X 1TB (OS) & 2TB (Games) | Phanteks Enthoo Pro M Glass | RM1000e | Alienware AW3423DWF
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Co, chceš mi pomoci splatit hypotéku předčasně? :P
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

zeptám se blbě, k čemu je potřeba pod dosem měnit refresh rate, hraju-li na LCD?

EDIT: aha, tak nic, špatně jsem si přečetl že i jako starý monitor má tazatel CRTčko

Jinak když to má být pasivní, tak nevím, taková Ti4xxx je optimální ale bohužel jen aktivní. Leda tam namontovat takového toho pasivního zalmana s heatpipe (otázka, kde se dnes sežene). Měl jsem ho jeden čas i na R9700 :D
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

JJ GF4TI je dobrá a pasivně se dá dnes uchladit ledasčim.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od werygood »

Nedělala se GF3 Ti s pasivem?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ne.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

maltra píše:
DOC_ZENITH píše:No, možná budu prodávat jeden z mejch Trinitronů teď jak se budu stěhovat zpátky. :P
Voodoo6 or shut up! :-D
Bych ji mohl koupit zpet za stejny prachy za ktery jsem to prodal. DOC uz si uzil, tak by ji mohl vratit. :mrgreen:

//
PS: https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=115&t=279943 kdyby nekdo mel navic nejaky vyssi model Bartona.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Něco za jara možná udám ale žádnou voodoo.

Pokud ti nikdo Bartona nedá, doporučuju z ebaye vzít XP-M bartona. Máš garantovanej unlock a defaultujou na FSB133 tzn dobrej i pro starý boardy.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Kdyz jsem ted v CZ tak bych rad nejak potunil ten retro kompik. Dam mu novou bednu, mozna zdroj a rad bych lepsi CPU.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Od včerejška už mám na cestě Ti4200 (V9280TD). Až někdy narazím na slušnější pasiv, tak to zkusím přebastlit a eventuálně podtaktovat (přes BIOS).
DOC_ZENITH píše:Co, chceš mi pomoci splatit hypotéku předčasně? :P
Za slušnej Trinitron ti klidně pomůžu splatit tu hypotéku...o den?

A co LCD - má někdo tip na nějaké, kde bude obraz vypadat dobře v ne-nativním rozlišení?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Podtaktování je k ničemu když s voltáží nehneš. Spíš ještě budeš taktovat, ty karty na dnešní poměry nic nežerou. Ani to nemusí bejt full pasiv, tam přidrátuj jinej větší fan, pusť ho jen na 5v ať se sotva točí a bude stačit.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od werygood »

Hladis píše:Kdyz jsem ted v CZ tak bych rad nejak potunil ten retro kompik. Dam mu novou bednu, mozna zdroj a rad bych lepsi CPU.
Mám někde doma Sempron do socketu A, tuším 2600+. Barton to není, ale je mi k ničemu, protože mi jej nevezme MSI KT3V. Kdybys nemohl sehnat Barton a já to našel, tak bych ti jej eventuálně mohl poslat za poštovné...

Na kuchání si kupuju CPU z aukra, vždy ten nejlevnější, takže mi to chybět určitě nebude.
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

Mám nějaký Bartony 2500+ klasika oblíbený model, co snad běžel na 3200+ Do jaké to máš desky?

Jinak GF3 Ti pasivně vyráběl tuším medion, takže OEM MSI a navíc snad ještě podtaktovaná
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Tohle je ono http://hw-museum.cz/vga/173/medion-geforce3-ti-200
Takt je referencni pro GF3 Ti200 - tj. 175/400 MHz. Nepamatuju si uz, jak moc ta karta topi, ale rekl bych, ze ten pasiv je pro NV20 docela malej...
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3733 ; Inno3D RTX 4070 Super ; FireCuda 530 2 TB, MX500 4 TB ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jj to je pasiv jak na Voodoo3, já si myslim že tahle karta ani nebyla určený pro masovej prodej. Medion je OEM odnož MSI, MSI přes ně prodává OEM sestavy, takže karta byla pravděpodobně pro ňákou takovou sestavu kde měla u sebe průduch. Obecně v GF3 nevidim krom sběratelství moc smysl, je to to samé jak GF4TI jen s menšim hrubym výkonem. Je to jako si do dobovýho kompu dát 8800GTX když tam můžu dát GTX285 a ještě levněji.
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“