Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Tak a je hotovo, dalo to zabrat vic, nez bych puvodne cekal. Cili testnul jsem:

http://hw-museum.cz/data/pctf/Test_midi.zip

DreamBlaster S2
DreamBlaster X2 (Buran soundbank)
DreamBlaster X2 (GUD soundbank)
DreamBlaster X2 (Dream soundbank)
DreamBlaster X2 (Roland GM soundbank, neoficialni)

Vsechno pod W98 na ESS Solo-1.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3733 ; Inno3D RTX 4070 Super ; FireCuda 530 2 TB, MX500 4 TB ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Dik, projdu si to a rozhodnu se co vzit.
janis
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. pro 2004
Bydliště: Olomoucko

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od janis »

Jey píše:Zeptám se jen tak ze zvědavosti. Absenci TRIM u staršího OS pro SSD disk jste řešili jak? Nebo prostě nijak (SSD je za pár korun)?
Takhle: https://www.high-voltage.cz/2020/es-es- ... indows-98/
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

S SSD s jeho formátováním jsem neměl žádné problémy. Hladis ňáké zmiňuje ale u mě nebyly. Resp takhle, formátovat disk po statu (fdisk + format, nebo třeba přes boot installer NT5), to se u mě moc nevyskytuje, prakticky vždy naklonuji přes acronis jinej z mejch už funkčních disků a u SSD to nebylo jinak. Během porocesu si to i zarovná na 4K clustery (používám verzi 2011, starší nemusej zarovnat korektně). Ale i bez zarovnání to nebude velkej rozídl, onen rozdíl bejvá hlavně v zápisu a to tihle veterání moc nedělaj.

To samé TRIMM, existuje pro něj DOS driver a funguje i přes IDE, ale moc nevidim důvod protože boot win98 a hraní her nejsou žádné trvalé/opakované zápisy/přepisy. Tenhle Os nemá žádnej index, prefetch ,superfetch, atd. Když je v idlu tak je prostě v idlu, žádná disková aktivita na pozadí neporbíhá. Tzn neni tam moc co by degradovalo.

Tohle byl problém hlavně v dobách XP při příchodu SSD, ale ony správně nastavený samotný XP taky nejsou moc prase-OS, problém byl v aktivním používání a browserech, který neustále něco zapisovaly a cachovaly, každý flash-video se při přehrávánání downloadovalo celé a pod. Tzn za pár měsíců ten SSD byl docela rozrasenej, to se ale na stroji kde se jen hraje prakticky nestane. + Moderní SSD maj drobátko inteligentnější algoritmy, garebage collection, atd. Nedostanou se bez TRIMU do stavu úplného rozkladu jako ty starý Sata2 disky.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

No na problemy s formatovani SSD pro retro si zadelas hned. Jsme to i spolu resili a vyresila to ta tebou dodana verze Acronis, kterou na tohle retro pouzivas. Ta naformatovala a zarovnala disk spravne a tak, ze i Win98SE s tim nemel problem. Veskerymi retro nastroji se to posere, jelikoz ty SSD neznaji a zarovnaji SSD jako stary HDD, coz je u SSD fatalni problem a vykon a cela prace s SSD jde do kytek. Verte, ze to na chovani poznate okamzite, uz je ten zapis je pak extremne slow. Moc moderni soft jako EaseUS to zase naformatuje na FAT32 tak, ze Win98SE pak hazi chyby uz pri instalaci. Nejde ani delat klon ze staryho HDD, jelikoz to zase zarovna uplne blbe. Docela jsem si s tim uzil nez to konecne slo jak ma, tedy aby byl disk spravne zarovnany a stary soft s tim nemel problemy.

Na TRIM mam taky dotycny soft pro DOS, ale moje SSD maji kvalitni garbage collection a na disk se to mnozstvi dat zapise jednou a pak uz jde jen o malicky zapisy, takze to neni proc hrotit a vesmes jsem to ani jednou nepouzil.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Tak dorazila CUBX-E a je kupodivu funkční. Teď se právě morduju s integrovaným PCI Promise Ultra 100 řadičem, ze kterého se mi nedaří nabootovat do systému. Pokud běží OS z čipsetového řadiče a doinstaluju ovladače i pro Promise, tak se dají jeho porty využívat alespoň v OS s odpovídajícím výkonem, ale boot prostě ne. Disk to správně detekuje, ale pak nastane klasický "boot failure". DOS připojené disky taky nevidí a instalátor W98 samozřejmě taky ne - přitom Promise v manuálu k řadiči tvrdí, že DOS ovladače jsou integrované v ROM (respektive v BIOSu desky, pokud Asus něco nezvoral). Taky LED indikace práce disků připojených k Promise nefunguje, ale to je asi normální.

Jinak flashnul jsem tenhle mod BIOSu, především kvůli možnosti nastavení libovolné voltáže CPU:
https://www.vogons.org/viewtopic.php?t=69345
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ten řadič vypni. K čemu ho chceš proboha používat? Jinak veškeré přídavné řadiče jsou brané jako SCSI. Tzn musí proběhnout ten jeho bios, tam ho zkonfiguruješ, a pak budeš bootovat z SCSI, jakmile bootneš z IDE tak jej v DOSu neuvidíš.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Když už to tam je, tak proč to nevyužít? Kromě podstatně vyšších rychlostí (tady by se dalo polemizovat, kde to člověk v reálu pozná, ale alespoň je to měřitelné) je to taky možnost DMA přenosů v DOSu a překonání limitace velikosti HDD.

BIOS řadiče proběhl vždy korektně i s detekcí disků, ale boot neprošel. Testoval jsem teda SSD v redukci a SD v redukci - to bude možná problém, protože dle testů na netu jsou tyhle řadiče vybíravé na disky. Možná ještě zkusím s plotnovým, ale ten už bych používat běžně nechtěl.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

A právě proto že jsou vybíravé (a je toi další věc co sedí na PCI tzn tu sběrnici zpomaluje kdyby jsi tam na ní měl třeba grafiku) je nemam rád + to zpomaluje post ATD. SSD na klasickym BX řadiči s UDMA2 je rychlý jako blesk, o výkonu nemá smysl vůbec polemizovat. Obecně už tehdy to bylo jako dnes, jakmile máš UDMA (Ňáký) tak jsi za vodou protože rychlejší interface zvedá hlavně sekvenčku a tu během loadingu programů moc neoceníš.

Jinak kdyby ti o to šlo, je DOS driver pro jakékoliv standard IDE, UDMA co ti jej aktivuje v dosu, nemusí to bejt přes extra řadič. Někde bych ho měl mít uloženej pak se ti kouknu. Vím že jsem jej používal u jednoho nakoplýho laptopu kde win měly konflikty prostředků na řadičích, ale DOS UDMA driver fungoval a zůstal funkční i po bootu win heh. S tou kapacitou máš pravdu, ale ruku na srdce budeš tam dávat více jak 136GB disky?
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

elcrys píše:Testoval jsem teda SSD v redukci a SD v redukci - to bude možná problém
Rekl bych ne mozna, ale urcite. Vyzkousej klasicky HDD zda to pujde a budes doma.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Srandista »

DOC_ZENITH píše:Jinak kdyby ti o to šlo, je DOS driver pro jakékoliv standard IDE, UDMA co ti jej aktivuje v dosu, nemusí to bejt přes extra řadič. Někde bych ho měl mít uloženej pak se ti kouknu. Vím že jsem jej používal u jednoho nakoplýho laptopu kde win měly konflikty prostředků na řadičích, ale DOS UDMA driver fungoval a zůstal funkční i po bootu win heh.
Myslim, ze si o tom pisal tunak:
https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php ... 7#p9368057
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Arctic LF III 240, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Dle předpokladu nemá klasická cirkulárka Maxtor 2 GB problém s bootem na zmíněném Promise řadiči. Data jsou taky dostupná přímo v DOSu. OS jsem nainstaloval bez problémů.

Testoval jsem ještě další SATA/IDE redukce s SSD a s tou červenou (PCB přímo do IDE slotu, dvoucestná) se to chytlo taky, ovšem s "menším" problémem. Buď řadič, nebo redukce při této konfiguraci prasí data a to pouze při zápisu a pouze v DOSu (tzn. je použit pouze ovladač přímo v ROM). Po najetí do Win už je potom vše OK :| Potom jsem si ještě všiml, že ta červená redukce má stejný čip jako ta zelená na kabelu (mám trochu jinou, než tady byla postovaná) a zjistil, že potom funguje i ta, byť pořád zpraseně. Ty zelené redukce mám dvě, takže jedna asi nebude úplně fit, jinak si to nedokážu vysvětlit. Na závěr jsem ještě zkoušel plotnový SATA přes redukci a stejný problém se zápisem jako SSD.

Každopádně problém bude čistě v kompatibilitě mezi řadičem a redukcí, mě šlo v zásadě jen o otestování desky a zhodnocení, nakolik by to bylo použitelné. UDMA ovladač pro DOS vyloženě nepotřebuju, bral jsem to jako plus toho řadiče v případě, že se o to člověk nemusí starat.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Na nativnim řadiči v BX mi ty redukce jedou, tak to píchi tam a ten PCI řadič prostě vypni, stejně to tak nakonec dopadne. :P
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

Dvouprocesorová MMX deska https://aukro.cz/mb-gigabyte-ga-586dx-2 ... 6975576217 pro sběratele asi zajímavé, ale v reálu mě nenapadá, jak to využít. Leda na pokusy s Win2000.
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

S 80MB RAM? To moc ne. Ono, starý dual-CPU mašiny obecně nemaj praktickej smysl žádnej protože starý hry s tim nepočítaj a jakejkoliv pracovní SW co to kdysi byl schopen využívat má moderní alternativy a už je dávno nahraženej. Je to spíš jaklo raritka. A tohle je docela fajn raritka, už jenom MMX deska do ATX s PS2 se cení, i kdyby tam byl jen jeden CPU.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

Tady se někdo plácl přes kapsu :)
https://aukro.cz/zakladni-deska-asus-p- ... 6975329347

Já za tu svoji dal 170, ale jak se později ukázalo, jsou tam problémy s tím ACPI. Součástí bylo taky mrtvé P3 (což je podezřelé, asi si přeci jenom budu muset sehnat ještě jednu Slot1 desku na testy). Třeba budeš mít víc štěstí.
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Mrtvola PIII muze byt, taky jednu mam, konkretne s Katmai jadrem. Kdyz uz nechodi, tak aspon poslouzila pro tuhle fotku :)

Obrázek

Btw - nahodil jsem SSD do masiny s ASRock 4CoreDual-SATA2 (normalne nativne na sata chipset v SB). Kupodivu to chodi (VIA :twisted: ), nainstaloval jsem XP a par her a precejen to beha o cosi svizneji, ikdyz samotny boot XP je pomaly. Cili sestava vypada nejak takto:

Pentium E5700 s BSEL modem @ 3733 MHz.
ASRock 4CoreDual-SATA2
2x1 GB DDR2 533 CL4
Audigy 2 ZS

No a grafiku tam muzu placnout vesmes libovolnou od AGP 4x nahoru a mozna i nejake nizsi pci-e muzu projet bez ztraty vykonu. Normalne tohle byla masina na benchmarky, ale ty jsem kvuli extremni rozsahlosti a narocnosti zapichnul. Tedka jsem bednu znovu ozivil a planuju na tom nahravat nejaka gameplay videa na starych GPU.

Momentalne jsem tam hodil Radeon 8500, na tom se da rozjet ledacos. Urcite to bude chtit neco s truformem, protoze tohle je prakticky jedina karta, ktera ho pouzitelne umi. Taky je dobre, ze vsechny Radeony od R100 nahoru umi reportovat vytizeni videopameti, coz je dost neobvykle u takhle starych GPU. Normalne to pak zobrazim pres Afterburner a RTSS. Zkusil jsem zapnout Mafii, coz je idealni na otestovani AF... bez nej totiz vypada priserne. A ackoliv R8500 je dobre znamy hnusnym AF, tak zrovna tady to neni tak zle, shimmering samozrejme ano, ale uhlove optimalizace tady nevadi a ve finale se na to da koukat. 1280x960 max detaily + 16x AF jede 99% casu na fps limiteru (60).... a zabrana pamet je 40 MB. :D To by clovek nerekl, ze se 40MB videopameti se necha vykouzlit celkem koukatelna grafika.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3733 ; Inno3D RTX 4070 Super ; FireCuda 530 2 TB, MX500 4 TB ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Tak u dalsich her vyreseny problemy, ale k tem kde se nedari, treba nekdo vi:

MDK2 se mi porad nedari rozchodit. Obcas se ani nevim jak povede, ze nabehne aspon benchmark (projede bez problemu), jinak to proste crashuje s odkazem na mdk2main.exe ze provedl neplatnou operaci. Vyzkousel jsem dve CD verze a porad stejny. V patchich ta hra ma nejaky bordel.

Half-life Blue Shift nejde ani spustit. Zadny chyby, nic, proste po poklepani mysi je to bez jakykoliv reakce. Opet vyzkousel jsem i dve CD verze i update a vysledek je stejny.

Moc mi o tyhle dve hry zrovna nejde, ale poptesila by funkcnost. Jeste bych mel dotaz, nema nekdo stary instalace Counter-Strike 1.6 i s botama ? Na netu jsou ruzny moderni kompilaty, ja potrebuju puvodni starou instalacku.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

havli píše:Mrtvola PIII muze byt, taky jednu mam, konkretne s Katmai jadrem...
U mě to samé (SL35E), PCB a CPU die naprosto bez poskvrnky. Asi byla tahle řada nějak náchylnější na chcípání.

Z jiného soudku, Celeron 420 na Asus P5PE-VM:

Obrázek

Tomu říkám nárůst IPC vůči referenčnímu P4 8)

Hladis: Tohle jsi už asi četl:
https://www.vogons.org/viewtopic.php?f=61&t=72929

Mluví tam o nabořeném OpenGL, kdy si hra údajně instaluje vlastní knihovny do OS. Teoreticky by to mohlo vysvětlit i ten Blue Shift. V rámci experimentu můžeš vyzkoušet na čistém OS změnu ovladačů, případně grafické karty. Pokud je PC stabilní, tak by to ještě mohlo padat maximálně kvůli zvukovce a jejím ovladačům.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

O tom mi povídej, u Voodoo je stav "openg32.dll" měním dle hry celkem často, normal. Je ale dobrý mít zálohovanej původní DLL v případě jiné karty co na něj spolehá a OGL extensions řeší přes vlastní driver. Té když tam dáš jinej tak fail.

K tý desce, ano koupil jsem jí já. P2B Asusy jsou dobrý, funguje mi v nich stable Tualatin i v prasoredukci (jen s urvanejma pinama, na většině desek unstable), je to novější revize tzn dává nízký voltáže a prostě obecně good board. Ta cena si myslim že je ještě OK za 450, bylo tam 200, ale sekundu před koncem to vyletělo na můj maximální bid, prodejce možná používá bota co to vytahne nahoru. Je to takovej nešvar aukra, může se přihazovat po nejmenších stupních a když to nestačí vždy se zvedne cena, ale jakmile dorovnáš toho před tebou, tak se cena už nezvedne ale on je stále vítězem protože jsi jej nepřehodil. Timhle způsobem jde na aukru vytahnout cena na maximum co kdo bidnul.

Když u o aukru, je tady funkční 9800pro i s pěkyn m chladičem. Když nepůjde za moc tak jí zblajznu.

https://aukro.cz/radeon-9800-6975610479

Klikněte ještě na jeho další akrty, jsou to shitky, ale má na všech ty mini vějíř zalmany což jsou good chladiče pro retro karty.
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“