Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Libovolný výrobce, technologie, informace, rady, výběr, ovladače.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO, Hladis

Odpovědět
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já jsem na ty ostatní nereagoval, FX5600 je tfuj, 9550 je jen underclock 9600 a už jí mám a 9600 je stejně ta non PRO s 400Mhz RAM, šmarjá, jsem nečekal že o ní tak budeš stát jdyž jsi pohrdal 9600PRO a sháněl XT. Bíš co, počkej, já mu napíšu jestli mi nedá i ty zbylý karty když nikdo nepřihodil za stejnej peníz a kdyžtak se ňák rozdělíme.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Ja nechtel tu R9600, o tu mi neslo. :) R9600Pro je ted na aukro jedna za 50,-, kdybych ji chtel, coz nechci. Ja chtel ten chladic, jen jsem pocital s tim, ze R9600 proste nikdo nechce a to ani za 1,-, takze fakt by me nenapadlo, ze zrovna na ni nekdo bude prehazovat vyssi cenu, kdyz na ty ostatni nebidnul nikdo. :D Kdyby ses s nim dohodl, tak jeden ten chladic bych pak vzal. R9600 mi je ukradena, ty mam dalsi dve.


//
PS: Zajimalo by me taky zda ten Asus BX jsi dostal funkcni, kdyz tam vystavuje dalsi.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ještě ho nemám... :/
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Stale nemas ?

Jinak sehnal jsem CT3670 https://abload.de/img/20201022_173118kjkyh.jpg , tak CT3600 jde do sveta https://aukro.cz/isa-zvukova-karta-soun ... 6976408929 (huh hned na to nekdo prihodil) Premyslel jsem zda si CT3600 nechat do "sbirky", ale je to asi zbytecny drzet spolu s CT3670. Obe ty karty maji svoje plusy a minusy, ale CT3670 je lepsi a CT3600 by nemela prakticky vyuziti. "AWE" vsechny pohromade https://abload.de/img/20201022_1730289ej4j.jpg
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Mam, dneska jsem jí přinesl, ale neměl jsem moc náladu to hned zapojovat.

Zvukovky pěkný, ale víš co, jak nevidim OPL3 koukám vedle. :P
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

DOC_ZENITH píše:neměl jsem moc náladu to hned zapojovat.
Takovy vymluvy neuznavam, omluvil by te maximalne tak umrtni list.
DOC_ZENITH píše:jak nevidim OPL3 koukám vedle
Chyba takhle uhybat pohledem. Dulezita je predevsim wavetable synteza a ne FM syteza. :P
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Nahodil jsem na web 3. dil testu CPU. Opet je to jen recyklace, tenhle vysel pred lety tady na PCT. Ale ten na PCT je trochu zkazeny pridanim nekolika modernejsich CPU (k cemuz jsem se nechal dotlacit) a to znicilo meritka prakticky vsech grafu. U sebe mam cistou verzi a zaroven samozrejme i s interaktivnimi grafy vcetne prubehu fps a frametimes.

http://hw-museum.cz/article/8/cpu-histo ... ---2003-/1


Tohle je uz posledni recyklace :D V supleti mam jeste dalsi pokracovani, ktere je uz delane v 64bit win7 a mapuje CPU od prvnich K8 az do C2Q a Phenomu. Radsi nebudu slibovat zadne terminy, ale drive nebo pozdeji se online objevi i to. Co bude dal s testy CPU je zatim v hvezdach. Plan byl pokracovat jeste dal.. minimalne po Sandy Bridge, 15h, atd. HW bych na vsechno mel, ale zabere to spoustu casu zmerit + vymyslet metodiku, atd. Navic je otazka jak se postavit k spectre+metldown patchum... zkratka to zatim asi necham u ledu.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3733 ; Inno3D RTX 4070 Super ; FireCuda 530 2 TB, MX500 4 TB ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Heh, pěkný jak K7 na KT133 v některejch případech prakticky vůbec neškáluje a je totálně memory bottlenecked. Ala Barton 2,4Ghz někde 10% nad 1,6Ghz Palominem.

Jinak otestoval jsem tu Asus P2B 1.12 z aukra a funguje, ty paměti co tam byly jsou 3x256MB BX comaptible, takže taky pozitivní. Z počátku mně ale trochu zlobila, nechtělo se jí moc postovat. Tualatin vůbec a Coppermine taky moc ne, rozjel se až s podmínkou zapojeného fanu (LOL), starší 2,0v čipy chodily OK. Po flashi na poslední beta bios bez HW monitoringu se ale vše rozjelo. Tualatin jede také, ale jen ten s dobrou redukcí, ten s prasoredukcí (jen urvaný piny) je unstable, což je rozdíl oproti velká P2B-S, kde běží oba dva v pohodě.

Edit: Tak ne na 100%, bude tam někde studeňák, buďto někde u clockgenu nebo pod NB, při fyzické manipulaci má tendence chcípat a párkrát jsem jí lehce prohnul a zas jí to oživilo, což poukazuje na studeňák.
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od havli »

Jo, vysoko toceny Barton na KT133 neni zadna vyhra. Sice upgradovatelnost starych socket 462 desek byla slusna, ale ten vykon se stejne moc dohnat nedal.

Jinak hezky to tam podrtilo Pentium M co se tyce vykon/watt efektivity. :D 21W CPU po OC, to byla vec. Akorat teda i865 chipset zral pomalu vic nez to CPU. :twisted:


Trochu jsem aktualizoval tabulky hypotetickych budoucich CPU testu, takze nejak takto by to mohlo vypadat....
Obrázek
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3733 ; Inno3D RTX 4070 Super ; FireCuda 530 2 TB, MX500 4 TB ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

DOC_ZENITH píše:Tak ne na 100%, bude tam někde studeňák
Tak na to seru. Nebudu riskovat, stejne to asi jeste poleze nahoru a cena za pripadny srot by byla uz vysoka.

Zarazi me vcelku maly zajem o KT333 desky. Asi chybejici ISA snizuje atraktivitu mezi retrofily, ikdyz je to vesmes best performance pro retro.

Heh jeste jsem stale neskoncil s instalaci her na muj Super Retro PC. Rozbehal jsem dobre pod Glide i starou GTA serii, Descent serie vcetne FreeSpace uz taky je nahozena. Sehnal jsem konecne Full CS 1.6 i prislusne boty a vcera jsem si v tom zaradil. Problem je s Pandemonium, sice neni problem s detekci karty a Glide, ale problem je rychlost CPU, hra pak trpi speed up bugem a je nehratelna.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

To jsme dva. Tiše jsem doufal, že si toho nikdo nevšimne, ale 20 minut před koncem aukce už 1200, tak jsem si ani nepřihodil. Hodila by se i ta PCI YMF7x4 na experimenty v DOSu. Ta konečná cena je ale úplně mimo, SW60XG jde na eBay za polovinu.
Hladis píše:Problem je s Pandemonium, sice neni problem s detekci karty a Glide, ale problem je rychlost CPU, hra pak trpi speed up bugem a je nehratelna.
Divím se, že na tvé ultra DOS raketě nemáš problémů s rychlostí více. Já s Tualatin strojem narazil velice rychle hned u prvního testovaného Magic Carpet, což je hra, která rychlostí hry lineárně škáluje s rychlostí CPU a patche na to nejsou. Sranda je, že pro hi-res nastavení s max detaily je potřeba takové PII 400 MHz, pokud člověk přepne do výchozích low-res 320x200, tak už se to zase nedá hrát jak to lítá.
Naposledy upravil(a) elcrys dne ned 25. říj 2020, 20:05, celkem upraveno 1 x.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hnmm, to je extrém, přitom já v tom nic tak cenného nevidim, součástí bundlu byl i socket7 board kterej už mám, je solidní, ale je s nim spousta práce protože se musí opravovat ten rel-time clock čip s mrtvou vnitřní baterií (a je letovanej, ne v socketu), tak za co tam lidi tolik platili? Za tu Yamahu?

Když už jsme u toho, pokukuju po:
https://aukro.cz/procesor-cyrix-mii-400 ... 6976263820

Problém je že už teď je na 500kč a to zbejvaj dny. Ano Cyrixů MII co jsou na shrink jádře s 2,2v a minimálnim výtopem + lepšim OC je jak šafránu (mam jeden, ten stříbrnej mobile edition) a chtěl jsem tenhle ale asi ne protože tohle půjde do tisíců... :angry2:

No, asi bude příležitost něco old zas spíš prodat než teď kupovat. Toho BX Abita jsem nechal plavat.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Za tu Yamahu DOCu, o tu slo. Ten zbytek asi nikoho moc nezajimal. Jinak taky jsem vystavil. Lidi ted budou zase doma jako na jare.

elcrys:
Jsem taky cekal zda si toho nekdo vsimne, bylo to nenapadne schovany, ale evidentne si vsimli. Jinak jedna z best MIDI ISA karet, dobra kombinace k nejake SB 16. Chtel jsem prihodit pomerne dost, ale tohle je totalne mimo.

No dost problemu s rychlosti vyresily ruzny Win edice starsich her a patche. Magic Carpet mam, ale jeste jsem ho nezkousel a neni to moje must have hra. Pandemonium mozna nejaky reseni ma, jeste to vyzkousim, ale skakacky nejsou moc pro me a slo by jen o hru do poctu kvuli Glide, takze tu hru klidne ozelim.
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od MV »

DOC_ZENITH píše: Když už jsme u toho, pokukuju po:
https://aukro.cz/procesor-cyrix-mii-400 ... 6976263820
Obdivuju, jak to vyškubnou i s paticí :roll: jako reálná užitná hodnota nic moc, ale chápu, sběratelská tam bude.
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Cyrix šel za 1500 uff....

Jinak objev dneška - ESS audiodrive ISA na KT133 jde dostat do nehaprujícího stavu ve win. Pokud se použije default win98SE WDDM driver tak všechny win hry hrajou OK, včetně RA1. Pokud se použije VXD driver pro win95 tak RA1 nehratelnej. Bohužel ps WDDM nefunguje korektně SB PRO emulace. Použití DOS driveru je možné, ale je pak v konfliktu s WIN WDDM driverem a nehraje to nebo vytuhává.

Na starý socket7 mašině jede na vše OK VXD driver jak na DOS hra tak vše na win.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

DOC_ZENITH píše:Cyrix šel za 1500 uff....
What ? Takovy krumpl za tolik :?

Descent II dobry se slusnym CD i MIDI soundtrackem, zvlaste v 3Dfx verzi. V te dobe jsem mu moc na chut neprisel, ani nevim proc. V dnesni dobe se mi z nej mota hlava. :| Je zajimavy jak se jiny zkusenosti z minulosti moc nezmenili, treba ze SiN byl bugfest, jen dnes se to da uz opravit do lepsiho stavu, kdy jde rozchodit poradne audio, ale po hard padu a nic moc gameplay jsem ho stejne vyhodil. Wheel of Time je stejny jak si pamatuju, pod Glide to uplne dobre nevypada, ikdyz to je na Unreal enginu (horsi barvy/prechody a dithering). Nocturne byl kdysi dost orisek rozchodit a na Voodoo to vypadalo prahnusne. Ted se to da opatchovat a na V5 se to da nahackovat, aby to jelo pod 32bit a konecne ta hra jede a vypada ok............
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od elcrys »

DOC_ZENITH píše:Jinak objev dneška - ESS audiodrive ISA na KT133 jde dostat do nehaprujícího stavu ve win...
To je spíš potvrzením toho, co jsem psal před časem:
https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php ... &#p9666079

Testováno také s výchozím ovladačem. SB Pro emulaci ve Windows jsem ale netestoval, DOS hry pouštím striktně v DOSu a tam problém nebyl.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od DOC_ZENITH »

JJ, ono, evidentně je to problém související s VXD drivery, protože na win2K/XP mi ten zvuk jede taky OK i se sound blastery. Problém je s některými zvukovkami v některejch hrách na KT133s VXD a s jinejma to ještě konfliktí s IDE controllerem když pracuje no, to si nevymyslíš. Třeba old SB16 nonPNP má i ten IDE konflikt, ta Vibra s OPL3 také, ale jiná vibra (s menšim čipem tzn asi novější) ne a AWE64 taky ne. Ale red alert se trhá na onojím, ten se netrhá až na ESS s WDM driverem.

Ten WDM driver ale neni dobrej pro DOS hry jak už jsem psal. A dále WDM drivery maj mnohem větší CPU overhead než VXD, proto se všude kde to jde u win98 cpe VXD (u novějších SB jako Live a Audigi je VXD taky lepší). Na ňáký K7 nebo vyžší P6 to člověk přehlédne ale na tom Cyrixu 300Mhz to bylo cejtit tak 1/4 herního výkonu v háji. Byl to rozdíl jestli to se slušnou VGA dá Duka/Blooda v 640x480 plynule nebo ne.

Hladis: Cyrix MII co jsou PR400 a vejš jsou vzácný, kor pozdní jádra s jen 2,2v Byly to čipy produkovaný těsně před pádem National Semiconductoru a moc jich nebylo. Ale 1500 je celkem úlet za něco co má výkon kterýho v praxi dosahneš kdejakou slušnější K6-2 a nebo dobře přetaktovanym MMXkem. Jinak přišlo mi z aukra pár věcí, nic o čem by se dalo moc vyprávět, ale jedno funkční K7 Palomino (ačkoliv čip je pěkně vypečenej a z druhý stran PCB zhnědlej, je funkční), a P1 MMX 200 kterej je ale haluz, je unlocked (což mmxka nebejvaj), a hlavně je to ňákej godlike kus, dostal jsem se na 300Mhz a to jsem byl na undervoltu na 2,5v. To bylo max co jsem mohl nastavit (3,5x83), ještě ho pak zkusim v SS7 desce s většim FSB, ale mam tu klasickou 233ku a ta pro stejnej takt potřebuje overvolt na 3,2v aby byla stable.

Havli - Ještě k tomu pentiu M, a to máš jen Baniase s 1MB L2 a moc vysoko se ti nedostal, takovej Dothan 2M co šel k 2,6Ghz by to vše vydrtil, v pár hrách by se na něj dotahovala top K8 ale vesměs neúspěšně. Člověk ani neví co si má myslet o tom co tehdy Intel dělal, kdyby místo Prescotta uvedl do 478 desek Dothan, byla by situace naprosto jiná, možná tak jiná že by AMD dnes neexistovalo tak jak jej známe. Ty další 3 roky s Netburstem v desktopu do příchodu Core2 AMD dost vytahli.
Naposledy upravil(a) DOC_ZENITH dne čtv 29. říj 2020, 10:17, celkem upraveno 1 x.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Retro thread: 3Dfx Voodoo, Rage, Riva atd...

Příspěvek od Hladis »

Ja jsem vcelku rad za toho Abita s integrovanym radicem, jelikoz mi to odbouralo problemy se zvukem z ISA karet a vyhyba se to konfliktu s IDE. Jeste je samozrejme moznost u zvukovek s IDE konektorem to (HDD-CD) propojit pres zvukovku a to taky tenhle konflikt vyresi. S WDM drivery samo odpada SB emulace, tedy useless. Me se povedlo problemy ISA na ty Abit KT133A vcelku eliminovat.

//
Uzitna hodnota Cyrixu je dost mizerna a obecne tech Cyrix prociku bylo plno. To fakt musi byt nejaky potrhly sberatel, ze za to dal tolik. Jako ne ze bych byl zrovna nejaky velky setrilek, ale kdyz uz nacpat prachy do retra, tak aby to melo uzitnou hodnotu a pripadne na tom neprodelat kalhoty, tedy aby to slo pripadne prodat aspon ze stejny peniz.
Odpovědět

Zpět na „Grafické karty“